Metabo porijeklo

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Vrv je to poslednja serija gde bi trebalo da piše walk dont play.

Kod mene na jednoj pise made in china a na drugoj taiwan :)
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Sto vise isprobavam i gledam Metabov alat sve mi se manje svida.
Cene su im paprene a alati ni blizu tome, stvarno walk dont play :D
Ako se tebi kao hobisti ovo desilo sta bi onda profesionalac trebalo da ocekuje od njihovog alata ?
Ne kazem, i velikim firmama se moze desiti greska ALI nisi ti prvi koji se na njih zali....
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

i 110 e rezervni deo ? I opet nisi siguran. Iskreno, ja bih pre dodao jos toliko i kupio novu, na pr. ovako nesto: https://www.odigledolokomotive.rs/proiz ... a-hitachi/
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Ili uzmi polovnog boscha gbs 75.
Ja sam uzeo pre skoro dve godine, 2015 ili 2014 godiste ne znam sad napamet.
Nekad je i po 3-4 sata ne gasim a radi ko sat.

edit: https://www.nonstopshop.rs/cms/prodpage.php?id=14383
trenutno su i boschovi alati na akciji pa i nova nije preterano skupa.
Last edited by Kole-Stolar on 20 Feb 2018 18:40, edited 1 time in total.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

I meni ide na onu stvar to jajarenje i ušteda na najbanalnijim delovima.
Uzmeš metabo ger sa najgorim mogućim listom na njemu. Em što je tup, em što i nije predviđen za ger je nema negativan ugao... I sad hoćeš da uzmeš list koji odgovara mašini, kad on košta otprilike trećinu cene mašine, dok onaj koji ti prodaju uz mašinu košta smešnih desetak eura. Jajare se kaže.. ili ima neki drugi sinonim? :(
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Å to se tiče garancije ovog dihta radi se o trogodišnjoj garancija i serviser mi je rekao
kao za tu garanciju važi da svake godine mašinu treba donijeti na pregled???

Tračna brusilica je stara oko 3,5 godine. Ruku na srce dok je radila ja sam bio zadovoljan,
ima i postolje za okretanje naopačke i dodatni firung (nije baš neki) ali mi je to odrađivalo
posao.

Naručio sam pa šta bude i svjestan sam da mi se isto može desiti za par mjeseci, jer iskreno ne
znam šta je razlog da se ovako uništi zupčanik. Na ovoj tračnoj piše da ponos kineske industrije :).
Kada sam je kupio pisao sam Metabu zbog toga ali oni su me uvjeravali da je to bla, bla, bla.

Poređenja radi imam ručno rende IskraEro ili Hidria Perles, ja sam sa tom alatkom oblanjao brat bratu
6-7 kubika građe, svodio daske od 3,5 cm na 2,7 i danas radi bez ijedne intervencije. Koštala je prije 5 godina
skoro 250€ ali i vrijedi svaki uloženi dinar.

Ako se Metabo bude ovako kvario nakon isteka garancije a moji alati su na toj granici onda ovo što zaradim
očito ću morati trošiti na opravke i obnovu, pojede konja trava.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

pgale wrote:Naručio sam pa šta bude i svjestan sam da mi se isto može desiti za par mjeseci, jer iskreno ne
znam šta je razlog da se ovako uništi zupčanik.
Uzrok je traljava izrada i usteda na kvalitetnim materijalima, nema sta drugo. Kad je nesto kvalitetno, onda i traje. Evo vidi ovaj hilti, ko zna sta je sve preziveo u nemackoj do rashodovanja, a jos uvek ispravan: https://www.kupujemprodajem.com/Hilt-te ... -oglas.htm ... a i ova makita stara pola veka jos nije popustila, iz doba kad su bile zute... https://www.kupujemprodajem.com/Makita7 ... -oglas.htm
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Da li ti je rekao gdje piše da moraš donijeti mašinu na pregled svake godine?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Uopste nije traljava izrada ili stednja na materijalima, nego je namensko projektovanje tako da alat otkazeposle nekog vremena. Ocigledno da se ne citaju teme na forumu.

