Čemu služi koji alat?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nikad nisam radio ni sa jednom od tih busilica, ali mi izgledaju isto.
Realno, kabal od 10 metara ti ne treba. Ako bi ti slučajno zatrebao uvijek možeš koristiti produžni kabal tako da...
I jedna i druga glava ce izdrzati (tj nece izdrzati pretjerano, kvalitet marke mi je nekako upitan), a kad se razglaba kupis drugu glavu za 5-6 eura i miran si.
Jedina realna razlika je u tome što ova ima 2 brzine, a to ti je jedino važno.
Nešto razmišljam, ako vec imaš želju da se baviš ovim poslom trebace ti i bušilica kojom možeš bušiti rupe u zidu. Nešto ne vjerujem da bi ove dugo izdržale tako nešto...
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Kakav zid , kakvi bakraci .
Zna se koji alat i mashine idu za te stvari .
Ako je u pitanju siporex ili sl blokovi mozda i prodju vibracione bushilice a beton i druge tvrdje podloge zahtevaju udarne ( elektro-pneumatski ) cekic bushilice .
Ova makita sa prethodne strane je odlicna za shrafljenje ( gde ima struje ) u radionici a za bushenje iverice (univera ) nesto bas nisam siguran .
Vidim da falite Skill , pa eto ako neko ima iskustva da nam prenese kako se ponasa kad se sa njom busi univer stepenastom burgijom za iver vijak 7x50 http://artinvesthome.com/lih-lin-iver-vijak-7x50-inbus
( za kuhinju od 2,5m bi trebalo stotinjak takvih rupa )
Last edited by LepoJeBitiFin on 02 Oct 2016 15:45, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nije ni to nešto strašno, za male pare može izeti polovnu iskrinu mrcinu od 3 kile. Nedavno sam montirao sa kuhinju sa njom i ide bez problema. Ali skrecemo s teme, covjek je pitao za bušilicu za sklapanje iverice...
Lepo je biti fin - zašto stepenasti borer kad sasvim fino radi i obični borer za drvo?
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Kako zasto ?

Mislim , moze se busiti chim hocete ali pitanje je kako ce i koliko drzati ?

Elem , ne znam da li se razumemo kad kazem stepenasta burgija za iver vijak-konfirmat 7x50 onda mislim na ovo . . .
Imageadult photo hosting

Cena im je oko 350 din i ima ih svuda ,pa chak i po buvljaku , lepo rade samo se brzo tupe ( s obzirom da idu u ivericu i nije chudo )

Pre pojave ovih koristio sam slicne samo od tvrdih metala ( HM ) I DAN DANAS SU MI OSTRE ( ako treba slikacu jednu )

PozZz . . .

p.s . . .primeticete da su sve mere i parametri na njoj prilagodjeni za KONFIRMAT 7X50 , za njega i nista drugo .
Last edited by LepoJeBitiFin on 02 Oct 2016 18:22, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja sam otisao na nesto drugo. Ovakav borer nemam, ali mi djeluje zanumljivo
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Dok sam radio sa konfirmatima 7x50 koristio sam takvo svrdlo. U deset godina sam kupio dva komada, drugi je još uvijek u rezervi :) Cijena 45 € po komadu. Sada koristim konfirmate 5 x 50, a bušim rupe četvorkom za metal na koju montiram upuštač.
Last edited by BILJEŽNIK on 02 Oct 2016 20:18, edited 1 time in total.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ja imam nesto slicno:

Image

Kosta 1.98 USA$

Ali nema ove dimenzije, kao kod LepoJeBitiFin. Za sta li je onda ovo?
Last edited by micha56 on 02 Oct 2016 20:24, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

I ja koristim te manje konfirmate prilikom pravljenja korpusa fioka ( kad su od iverice )

Inace konfirmati su nezamenljivi prilikom rada sa plocastim materijalima .

Evo jednog lepog teksta o tome . . .

