Makita RT0700 CX2J

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5368
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Ja na mom aku frezerČIĆU imam bateriju od 5Ah +jos 4 komada pa mi kabel ne treba vec samo smeta....

Takvi mali prcevi od frezera ne mogu neke velike profile da teraju vec neke zljebove ,rundovanje,perforaciju za police,trimovanje trake.....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

BR wrote:Ograqnicenje je sto je preslaba za vece profile i ono sto mora da se uradi u jednom prolazu. Sve ostalo, ako ti vreme nije prioritet moze.

Recimom, ako isecas po sablonu, ili kopas po sablonu, kod RTa700 ces to uraditi iz vise prolaza po dubini, tako da svaki put skidas po nekooliko milimetara. Generalno to je dobar nacin i za veliku glodalicu, al ne primenjuju ga svi.

MEdjutim, ako krenes da pravis lastin rep, susreces se sa time da glodalo mora iz jednog prolaza da skloni veci deo materijala, jer ne mozes da menjas dubinu. Tu ima nekopliko tehnika kako da se pomogne samom sebi, ali sa malom Makitom kad tad ces udariti u zid, tj ono sto ona ne moze da uradi. No to je recimo specificno za glodalo za lastin rep, koje samo po sebi ima puno problema. Slicna prica i sa glodalom za T zljeb.

RTecimo prvi trik sa tom malom makitom, (koji se inace primenjuje i sa velikim glodalicama, zato sto su glodala za lastin rep kilava) je da ravnim glodalom iskopas zljeb sirine stabla, ili malo uzi od njega. Time sklanjas deo materijala koje glodalo za lastin rep treba da isece, a i smanjujes kolicinu strugotine koju treba da izbaci.

Sledeci trik je da mozes da prodjes sa kracim glodalom manjeg ugla, i izbacis dodatni deo materijala.

A onda smislis kako da napravis siri lastin rep, da mozes da prodjes glodalom iz dva prolaza, levo i desno, pa opet smanjis kolicinu materijala.

No, opet, ovo ne mozes da uradis svaki put, a i trazi vremena i titranja. I onda jednog dana uzmes vecu glodalicu.

KAd vec krenuh sa savetima, jedan od trikova za rad sa sablonima, i vodecim caurama je da uvek imas jeftina glodala za po jednu dimenziju manja od kvalitetnog, finalnog. I u svim diuzinama, zato sto kod povecavanja dubine u svakom prolazu, radi samo vrh glodala, a tek ti za zavrsni prolaz treba puna dubina, i sirina isecanja, pa tad i koristis kvalitetno glodalom, sa najboljim kvalitetom obrade.

Sve u svemu, ta mala Makita je zvercica, koja itekako moze da sluzi, sve do god vreme ne treba da naplartis, i imas volje da se zezas. Iako je slaba, moze da zavrsi poprilicne poslove.

Cisto za ilustraciju, sve sto sam radio na banseku koji sam pravio radio sam sa malom Makitom. Mrzelo me da aktiviram veliku, a i spretnije mi je.
:hurra::hurra::hurra::hurra: E za ovakve stvari služi forum!!!!!!!!
Znači, ne treba mi veći frezer dok ne skršim kineza. Njega mogu koristiti za ravnanje preširoke daske i neke grublje radove. Za ostalo Makita i malo vremena. Otprilike sam tako nešto i očekivao ali je dobro čuti potvrdu.
:prsgore:
Ovo sa jeftinim glodalima nisam znao - super fazon.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Da li se svima zaglavljuju glodala u RT0700C sa 8mm caurom? Cak i pri maloj sili stezanja moram klestima da cupam glodalo, uzas (probao sa vise razlicitih glodala makita, wpw, freud) . Ima li neka druga umesto ove https://prnt.sc/xkb7fb ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To je tipicno za maltene sve glodalice, ustvari za sve koje sam video i probao do danas, osim par "bofl" modela, kojima su konusi na caurama bili dovoljno neprecizni da konus ne moze da "zaglavi".
Jednostavno konus tako radi, i tako treba da radi.
Drugim recima, to pokazuje da je konus na cauri napravljen kako treba :)

Neke glodalice imaju na cauri dodatni prsten, kad otpustis glodalo, nastavis da odvijas, matica ga zahvati i otpusti glodalo.

Ako njega nema, moras malo da se "dovijas".

Najpre, nikada ne guraj glodalo do kraja, mora da ostane milimetar-dva izmedju dna glodala i dna rupe u koju ulazi.
Nemoj korisitit kljesta. Kad otpustis cauru, uzmi parce drveta, i njime "cukni" vrh glodala kao da hoces da ga nabijes jos dubllje. Tada otpusti. Ili ga jednostavno cukni sa sve glodalicom o neku dasku.