Savremeni softveri za projektovanje omogucavaju da se odredjeni delovi naprave tako da dodje do zamora materijala i pucanja. Ona slika osovine podseca bas na takav slucaj. Pri tome se tacno zna i mesto pucanja, tako da ne osteti drugi deo. Ako se ne varam, na tom mestu postoji prelaz, u kome zupcanik prelazi iz radijusa u valjak, a zljebovi postaju konstante debljine. Lepo ga isporjektujes sa koeficientom 1.1, izracunas zivotni vek sa prosecnim koriscenjem koji je nesto duzi od garantnog roka, i eto para.

Ko nije citao druge teme, evo jednog obrnutog primera, gde je ideja da se traze slaba mesta, pa ojacaju da bi se produzio zivotni vek. Ista tehnologija se koristi i u obrnutom pravcu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5QRpBr2romY[/youtube]
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Pa zašto onda kupovati firmirane stvari po visokoj ceni? Einhell i kad rikne nema sekiracije jer za 110 e možeš jupiti dva, a možda i tri koji će nadmiveti jedan ovakav metabo.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne kupis Metabo i slicne koji prodaju muda za bubrege, kupis neku ozbiljnu marku, koja to ne radi. Citaj Makita, Festool, Mafel, Duss, Fein, Mirka...

Einhell pravi alat da crkne, ali ne namerno, na tacno odredjenom delu, nego koristi g..adiole za meterijal a i trud je odgovarajuci.

Probaj da nadjes na YT analize alata koje potpisuje AVE, pa ces videti. Ima deo poluinformacija koje stavlja za senzaciju, voli i da kenja, ali ima i jako dobrih analiza zakljucaka.

Jedino ga Bole ne voli, posto se piosrao po Festoolu, tako da bolje da ne pominjemo ;)
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Br virutex si zaboravio kao dobru firmu
Last edited by daleko on 21 Feb 2018 21:10, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Al si zato extra objasnio kako proizvodjaci alata upravljaju drugim zakonom termodinamike
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja AvE-a ne volim preterano upravo zbog "senzacija poluinformacija" i kenjanja. I sto obozava da glumi idota koji sve radi na silu (stomak mi se okrene kad uhvati glodalicu).
A da ima dobrih informacija, ima ih, smao treba imati filter.

A sto je pljuckao po festu...nebitno. I tu je sustinski u pitanju bila poluinformacija, al moraju se nekako privuci glupavi gledaoci, a sta ces bolje za to nego da popljujes skup alat, to jest podidjes sirokim masama :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ma zaboravio sam mnogo dobrih, recimo Rupes, al nema veze, ne menja situaciju.

Otkrivam toplu vodu kada kazem da je alat koji se pravio pre 30 godina potopunop drugaciji nego danas. Nekada se projektovalo po prilicno grubom proracunu, sa visokim koeficientima sigurnosti, pa jednostavno, imas svuda visak materijala. Danas je softver za modelovanje otisao toliko daleko, da lagano racunas broj ciklusa pre pucanja usled zamora materijala, a moze da se proveri i kako geometrija elementa utice na zamor.

Ideja je da se masine ne prave teze nego sto treba da budu, pa da se samim tim ustedi i na potrosnji energije, i na kolicini materijala. Kada iskoristis gore pomenuti softver da simulacijom proveris da nema slabih mesta, ili da dodatno ojacas ono sto je vise optereceno, dobijas i ustedu i zivotni vek. Tako rade ozbiljne firme koje pomenusmo.

Sa druge strane, sve sto moze korisno da se upotrebi, moze i da se zloupotrebi. Kada softver dozvoli proracun (sa nekom greskom naravno) broja ciklusa pre otkaza, onda moze da se i programira kada ce nesto da crkne. U pojedinim zemljama EU je takvo ponasanje kaznjivo, no treba dokazati nameru.

E sad nazad na AvE-a. Moj utisak je da on namerno izigrava primitivca, ali je vecina informacija kada ne kenja prvoklasna. Nisu ni one kada kenja lose, samo su recene na pogresan nacin. I naravno, sa obzirom da je to YT, senzacionalizam je potreban. U svakom slucaju, zna jako puno i o radnom zivotu, i o proizvodnim tehnologijama (niko od nas nije po tom pitanju preterano strucan, pa su takve informacije dobrodosle). Ne znam za jos nekog ko proverava kvalitet izrade prenosa mikroskopom, kiselinom..


Evo jednog njegovog testa Makitine srafilice [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZY7XO5H_6HY[/youtube]
Post Reply