Einhell oblarica-dihtarica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Problemi nestaju sa znanjem, cena masine ima prilicno malu ulogu u tome (nije da je nema, ne moze se od onoga praviti pita).

Pitaj maricu, koji se svaki dan zanima sa 100.000 X n Eur masinama, koje uglavnom neki mamlaz ne ume da upotrebi, posto je citanje uputstva za "strebere", on sve to zna bolje, iako ni na mali odmor nije redovno dolazio u skolu.

I dalje insistiras na isplativosti. Ona ne postoji kod hobija. U hobiju nema bacenih para. Samo jos jedno novo iskustvo, koje me kostalo manje ili vise.

Nije bitno dal je taraba obradjena u desetu. Bitno je da bude obradjena onako kao sam ja zeleo da bude obradjena.
Taraba je krajnje trivijalan primer, koji moze da bude obradjen i sa 2mm greske i da savrseno radi.

Ajd napravi cinkovan spoj sa 0.1mm razmaka. Videce se iz aviona, i nikom se neces pohvaliti njime.

5KW abrihter retko da treba nekome ko se bavi ovim iz hobija. Treba mu 0.5KW abrihter, ali koji je precizan. Da kad proteram 5 dasaka preko njega, svih 5 budu isto ravne. Ne moraju idalno, u stotu, al ne smeju da imaju trbuh od milimetar na sredini.

A abrihter od 55KW kome su ploce "svaka svoju politiku" ne vredi pisljivog boba. Pa nek ga zovu profi do besvesti i nazad.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

mbole wrote:Problemi nestaju sa znanjem, cena masine ima prilicno malu ulogu u tome (nije da je nema, ne moze se od onoga praviti pita).

Pitaj maricu, koji se svaki dan zanima sa 100.000 X n Eur masinama, koje uglavnom neki mamlaz ne ume da upotrebi, posto je citanje uputstva za "strebere", on sve to zna bolje, iako ni na mali odmor nije redovno dolazio u skolu.
Po pitanju kanterica veruj mi nema sta koga da pitam . Masine na kojima sam radio u Formi nema niko u Srbiji znam 100%. Poceo sam 2004 kad su kupili prvu vecu a otisao kad su imali 2 cetvorostrane...
Bio sam na obuci u Homagu nedelju dana i nakon toga sam radio samo stelovanje kanterica kojih je bilo 7 od kojih su 2 cetvorostrane ,dve dvostrane... Tako da jedino ako dolazi u Kg radi sa 100000x n... Sad radim kao preventivno odrzavanje to zabari zovu condutore na liniji koja je dugacka 110m i ima 39 robota(jedan kosta 250 000€) i boga opreme pa zbog duzine ne mogu da ti slikam .
Hocu samo da ti skrenem paznju da nisam "bos" koliko mislite i da ne pisem nista napamet vezano za ono sto sam radio i da stvarno vise necu da ulazim o ove beskonacne i bez ikakvog smisla polemike sa bilo kim.
Kad neko potrazi savet dacu ga ako znam a da nakon mog ili bilo cijeg komentara pisem gorski vjenac mislim da je krajnje neozbiljno prema ljudima koji traze konkretan savet .
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Upravo kako Bole rece. U nekom prethodnom postu sam napisao sta je za mene upotrebljiv abrihter. Uopste nema veze koliko dugo ga stelujes, i koliko dugo ce drzati tu ustelovanost. Ako ne moze da postigne zahtevani nivo preciznosti, neupotrebljiv je, ma koliko je placen.

I nemoj misliti da rende od 450 eura radi samo. Ne radi. Isto mora da se steluje, ako ga ne ustelujes, rezultati nisu uportrebljivi. No, mozes da nadjes i rende od 20, koje ce takodje raditi posao kada ga ustelujes. Ne svako, ali vecina.

Japanska renda, o kojima sam pisao, kostaju izmedju 50 i preko 1000 eura po komadu. Sva dodju kao polufabrikat, i sva zahtevaju debelo znanje, da bi od komada drveta i celika nadjenog na djubristu postali vrhunsko rende.

