Metabo porijeklo

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To niko ne moze da ti kaze. Mogucnosti su tu od devedestih, i do malo iza 2000 su prolazile kroz postepenop spustanje cene. Danas su dostupne svima, i skoro svi koriste softver za projektovanje, jedino je pitanje ko to i zolupotrebljava.

Mogucnosti su jedno, a namera drugo. Moj utisak je da je ozbiljnije koriscenje pocelo oko SEK-e, kada su gotovo svima pali profiti, ili su otisli i u minus.

A znas i sam kome se desavaju propusti. Vise puta su pojedini brendovi pominjani, kao oni koji su skloni kvarovima.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

šantjer wrote:
BILJEŽNIK wrote:
BR wrote:Ne kupis Metabo i slicne koji prodaju muda za bubrege, kupis neku ozbiljnu marku, koja to ne radi. Citaj Makita, Festool, Mafel, Duss, Fein, Mirka...
Makiti nije mjesto na ovoj listi
Imaš loša iskustva s Makitom? Hajd podijeli s nama da znamo što ne valja :)
Budimo realni, Makita je, u odnosu na ostale navedene, čista konfekcija. Ipak, nešto bolja od plavog Boscha koji je prije dvadesetak godina bio respektabilan komad alata. I kod Boscha i kod Makite se radi o poluprofesionalnim alatima. Makita cijenama šije Boscha pa se kupci češće odlučuju za Bosch računajući da će dobiti profi alat po povoljnijoj cijeni. To ne postoji. Mogu me štovatelji Makite i Boscha uvjeravati u suprotno, a li to jednosatvno ne postoji. Imam i Makitine i Boschove alate. Niti jedan me ne "baca u nesvjest". Makita: štemerica, ručni cirkular, aku bušilice. Bosch plavi: ručna glodalica, kekserica, aku bušilice, ubodna pila. Å to više vrijeme prolazi, mislim da bih isti rezultat uz nižu cijenu postigao nekim Einhelovim alatima jer ovi današnji Makita i Bosch ne vrijede toliko koliko ih moramo platiti. Imao sam plave Bosch alate koji su proizvedeni prije pojave Makite u HR, kupio sam ih rabljene i intenzivno koristio narednih 20 i više godina. Bili su neusporedivo kvalitetniji od današnjih modela. I završno, ali ne manje bitno: Baterije na Boschu traju dulje nego one na Makiti
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Kupujem svojim monterima samo makitu. Do sada su iskustva odlična. cena je stvarno prihvatljiva ( imam neki dogovor sa predstavnikom). a i vi tamo možete se udruziti i kupovati alat po finoj ceni,.... ako se ne varam pisali smo o tome. makitinim alatom raditi na gradilistu je prava stvar, odnos cena kvalitet idealan
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

daleko wrote:Kupujem svojim monterima samo makitu. Do sada su iskustva odlična. cena je stvarno prihvatljiva ( imam neki dogovor sa predstavnikom). a i vi tamo možete se udruziti i kupovati alat po finoj ceni,.... ako se ne varam pisali smo o tome. makitinim alatom raditi na gradilistu je prava stvar, odnos cena kvalitet idealan
Stoji to, ali Festool usporediti s Makitom?
Last edited by BILJEŽNIK on 24 Feb 2018 21:00, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jedina prednost festoola je u kontroli prasine, i po kojoj drugoj kerefeci. Makita je izdrzljivija, i radi bolje, samo nema preterano igracaka bez kojih ne mozes da zivis.

Festool nudi kvalitet na istom nivou, ali je glavna stvar u reklami.

Kad treba da biram, stavim sve na papir, i gotovo uvek pobedi Makita.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Festool kupujem za sebe. (volim da se zezam dok radim). prednost je npr:
Frezer ima idealno rešeno usisavanje prašine.
Alati imaju milion praktičnih dodataka
Rešenje 3U1 kod roteksa je fenomenalno
Garancija od krađe je realnost....
E sad nedo bog da padne slajferica niz stepenice na gradilistu, dok Makita radi dalje
A da i sistem transporta kod festula ( systejner je kvalitetniji od bilo kog drugog ako ne računamo stare protulovske i mafell)
Alat je definitivno i tiši od makite
Ali ipak makitu možeš dati bilo kojoj sirovini u ruke ( nema sta da pokvari osim ako ne slomi fizički)
Last edited by daleko on 24 Feb 2018 21:13, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pa igracke koje mozes da priustis su glavni podsticaj prodaje kod Festoola. Tako da te razumem zasto ih kupujes, al ja sam primitivan covek, i stvarno volim Japanska prosta resenja, tipa savijen lim i sraf, koji omogucava jednako precizno podesavanje kao i kerefeka na Festoolu.

