Čemu služi koji alat?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Čemu služi koji alat?

Post by savage1337 »

Evo jednog jednostavnog pitanja, koje mene muci :)
Znaci ako se zelim baviti izradom namjestaja, za pocetak raditi jednostavne police i pokoji ormar od Oplemenjene Iverice, Iverala...
Kakva busilica mi treba?

Znaci gledam po internetu postoje Aku Busilice i Aku Odvijaci?

Busilica bi sluzila busenju rupa? A odvijac zavrtanju vijaka kroz vec izbusenu rupu?

Zar nije moguce imati jednu busilicu na koju bi prvo stavio svrdlo / burgiju i izbusio rupu?
Pa poslije stavim nastavak za krizni sarafciger ili imbus i onda sasarafim saraf / vijak kroz ovu vec izbusenu rupu?

Dali bas moras imati i Busilicu i Odvijac? Koja je razlika izmedu o dvoje? Jeli samo u glavu ili cemu?

Znam da su pitanja jednostavna, ali trazim koje alate kupiti i ovo me jako zbunjuje!
Last edited by savage1337 on 01 Oct 2016 00:46, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bar 95% srafilica (odvijaca) ima poziciju za busenje. Samo se iskljuci kvacilo koje proklizava na nekom momentu.
A trgovci krste kako se njima ucini zgodno, nemajuci pojma sta je sta ustvari.

PS
Popuni u profilu odakle si (polje lokacija, pravila foruma, a i PISE VELIKIM SLOVIMA na vrhu stranice).
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Evo popunio sam lokaciju i ime :)

To znaci da su AKU Busilica i AKU odvijac manje vise ista stvar?
To podesavanje na kojem momentu odvijac proklizava i postaje busilica mozes podesiti bez raskapanja busilice? Samo neki gumbic, slider?
I vidio sam imaju razlicite glave, ali sa pravim nastavkom moze loviti i svrdla / burgije i bitove sa sarafanje?

Postoji li neka tako mala busilica sa kojom bi bilo zgodno busiti i sarafiti ivericu, ali da ne radi na baterije nego da ima kabel i radi na struju? To mi se cini nekako zgodnije!

Hvala jos jednom!
Last edited by savage1337 on 01 Oct 2016 01:07, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Odmah ispod glave imas prsten sa podeocima (tipa 1, 2, 3, 4... i na kraju najcesce nacrtanu burgiju).
Kada je prsten u nekom od polozaja sa brojevima, koristi se za srafljenje, i pri nekom momentu ce kvacilo unutra proklizati.
Kada je u poziciji za busenje, kvacilo je blokirano, to jest veza je kruta i nema proklizavanja.

Samo ti se cini da je zgodnije. Gajtan uvek smeta, uvek je prekratak i zamotava se oko nogu, kad god odes negde na teren, najbliza uticnica je bar metar dalje nego sto ti imas produznog kabla...
Baterijska je mnogo zgodnija, ali ima manu baterija koje povremeno moras da menjas (a nisu jeftine). Ako kupujes obavezno pazari Li-Ion posto traju daleko duze od Ni-Cd i Ni-Mh, mogu dugo da ostanu pune i kada se ne koriste (mnogo manje samopraznjenje), drze isti napon skoro do pred sam kraj...
Da se razumemo, kod iole kvalitetnijih, trajanje baterija je u godinama, cak i uz intenzivno koriscenje.

Stezne glave su univerzalnije, ali prihvati za sestougaone bitove su brzi pri zameni. a sam moras da odlucis sta ti je vise bitno.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Odlicno, sad su mi vec neke stvari jasnije!

Ajde molim te pogledaj ovo: http://iverpan.hr/alati-i-sablone/akumu ... c-clx201sa
Znaci to je kao set busilice i odvijaca, e sad znaci da ova sarafilica, na kojoj se vide brojke bijelim slovima, nju bi mogao koristiti i kao busilicu i kao odvijac?
Ako zelim koristiti kao sarafilicu, samo izaberem broj i ona ce na tom momentu prestati stezati, a ako zelim busilicu samo to sve iskljucim i onda je busilica koja busi punom snagom?
I razlika je znaci koju glavu ima?

Ma ja bi ti se time bavio onako doma kao hobi u slobodno vrijeme, ne vjerujem da bi izlazio iz kuce sa busilicom i odvijacem :) Ne planiram raditi nista profesionalno, eventualno napraviti sebi stol i police, igrati se u slobodno vrijeme :)
Last edited by savage1337 on 01 Oct 2016 01:29, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo je set busilica-odvijac (jedna alatka) i udarni zavrtac (druga alatka).
Busilica-odvijac je na slici u zadnjem planu, a u prednjem je udarni.

Udarni radi po drugom principu, kao pneumatski pistolji kod vulkanizera, i postize daleko vece momente pritezanja (110 prema 30 Nm u konkretnom slucaju). Uglavnom se koristi za "grublje" poslove, tipa da uvijes poveliki sraf u gredu, ili kada pricvrscujes element za zid povelikim tiplom. Drugim recima sa ovim kompletom pokrivas maltene sve sto ce ti ikada dopasti za busenje iz ruke / srafljenje.

