Rotaciona brusilica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Rotaciona brusilica

Post by Kole-Stolar »

Planiram sebi da nabavim jos jednu alatku a to je bas ova-rotaciona (random orbit) brusilica...
Potrebna mi je mala pomoc da bih odabrao bas onakvu kakva ce zadovoljiti moje potrebe....

E ovako ova masinica mi je potrebna za zavrsna brusenja masivnog drveta i eventualno za brusenje medijapana te s toga me zanima kakvu bi preporucili ? kolko vati ? koja velicina diska ? ili mozda neki konkretni model ?

ps. i dali je ova alatka pogodna za medufazno brusenje ? (ja jos uvek drljam rucno nikad probao masinicom nisam :D)
A ako jeste onda ako se ne varam najbolji izbor bi bio neka sa regulaciom obrtaja ?

evo neekih o kojima ja razmisljam.... a sad vi dajte i vase predloge,iskustva...

http://www.odigledolokomotive.rs/proizv ... 0-a-bosch/ ova je bez regulacije....

http://www.odigledolokomotive.rs/proizv ... -ae-bosch/

http://www.odigledolokomotive.rs/proizv ... -ae-bosch/
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pod medjufaznim mislis na smirglanje izmedju sva sloja farbe? Par puta sam to uradio i to sa einhellom i super je ispalo. Sto znaci da sa boschom ne mozes pogrijesiti.
Ono sto je dobra stvar kod ekscentricnih slajfarica je ta da je tesko vidjeti bilo kakve tragove brusenja. Valjda sto je neravnomjeran obrazac krzotina, pa ih oko ne razaznaje. Nisam siguran kako, ali radi. Jelovinu sam prosao samo jednom, i to sa 80-kom i nisu ostali nikakvi tragovi. A premazao sam je firnajzom i bezbojnim lakom!!!!! Isti rezultat kao da sam rucno presao 180-kom.

Moj savjet ti je da uzmes neku malo jacu, buduci da ne skidaju puno materijala. Ono sto je specificno kod ove slajfarice je da sa stiskanjem dobijas kontra efekat od smirglanja obicnom slajfaricom. Ova uspori kad je pritisnes, pa samim tim i skida manje materijala. Sad po nekoj logici, sto je jaci motor manje ce usporiti kad je pritisnes, pa ces moci odraditi i malo grublje poslove sa njom. I uzmi neku sa regulacijom brzine,zbog ekscentra zna biti malo nezgodna kad je stavljas na materijal.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Ako radis manje povrsine i zakrivljene, bolje leze u ruci kompaktnije, one koje hvatas za glavu. Naravno, za manje stvari - manji disk, ali smirgle fi150 mislim da imas u svakoj farbari, dok se fi125 dosta teze nalaze. Jako pozeljna kontrola broja obrtaja, ako nema, onda uzeti neki jaci kineski regulator / dimer pa eksterno varirati.

Od manjih "glavonja", jedan Dewalt nalik http://www.dewalt.com/en-us/products/po ... ad/dwe6421 od neke ranije generacije, prijatno me iznenadio. Jedino sto ti mogu stvarno preporuciti je Festool, ali to je vec van tvoje kupovne zone :) Mozda da pratis KP i obilazis buvljake, ako nadjes kod ovih sanera sto dovoze dobar alat, ako ima nesto povoljno da se uzme...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I njome nikako ne pritiskaj (mada to generalno vazi za sve brusilice, to jest da u krajnjem saldu sporije skidaju kad ih pritisnes).

Ne samo da ces jos sporije brusiti, vec lako moze da ti se desi da se sada pojave kruzici ko od vibracione. Posto uspori rotaciono kretanje cele ploce, vise do izrazaja dolazi kretanje u malim krugovima. A ko sto sasasasa napisa, ceo trik je u sto neravnomernijim ogrebotinama koje oko tesko raspoznaje, za razliku od onih koje seponavljaju.

Jednostavno nije joj namena da skida meterijal, vec upravo da samo da finu povrsinu.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Hvala svima na savetima :)
Na kraju je ipak pala odluka za zelenog boscha PEX 300 :)
Zadovoljan sam alatkom lepo radi a jedina moja zamerka je to sto malo prenosi vibracije na rucku iznad filtera,no to nije neki problem posto lepo lezi u ruci kad se uhvati za *glavu* a tu nema vibracija.

Image
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Malo pomalo, neces imati gdje ostaviti sav alat koji kupis .
Ali to tako ide, alata nikada dosta :)
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

sasasasa wrote:Malo pomalo, neces imati gdje ostaviti sav alat koji kupis .
Ali to tako ide, alata nikada dosta :)
Ma samo dobra organizacija i sve moze, verujte mi.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Uh ne stajte mi na muku :D imam napravljen ormaric u kome drzim elektricni alat i verujte mi ovo je poslednja alatka koja je stala u njega :D
Jos nesto ako nabavim moracu i novi ormaric da pravim :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ono sto bi ja sada gledao kad kupujem je da na nju moze da se zakaci usisivac (na zalost to obicno znaci znacajan skok u ceni).

Imam dobra iskustva sa Metabom (na moj 150mm moze i kutija i usisivac), prijatelj ima plavi Bosch i zadovoljan je sa njim.

Velicina diska - ja bi kupio 150 pa kupio manju ako vidim da bas treba - lakse se resis da dokupis jeftinije nego skuplje:) .

Ako puno radis bice ti bitnija dugotrajnost i servis nego bilo sta drugo.

Takodje je bitno da mozes lako da menjas ploce na koju se kaci smirgla - da ih ima razlicite tvrdoce - da prilagodis brusilicu povrsini koju radis,
kao i da do njih lako dolazis (trose se).

I pored svega sto sam naveo najbitniji bi mi ponavljam bio prikljucak za usisivac.
Last edited by momirz on 12 Sep 2016 00:08, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ili jos jednu garazu, cisto za alat :)
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

@Kole-Stolar
Koje smirgle koristis na Pex-u? Original Bosch mi lepo rade ali ih je teze naci i poskupi su, kupio Womax i uopste se ne lepe, kako ukljucim masinu odlete, Pex 300 ima jako kratku cicak traku za razliku od kineza, a nigde ne nadjoh kineski zadnji disk koji ima duzi cicak, nijedan nije kompatibilan sa ovim modelom.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Skupa smirgla nikada nije preskupa. Imam samo boljih i losijih izbora. Koristim Mirku, originalnu, koja je nekoliko puta skuplja od boscha, ali traje drasticno duze. I itekako se isplati.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Bosch sam uzeo za 500din set od 5 komada, 5 puta je skuplji od womaxa, plus izbor granulacija bio ocajan.
A Mirku gledam sada, ne vidim 125icu kod nas?
Last edited by astmario on 29 Sep 2019 11:55, edited 1 time in total.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

@astmario
Ne znam cije su smirgle, kupujem ih u woby hausu na komad, cena pristojna a i posao rade kako treba.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

U Uradi Sam imas smirglu fi125 u nekom osrednjem kvalitetu.
Post Reply