Metabo porijeklo

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Nešto razmišljam ovo što je BR govorio o "namjernom" ograničavanju radnog vijeka alata. Kad bi se to moglo dokazati na nekom validnom sudu
onda bi tu firmu uništilo ili ja griješim.
Još jedna stvar, kako neko kao ja može znati da treba zaobići Metabo i kupiti npr. Makitu, kad su alati u približnom cjenovnom rangu, čak je metabo skuplji u nekim stvarima.
Imam par Makitinih alata i stvarno sa njima nije nikada bilo problema. Očito je kupac uvijek donji :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

pgale wrote:Nešto razmišljam ovo što je BR govorio o "namjernom" ograničavanju radnog vijeka alata. Kad bi se to moglo dokazati na nekom validnom sudu
onda bi tu firmu uništilo ili ja griješim.
Još jedna stvar, kako neko kao ja može znati da treba zaobići Metabo i kupiti npr. Makitu, kad su alati u približnom cjenovnom rangu, čak je metabo skuplji u nekim stvarima.
Imam par Makitinih alata i stvarno sa njima nije nikada bilo problema. Očito je kupac uvijek donji :)
Zašto misliš da bi takav dokaz uništio firme?
Bosch je odavno priznao da im auto industrija traži pumpe koje mogu izdržati 200 000 KM. Originalni stabilizatori su predviđeni da traju 60 000 KM. Ništa se ne treba dokazivati putem suda, sve sami priznaju. A Volkswagen i dalje radi...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto kaze sasa... za sta bi ih tuzio?
Sto su projektovali zupcanik da izdrzi onoliko koliko su ti garantovali da ce trajati?

Celu stvar mozes da shvatis i ovako:
Sta god da projektujes, ti mu uglavnom dodajes neki stepen sigurnosti, to jest pravis ga jacim nego sto bi po proracunu moralo.
Za neke stvari, postoje propisani stepeni sigurnosti (tipa sajla od lifta), al toga je jako malo. Za druge postoje standardi u koje mora da se uklopi i stepen sigurnosti (tipa srafova sa garantovanim kvalitetom). Za sve ostalo, proizvodjac je slobodan.

Daklem, Hans je krenuo da porojektuje zupcanik i dobacio do trenutka kad mora da odluci koliki stepen sigurnosti ce da stavi. Za gomilu toga moze da ide i 1 (to jest da se ne dodaje nista).
Hans ima zahtevani zivotni vek srafilice, i preracuna koliko treba da podigne stepen sigurnosti da bi dobio taj zivotni vek, plus jos malo za svaki slucaj.

Nista nije prekrsio. Ako crkne pre garantovanog roka, on ce da ti je popravi, zameni... ako crkne posle... on je dobro isprojektovao.

Nigde ne pise, i niko ti ne garantuje da ce alat raditi decenijama. To sto smo na to navikli je iz prostog razloga sto nekada nismo imali racunare kojima smo mogli da projektujemo tako precizno, pa smo radili po sistemu: kad ne znas sta je dosta, ti stavi mnogo.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole, projektovanje stvari da imaju ogranicen zivotni vek tj da se namerno pokvare po izlasku iz garantnog roka je ozbiljan privredni prekrsaj u pojedinim zemljama. Apple trenutno ima problem u Francuskoj, zbog usporavanja telefona, radi produzenja rada bez promene baterije. Kazna moze da bude i nekoliko milijardi eiura, posto se odredjue kao deo prometa.

