Čemu služi koji alat?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U sustini, u kini je uvek 15 do 5 popodne, ako nad njima ne stoji Nemac, Japanac, ili Amerikanac, pa udara packe. Zato je najpametnije izbeci ih u sirokom luku.

No za razliku od prethodnika, ja nikada ne bih preporucio baterijski alat amateru. Nikada nisam bio u situaciji da mi je kabl smetao, a nije da alat koristim samo u labaratorijskim uslovima. No mnogo veci problem je to sto je baterijski alat san svakog proizvodjaca alata, posto ima ugradjen mehanizam za samolikvidaciju unutar nekoliko godina, radio ne radio. Situacija je malo bolja sa Li Ion alatom, no i on je ogranicen, no i vrhunske NiCd baterije crknu za tri godine. A onda je prvo pitanje koliko kosta baterija, i da li se uopst isplati kupiti je bez samog alata.

Za profesionalce, koji aku busilicu koriste svakog dana, to nije bitna stavka, posto ce ionako zamniti alat pre nego sto baterije odu, ali za amatera, koji sa vremena na vreme koristi alat, zivotni vek baterija je jako, jako bitna stvaka. Svaka vrsta baterija zahteva odgovarajuci, razlicit tretman da bi pruzila maksimum, ako se ne koristi. Cim ga nema, nema ni batrije. Recimo, prazna Li Ion, koja se ostavi sa strane, ce potajati samo mesec dana pre nego sto joj kapacitet padn za 25%. NiCd, koja se napuni, pa malo isprazni, pa malo napuni, pa ce crci za nekoliko meseci, i to bespovatno.

U sustini, kada si amater, baterijski alat se prevede u alat koji ne radi kada ti treba.

Za mnogo manje para, mozes da uzmes elektricni alat u istoj kategoriji. Recimo, ja sam moj udarni zavrtac platio 75 eura, a ima vise snage nego baterijski koji kosta 300. Skill odvtac-busilica, za 50 eura, nudi vecu snagu nego 3-4 puta skuplja batrijska vezija, jednakog je kvaliteta, a radice i za deset godina, bez dinara ulozenog u njega.


POsto se zezam sa radom na imanju koje nema struje, skoo sam se razmisljao o adekvatnom baterijskom alatu. Za novac dat za samo dva baterijska alata, na donjem nivou koji bi mozda mogao da zavrsi posao, mogu da kupim lep dizel agregat od 6KW, i da koristim daleko upotrebljivije elektricne alate koje vec imam.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ja da prenesem moje iskustvo sa aku alatima.

Mislim da je to odlicna investicija za majstora koji profesionalno radi skoro svakodnevno ili svakodnevno sa ovim alatom. U tom slucaju ne treba stedeti i kupovati kineze, koje pominje @mbole. Odlican je i zbog problema sa kablom oko noge, produznog kabla, tamo gde nema struje, a ima i odlican balans na rucici - napred srafilica, pozadi baterija (dobro stoji u ruci).

Medjutim, za jednog amatera kao sto sam ja, a vidim da je to i @savage1337 - po meni aku alat nije dobar.
Evo osnovnog razloga - mi ne radimo svaki dan sa ovim alatom, pa ga i ne punimo cesto i malo po malo - za relativno kratko vreme odu baterije, onda kupujete nove, koje opet sluze za nekoliko srafljenja, a ostatak stoje na nekoj polici i opet odu baterije. U tom slucaju ispada skupo to amatersko bavljenje ovim zanatom.
Ovo narocito postaje aktuelno, jer se nama ne isplati da kupujemo kvalitetan alat da nam stoji negde na polici. Bar je to moje misljenje, a mozda neko i ima para da ulozi u nesto sto ce da mu stoji.

Ja vec vise od 3-4 godine koristim Straus srafilicu na kabl i nista joj ne fali iako je japanski kinez. Sa mojim intenzitetom koriscenja ima da traje najmanje jos toliko, a mozda i vise. Uglavnom sa njom srafim, ali po nekad za meke materijale i sa manjim precnicima burgije i busim, ali ona nema neki veliki broj obrtaja.
Imam Iskrinu busilicu (2 brzine+cekic) sa kojom busim, a srafilicu koristim za srafljenje. Naravno obe su na kabl, jer ja se ovim bavim kuci i ne idem nigde sa njima gde nema struje. Sa baterijama isto nemam problema.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Da se i ja pridruzim diskusiji :)
Sto se mene tice malo toga o aku alatima mogu da kazem al jedno znam,od kad sam bacio kineske aku alate mene leda vise ne bole :D
salu na stranu....za nekog hobistu iskreno moja preporuka je SKILova busilica/srafilica sa linka ispod...
Ja je imam neke 2-2 i po godine i busilica je fantasticna.... dve brzine levi desni smer brzostezna glava i podesavanje jacine zavrtanja kao i na baterijskim srafilicama i 6 metara dugacak i dosta mekan tj elastican kabl....
S ovom alatkom se neces muciti i nervirati a isto tako i kad ti zatreba ubodes kabal i radis, nema punjenja nema baterija ma nista :D

http://www.winwin.rs/skil-elektricna-bu ... 61840.html

Mislim da par kolega sa foruma imaju ovakvu busilicu i takode su je hvalili...
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Kole,da li si zadovoljan brzinom busenja u iverici sa tim Skilom?
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Slazem se sa Kolom i misha56 . . .

