Potrebni saveti oko izbora alata

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Potrebni saveti oko izbora alata

Post by Sinisa »

Pozdrav,

Duže vreme skupljam novac da zamenim žute mašine u radionici i polako se krug zatvara. Plan mi je da zamenim cirkular, glodalicu i ubodnu i pored toga uzmem strug i možda bansek.
Budžet oko 2000e ali bih uzeo i nešto pribora i zaštitne opreme tako da nije baš sve za alat :(

Å to se glodalice tiče, odlučio sam da uzmem Bosch GMF 1600 CE. Cena oko 430e, najpovoljnije što sam do sada našao. Mislim da za te pare nema bolje :).

Strug bih uzeo neki polovan iz oglasa na KP, do recimo 200e sa sve transportom. Tu je situacija manje-više čista. Novih nema za te novce, ako izuzmemo žute mašine.


E sad, imam par pitanja i nedoumica pa bih voleo da čujem mišljenja iskusnih majstora i svih ostalih ljudi dobre volje :)

Važna napomena i veliko ograničenje: U obzir dolaze isključivo monofazni motori :(

1. Prva nedoumica mi je bansek. Od monofaznog banseka se ne očekuje mnogo, pa me interesuje da li vredi ulagati u nešto tipa Metabo BAS 261 (cena oko 365e najeftinije što sam našao) ili je možda bolje rešenje uzeti dobru ubodnu tipa GST 150 ili nešto još bolje i ugraditi je dobro napravljeno postolje? Nije isto naravno, ali može li bar donekle da parira kako bih ubio dve muve jednom kupovinom? Tih malih polovnih banseka uglavnom nema po oglasima i najčešće su bez ikakvih firunga i vođica i sa još po nekim nedostatkom. Ima manjih i slabijih ali ovako nešto slabo se nalazi... Možda zato što su generalno slabo upotrebljivi? Ima li koristi od ovakvih mašina ili je više ona varijanta imam bansek ali kao da ga nemam :D?

2. Druga i mnogo veća nedoumica mi je cirkular... Znam da je bilo mnogo priče o tome po forumu, mislim da sam pročitao sve po bar dva puta, ali opet dilema. Izbor se suzio na ovde ne tako cenjeni Bosch GTS 10 XC i nešto što možda neko predloži :). Makita u tom rangu ima jako lošu paralelnu vođicu koja se fiksira samo na prednjoj strani, za Metabov kažu da je klimav, tako da Bosch za sada vodi. Cena oko 910e najjeftinije što sam do sada našao. Singer reče da za te pare može da se nađe skoro pa profi mašina, ali ja je nešto ne nalazim po oglasima. Podsećam na ograničenje od samo jedne faze. Kad bih našao neki pa i da mu promenim motor, što da ne, ali uglavnom sve što ima mi deluje jako neprecizno i sa prlično lošim firunzima i vrlo malim radnim površinama. Tako da bih opet morao da ulažem i vreme i novac da ga doteram do neke zadovoljavajuće preciznostii, jer mi je to ipak neki prioritet. Namučih se do sada na ručnom cirkularu ugrađenim u sto pa bih voleo da uzmem nešto čime mi neće biti problem da isečem dasku i da oba kraja budu iste širine :D
Prostor nije ograničenje, ne mora stoni cirkular, samo da je precizan a da nije skup :D Ako bih uzimao stoni, gledao bih da bude nov, malo zbog garancije, malo zbog toga što bih možda nešto mogao da razvučem na neke rate...

Koristio bih ga najviše za puno drvo i šper, retko za mdf ili ivericu.

Svi saveti su dobrodošli :skool:
Hvala!
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da ces u svakom slucaju praviti novi firung, tako da se ne bih mnogo obazirao na to kakav je fabricki.

Ono sto treba gledati, ako si se vec opredelio za tu kategoriju, je koliko je kruta cela masina i ploca.

Opet... mozda se vise isplati da uvedes trofaznu i pazaris pristojnu polovnu masinu, mada ni monofazni motori nisu nesto preterano skupi. Skoro sam se raspitivao i monofazni, 1400 obrtaja, 1.1KW, sa prirubnicom je 70 evra nov, a cini mi se 50-tak remontovan. Pri tom su 1400 obrtaja skuplji od onih na 2800.

Ubodna i bansek... dva sveta. Ni blizu, pa da je ne znam kakva ubodna.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Koliko se iusplati uzeti mali bansek? Vidim da ih ima puno u ponudi, ali sam nekako skeptican. Ima li iko takav, ili je mozda radio na nekom slicnom? Kako su se pokazali?
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Hvala na odgovorima.

Uvođenje trofazne struje u mom kraju je oko 1300e, komšija skoro uvodio. U EDB-u to smatraju novim priključkom, kao da nema posojećeg monofaznog. Razmišljao sam i o tome, ali ipak ne za sada. Kad se urazume i daju neku normalnu cifru.

Nije mi problem da uzmem monofazni motor i montiram ga na pristojan cirkular, ali ne uspevam da nađem takav, u ovom cenovnom rangu. Pratim redovno oglase, možda će nešto iskočiti.

A što se banseka tiče, bolje i lošiji nego ubodna ili nikakav :) Ok, stavljam ga na spisak, pa ću videti ako se ne pojavi nešto kršteno u oglasima možda uzmem Metabo. Mada nigde ne mogu da nađem utiske. Skoro se pojavio, zamenio BAS 260 koji opet nema nešto mnogo review-a. Videćemo.