Kad podvuces crtu, bez obzira na novac, mora da se ulozi vreme i znanje. Novac je tu potpuno irelevantan, moze da bude i prilicno mali. No, naprave koje ne mogu da se srede sa normalnim trudom, se ne kupuju. Einhell diht abrihter sopada u tu kategoriju, ne sredivih, bez obzira na nivo znanja.

U engleskom postoji jedan izreka, koja odliucno opisuje ono sto je potrebno kod alata. "Fit for propouse". Grub prevod bi bio "sposoban za namenu".

Vecina jeftinog elektricnog alata nije sposobna za namenu. I ako nemas novca, trazis drugo resenje. To je glavni razlog zasto preporuciujem rucne alate u svakoj temi. Ne zato sto mislim da svi treba da idu peske, nego sto za male pare (a vecina nema vece) moze da se nadje rucni alat koji je moguce dovesti na nivo da je sposoban za namenu.

Sve ostalo je samo znanje i vreme.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Opet si shvatio licno moj komentar da je za podesavanje potrebno znanje. Nije se odnosilo na tebe, vec uopsteno.
Ne znam zasto stalno mislis da te neko "proziva"?

Prosta diskusija o alatu. Dal si/sam video jedan ili 300 modela takvih, dal je onaj s kojim si/sam radio cudoviste do 10 tona ili igrackica od 50 kila... nebitno.
Konkretna naprava, ima tehnicko resenej takvo i takvo, koje ima te i te mane i/ili te i te prednosti...
Nekome mala vrsi posao, nekome nije dovoljna ni ogromna.
Ali i mala i velika mogu da budu dobra ili losa.
Ako ne mozes da ustelujes masinu... dzaba sto je jeftina. Sto rece neko: jes jeftino, al zato bar ne radi :)

Abrihter koji ne moze da da ravnu povrsinu daske je dobar samo kao teg kad lepis dve ploce. A za to je preskup koliko god bio jeftin.
A daska koja fula za milimetar na metar nije ravna. I taj milimetar se vidi. I debelo smeta kad dalje treba nesto da radis sa njom.
Abrihter i diht su masine za primarnu obradu. Ako pocnes od krivo isecene daske, ne mozes da zavrsis sa ravnim ormanom.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

kad pogledas na tavan podrum ili neki slican prostor gde obitavaju umrele masine i alati,pa broj istih pomnozis s cenom ,vidis da si bio :pucko:i da si mogao u startu da kupis solidnu masinu ,(a ne da budzis krs i da ucis kao se menjaju lezajevi cetkice ravnaju stolovi ...,)i bavis se stolarijom jer u tome uzivas

velika je sreca sto su ti danasnji krsevi totalno nepopravljivi pa bar ne gubis vreme na to ,rastavis mahnes onim malim ljudima unutra sto vrte rotor :reta: i konstatujes da je riknula perfucna koja je skoro pola cene od nove masine

::neznam:: to je moje iskusvo s kinezi ,nazalost sam po onoj staroj morao to sam da prozivim a ne da ucim na tudjim greskama ,jako malo stvari je potrajalo duze od god dana . Izdvojio bi jednu busilicu koja nece da umre a umlatio sam je od zida do reduciranih burgija pumpe za vodu raznih zica smirgli...i ovim putem bi joj se zahvalio :smejanje:
Last edited by art of wood on 21 Nov 2017 21:05, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

A ja krajem proslom veka nosio table abrihtera na rendisanje (livene table) I resio problem
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Tvdoglav kakav jesam, nisam poslušao mišljenje većine (a ni vlastito :D). Vratio sam Einhell, dobio lovu nazad i kupio Zipper. Očekivao sam istu mašinu druge boje i nadao se da će stolovi biti malo ravniji.

Mašina je stigla i eto iznenađenja. Izgledom je slična ,ali tu priča staje. Nisam ju ni izvadio iz kutije prije nego sam provjerio da li su paralelni stolovi. Gle čuda, paralelni 100%.

Vadim van iz kutije i prvo što sam uočio je da je mašina kompletno složena i spremna za upotrebu.
Druga stvar koja mi je upala u oko je set rezervnih noževa i jedan rezervni remen. To u Einhleu nisam dobio.
Treća stvar je aluminijski firung ravnjače. Einhell je je imao limeni koji nije za upotrebu, ovaj je solidan komad aluminija i ne savija se nimalo.

