Metabo porijeklo

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Metabo porijeklo

Post by djuro2 »

Nije da koristim njihove proizvode, ali eto cisto iz znatizelje pitanje.
Bio danas u jednom ducanu i vidio mali standic sa Metabo proizvodima. Uzmem u ruku i nekako mi to cudno djelovalo nesto nije bilo bas kao Metabo brusilica koju sam imao. Gledam zemlju porijekla pise China. Na svemu sto su tamo imali od busilica. brusilica, aku alata sve je China.
Ja sam mislio da Metabo u Njemackoj proizvodi svoje alate. Nije pitanje jel made in China valja il ne vec me malo zacudilo da su u Kinu prebacili proizvodnju. Doduse njih je nedavno kupio Hitachi ako se ne varam pa valjda zato to tako.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nije sve sto izadje iz Kine lose. Uzmimo Brus Lija za primjer :)
Na ovim prostorima postoji vec izgradjeno misljenje da nista iz Kine ne valja, a glavni razlog za to su prejeftine kopije svega i svacega sto se prodaje po pijacama i sl. Medjutim, te kopije se ne prave pod patronatom originalne kompanije, vec se na crno sklapaju u nekoj garazi. Postoji veliki broj ozbiljnih firmi (da ih tako nazovem) koje su preselile proizvodnju u Kinu ili druge zemlje u razvoju i njihovi proizvodi su krajnje zadovoljavajuci.
Sama proizvodnja se seli u takve zemlje (a i mi smo takve zemlje, tj bili bi da nam je vlast malo sposobnija) kako bi velike firme lakse opstale na trzistu. Sad, da ne solim pamet sa globalizacijom i slicnim smorovima dacu samo jedan primjer:
Jeftinija cijena proizvodnje omogucava manju prodajnu cijenu a samim tim i vecu konkurentnost na trzistu. A Kina (i sl zemlje) nudi investitorima nevjerovatne pogodnosti: jeftiniju cijenu rada, manje poreze, besplatno zemljište za izgradnju fabrika, manje fiksne troškove (struja, voda, plin i sl) pa se trosak po jedinici proizvoda smanjuje i do 50% u nekim slucajevima.
To nuzno ne znaci da se koriste jeftiniji materijali ili da se proizvodi prave u jeftinijim pogonima, sa jeftinijom opremom, cak u dosta primjera je upravo suprotno: upravo zato sto se znatno ustedi na vec pomenutim stavkama, ne mora se stedjeti na materijalu. Dovar primjer za to su Panasonic i Opel (GM). Obe kompanije su preselile veci dio proizvodnje u Kinu i Koreju, a i dalje se njihovi proizvodi kvare manje od konkurencije.

Sad, kad sam ih nahvalio, da ih malo i kudim. Sve vise kompanije se kurva sa svim i svacim, a dobar dio njih vec neko vrijeme koristi jeftinije materijale, pogotovo za dijelove koje je tesko (ili skupo) zamijeniti, kako bi korisnici proizvoda cesce mijenjali iste. Nemam iskustva sa Metabom, ali za sve vazi isto pravilo: dobro ispitaj ljude koji su vec kupili takve proizvode i tek onda se odluci da li kupujes ili ne.

Nesto kontam da sam se raspisao i promasio temu :) Nema veze, druzimo se :D
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