Da upravo tako funkcionise.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Po meni,jedina "mana" udarnog odvrtaca je sto je preglasan,pa ako radis u nekim kucnim uslovima,moze da bude problematicno za komsiluk...ja imam dve iste De Walt srafilice,12v 2 ah,jednom busim drugom srafim i prakticno su necujne...ali udarni je mnogo dobra stvar,lagan,mocan,ortak skida tockove sa kola sa njim :)
A ova "busilica" iz kompleta je preslaba,baterija se brzo istrosi cak i u iverici...
Last edited by nikola28 on 01 Oct 2016 08:27, edited 1 time in total.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Znaci za neku amatersku izradu namjestaja, mi je sasvim dovoljna kvalitetna busilica kojom cu moci i busiti pilot rupe i zavrtati vijke u te pilot rupe?
Mislim da mi za izradu namjestaja, ormarica, stolica... nece bas trebati udardni odvrtac...
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Ta kvalitetna busilica verovatno nece imati moment proklizavanja ( kilo kljuc ) pa ces morati shrafiti na osecaj

Razmisli da za pocetak kupis nesto ovako

viewtopic.php?pid=88660#p88660

ili ova nesto mali skuplja
http://www.alatiimasine.com/proizvod/bu ... 400-womax/
Last edited by LepoJeBitiFin on 01 Oct 2016 12:48, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Ova druga nije previse skupa, to bi bilo nekih 300kn, a mislio sam dati 500kn za kvalitetnu busilicu, znaci do nekih 8000 dinara.
Mislim da je pametnije kupiti kvalitetan alat odmah u startu, nego nesto sto bi mi se kvarilo i stvaralo probleme, pa mozda uzmem sve od Makite, neku takvu busilicu ali da nije AKU jer one su koliko sam vidio puno skuplje...

Kakva su vam iskustva sa markama Einhel, Iskra... u usporedbi sa Makitom? Jeli se isplati malo vise para dati za kvalitetan alat?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Niko ne spominje pa da se ukljucim....
Ako se odlučiš za busilicu na struju OBAVEZNO je probaj prije kupovine. Na nekima podioci brzine postoje samo radi reda, uvijek rade istom brzinom. Tek kada si siguran da možeš mijenjati brzinu (na ovaj ili onaj način) uzmi je u razmatranje. Još jedna stvar: mnogo lakše je raditi ako bušilica ima glavu kao kod AKU odvijača (ne znam tačno kako se zove) u odnosu na standardnu glavu koja se steže ključem. Jeste da ove glave po pravilu brže stradaju, ali nova glava te košta 3-4 eura a zamijeni se za minut-dva.
I da, za amatersku izradu namještaja ti je sasvim dovoljna takva bušilica. Ja jednu takvu koristim već 16 (ili 17, ne sjecam se bas najbolje) godina i ništa joj ne fali. Glavu sam joj zamijenio prosle godine i to je to.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Sasa majstore hvala na savjetu!
Mislis li na brzo steznu glavu busilice? http://media.eponuda.com/masine_alati_r ... 3226_l.jpg

Mislim da to tako zovu.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Mislim da je to sto si postavio ( promenljiva ) stezna glava za EL shrafilicu . ( ne treba ti za sada )

Njen prihvat je samo za male burgije precnika do 6mm

Sasa je verovatno mislio na ovakve stezne glave

Imagephotos upload

a ima i jeftinijih plasticnih
Imagefree picture upload
Last edited by LepoJeBitiFin on 01 Oct 2016 15:02, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Odlicno sada mi je jasno :)

A daj mi recite, ako zelim upustiti glavu vijka, koji alat koristim za to?
Vidim postoje ovakvi upuštaći: http://www.tena-g.hr/prz.php?k=1406

To bi znaci sluzio za upustanje glave vijka, ali kako se to koristi?
Taj upustac se nasarafi preko svrdla za drvo i onda jednostavno kad izbusim rupu do kraja, pred kraj upustac prosiri ulaz rupe i to je to?

Eh i jos jedno pitanje, na koji nacin mjerite dubinu rupe, odnosno kako znate koliko duboko ste rupu izbusili? Postoje neki granicnici koji se montiraju na svrdlo / burgiju?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajd da prvo usaglasimo termine :)
Busilica/odvrtac se uobicajeno naziva srafilica (na sta mi se cini da mislis kad kazes busilica).
Da ne bi smo brkali nju i klasicnu busilicu.

Obe ove srafilice sa linka koji je postavio lepo je biti fin, su nazalost... ne znam drugi izraz osim... djubre.
Napravljene od "kinezijuma", u katastrofa kvalitetu... bacanje para. Ovo je makita, koliko sam i ja japanac :)

Sto se tice ovih makita sa pocetka, to je vec ozbiljnija roba.
Neko pomenu trajanje baterije... U kompletu dobijes dve, a jedna se napuni brze nego sto mozes da je potrosis (imam jos manju, i nikad nisam ostao bez baterije, puna je za 15-tak minuta, a mogu da radim min pola sata sa njom).

Da upravo tako se koristi upustac.
Ne merimo dubinu :) Osim u izuzetnim slucajevima.
Negde ti sama burgija kaze koliko je dosta (recimo kad je na njoj upustac, ili kad koristis stepenastu za konfirmat), a negde jednostavno nije bitno da bude tacna, pa ides odokativno malo dublje nego sto je neophodno.

Enhel je malo bolji kinez, i zavisi dal ti zapadne primerak koji je radjen u sredu, ili u petak oko 3 sata :)
Iskra je pravila kvalitetan alat, samo iskra vise ne postoji. Pojavio se svojevremeno "klon" koji su pravili neki bosanci u kini.
Iskra se sada zove hidria perles (ako nisu opet nesto promenili). Imali su seriju iskra ero koja nije bila losa.
Post Reply