Sad me već sve zainteresiralo, pa se čudim i gledam dalje... Poklopac s prednje strane je limeni, a kod Einhella plastika. Debljina šasije je veća nego kod Einhella i ništa se na savija. Å titnik za ruke potpuno drugačiji i funkcionalan. Drugačiji nastavak za odsis. Transporteri željezni, a kod Einhella gumeni.

Motor je slabiji 1250W uodosu na Einhell 1500W.
Zipper nema šablonu za montažu noževa. Einhell ju je imao i bila je ok.
Uz Einhell se dobiju i guralice za ravnanje koje same zovu hitnu i obična guralica. Uz Zipper se dobije samo jedna obična guralica, ali je crvena, pa se broji duplo.

Našta, palim gumb i guram 80 centi hrasta, širine cca 10cm - ravna ko strela. ...naravno, polako....

Zipper se inače prodaje u Austriji, pa izgleda da kinezi paze na austrijance , a nama klošarima šalju govna. Kupio sam preko neke slovenske firme i dostavili su mi u Zagreb. Ne znam koja je politika, pa da ne reklamiram, koga zanima neka se javi na PM. Cijena je ista ko Einhell u hrvatskoj.

Mašina je ko igračka, ali ova radi. Koliko dugo će, to ćemo vidjeti? Za moje potrebe, ako nastavi ovako, ovo je idealno. Stoji na polici, ne smeta, a kad ju trebam u funkciji je odmah. Definitivno moram doraditi stol debljače, jer je prekratak i mislim da bi nož zagrizao bilo koji dulji komad. To će lako rješiti komad iverala zašarafljen za stol.

Moram priznati da sam pogledao gomilu videa na youtube-u o toj i sličnim mašinama. Stalno su me kopali ovi koji su zadovoljni!? Nikako mi nije bilo jasno kako mogu biti zadovoljni s tako loše napravljenom mašinom? Ne znam da li sam ovaj put imao sreće , ali mašina definitivno nije ista kao Einhell, čak i šarafi su drugačiji na ovoj. Naravno, ako mislite s tim raditi cinkane ploče, na krivom ste putu.

S konkretnijim dojmovima javim se za par tjedana. ...možda se raspadne do tad?

Par fotki...

Image

Image

Kod Zipper-a je ulazni transporter metalan, a izlazni gumen. Kod Einhell-a su oba gumeni.
Image

Sigurnosni prekidač koji aktivira montaža odsisa. Vidite ga sad i nikad više, jer ga već sutra neće biti.
Image
Last edited by Bagrovinje on 04 Dec 2017 19:39, edited 1 time in total.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Super, možda i ispadne kako treba . Javljaj utiske

Å to se tiče prekidača i odsisa, ja bih ih ostavio. I još kupio usisivač i prikačio na cijev odsisa. Puno manje vremena ćeš provesti čisteći ploču dihta od piljevine, a i puno manje šanse su ti da piljevina podigne dasku previše i da razglaviš oprugu lančanika. A da ga zamijeniš potrebna ti je kombinacija sreće, živaca i ginekoloških šaka. Slaba opruga je jedna od mana ovih mašina koju sam zaboravio spomenuti.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

sasasasa wrote:Super, možda i ispadne kako treba . Javljaj utiske

Å to se tiče prekidača i odsisa, ja bih ih ostavio. I još kupio usisivač i prikačio na cijev odsisa. Puno manje vremena ćeš provesti čisteći ploču dihta od piljevine, a i puno manje šanse su ti da piljevina podigne dasku previše i da razglaviš oprugu lančanika. A da ga zamijeniš potrebna ti je kombinacija sreće, živaca i ginekoloških šaka. Slaba opruga je jedna od mana ovih mašina koju sam zaboravio spomenuti.
Imam usisavac i namjeravam ga koristiti vise-manje stalno. Ipak, ponekad moras nesto na brizinu poravnati, pa vratiti na debljacu. Mislim na situacije kad je u pitanju jedan komad zbog kojeg ti se neda premjestati sistem za odsis.
Last edited by Bagrovinje on 05 Dec 2017 19:41, edited 1 time in total.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

I meni je terapija malo malo premeštati kapu..
Samo lagano sa mašinom. Uvijek imaj na umu da nije profi mašina i da moraš lagano sa njom. Mislim, kad si već imao sreće da te dopadne dobro urađena.

