Čemu služi koji alat?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo sad izmerih moje i za male konfirmate je 7X5X3.5 (mada imam i jednu koja je 7.5x5x3.5)
A za velike je ko sa slike gore 10X7X5
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Nisam nista pobrkao, znaci Bauhaus u Zagrebu, imaju samo 2 svrdla za komfirmat vijke i to su ova dva koja sam nabrojao, a evo i slika:
ImageImage

Znaci dimenzije svrdala su 3,5mm x 5mm x 9,5mm i 4,5mm x 7mm x 11mm Prodavac kaze da ta dva imaju i da to svi kupuju.

E sad gledam konfirmat vijke u jednoj od firmi koje rezu ivericu i imaju ovakve konfirmat vijke, znaci 7x50mm:

Image

Image

E sad pitanje, jeli ovo dolje konfirmat vijak? Jer ja tu ne vidim nikakva tri stepena, vidim samo 7mm tijelo i na navoju i na dijelu bez navoja, i vidim 10mm glavu.
Ali samo svrdla onda moraju biti tri stepena? Koji promjeri? Koliko veliku pilot rupu treba busiti onda?

Mozda bi onda ovo vece svrdlo bilo idealno, vijak ima promjer 7mm po cijeloj duzini, a on bi izbusio 4,5mm donji dio pilot rupe gdje bi tih 7mm sa navojem imalo dovoljno mesa da zagrize, dio bez navoja bi samo usetao u tih 7mm vec izbusenih, i glava od 10mm bi taman sjela u 11mm upustenje za glavu, 0,5mm uokolo prostora za glavu?

Jel bi to onda bilo to? Kakva vi svrdla imate i koje tocno vijke za 18mm ivericu?
Last edited by savage1337 on 04 Oct 2016 12:16, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jeste, to je konfirmat.
Ako razbusis sa 7mm celu rupu, nece imati zasta da uhvati navoj :)
4.5mm je debljina stabla na delu sa navojem a 7 je spoljasnja mera samog navoja, i ovog kratkog dela stabla koji nema navoj.

Sto se tice ove zadnje mere to jest 10 odnosno 11 za samu vrh glave, 11 bi pilo vodu da je to neki tvrdji i homogen materijal tipa tvrdog drveta ili plastike. Kod univera, gde na povrsini imas jako tanku foliju, cim nju probijes ispod je mekana i ruzna iverica. Pa bi tih 0.5 sa svake strane delovalo prlicno ruzno (dobro obicno dodju neke kapice).
Ali... glava je jako tanka i prilicno uska u odnosu na stablo, tako da se cas posla ukopa, pogotovu sto pridje do povrsine na samom kraju, kada vec stezes punim momentom.

Meni se zato burgija sa ostrim prelazom i tacne mere na tom delu cini zgodnija. Treba malo steci osecaj da se prilikom busenja skine samo folija, a da se ne prodje dalje u ivericu, al nakon 10-ta srafova "udje u ruku".

Inace, radice ove burgije.
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Meni se čini da burgija na drugoj slici radi posao a za burgiju na prvoj slici ne bih garantovao, suviše je "uska" pa bi vjerovatno dolazilo da širenja materijala.
Kod mene je osnovna burgija fi 5mm pa 7 mm i na kraju 10-11 za glavu i radi bez problema.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Znaci za 18mm ivericu, koristite 7mm konfirmat vijak? I svrdlo / burgiju promjera 5mm x 7mm x 10mm?
Sta nije to malo prevelika rupa za 18mm ivericu?
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Ne,taman hvata za gusce nabijenu zonu koja je blize povrsini,vidi se kad pogledas poprecni presek iverice...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

nikola28 wrote:Ne,taman hvata za gusce nabijenu zonu koja je blize povrsini,vidi se kad pogledas poprecni presek iverice...
OK, znaci za 18mm ivericu se koristi 7mm konfirmat vijak, i svrdlo 5mm x 7mm x10mm.
Last edited by savage1337 on 04 Oct 2016 13:56, edited 1 time in total.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

savage1337 wrote:Nisam nista pobrkao, znaci Bauhaus u Zagrebu, imaju samo 2 svrdla za komfirmat vijke i to su ova dva koja sam nabrojao, a evo i slika:
[url]https://s22.postimg.org/sn072bgn1/IMG_20161003_145034.jpg[/url][url]https://s22.postimg.org/z1z7yznct/IMG_20161003_145044.jpg[/url]

Znaci dimenzije svrdala su 3,5mm x 5mm x 9,5mm i 4,5mm x 7mm x 11mm Prodavac kaze da ta dva imaju i da to svi kupuju.

