Makita RT0700 CX2J

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Makita RT0700 CX2J

Post by momirz »

Posto imam preporuku za ovu glodalicu ovde ne forumu, resio sam da je kupim.
Nasao sam je u DE za 180E i imam ko da mi je donese u septembru.

Intersuje me ide li uz nju neka ne znam kako se ovde kaze "guide bush" - vodilica za sablon?

Ako ne ide ima li da se kupi ovde ili da porucujem iz DE?

Hvala i pozdrav
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Cudilo bi me da ne dolazi, ipak je CX2J citav komplet. http://www.makita.rs/accessories/22761/ ... bloni.html
Vermax je generalni uvoznik koliko znam i treba da mozes uzeti preko njih ili nekih pod-distributera bez problema.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sta dobijes zavisi od distributera i rzista. Generalno, trebalo bi da dobijes jedan guide bushing, za fiksnu bazu, ali to ne mora da bude pravilo, i obicno se dokupljuju.

Guide bushing koji dobijes ne pasuje na plunge bazu, na nju ide adapter 321492-3 pa onda pasuju standardni Porter Cable bushinzi.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Hvala svima,

Lakse mi je da sve porucim iz DE nego da ovde trazim pa nema trenutno bice za x nedelja i slicno.

Hteo sam da kupim ovde ali niko nije znao da mi kaze sta je sve u kompletu. Na Amazon.de sam nasao sem ovog sto sam pitao.

https://www.amazon.de/gp/product/B00CKY ... _i=desktop

Cena na amazonu je 194E a ja mogu da nadjem jos malo jeftinije.

Posto ne placam transport isplati mi se.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Evo sta sve ide u kompletu (za eventualne buduce kupce)

Image

cena u DE 189E
User avatar
regoda
Šegrt
Posts: 24
Joined: 24 Jul 2016 19:34
Location: Banja Luka

Post by regoda »

Ja sam kupio isti set prosle godine i prezadovoljan sam, doslo je sve sa slike
samo sam platio malo vise od navedene cijene...
ali posto mi super radi posao ne zalim :-)
za rad na manjim projektima odlicna masinica
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Posjedujem istu sa svim navedenim dodacima.
Koštala oko 430 markica, cca 220 evradi
Zadovoljan :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nekako se forum ućuta po ovoj temi. Kakva su vam dosadašnja iskustva sa ovim frezerom?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Najbolja glodalica koju imam. U stvari, imam dvije, jedna je za trimanje rubne trake nakon ljepljenja. a na drugoj dežura glodalo sa lagerom gore. Imam još nekoliko glodalica pa nisam uzimao cijeli set već samo osnovni komplet.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Meni omiljena 😁
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Odlicna. Jos ako imas jos neku Makitinu glodalicu, sve pasuje.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Jos bolja je aku varijanta :)

Ja uzivam u svojoj DCW 604N-XJ
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A za sta je bolja? Ako ne radis puno mozda je OK, tj u varijanti za obaranje ivica, ako radis nesto vece, onda je kablovska boilji izbor.

Probao baterijsku kod drugara, ne zavrsava ono sto ocekujem od takvog alata. Da lepo kopa mortize sa spiralnim glodalom.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ko PO čemu, BR po novčaniku :D Mora još jedan frezer, a ja jedva i ovaj kupio. Počinjem da mislim da BR radi za neku banku - vjerovatno razrađuje novu kreditnu liniju za stolare :D

Å alu na stranu, koja su ograničenja ovoj? Pretpostavljam da bi mi trebala još jedna jača...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ograqnicenje je sto je preslaba za vece profile i ono sto mora da se uradi u jednom prolazu. Sve ostalo, ako ti vreme nije prioritet moze.

Recimom, ako isecas po sablonu, ili kopas po sablonu, kod RTa700 ces to uraditi iz vise prolaza po dubini, tako da svaki put skidas po nekooliko milimetara. Generalno to je dobar nacin i za veliku glodalicu, al ne primenjuju ga svi.

MEdjutim, ako krenes da pravis lastin rep, susreces se sa time da glodalo mora iz jednog prolaza da skloni veci deo materijala, jer ne mozes da menjas dubinu. Tu ima nekopliko tehnika kako da se pomogne samom sebi, ali sa malom Makitom kad tad ces udariti u zid, tj ono sto ona ne moze da uradi. No to je recimo specificno za glodalo za lastin rep, koje samo po sebi ima puno problema. Slicna prica i sa glodalom za T zljeb.

RTecimo prvi trik sa tom malom makitom, (koji se inace primenjuje i sa velikim glodalicama, zato sto su glodala za lastin rep kilava) je da ravnim glodalom iskopas zljeb sirine stabla, ili malo uzi od njega. Time sklanjas deo materijala koje glodalo za lastin rep treba da isece, a i smanjujes kolicinu strugotine koju treba da izbaci.

Sledeci trik je da mozes da prodjes sa kracim glodalom manjeg ugla, i izbacis dodatni deo materijala.

A onda smislis kako da napravis siri lastin rep, da mozes da prodjes glodalom iz dva prolaza, levo i desno, pa opet smanjis kolicinu materijala.

No, opet, ovo ne mozes da uradis svaki put, a i trazi vremena i titranja. I onda jednog dana uzmes vecu glodalicu.

KAd vec krenuh sa savetima, jedan od trikova za rad sa sablonima, i vodecim caurama je da uvek imas jeftina glodala za po jednu dimenziju manja od kvalitetnog, finalnog. I u svim diuzinama, zato sto kod povecavanja dubine u svakom prolazu, radi samo vrh glodala, a tek ti za zavrsni prolaz treba puna dubina, i sirina isecanja, pa tad i koristis kvalitetno glodalom, sa najboljim kvalitetom obrade.

Sve u svemu, ta mala Makita je zvercica, koja itekako moze da sluzi, sve do god vreme ne treba da naplartis, i imas volje da se zezas. Iako je slaba, moze da zavrsi poprilicne poslove.

Cisto za ilustraciju, sve sto sam radio na banseku koji sam pravio radio sam sa malom Makitom. Mrzelo me da aktiviram veliku, a i spretnije mi je.
Post Reply