Jesi li provjerio ravninu ulazne ploče u odnosu na noževe? Mislim, čitavom širinom.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

sasasasa wrote:I meni je terapija malo malo premeštati kapu..
Samo lagano sa mašinom. Uvijek imaj na umu da nije profi mašina i da moraš lagano sa njom. Mislim, kad si već imao sreće da te dopadne dobro urađena.
Ma jasno, nije to stroj za neke ozbiljne radove, ali nisam ni ja ozbiljan stolar. Zanima me samo koliko će trajati remen. Iako je ovaj duplo deblji od onog na Einhellu i dalje mi izgleda dosta slabo. Vjerojatno zato i dobiješ odmah jedan za rezervu. :D
sasasasa wrote:Jesi li provjerio ravninu ulazne ploče u odnosu na noževe? Mislim, čitavom širinom.
Jesam. Sve je ok i u ravnini. Provukao sam danas par jelovih štafli da vidim kakav je rezultat kod spajanja i ispalo je super na dužinu od 120. za duže komade je stol prekratak, pa mislim da preciznnost rapidno pada. Zapravo se sad ne mogu načuditi da to ipak može biti koristan stroj.
Malo me brine da li će se pod nekim težim komadom i od vibracija pomicati ulazni stol? Dosta je to podešavanje filigranski napravljeno.

Sad već vidim da će nedostatak šablone za postavljanje noževa biti problem kod prve zamjene. Ako netko ima ideju, slušam...
E da, i noževi su drugačiji od Einhell noževa. Ne znam da li su bolji, ali ne igledaju isto.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mnogo vece p[itanje je sta radis kada taj ulazini sto pocne da se spusta tokom vremena, jer ce piovrsine da se trose. Na tim masinama nema nikakvog steklovanja stola.

Isti problem ubija i Metabo 260, dok radi radi, kada se iskrivi, mozes da sednes i places, nema pomoci.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo najverovatnije spada u kategoriju: Kinez pravi kako Evropljanin/Amer... naruci.
Oces bas jeftino i krs, oces malo skuplje i malo bolje, oces jos skuplje i jos bolje...

A gomilu trgovaca naravno zanima samo niska ulazna cena. Glupa je raja, progutace...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Remen od valjaka čuvaš tako što ga skidaš dok oblaš. Stavljaš ga samo kada pališ diht. Jeste da je to malo terapija, ali mu znatno produžava život. Kod mene je desna maska uvijek skinuta da mogu lakše prići remenju.

Å to se ulazne ploče tiče, ne sekiraj se pretjerano. Na tu mašinu nećeš ni stavljati preteške komade. Ja sve i jedan prvo razbijem tako da bude malo veći od onoga što mi treba pa ga tek onda oblam. Drugačije ni ne može na malim mašinama.

U slučaju da se ulazna ploča pokrivi imaš pravo na novu preko garancije. Ja svoju nedavno poslao (zaboravio da mi garancija još uvijek traje :) ).

Nemoj zaboraviti podmazati zupčanike na svakih desetak sati rada.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Par sati rada kasnije mogu reći da sam još uvijek zadovoljan. Istina, s mašinom treba nježno, ali ako se malo pazi, sve ispada ravno. Čak ravnije nego što sam očekivao. Nije mi bila namjera, ali probao sam obraditi nekoliko komada za širinsko spajanje i ispada super, pa mislim da bi se mogla napraviti i koja širinski spajana ploča bez nekih problema
Radio sam uglavnom s hrastom i na ravnjači nema nikavih problema. Debljača radi zagriz na početku i na kraju, pa se sve mora raditi s nadmjerom od cca 10cm. Zagrize nekih 3-4cm na početku i kraju daske. Nisam siguran da bi dulji stol debljače tu pomogao?

Mislim da je skidanje od 1mm optimalno. Sve više od 1mm bi mogao biti problem s tvrđim drvetom. Nije da ne skida više, ali rezultat nije neki.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
Post Reply