E sad gledam konfirmat vijke u jednoj od firmi koje rezu ivericu i imaju ovakve konfirmat vijke, znaci 7x50mm:

http://iverpan.hr/media/catalog/product ... avoj_2.jpg

http://iverpan.hr/media/catalog/product ... kica-7.jpg

E sad pitanje, jeli ovo dolje konfirmat vijak? Jer ja tu ne vidim nikakva tri stepena, vidim samo 7mm tijelo i na navoju i na dijelu bez navoja, i vidim 10mm glavu.
Ali samo svrdla onda moraju biti tri stepena? Koji promjeri? Koliko veliku pilot rupu treba busiti onda?

Mozda bi onda ovo vece svrdlo bilo idealno, vijak ima promjer 7mm po cijeloj duzini, a on bi izbusio 4,5mm donji dio pilot rupe gdje bi tih 7mm sa navojem imalo dovoljno mesa da zagrize, dio bez navoja bi samo usetao u tih 7mm vec izbusenih, i glava od 10mm bi taman sjela u 11mm upustenje za glavu, 0,5mm uokolo prostora za glavu?

Jel bi to onda bilo to? Kakva vi svrdla imate i koje tocno vijke za 18mm ivericu?
Odosmo predaleko sa pitanjem koje je vrlo prosto .

Idealna burgija za konfirmat vijak 7x50 je 5x7x10 ( da ne kacim ponovo imas je na prethodnoj strani )

Ove ja koristim
Imageimage upload no compression

Mere su identicna jedino sto je ova desno HSS ( 350din ) a ova levo HM - tvrdi metali ( nekada je radila firma WOLF iz Subotice , bila je 10DM)

Ove tvoje burgije nisu za taj vijak iz prostog razloga sto imaju tu konusnu frezenk glavu

Kad smo vec kod burgija za univer , ukoliko ne zelite da vam krzaju ivice ( ukoliko su vidne , kao recimo rupe F5 za fah nosace ili ti nosace polica ) nabavite burgije sa ovakvim vrhom
Image

Image

Image


imagehost
Last edited by LepoJeBitiFin on 04 Oct 2016 14:31, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Hvala Fini, sad je sve jasno, ma otisli smo daleko jer ja pojma nemam sta je uopce konfirmat vijak :D
Al evo sad je sve jasno, za spajanje iverala 18mm se koristi 7x50mm konfirmat vijak, a svrdlo idealno za njega je 5x7x10mm!

Hvala svima!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Iskreno, vec podugo nisam koristio veliki 7X50 konfirmat, vec koristim ove manje.
Laksi su mi za rad, a sasvim je dovoljno cvrst spoj.
AL... kako ko voli.

4.5 ili 5... zavisi i od samih srafova. Nazivno bi stablo trebalo da je 4.5 to ce reci da ne dolazi do "naduvavanja" materijala kada ga uvijes u 4.5 rupu, posto su sami navoji prilicno tanki. Kao i uvek to je trgovina. Sto je rupa tesnje uz stablo, imas vise "mesa" za koje drzi navoj, al je teze zaviti sraf. E sad, sto su kineske tolerancije "malo slobodnije"... druga je prica.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ajde da malo zakuvam: Zašto uopšte želiš da radiš sa vijcima kad su tiple 10 puta bolje? - Radujem se vašim komentarima :D

Å alim se, naravno. Vijcima ništa ne fali za početak, a kasnije ćeš i tako poželjeti da naučiš i druge vrste spojeva. Ali o tom potom
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Jedini problem sa tiplovima,koliko sam procitao na forumu,je sto lepak popusti posle nekoliko...decenija :)
Sad,da li je do lepka,tj da li su danasnji bolji,a jesu ili do eksploatacije,ne znam...
A zasto ne i keks?Veca povrsina lepljenja nego tipl...
User avatar
zec
Šegrt
Posts: 26
Joined: 04 Dec 2015 16:18
Location: Beograd

Post by zec »

savage1337 wrote:Nisam nista pobrkao, znaci Bauhaus u Zagrebu, imaju samo 2 svrdla za komfirmat vijke i to su ova dva koja sam nabrojao, a evo i slika:
Znaci dimenzije svrdala su 3,5mm x 5mm x 9,5mm i 4,5mm x 7mm x 11mm Prodavac kaze da ta dva imaju i da to svi kupuju.
Koliko kostaju te burgije?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nikola - Å to je najgore to sam ja napisao... Kako se zalijecem... :)
Uvijek me je kod keksa brinulo što su tanki. I mada to ne bi trebalo predstavljati nikakvu razliku jer se zakopaju u ivericu nikad se nisam uspio natjerati da ih pretjerano koristim.
Svake godine kažem sebi da cu kupiti keksaricu, ali isto to kažem i za šablon za tiplanje pa ništa...
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

:)
Nie btno sto je tanak,vlakna idu nakoso,povrsina lepljenja je veca nego kod tipla...imam Einhell keksericu od 50 evra,izvestio sam se,napravio sam sebi sistem kako busim,nema greske...
Post Reply