Ništa, pratim oglase pa šta bude. Nije hitno ništa.
Ako neko ima nešto da ponudi, slobodno :)
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ako uzmes ovaj Metabo otvori temu da cujem tvoje utiske. I ja planiram kupovati nesto jeftino, pa da vidim isplati li se
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Dogovoreno. Ako uzmem postaviću i neki youtube snimak jer za sada nema baš ni jedan a bilo bi korisno.
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nakon sto sam video jedan polovan bansek koji je drugar pazario, definitivno sam pristalica takvih masina.
Glavna mana koju sam uocio je da ima 300+ kila, pa ga nije bas lako pomeriti :)
U tvom slucau mana bi bila i trofazni motor, al ko sto napisah, to se relativno jeftino resi.

Paralelnu vodjicu nije imao ni ovaj, doduse imao je sinu za nju, al opet 90% paralelnih vodjica na novim nije ni za sta, pa kako god okrenes moras da je pravis.

Ono sto bi mu bila malo ozbiljnija zamerka je da nema kanal na ploci za vodjicu pod uglom, al uz plocu koja je livena i debela, nije neki problem da se to ureze, ili da se izvede neka varijanta sa kanalom sa strane.

Opet... sve je pitanje toga sta neko namerava da radi, i za sta mu treba bansek.
Nekome ce i onaj najmanji kinez savrseno raditi posao, ako mu treba za sitne stvari.

Da se razumemo ni bansek ne moze da zameni ubodnu u gomili posla. Npr, ne mozes bansekom da iseces nesto u iole vecoj tabli.

Ali... bansek relativno male snage motora, moze bez problema da rastruze podebelu gredu ili pristojno debeo trupac (tipa 1KW - 20-tak cm). Otprilike pri razrezivanju mu je ekvivalent cirkular bar 3 puta jaceg motora.
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

To je ozbiljna mašina! 300+ kila, pa samo u staro gvožđe da ode pa nisu male pare :D Tako nešto mi sigurno izlazi iz budžeta od nekih 300-400e.
A ovaj podatak da basnek razrezuje približno kao 3x jači cirkular je vrlo korisan! Da ne potcenjuem slabe banseke.
Hvala!

Jurim, tražim, pojaviće se nešto :)
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Pozdrav
Ja imam ovaj bansek sa linka ispod, platio sam ga 400€, zadovoljan sam njime testere nepucaju. Jedino sto sam menjao na njemu je guma na tockovima jer je postojeca bila izhabana( verovatno neznanjem), ja sam stavio plutu i super se pokazala. A da reze do 20cm. Pa proverite kolika mu je cana
http://m.kupujemprodajem.com/Bansek-Kit ... 4188916634
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko se secam, cena je bila negde u tom rangu (ne smem da tvrdim).
Ovak kity lepo izgleda
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Kity izgleda odlično a drago mi je i da ga neko ima i da su utisci dobri!
A i monofazni je :D

Isti prodavac ima i cirkular Kity, ali mi nekako ne uliva poverenje, na slikama mi deluje kao neprecizna igračka... Ne znam, ali li ga neko, neki utisci, bilo šta: http://www.kupujemprodajem.com/Cirkular ... -oglas.htm

I šta mislite o ovome: http://www.kupujemprodajem.com/cirkular ... -oglas.htm
Ako zanemarimo to što ima trofazni motor, koji najverovatnije može da se zameni monofaznim jer teško da ovaj od 6KW može da radi kao monofazni :D
Koliko bi kila moglo ovo da ima? Radionica mi je na spratu, a još stepenice na lakat...
Mislim da za ovaj ne bih morao da pravim firunge, deluje mi prilično jako i precizno. Ili opet grešim? :)
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Nisam rekao moj kity je bio trofazni ali zbog istih razloga sam mu promenio motor.
A ovaj cirkular sa linka deluje bas dooobro, trabalo bi da moze da se zameni motor da bude monofazni. Jedino sto mi se nesvidja sto se komplet radna ploca steluje pod uglom ( tad kolica nemaju nikakvu ulogu a bas tad mogu da zatrebaju najvise.
kity cirkular je dosta manji, nisam ga licno video ali sudeci po banseku verujem da je daleko bolji od ovih portabl masinica kineskih, a ima i asihroni motor. Mana po meni mu je takodje sto se ugao podesava zakosavanjem radne povrsine.
Last edited by godfather on 18 Sep 2016 23:06, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovaj drugi je gromada. Tesko da mozes da ga popnes na sprat.
Ne bih se iznenadio da je tonu i jace tezak.
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Opa... ništa, precrtan :)
Kao i uvek, hvala MBole :)
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

sasasasa wrote:Ako uzmes ovaj Metabo otvori temu da cujem tvoje utiske. I ja planiram kupovati nesto jeftino, pa da vidim isplati li se
Ako mislis na Metabo TS254, imam ga ja vec neko vreme. Sto se tice snage, ima je sasvim dovoljno tako da to nije problem. Veoma je pokretan, tj. mozes da ga raspakujes i spakujes za par minuta i to je ok. E sad ... Ono sto mene izuzetno nervira kod njega su radna povrsina i takozvani "mitter slot" iliti klizni kanal koga nema vec ima T-slot pa je malo zeznuto da napravis preciznuo pomagalo za secenje (crosscut sled). Uz to kanal nije ni fino obradjeno pa sam morao finom smirglom da to resavam.
Gornja povrsina je hrapava i obradak ako nije gladak (npr daska iz strugare) nece da klizi, pa se bas mislim koji idiot je to smislio. Kako me mrzelo da smirglam celu povrsinu, natrljao sam je voskom koji je popunio rupice a i obezbedio bolje klizanje. Onaj klizac za T-slot se klima u slotu pa mu ni ne vidim neku upotrebnu vrednost. Nije bas toliko klimav kako neki kazu.
Post Reply