slicnu stvar u istom cenovnom rangu i po meni za nijansu bolju sam predlozio na prethodnoj strani
http://www.alatiimasine.com/proizvod/bu ... 400-womax/

Naravno da je i MBOLE u pravu .

ovo sigurno nisu originali ali vrede svaku datu paru posebno za pocetnike
Image

Image


image hosting free

Voleo bih da nadjem original ovakav alat (da ima ovakav prihvat alata , da je na kabal i da ima kilo kljuc tj sistem proklizavanja ) u brendu kao na fotografijama ali izgleda da te firme ne prave alat ovakvih karakteristika ???

Kazu da svaka kopija tezi da bude sto vernija originalu a ovo su kopije necega sto ne postoji ?
Last edited by LepoJeBitiFin on 01 Oct 2016 18:52, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Lepo je biti fin - hvala, upravo na to sam mislio
Otkad sam počeo raditi govorim sebi da moram kupiti upuštač i uvijek zaboravim. Još uvijek za upuštanje koristim borer za željezo 8mm :)
Graničnike možeš kupiti, izglkedaju otprilike ovako
Image
ili sebi napraviti neki od drveta. Ja lično još otkad sam počeo raditi govorim sebi da moram kupiti graničnik...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Velike firme ne prave srafilice na struju, posto im se daleko vise isplati da prodaju srafilice na batrije. To su masine kod kojih ne treba da se u konstrukciji programira crkavanje.

INace, ne vidim preterani razlog za kvacilo. Zavrnuo sam stotine srafova na udarnu srafilicu, sa 120 Nm, i jos barem duplo toliko na Yankee 131 automatski srafciger, bezini;) I nikada mi se nije desilo da sam slomio sraf. Jeste da koristim Spax, ali opet, ni njega nije nemoguce slomiti.

Inace svima koji pocinju toplo preporucujem Yankee, za pare koje kosta nema bolje srafilice. I izdrzljivije.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

2 situacije za kvacilo:kacenje sarki na bok od iverice i stelovanje sarki,tj stezanje srafa kad zavrsis montiranje vrata u zeljeni polozaj,metal na metal,kratak navoj,tanak lim...
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

I ja se slazem sa kolegama, najbolji odnos cena/kvalitet je trenutno Skill 62xxAA (ima 4-5 verzija, od 50 do 75 eur, plasticna ili metalna stezna glava, sa kablom od 6 do 10m....) ako hoces nesto kvalitetnije Makita TD0101F je oko 100 eura ovde kod nas.
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

nikola28 wrote:2 situacije za kvacilo:kacenje sarki na bok od iverice i stelovanje sarki,tj stezanje srafa kad zavrsis montiranje vrata u zeljeni polozaj,metal na metal,kratak navoj,tanak lim...
OK, ne radim ni jedno ni drugo, niti koristim ivericu, niti koristim te savremene sarke, tako da ne znam za te probleme..

Makita TD0101F nije klasicna srafilica, nego je udarna. I to je prilicna razlika.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kvačilo prvenstveno služi da ne bi vijak ili glava šarafcigera "abrajsovali". Ne znam drugi izraz jbg. Ni ja ne smatram da je neophodno imati kvačilo ba bušilici, mada svako malo razvalim glavu šarafcigera :) To ti je problem montiranja. Zavlači se, ukosi se, često ne vidiš vijak koji trebaš zavrnuti i onda se lako ukosi bušilica pa "zavergla" ko motokultivator bez ulja :)
Ali dobro, nastavci nisu skupi
Bezicni sarafciger je sexy do bola!!!! Imao sam jedan i bio mi je jedna od najdrazih igračaka :)
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Evo danas sam isao malo gledati sarafilice po ducanima... primjetio sam da je jako tesko pronaci sarafilicu da nije sa AKU baterijama. Meni kao amateru stvarno ne treba sarafilica na baterije. A puno je manji izbor sarafilics sa kablom.

I necete vjerovati, drzao sam u ruci svakojake sarafilice danas, od Makita za 3000kn do nekih kineskih koje kostaju 100kn haha, i najvise mi se svidjela bas ta Skil o kojoj govorite.