zao mi je sto nemam nijednu lepu rec za metabo ali jos 2003 god u njihovoj vibracionoj slajferici, koja je tri puta umrela :smejanje: jos tokom trajanja garancije ,nasao sam kineske lezaje .da ne spominjem gumene nosace koje nisam mogao da nadjem nigde a koji su pucali jos prve godine a generalni zastupnik i servis :hurra: sta reci cekao sam po mesec dana da se vrati a popravke i opet se pokvari za toliko.na kraju kad je istekla garancija sam sam napravio gumene nosace i izgleda sam trefio bolju komponentu gume od samog proizvodjaca stavio nemacke lezaje i trajala je neko vreme i bog da joj dusu prosti da je nevide moje oci nikad vise .platio sam je u ono vreme 200 maraka najgori alat u mom zivotu bolje da sam kupio 5 komada kopija bar bi znao s cim imama posla
Last edited by art of wood on 06 Jul 2016 00:47, edited 1 time in total.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Kad se rade velike serije dogodi se svasta. Tako da i ovaj tvoj ne bas ispravni metabo nije iznimka, svaka firma ima to. Samo me zainteresiralo kad su i oni prebacili u Kinu. Nije da kini nesto fali pa i Hilti radi tamo i svi zivi, al eto nisam dugo bio u doticaju sa Metabom pa me malo iznenadilo.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

U Kini se pravi vecina (ako ne i sve) iznutrica od tog alata (posebno aku) pa nije ni cudo da se tamo i sklapaju. Cak sta vise, npr. 10.8V srafilice od raznih velikih brendova koriste isti motor - Mabuchi RS-550 itd...

Sto se tice Metaba - pre par godina kupljena slajferica fi150, mogucnost izbora excentra 3/5mm, "turbo" mod... totalno bez kontrole, bacakanje, gori guma od "kvacila" za disk, izbor excentra vise ne radi nego sto radi... Ubodna testera - pristojno radi samo ima neki sega-mega mehanizam za prihvat listova, pa moras da proveris i cesto pripomognes da bi stvarno uhvatila...
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Rendisha wrote:Sto se tice Metaba - pre par godina kupljena slajferica fi150, mogucnost izbora excentra 3/5mm, "turbo" mod... totalno bez kontrole, bacakanje, gori guma od "kvacila" za disk, izbor excentra vise ne radi nego sto radi... Ubodna testera - pristojno radi samo ima neki sega-mega mehanizam za prihvat listova, pa moras da proveris i cesto pripomognes da bi stvarno uhvatila...
Ja sam baš htio pohvaliti baš tu Metabo šlajfericu s kojom nemam nikakvih problema, jedino sam zamjenio stopu (gdje je čičak) jer mi više nije baš dobro držala 3M brusne papire, dok je Wurthove još sasvim solidno držala.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Sto se ekscentar slajferica tice imam sprzenih barem 20 komada sto fi125 sto fi 150(Berner, Metabo, Makita, Bosch, DeWALT) i sve su isto smece, jedino mi se Festool zadrzao vec dvije godine.

Ostalo sto imam od Metabo alata mi se dobro pokazalo tako da bih ga i opet kupio da imam gdje.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Festool jeste (barem) klasu iznad njih. Balans, kontrola, ergonomija, trajnost...
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Rendisha wrote:Festool jeste (barem) klasu iznad njih. Balans, kontrola, ergonomija, trajnost...
I cena naravno
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Od metaba imam samo malu ugaonu brusilicu.
I radi evo vec 15-tak godina, sto bi rekli "za sve pare".

Doduse nije bila ni malo para. Koliko me secanje sluzi kostala je dobrih 500 DEM, negde oko 2000-te godine. Doduse, bio je top model u toj velicini (ploca od 125mm), sa elektronskom regulacijom, konstantnim brojem obrtaja bez obzira na opterecenje, 1400W sto je retkost u tom malom formatu...

Ne koristim je previse cesto, al kad je koristim, obicno je bas maltretiram (secenje betona i slicne zanimacije).
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Sad je vec off topic tema krenula, ali eto.