Druga stvar: dosed caure i sama rupa moraju da budu perfektno cisti.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Sve sam ocistio, izduvao kompresorom i ostavim mesta kroz onu rupicu dole da mogu srafciger da zavucem i lagano da poteram glodalo gore ( klestima sam cupao neko staro XD dok sam testirao kako sta ) Trazio sam bas da li ima ta ER caura ali 0 bodova.

Hvala za brzi info da ne moram na servis :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek... sad videh, ta caura ustvari stoji obrnuto od polozaja na slici, to jest konus je u osovini glodala a ne u matici.

Hmmm...

Kad odvijes maticu, jel caura ide sa maticom ili ostaje zaglavljena u osovini?

Vidim da postoji i drugacija verzija caure 8mm, koja je oblikom ista kao ona od 6mm. Moguce je da ona radi bolje:
https://shopuk.3dtek.xyz/product/makita-collets/

Za ER cauru bi ti trebao odgovarajuci konus i u osovini i u matici, posto ER ima dupli konus.
A ne lici mi da ovaj odgovara po uglu.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Tako je, obrnuto od slike i kada se steze matica gura je ka dole da se zaglavi. Kada odvijem maticu caura je i dalje zaglavljena u osovini. Naleteo sam na taj sajt ali na slici su caure za 6mm takvu imam ( nisam probao jer nemam ni jedno glodalo od 6mm ).

Da, ne moze ER direktno mora ili neka konverzija ( lose jer dodaci postaju manje upotrebljivi ) ili da se komplet osovina promeni

Ako je to zaglavljivanje normalno ponasanje onda OK, mislio sam da ipak treba da popusti sama od sebe ( ili bar uz neki minimalni napor ) kada se matica odvije
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Koleta za 8mm je mali i kratki konus, posledica toga sto je 8mm alat maksimalni koji prihbvata masina. KOleta drzi na jednomm mestu, a stablo glodala ide direktno u unutrasnjost osovine, koja je tacno izbusena na 8mm.

Problem koji ti se desava je tipican, nista strasno, samo vodi racuna da je konus u osovini uvek cist, i sve ce biti u redu.

Od promene osovine nema nista. Za konverziju postoji opcija, cini mi se na ER 16, imam celu skalameriju ali moram da proverim. Samo mora da se skrati stablo koje je 8mm u precniku, posto je predugacko. Sve u svemu, zabava ogranicene vrednosti.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

MJ wrote:Naleteo sam na taj sajt ali na slici su caure za 6mm takvu imam ( nisam probao jer nemam ni jedno glodalo od 6mm ).

...
Na prvoj slici je caura za 3mm kolko mi lici, pogledaj i drugu sliku :)
A dole lepo pise da imaju caure od 3 do 8mm
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

NA slikama nema caure za 8mm, sve su za manji prihvat.

A kad probas da odes da kupis, jedina dostupna je 1/4" Vrlo cesto mi se desava da natrcim na nesto zanimljivo, probam da kupim, i na kraju se ispostavi da je to nemoguce, posto je bas ono sto je zanimljivo out of stock. I tako ostane godinama.

Recimo caura za Muslechuck 1/2 na 12mm, je out of stock od kada sam saznao da popstoji. Jedno 3 godine.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ebaj ga...
Meni ova dole levo lici na 8 (ne tvrdim, naravno)

Video sam slicne i kod Alije, al ajd... sa njma nikad nisi siguran sa ces da dobijes...

Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To je 5-6

Spoljni precnik ovog prstena koji stoji gore na slici je 8mm. caura za 8 mm ima samo kratak konus, ostatak nema. NMEma ni cetiri zareza, nego jedan, posto nema tela, pa nema sta da drzi sapice.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

OK... onda je jasno..
Jednostavno ces morati da zivis sa tim.
Ocigledno su pravili tu glodalicu za 6mm, a onda se naknadno dosetili... ma moglo bi i 8 :)
Pa je ta caura za 8mm nabudzena, i sa tim jednim razrezom, jako tesko otpusti konus.

Sto se tice komplet osovine.. tipicno je na glodalicama to ustvari osovina rotora, pa ne moze samo osovina da se promeni.

Moguc je neki adapter, samo bojim se da bi onda sve zajedno ispalo predugacko, imas veliko rastojanje od oslonca osovine do vrha glodala... sve u svemu... mnogo je jednostavnije, a verovatno i jeftinije da nabavis 6mm glodala :)
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Hvala ljudi, nije problem bitno da znam da tako treba. Ako mi dosadi rasecicu cauru i eto dva reza, samo pazim da se ne pogubi :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nemoj to ni slucajno da radis!
Sve su sanse da glodalo ne bude vise stegnuto kako treba, izleti i zavrsi gde ti se ni malo nece svideti.

Mnogo je bolje da glodalo ne mozes da izvuces, nego da moze samo da se izvuce.
Post Reply