Slikao sam ju sa namjerom da vas pitam kakve su: https://postimg.org/image/axycgipnf/

Jednostavno odlicno mi je lezala u ruci, ima cvrstu drsku, presvicenu gumom, nisam imao osjecaj da u ruci drzim neku jeftinu kinesku sarafilicu.

Daj mi samo recite znaci i sarafilica moze biti udarna?
Sto znaci uopce udarna sarafilica? One jace stezu jer imaju mehanizam drugaciji?

Znaci vibracione su njeznije, udarne malo jace? Jeli problem fino sarafiti sa udarnom sarafilicom?
Last edited by savage1337 on 02 Oct 2016 10:46, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajmo redom...

Baterije su problem na kineskom/kilavom alatu.

Ne koristim alat svaki dan, al Ni-Mh baterije u festu koji sam kupio pre nekih 15 godina i dalje sasvim pristojno rade. Ne ko prvog dana da se razumemo, al jos su "zive", a i 15 godina je preozbiljno dugacko vreme za tu tehnologiju.

Malu makitu imam od 2008, sa Li-Ion i ne mogu da primetim razliku u odnosu na prvi dan.
A zgodna je "da se upiskis". Mala, lagana... nema prevelik moment, al zavrsava 90% posla.

To sto na kinezima pise da su "vrhunske" li-ion sa kapacitetom xxxxx Ah, naravno nema veze sa istinom. I nemojte porediti takve baterije sa onima ozbiljnih proizvodjaca.

No... ovaj skil je vec iz druge price i nema veze sa ovih par kieskih izmisljotina koje kao glume poznat alat. Nisam ga licno probao, al po onome sto pisu ljudi ovde, vredi svaku paru.


savage... uvodis sad jos jednu kategoriju koja je potpuno deseta. vibracione. to je potpuno drugacija prica, i po meni besmislena.

Udarna srafilica radi upravo kao pneumatska koju koriste recimo vulkanizeri i ti na poslu. Potpuno drugaciji princip rada. Zato ostvaruje velike momente, posto radi "na udarac", ali njome nije bas preporucljivo busiti. Moguce je, i to da rezultati budu vise od prihvatljivih, al kad tad, puci ce burgija, posto jednostavno HSS nije napravljen za rad pod udarom, a onda ces se zabaviti o jadu, da ti bude muka od svega sto si do tad uradio.


sasasasa
Upustanje velikom brgijom sa jedne strane nije bas... a sa druge je potpuno bezmisleno, posto ugao burgije je tipicno 118 stepeni, a srafovi imaju ugao glave koji je 90.
A upustaci ne kostaju ko bubreg. Pogotovu sto imas masinskih upustaca, maznutih iz metalske industrije, po smesnim cenama na buvlacima.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Mbole - dobro ja to znam. I sinoć sam sebi rekao da moram kupiti upuštač (što bi rekli mi odavde - frezenter, mada čak mislim da ta riječ ni ne znači ništa :) )
Problem je u tome što sam kao izlapila baba kad idem u prodavnicu. Uvijek kupim nešto drugo :)
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Evo pronasao sam te Skill busilice: http://www.skileurope.com/hr/hr/diyocs/ ... na-struju/

Ustvari postoje 3 modela, jedan jos dolazi sa bitovima i svrdlima pa se mogu kupiti 4 razlicite varijante.
Od modela busilica / izvijaca postoje 3 modela: Skil 6220 AA, Skil 6221 AA i Skil 6224 AA.

Razlika je izmedu Skil 6220 AA i Skil 6221 AA u tome sto prvi nema nema dvije mehanicke brzine na vrhu vec na "okidacu" ima kao 2 stupnja / klika vjerovatno se tu biraju brzine ovisno koliko stisnes. Isto tako Skil 6221 AA ima brzosteznu glavu koja je na pola metalna a na pola plasticna. Dok je kod Skil 62200 AA brzostezna glava full plasticna.

Skil 6224 AA u odnosu na Skil 6221 AA ima full metalnu brzosteznu glavu, i 10m kabal umjesto 6m kabal koji ima Skil 6221 AA.

U ducanu gdje sam bio imaju:
Skil 6220 AA / 400kn / 6550 dinara
Skil 6221 AA / 450kn / 7370 dinara

Eh sad, volio bih kupiti Skil 6224 AA ali tesko ga mi je naci u HR, potrazit cu jos, no ako ne nadem, mislite da su to sve identicne busilice / izvijaci i da im je jedina razlika ta brzostezna glava?
Gledao sam karakteristike, sve su identicne, pa ako je vec tako, a glavu mislim da nije tesko promjeniti u buducnosti, uzet cu Skil 6221 AA.

Sto mislite jesu li iste te busilice sve? Razlika samo plasticna / metalna brzostezna glava i duzina kabla?
Post Reply