Rotaciona brusilica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
messerschmitt
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 12 Aug 2019 19:44
Location: Ruma

Post by messerschmitt »

Imam neku Vilager rotacionu šlajfericu, fi 125, 380W, ima i regulaciju broja obrtaja, nastavak za usis, dušu joj vadim, znao sam sa njom da radim i po nekoliko sati sa kratkim pauzama, plaćena nova oko 20e, najbolja investicija ikada :D Bitno je samo izabrati adekvatnu granulaciju šmirgle i daje super rezultate, tako da nema neke preterane logike izdvajati neke veće sume novca za takvu mašinu.
Last edited by messerschmitt on 02 Oct 2019 11:17, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najbitnije je imati srece pa dobiti masinu koja je pravljena u sredu oko podne, a ne u petak u pola 5 :)

Kad probas nesto ozbiljnije, i promenis 5-6 komada onda mozemo da pricamo o logici.
Do tad... ne kudi konja koga nisi jaho :)

Naravno, tvoje i moje "super" nikako ne moraju da budu isto.

Ono oko cega se apsolutno slazemo je da dobra smirgla izuzetno znaci.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

@messerschmitt
Verujem da te ona dobro sluzi i da s njom radis i duze ali ne znam kako funkcionises posle, elem ovu sa slike rotacionu imam i dalje al je koristim sve manje bas zbog toga sto kad radim brusenje radim po ceo dan a posle nje sve sto dodirnem vibrira, prosto umara ruke a i dosta je bucna, ne kazem posao obavlja sasvim korektno....
Ko sto bole rece, probaj da jases i drugog konja pa ces videti.....
Smisla nema izdvajati vece pare ako ti treba dva put godisnje za po kvadrat dva povrsine da obradis a ako treba cesce itekako se isplati pogotovo sto ti kineski alati znaju iznenadno da izdaju a najvise subotom popodne kad nema gde da na brzaka nabavis drugu....
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja ne smirglam mnogo, cak stavise smirglam minimalno, ali i dalje sanjam o Miki Deros. Bez obzira sto nece mnogo raditi.
User avatar
messerschmitt
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 12 Aug 2019 19:44
Location: Ruma

Post by messerschmitt »

Probao sam i druge, doduše na kratko, pozajmljivao od prijatelja, priznajem - tiše su, nivo vibracija - tu negde, rezultati na predmetu obrade - identični. Baš iz tog razloga sam i zadovoljan ovom, za mizerne pare se potrefila mašina ''kao prava''. Koristim je već 3 ili 4 godine, zadnih godinu dana dosta intenzivnije, barem 3 ili 4 dana mesečno provedem samo šmirglajući. Da se razumemo, skuplje roto šlajferice sigurno pružaju veći komfor, niži nivo buke, pouzdanost itd. itd.. ali ako uporedimo čist rezultat, nema razlike. Razliku može da stvori samo nestručno rukovanje, pogrešna granulacija, čist ljudski faktor a ima tu i onog ''placebo efekta" odnosno subjektivnog ugođaja rada sa skupim brendiranim mašinama... ( ogradiću se, reč je samo na konkretno ovom slučaju).

Pozdrav ;)
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

BR wrote:Ja ne smirglam mnogo, cak stavise smirglam minimalno, ali i dalje sanjam o Miki Deros. Bez obzira sto nece mnogo raditi.
I ja sam bio bas zagrejan da je uzmem pa mi je prodavac u jednoj prodavnici rekao da je zaobidjem zato sto imaju dosta reklamacija.
To je prodavnica materijala pa sam redovna musterija i znamo se.
Gledao sam posle na netu i kazu da se desava da se otkine osovina u blizini ploce ( koja nosi smirglu ).

Prica je od pre godinu dana, odprilike. Mozda se nesto promenilo od tada.

U uputsvu joj pise da usisivac ne sme da bude pojacan maksimalno ( zbog kocnice ) pa na forumima misle da je to razlog ali to su nagadjanja.