"UNIVER (iverica) i MDF, ( medijapan), su savremenи plocasti materijali koji, zbog svoje strukture koja se lako cepa, zahtevaju posebnu tehniku zavijanja vijaka. Ovo posebno važi ukoliko se vijak zavija u njihovu kant stranu. Idealni vijci, kao stvoreni za njih (a možda i jesu), su "konfirmat" (confirmat) vijci. Oni pružaju izuzetno jak mehanicki kontakt, uz minimalno opterecenje okolnog materijala. Konfirmat vijci se kod nas mogu pronaci u dve najcešce dimenzije, 7x50 i 5x50. Kod konfirmat vijaka se jasno mogu prepoznati 4 dimenzije: precnik tela, precnik navoja, precnik glave i ukupna dužina. Nazivnu meru odreduje precnik tela i ukupna dužina. U našim radnjama je najcešca mera 7x50 (za MDF/iveral debljine 18/19 mm) i 5x50 (za MDF/iveral debljine 10/12 mm). Konstrukcija konfirmat vijaka zahteva i posebne pilot rupe sa tri razlicita precnika. U gornjem i najplicem delu se smešta njegova glava. Zatim sledi nešto uži deo za smeštanje tela vijka bez navoja i on je precnika navoja. Najuži deo pilot rupe odgovara telu vijka u delu gde je urezan navoj. Dubina pilot rupe treba da odgovara ukupnoj dužini vijka. Za konfirmat vijke je konstruisana i specijalizovana trostepena burgija kojom se u jednom potezu buši odgovarajuca pilot rupa sa svim prepodešenim merama "
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

savage1337 wrote:...
Razlika je izmedu Skil 6220 AA i Skil 6221 AA u tome sto prvi nema nema dvije mehanicke brzine na vrhu vec na "okidacu" ima kao 2 stupnja / klika vjerovatno se tu biraju brzine ovisno koliko stisnes. ...
Ne bas...
Kad pogledas karakteristike jedne i druge, videces da 221 ima 0-400/0-1600 rpm i max moment od 38Nm, a 220 samo 0-800 i max moment od 27Nm (sto je manje i od one baterijske makitice koja ima 30Nm)

Krajnji rezultat: 220 je daleko slabije upotrebljiva, posto je njena brzina nit dovoljno visoka za busenje, nit dovljno spora za srafljenje (mozes naravno da manje pritisnes prekidac pa da ide sporije, al to vuce druge probleme, da ne idemo sad u detalje), i slabije moze da pritegne.

@ micha
Ovakva burgija sa upustacem se koristi za drvo, mada joj nista ne fali ni u univeru. Siri deo pre upustaca je tu da napravi "prolaz" za stablo, a suzeni deo da ostavi "mesa" za koje ce da uhvati navoj.
Kad imas siri deo kroz koji stablo lagano prolazi, prilikom zavijanja ostvarujes vecu silu spajanja, i bolje priljubis dve ploce, nego kada navoji hvataju u obe. Na stranu sto "pravi" srafovi za drvo, kakve ovde nisam video vec godinama po radnjama, imaju stablo koje je siroko maltene isto kao navoji u donjem delu.
Npr: http://www.agarwalfasteners.in/product- ... ach-screws
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Pa ovakvih srafova stvarno nema odavno, ja imam neku kolicinu, koja mi stoji ne znam ni ja od kad i cini mi se da sam shvatio zasto nema vise ovih sa glavom za obicni linijski srafciger. Takvi se lose uklapaju u rad sa srafilicom - ispada srafciger (bit) iz njih prilikom srafljenja, tesko se zadrzavaju u glavi srafa, a moze covek i da se povredi prilikom tih nezgodacija.

A ove burgije su za ovo?

Image
Last edited by micha56 on 03 Oct 2016 07:53, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Ova sto sam ja okacio jeste bas za to .

A ova tvoja nije , ima tu konusnu frezenk glavu koja je za neku drugu namenu .

pozZz . . .
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Glavna razlika je u telu srafa u odnosu na srafove za ivericu koji imaju stablo koje je celom duzinom mnogo tanje od navoja.
A glava moze da bude za ravan, Philips, Pozidrive, Torx, sestougaona... ovo ej bio prvi link na koji sam natrcao

Inace da... glavni razlog za uvodjenje PH odnosno PZ glava je upravo sto ravna nije bila upotrebljiva za masinsko zaijanje. Pored toga, ove glave imaju vecu povrsinu naleganja srafcigera od ravne (kada se koristi tacan srafciger, a ne "prvi koji uhvatim")
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

LepoJeBitiFin wrote:Ova sto sam ja okacio jeste bas za to .

A ova tvoja nije , ima tu konusnu frezenk glavu koja je za neku drugu namenu .

pozZz . . .
Pa to sam i pitao - za sta bi moglo da bude? Verovatno za neke druge srafove ?
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Jel mi moze netko brzo reci kojih su dimenzija tocno komfirmat vijci?
Imam priliku kupiti 2 svrdla, dimenzije pisu: 3,5mm x 5mm x 9,5mm i drugo svrdlo je 4,5mm x 7mm x 11mm.

Jesu li to te dvije najcesce koristene dimenzije komfirmat vijaka kod nas? Da uzimam to?

Koje su to te tocne dimenzije komfirmat vijaka?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ma ti si nešto pobrkao...
Post Reply