Einhell oblarica-dihtarica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja idem i na manje od 1mm sa tvrđim drvetom. Za svaki slučaj. Ako guraš komad za komadom izbjeći ćeš zagriz (skoro uvijek :) ). Za širinsko spajanje sastaviš daske i zajedno ih protjeraš preko oblarice. Ako i baca malo kedna će poništiti drugu.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

sasasasa wrote:Ja idem i na manje od 1mm sa tvrđim drvetom. Za svaki slučaj. Ako guraš komad za komadom izbjeći ćeš zagriz (skoro uvijek :) ). Za širinsko spajanje sastaviš daske i zajedno ih protjeraš preko oblarice. Ako i baca malo kedna će poništiti drugu.
Hvala na savjetu!
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

:tummenupp:
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

inace kad ljepim daske ostavim jednu da je duza 4-5cm tek toliko da je ona na udaru. ili gurnem blago pod koso i kad povuce zakrenem ju i onda nema ugriza.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

borism25 wrote:inace kad ljepim daske ostavim jednu da je duza 4-5cm tek toliko da je ona na udaru. ili gurnem blago pod koso i kad povuce zakrenem ju i onda nema ugriza.
Evo, snalazim se pomalo. Defitivino je manji zagriz kad gurnem koso.
Napraviti ću ovih dana i veću ploču koju ću montirati na postojeću ploču debljače. Trebalo bi pomoći kod duljih kamada.

nešto tipa ovo...
https://www.youtube.com/watch?v=OKLY8ObDGh4&t=12s
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Malo sam se igrao ravnjačom i hrastovinom. Radim neku ploču za radni stol u garaži, pa rekoh aj da probamo da li se to da spojiti?

Evo kako to ispada na dužinu 110cm. Krenuo sam s profilom 45x95 jako spiganih komada.

Ovo je prije hoblanja:


Kut je super
Image

spajaju se bez problema
Image

Image
Last edited by Bagrovinje on 19 Dec 2017 16:48, edited 1 time in total.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Bagrovinje povedi racuna na pakovanje godova pogotovo hrast kad je u pitanju?
smirglaj nikad dosta
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Već počinjem da mislim da radiš za neku firmu koja ih prodaje. :)

Kad stigneš, kupi ručni jointer i smoother i riješićeš sebi sve probleme sa oblanjem daske.

Zar ti nije žao hrastovine za radni sto?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Skrecem sa teme, ovo naleganje je sasvim Ok za abrihtere, ali po preciznosti nije ni blizu onoga sto moze da se postigne sa rucnim alatom.

E sad, ni ja ne bi hrastovinu za radni sto. Ne iz drugog razloga, vec zbog velikih pora, koje skupljaju djubre.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

radenko wrote:Bagrovinje povedi racuna na pakovanje godova pogotovo hrast kad je u pitanju?
Jel to smjer u kojem guraš komad na nož ili širinsko spajanje s križanjem godova? ...ili nešto treće? Prvi put čujem taj izraz :|
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

sasasasa wrote:Već počinjem da mislim da radiš za neku firmu koja ih prodaje. :)
Poslije eskapade s Einhellom, ne bih nikomu preporučio da ovo kupuje. Ne znam još da li sam sad imao sreće ili je ovo stvarno bolje napravljeno. Možda sutra sve rikne?
Kad stigneš, kupi ručni jointer i smoother i riješićeš sebi sve probleme sa oblanjem daske.
Ne znam baš? Nekako nisam siguran da bi znao ručno to napraviti kako spada ?
Zar ti nije žao hrastovine za radni sto?
Ostala su neka gazišta od stepenica koje se nikad neće dogoditi, pa da se ne baci. Htio sam napraviti bukovu ploču, ali ovo sam imao i badava je. U startu mi se činilo da će to lošije izgledati, pa je sad i meni žao materijala :D S druge strane taj stol trpi stalno zlostavljanje, pa neka hrasta.

BR wrote:Skrecem sa teme, ovo naleganje je sasvim Ok za abrihtere, ali po preciznosti nije ni blizu onoga sto moze da se postigne sa rucnim alatom.
Samo ne ako ja radim s ručnim alatom :D
E sad, ni ja ne bi hrastovinu za radni sto. Ne iz drugog razloga, vec zbog velikih pora, koje skupljaju djubre.
Taj stol se čisti brusilicom, pa neće biti problema.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

"Poslije eskapade s Einhellom, ne bih nikomu preporučio da ovo kupuje. Ne znam još da li sam sad imao sreće ili je ovo stvarno bolje napravljeno. Možda sutra sve rikne?"

Izgleda da jesi imao i sreće, ali ne brini se. Ne crkavaju tako lako. Bar ne dok su u garanciji :)

"Ne znam baš? Nekako nisam siguran da bi znao ručno to napraviti kako spada ?"
Lako se nauči. Teže nego naučiti kako da koristiš oblaricu, ali opet nije teško. A valjaće ti. Noževi na tim oblaricama ne drže dugo oštricu, pa je lakše ugladiti dasku sa dva-tri poteza ručnom blanjom nego vaditi ih i oštriti.

Kako misliš, čisti brusilicom? To je mehaničarska priča. Kad dođe do prepravljanja ploče javi se, rećićemo ti bolje načine.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

sasasasa wrote:Kako misliš, čisti brusilicom? To je mehaničarska priča. Kad dođe do prepravljanja ploče javi se, rećićemo ti bolje načine.
Å alim se. To je stol na kojem se uglavnom mlati sve i svašta, pa mi nije baš bitno da li je prljav i što će se uvući u pore. Staviti ću vosak preko i lupaj miško.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

:)

Kako ga misliš praviti? Imaš li kakav nacrt?
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

sasasasa wrote::)

Kako ga misliš praviti? Imaš li kakav nacrt?
Ovo je više za bravarske radove. Željezni okvir s ubačenim ladičarem koji sam sklepao od panelki koje su pak ostaci od nekog starog uredskog namještaja. Furnir mahagonij :D

Sad još gore dođe ploča i škripac i to je to. Sve skupa pričvršćeno za zid preko gumenih pakni. Možda nekad napravim nove fronte ladica? Nisam imao ništa pri ruci , pa sam stavio bijeli MDF 4mm. :skratta:

Image

Image

Image

Nije nešto s čim bi se hvalio :D ...ali vodilice su drvene i odradio ih je Zipper, kao i ručke i ploču . ...da ne bude offtopic ;)
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
Post Reply