Ono sto je problem je sto je nemoguce dokazati da je postojala namera da nesto ima ograniceni vek prilikom projektovanja. I tu prica staje. Zvanicni projekat se proracuna sa materijalom koji drzi lepo vodu, to se dokaze, a onda se u proizvodnji promeni materijal. I kraj.To sto je neko namerno racunao lom sa losijim materijalom se krije kao zmija noge.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Griješiš. Skoro sve stvari imaju rok trajanja. Rekao bih , od igle do lokomotive, ali igla ga nema :) To je, ustvari, način zaštite potrošača jer su onda u stanju da ocijene vrijednost proizvoda prilikom kupovine. Recimo, hoćeš da kupiš TV. Dvoumiš se između dva od 300 eura. Vidiš da jedan ima garanciju godinu dana, a drugi garanciju od tri godine. Već znaš koji ćeš uzeti. Ili recimo kupuješ traktor - znaš da mu je predviđeni radni vijek 8000 sati, pa po tome znaš koliki dio zarade po satu odvajaš u amortizaciju za slijedeći.
Zakon ne zanima ništa preko toga. Pročitao si, potpisao , šta sad hoćeš?

Prevara je ono što se radi uporedo sa garancijom. Isti taj TV je napravljen da radi i po 4-5 godina (možda i više) prije nego što se pokvari. Ne samo TV, već sve. Na taj način potrošač gubi realnu percepciju o vrijednosti proizvoda jer očekuje da će isti raditi i duže, pa ga je spreman više i platiti, jer, zašto bi vjerovao garanciji kad mu je sve ostalo do sada radilo i duže.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

BR wrote:Ne kupis Metabo i slicne koji prodaju muda za bubrege, kupis neku ozbiljnu marku, koja to ne radi. Citaj Makita, Festool, Mafel, Duss, Fein, Mirka...
Makiti nije mjesto na ovoj listi
Last edited by BILJEŽNIK on 22 Feb 2018 19:38, edited 1 time in total.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Pre nekoliko godina sam razgovarao sa direktorom Gorenje Home iz Zaječara i kažem mu kako imam veš mašinu Gorenje staru 30 godina koja radi i dalje...a on meni odgovoara da takve mašine više ne prave jer su te mašine bile teške 100 kg i imale 500 obrtaja zbog čega su i trajale toliko, a sada mašine imaju 60 kg i rade na 1200 obrtaja i da oni "mole boga" da se u garantnom roku koji je oko 5 godina ne pokvare pa čak ni ležajevi, a iskreno bi vollei da se posle 7 godina ne pokvare nego da nestane kako ne bi imali problem sa otpadom...
Sličnaje priča i sa alatom.
I ponovo se vraćamo na početak ili "Da li se isplati platiti kvalitet toliko koliko traže?"
Sve više mi se čini da NE...
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

BILJEŽNIK wrote:
BR wrote:Ne kupis Metabo i slicne koji prodaju muda za bubrege, kupis neku ozbiljnu marku, koja to ne radi. Citaj Makita, Festool, Mafel, Duss, Fein, Mirka...
Makiti nije mjesto na ovoj listi
Imaš loša iskustva s Makitom? Hajd podijeli s nama da znamo što ne valja :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

BILJEŽNIK wrote:
BR wrote:Ne kupis Metabo i slicne koji prodaju muda za bubrege, kupis neku ozbiljnu marku, koja to ne radi. Citaj Makita, Festool, Mafel, Duss, Fein, Mirka...
Makiti nije mjesto na ovoj listi
Ne bi se slozio sa tobom.

Makitia ima prilicno vrhunskog alata, i iz najnovijih serija, koji je na nivou ostalih, ako ne i iznad njega. Jedino sto moze da se prigovori Makiti su prosta resenja, koja lice na stap i kanap, ali je to svojstveno Japancima. I radi, i bolje nego komplikovana resenja na primer kod Festoola. Recimo glodalice RT2300 su odlicne, bolje od OF 2200, ako ne racunamo kerefeke tipa brzog menjanja glodala i kontrolu prasine. Zato i kostaju adekvatno manje.

Cak i ono sto prave u Kini je odlicno. 2012 NB je godinama najprodavaniji diht u Severnoj Americi (pravi se u Makitinoj fabrici u Kini) i na njega nema previse primedbi, cak ioh ima manje u odnosu na neke druge dihtove, koji su prodati u manjem broju.

