Einhell oblarica-dihtarica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

A sredio si i garažu :D

Sviđaju mi se ručke. Jednostavne su a izgledaju izdržljive
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

završio sam ploču, pa evo rezultata.
Image

Image

Ja sam zadovoljan kako je to zipper aka einhell aka drek mašina odradila.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

sasasasa wrote:A sredio si i garažu :D

Sviđaju mi se ručke. Jednostavne su a izgledaju izdržljive
jednostavnije ne ide, al efikasne jesu :D
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Super je ispalo
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Poslije par sati rada sam skinuo poklopac ne Zipper-u da vidim kako to nutra izgleda dok još sve radi i podmažem ako je potrebno.

Naletio sam na još jedan potencijalni problem ispod poklopca. Nešto piljevine pronađe put do lanca i remenja i podvuće se pod remen gdje se onda zalijepi ispod i polako se urezuje u remen što bi moglo rezultirati nepotrebnim pucanjem. Sad sam postavio gumeni keder za prozore na sve spojeve gdje bi piljevina mogla ući, pa će valjda biti bolje?
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Radije radi bez poklopca i čisti piljevinu po potrebi. Tako si sigurniji. A i lakše je skidati remen valjaka kada koristiš ravnjaču.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

sasasasa wrote:Radije radi bez poklopca i čisti piljevinu po potrebi. Tako si sigurniji. A i lakše je skidati remen valjaka kada koristiš ravnjaču.
ali onda će mi brdo piljevine završiti pod remenom i u remenu!?
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Zar ti je remen masan? Ne vidim zašto bi se inače išta lijepilo za njega. Čim si podmazao zupčanike?

Nije mi se još desilo da mi se "ureže" piljevina u remen, tako da ne znam šta da ti kažem povodom toga. Vjerujem da je to baš rijetka situacija.

Kada skineš poklopac sa mehanizma lakše će se prljati, ali će se isto tako lakše i čistiti. Par poteza četkom i miran si. Ovako sa poklopcem, nikad nećeš znati da li se šta gdje zaglavilo.

Plus, remen valjaka je, na ovom mašinama, "slaba karika". Lako se zagrije, olabavi ili zaglavi pa traži često mijenjanje. Najbolji način da mu produžiš život je da ga skidaš za vrijeme oblanja. Ako bi skidao i vraćao poklopac svaki put kad mijenjaš operaciju na mašini...

Ah da, mehanizam uvijek podmazuj suvim mazivom, nikako sa tovatnom masti jer nikad nećeš očistiti piljevinu kako treba. Ne pitaj me kako znam :)
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

sasasasa wrote:Zar ti je remen masan? Ne vidim zašto bi se inače išta lijepilo za njega. Čim si podmazao zupčanike?

Nije mi se još desilo da mi se "ureže" piljevina u remen, tako da ne znam šta da ti kažem povodom toga. Vjerujem da je to baš rijetka situacija.

Kada skineš poklopac sa mehanizma lakše će se prljati, ali će se isto tako lakše i čistiti. Par poteza četkom i miran si. Ovako sa poklopcem, nikad nećeš znati da li se šta gdje zaglavilo.

Plus, remen valjaka je, na ovom mašinama, "slaba karika". Lako se zagrije, olabavi ili zaglavi pa traži često mijenjanje. Najbolji način da mu produžiš život je da ga skidaš za vrijeme oblanja. Ako bi skidao i vraćao poklopac svaki put kad mijenjaš operaciju na mašini...

Ah da, mehanizam uvijek podmazuj suvim mazivom, nikako sa tovatnom masti jer nikad nećeš očistiti piljevinu kako treba. Ne pitaj me kako znam :)
i mene je iznenadilo. Remen ima utore u koje se zavuće piljevina koja se onda pomalo urezuje u remen. Teško je to očistiti iz tih utora, pa mi se čini bolje da sprječim ulaz piljevine u pogonski dio. Lanci su sad podmazani silikonskim uljem za lance. Originalno su bili namazani s nekom maščobom ,al su se u međuvremenu okupali u razređivaču i sad su ok. Remen je suh, ali se piljevina svejedno zalijepi.

Možda smislim neke kopče za brzo skidanje haube da mogu micati remen.

Dvije ovakve i stvar riješena:
https://webshop.schachermayer.com/cat/b ... /103391125

Sad samo moram nači gdje ih ima na komad?

Pretpostavljam da je remen slaba karika, jer sam odmah dobio dva u paketu :D istina ovi Zipper su nešto deblji od onih koji su bili na Einhell-u , ali i dalje su tanašni.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Izgleda da ti kopče ne ginu :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mozda i par jacih magneta radi posao.
Ako mozes negde da nadjes stare hard diskove, mozes da ih dobijes za dzabe (sto su stariji diskovi, magneti su veci i jaci).
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

mbole wrote:Mozda i par jacih magneta radi posao.
Ako mozes negde da nadjes stare hard diskove, mozes da ih dobijes za dzabe (sto su stariji diskovi, magneti su veci i jaci).
Hvala, ne bi mi nikad palo na pamet
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Složio na kopče za sanduke. Imao sam ih doma, pa je bilo najjednostavnije.
Lim šasije je dosta debel da sam bez problema narezao navoj i zašarafio kopče.

Sad skinem i stavim remen u sekundi.
Image

Stavio sam keder za prozore na spoj i zatvorio sve rupe s duct tape-om da piljevina ne upada u pogon.
Image

To je sad valjda to? Ima postolje, lako se pospremi, čak i ovaj mini ciklon na ovoj mašini super radi. ..nije da radi neku krupnu piljevinu

Trebao bih još napraviti neku veču ploču za debljaču. ...ima dana.
Image
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Mehanizam isti kao u einhella :)

zar ova nema produžetak ploče?
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

sasasasa wrote:Mehanizam isti kao u einhella :)

zar ova nema produžetak ploče?
Sve osim remena. Na ovoj je deblji od onog koji sam imaona Einhellu.

Nema nikakav produžetak. Vidio sam da neke te mašine imaju onu metalnu šipku kao oslonac za dulje komade. Ovdje nema ničeg, pa sam mislio samo zašarafiti komad iverala na ploču debljače. Ne znam da li je to ok po pitanju klizanja drveta? Ovako mi se ne čini neka razlika u onosu na metalnu ploču.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
Post Reply