Suistainere sada imas i kod Makite, De Walta, Metaba...

Jedini alat koji mi se vise svidja kor Festoola je TS 55, TS 85, a razlog je sto imaju klin za razdvajanje, koji ne postoji kod Makite.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Imam akumulatornu 55 i stvarno klin su rešili veoma dobro sam se podešava po dubini. Za potapanje ne treba skidati klin. A sistejnere sam gledao raznih nazovimo firmi. U principu razlika je u kvalitetu plastike
Last edited by daleko on 24 Feb 2018 21:23, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

A ustvari kompletirao sam festool tako da sada polako pocinjem da dokupujem mafell ono što kod festula ne postoji. Prva na spisku ona nenormalna ubodna
Last edited by daleko on 24 Feb 2018 21:26, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

a dewalt .......
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Systeiner pravi Tanatos. Uopste nije Festov proizvod.
Jedino je godinama samo Festo gurao krajnje praktican i upotrebljiv sistem, koji malo vise kosta, a onda su se i ostali dosetili.

Moje vidjenje:
Makita: mazga. Za silovanje, gradjevinu, sve moguce situacije gde je potrebna robusnost...
Festo: arapski konj. Kad hoces finu obradu, podesavenje u desetu, bitno ti je da sve "klizi"...
DeWalt: negde izmedju. Nit je robusan ko Makita, nit je fin i precizan ko Festo. Ili ako vise volis da je casa polupuna nego poluprazna, :) precizniji od makite, robusniji od festa.

Da se razumemo, pricam o opstem utisku. Pojedini alati mogu da idu na ovu ili onu stranu.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Od svih nabrojanih marki, moram vam reći da sam razočaran u Makitu. Ležajevi na brusilici su joj otišli, a nema ni punih 38 godina!!! Å okantno... Doduše, stari je donekle kriv, udarao je čekićem ne bi li skinuo reznu ploču a to se kod nekvalitetnog alata ne radi.

To se, naravno, ne bi desilo da smo kupili neku drugu marku od nabrojanih :)
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Bole to za tanos svi znaju. I svako može naručiti. Jedino kod ozbiljnih količina pitaju naručioca koji kvalitet plastike želi. Otud razlika u kvalitetu. A u slobodnoj prodaji za obične kupce samo prva klasa. A neki ih i sami prave. Npr Makita makpac. Neki kao metabo ih zakomplikovali metalnim bravicama.... A neki prave i nešto slično
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

BR wrote:Pa igracke koje mozes da priustis su glavni podsticaj prodaje kod Festoola. Tako da te razumem zasto ih kupujes, al ja sam primitivan covek, i stvarno volim Japanska prosta resenja, tipa savijen lim i sraf, koji omogucava jednako precizno podesavanje kao i kerefeka na Festoolu.

Suistainere sada imas i kod Makite, De Walta, Metaba...

Jedini alat koji mi se vise svidja kor Festoola je TS 55, TS 85, a razlog je sto imaju klin za razdvajanje, koji ne postoji kod Makite.
Samo sto neki od tih sarafa koje ti imas ili mislis kupiti kostaju kao i cijeli komad festool alata :P
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pa i ne kostaju. Mislio sam na jaopanska resenja na Makiti, ali i kod drugih japanskih proizvodjaca prodjes jeftinije. Pogledaj recimo Otoro cevne stege, izgledaju skupo za cevnu stegu, ali kada uporedis kvalitet, jeftinije su od Festoola. Ili onaj Z-saw miter o kome sam skoro pisao. Sta mislis kako bi izgledao, i koliko bi kostao da ga prave Nemci. A kvalitet reza je bolji od bilo cega sto sam video na Kapexu.
Post Reply