Sa druge strane, ima alata koji Makita pravi za amatere, no i tu nemas ni jedan primer necega sto je projektovano da crkne, kao kod drugih.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR wrote:Bole, projektovanje stvari da imaju ogranicen zivotni vek tj da se namerno pokvare po izlasku iz garantnog roka je ozbiljan privredni prekrsaj u pojedinim zemljama. ...
Cekaj... naravno da ne znam zakone u drugim zemljama, al cisto zdravorazumski.
Po kom osnovu je to prekrsaj?

Trgovina je ugovorni odnos, svuda na svetu.
Ja nudim ovo, po ovoj ceni, i pod ovim uslovima, koji ukljucuju i garantni rok, koji je jedino mesto gde se pominje rok trajanja.
Ti to placas toliko.
Gotovo

To sto si ti ocekivao da ce to da radi duze... tvoj problem. Jel to pise negde?

Slazem se da to mozda nije fer, to jest da proizvodjac koristi naivnost kupca, al onda menjajte zakone, pa kazite sta ja znam...

Proizvodjac mora da da izjavu kako u proseku njegovi proizvodi traju toliko i toliko (MTBF recimo), pa onda kupac ima na osnovu cega da odlucuje izmedju dva razlicita...
I naravno sleduje kazna za neistinito prikazan MTBF.
ili
Obavezna garancija se produzava na 10 godina....
ili nesto trece
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U Francuskoj je pre neku godinu usvojen Hamonov zakon, koji definise da je prekrsaj staviti na trziste proizvod kod koga se namerno skracuje zivotni vek, ne bi li se prodala zamena za njega.

Slovaci su pre 2 godine probali da donesu zakon, koji izricito kaze, da je zabranjeno u proizvod staviti takvu komponentu/komponente, koje bi namerno skratile njegov zivotni vek.

Dizajniranje pojedinacnog elementa tako da popusti posle odredjenog broja ciklusa spada pod obe definicije.

U sustini, glavni razlog za donosenje zakona su bili proizvodjaci ink jet stampaca, koji su u glave za stampac stavljali cip, koji je brojao koliko puta je glava stampala, pa je posle odredjenog roka iskljucivao glavu. Posle donosenja zakona izgubili su tuzbu od svakog ko je hteo da ih tuzi.

Ovo sto rade proizvodjaci alata je mnogo promisljenije i daleko teze dokazivo. Mogucnosti definitivno postoje, kao i sumnja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sam da vidim kako ce neko da dokaze tu francusku/slovacku definiciju kod bilo cega sto nije "digitalno".

Nisam mu ja skratio zivotni vek, ja sam hteo tako da ga projektujem. Sta je tu problem? Jel negde zabranjeno da projektujem proizvod tako da traje 3.5 godina?
Ustvari... u odnosu na koji zivotni vek sam ga ja to skratio? Koliki je taj sto bi "trebalo da bude", ako nije onaj koji ja projektujem?

Ako su bas hteli da urade tako nesto, mnogo pametnije bi bilo da su forsirali da se vidljivo deklarise MTBF.
Onda znas sta placas i stvar je cista.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Slazem se sa tobom da je apsolutno nedokazivo. To sto napravis rame sa ostrim ivicama je samo zbog toga sto si takav noz za strug imao, a sto ce to da dovede do lomljenja, nisi ni znao.

Francuski zakon u jednom od sledecih clanova zahteva da proizvodjac mora tacno da definise koliki je zivotni vek onoga sto prodaje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

E to je vec druga stvar. I tako bi po meni i trebalo da bude.

Sada postoji osnov za onaj prethodni clan. Sada stvar moze da se obrne, pa sad ti dokazuj da ti se omaklo i greskom si napravio proizvod koji traje krace nego sto si ga deklarisao, a ne da si to namerno uradio.

No, glavna stavka je sto sad musterija na osnovu toga zna sta treba da ocekuje od proizvoda, zna sta placa, i ima na osnovu cega da se odluci. Mozda ponovo pocnu da prave i kvalitetne stvari :)
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

O kojoj godini/ama govorimo kao o pocetku proektovanja takvog alata?
Post Reply