Imam jednu Mirku PROS istog oblika kao DEROS ali pneumarska. Stvarno lepo izgleda, odlicno radi i laka za ruku itd...
Al sto trosi vazduh !!!

Kompresor pocne da plače kad je vidi! :)

Vec Festool ETS EC 150 EQ, nema tih problema. Kod njih je problem samo cena.
Moze da je podesis da prepoznaje dali je ukljucen usisivac ili ne ( ako nije, ne mozes da je pokrenes), osim kanala koji izvlace prasinu ima kanale kroz koje uvlaci vazduh pa tako hladi povrsinu, automatski regulise brzinu u odnosu na vibracije, kocnica itd, itd ....
Pa , kad bude prilika, verovatno ce to da bude moj izbor.

Zna se ko je tata... kao i uvek...

Postoje samo 2 marke za alat : HILTI i FESTOOL

Ostalo su ...
Last edited by J.Vlada on 15 Nov 2019 17:30, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR wrote:Ja ne smirglam mnogo, cak stavise smirglam minimalno, ali i dalje sanjam o Miki Deros. Bez obzira sto nece mnogo raditi.
Taman sam razmisljao koja li je ta Miki, dal je plava ili crna, cudnjikavo prezime, bice da je neka Grckinja... kad mi Vlada ubi mastariju :)

@messershmit
U sustni, maltene svaka slajferica ce dati iste ili jaaaako slicne krajnje rezultate, ako su im parametri rada makar priblizni (precnik vibracije npr), uz koriscenje iste smirgle.

Razlike nastaju u tome sto neke to rade brze, uz manje napora za tebe, uz duze trajanje smirgle (sto i nije zanemarljivo, posto nju kupujes stalno), bolje usisavanje prasine, mogucnost duzeg rada...

Jbg... i Yugo ce da te preveze od tacke A do tacke B, al lepse je u Bentliju :)
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Razlika je u tome sto barem 90% kineza (mozda taj Villager nije takav) nemaju "prinudnu" rotaciju - disk nije preko neke vrste kuplunga koji unosi trenje/otpor vezan za ekscentar, vec preko obicnog kuglagera (zavrtite disk rukom - ako se vrti k'o blesav, to je taj slucaj), sto dovodi do toga da se smirgla krece putanjom manjeg otpora u toku rada i samim tim je dosta neefikasnija.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Moze li neka preporuka za 150mm orbitalnu ?

Imam Festool ETS 125 EQ. Å laferica je odlčna ali sam sagoreo kad mi se ploča raspala (onaj silikon počeo da se kruni i raspada). Sav srećan, nastavim rad jer sam u startu kupio još jedan rezervni.
Posle 10 min raspadne se i taj :( . Bio je u plastičnoj originalnoj ambalaži, nov, nikad korišćen, ja ga otpakovao. Ladno se raspao od stajanja (jeste, ima 7-8 godina). Nova ploča je BEZOBRAZNIH 6000 rsd. Za sve ostale proizvođače je 1500-2500 rsd. Zato reših da kupim nešto novo.

Razmišljao sam o Bosch GEX 125-150 AVE, cena oko 30000 rsd.
Last edited by nlazovic on 15 Nov 2019 15:24, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Makita BO6030. Sada je na dobrom popustu. Mislim da cu da i ja da je uzmem.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije silikon, nego poliuretan :)

Nego... kad budes bacao tog festa, javi :)
https://www.idealo.de/preisvergleich/Of ... stool.html
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Kad saber sve troškove, dođe na isto :(
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zavisi kako radis nabavku :)
Ajde izorganizovacemo nesto preko crvene kuce u Stutgartu ...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

A da se nalije?

Ja bi jednu poneo i probao od kog drugog proizvodjaca bi mogla da se iskoristi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kod te je vesanje bas specificno.
Image

Jedino da se naliva novi PU, al o tome nisam razmisljao, delovalo mi previse komplikovano:
Naci odgovarajuci PU (a uopste ne znamo kakav treba), napraviti nekakav kalup, zalepiti cicak...
Post Reply