Ovo sto si rekao za festool brusilice. Imam jednu Bosch iz 2009 GEX 125 i nakon 30tak minuta rada na recimo pol gasa u prstima imam trnaca koliko hoces. Nedavno sam kupio Rotex RO90 i njime presmirglao 7 gradjevinskih fosni (od grubo rezanog do finog) bez imalo trnaca, ali ni jednog jedinog. Znam da nije RO 90 za taj posao i trajalo je jako dugo, ali sa Bosch to bi bilo jednostavno neizvedivo. Do sad isprobao samo dvije brusilice tako da nisam neki reprezentativni korisnik, ali usporedba ova dva modela zapravo i ne postoji. Takva je i cijena znam :) Al ajd bar dobijes ono sto platis. Vise te boli kad platis malo ili puno nebitno al ne dobijes vrijednost za novac.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Festool ubedljivo najmanje prenosi vibracije na ruku i najudobniji je za rad.
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Imam desetak alata made by Metabo.
Od cirkulara, šlajfarica, zavijača, banseka, blanja i diht, torna, ger
Stvarno su neki iz Njemačke a neki iz Kine, ako je vjerovovati šta piše na njima.
Uz neku ne baš intezivnu upotrebu mogu reći da sam zadovoljan, ne mogu reći da sam prezadovoljan :).
Kad nešto radim radim par dana intezivno a onda mjesec dana baš ništa.
Imao sam i par problema ali pošto je u garntnom roku dobavljač je sve korektno rješavao.
Ne bježim od toga da sam za te pare mogao kupiti nešto kvalitetnije ali se i ne kajem što je izbor bio Metabo.
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Da ne otvaram novu temu.
Prethodni post od prije godinu i po je moj i namjera mi je da demantujem samog sebe :).
Negdje početkom decembra pokvari mi se Metabo diht HC 260 (garancija do marta ove godine), ne može da se uključi, zovem servis u Sarajevu, kažu
možete donijeti mašinu poslije 15. januara, odnosno za 40 dana. Serviser odmah počinje priču da nemam pravo na garanciju jer nisam donosio redovno mašinu (70 kila)
na servis. Pitam ga gdje to piše. Odgovor je, pa donesite mašinu. Ne treba napominjati da sam u sred nekog posla.
Pošto je očito bilo nešto vezano za struju, skinem kondezator kupim istog kapaciteta postavim, isto. Skinem skalameriju
zvanu prekidač koji povetuje i 3 mikroprekidača i povežem motor preko dm sklopke na struju, radi. Ostavim tako i danas tako funkcioniše.
Spakujem prekidač koji sam skinuo, kondezator koji je takođe neispravan i garanciju i pošaljem u servis sa nadom da će mi dati novi prekidač,
ali u q..., pošto nisam kompletnu mašinu poslao nemam pravo na garanciju. Pišem i Metabo ali i oni na strani servisera. kapu u žalosnu ruku i ajmo dalje.

Preključe nešto šmirglam tračnom (pogađate Metabo BAE 75) kojoj je garancija itekla prije par mjeseci, odjednom promijenila zvuk, "orga". Odmah isključim.
Rukom okrenem pogonski valjak nešto zapinje, ponesem na posao i sa kolegama mi to rastavimo i slika je tu:

Image

Kao da je neko brusilicom obrusio ovaj zupčanik. Đavo nek nosi i zupčanik, ali taj zupčanik je na osovina na kojoj je i rotor i to se
jedino može kupiti u kompletu (cijena sitnica 110 evradi). Ovu sliku sam poslao i gospodi iz Metaba da vidi kako izgleda njemački kvalite,
naravno ne odgovaraju. Opet kapu .... i naručim dio.

Pitam se zar je moguće da na alatu koji košta više od 400€ dolazi do ovakvih kvarova. Ja nisam profesionalac (alat koristim povremeno), ali oni na sva usta govore da
je njihov alat za profesionalnu upotrebu a to valjda znači svakodnevnu upotrebu.

Odužio sam ali šta mogu, moram se nekome izjadati. Umjesto "Work, don't play", meni više odgovara "Cry, baby cry"

Ali da smo zdravo i uzbrdo brzi. Pozdrav
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nisi redovno donosio mašinu? Gdje? Zašto? Mašina je stara godinu dana?
Post Reply