Einhell oblarica-dihtarica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Einhell oblarica-dihtarica

Post by sasasasa »

Da li iko ima ovakvu ili slicnu masinu? Ja sam ovakvu nedavno kupio da se ne molim oko za sve sto mi treba, pa reko da uzmem jeftinu.
Elem, u prvih par sati rada zapista i stade. Kad sam je rastavio vidio sam da joj je remen pukao. Sad, nije to ispao nikakav problem jer je masina pod garancijom i momci iz Einhella su stvarno brzi po pitanju servisa. Isto tako, kontam da je dugo stajala prije nego sto sam je kupio pa se remen stvrdnuo (hoce to s vremenom).
Danas opet. Nije radila ni 10 sati otkako je dosla sa servisa i opet zapista. I dalje radi, ali mislim da je opet remen. Ima garanciju 6 mjeseci (remen), pa sve nekako mislim da joj je rano za tako nesto.
Kakva su vasa iskustva sa jeftinim dihtaricama? Da li je to normalno, ili imam veci problem od remena?

Vidjecu da ubacim sliku, posto svako ima drugaciji naziv za ove masine
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Image

Evo i slike
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Problem sa tim jeftinim dihtovima j sto ih uopste neko i kupuje. Oni su napravljeni za sve, osim da se koriste za ono za sta bi trebali da se koriste. Nemoj da te iznenadjuju probl;emi, posto kada razresisi jedan, pojavice se sledeci. I tu spasa nema, jednostavno, te masine su jeftino kostruisane od starta, kao i svi ostali kung fu alati.

Skoo sam uzeo jednu ostrilicu, od koje ce biti nesto, ali ne zahvaljujuci tome sto je dobra, nego sto Bole radja mecku menjajuci na njoj pa skoro sve. Ako se uracuna rad to je potpuno neisplativa prepravka. A pri tome, jos uvek nismo sigurni da ce to da bude kraj, i da necemo praviti jos nesto na njoj, tipa kucista za reduktor ili neceg slicnog.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Znam, ali sta cu? Ovde dok namolis stolara da ti pusti da sam izoblas nesto prodje te volja da ista i uradis. A na kraju mu moras nabaciti bar 10-20 eura. Koliko sam planirao uraditi samo ove godine, isplatice mi se.
Usput, ja sam hobi stolar, aktivno se ne bavim pravljenjem namjestaja vec nekih 12-13 godina, cisto ponekad napravim sebi ili prijateljima ponesto. Nekako mi se ne isplati da kupujem kvalitetniju (citaj:skuplju) opremu, a nesto sam morao, tako da...
Usput Einhell mi je, za amatere, sjajan. Sa njihovim alatom izvucem daske kao i sa profi opreme, jedino sto traze malo vise vremena i truda.
Jos da me remen ne zajebava...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko sto BR rece, od onoga se pita ne pravi :)
Ta jeftina masinica, na kraju obicno ispadne najskuplja (najskuplje je kad placas dva put).
Ne moze za te pare da se napravi bilo sta sto podseca na masinu. Kad odbijes cenu transporta (koja nisi vise od pola ukupne cene), shvatis da iole pristojni lezajevi i motor kostaju vise od toga (ne vrhunski, samo pristojni). Pa nek ju je sklapao bilo ko za saku pirinca.

E sad kad si se vec zaje... ne moze remen da ima garanciju 6 meseci. Ti imas garanciju na celu masinu dve godine. I za to vreme, moze remen da puca do besvesti i nazad, svaki put moraju da ga zamene. I to i kroz godinu i po, to jest sve dok ne prodje dve godine od trenutka kupovine.

Insistiraj da ti masinu dovedu u red. Ne interesuje te kako. Nek je zamene, ako ne mogu da je srede da remen ne puca svakih par sati (usput, kada je zamene, ponovo pocinje da tece garanti rok od dve godine, nemoj da te zeznu pa da ga potkrate). Ili trazi pare nazad (imas pravo i na to).
User avatar
lazar
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 23 Jan 2016 13:11
Location: Novi Sad

Post by lazar »

Nista od te firme nije dobro ni za hobiste niti bilo koga.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

dali netko moze onda preporuciti koji alat za recimo duple novce moze biti solidan ali da je polovan, na sta bi covjek morao obratiti paznju pri kupnji.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

То пиштање пре заустављања је знак да нешто са лежајима није у реду.
Пробај, за почетак, да промениш маст у лежајевима па ако не стане поново промени лежајеве и уживају послу.
Промени их јер су од пиштања (то је знак да лежаји блокирају) оштећене површине и куглица и кошуљица
Ако то помогне (а 90% је да хоће) нарадићеш се ти на тојжутојмашини црвене боје
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
lazar
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 23 Jan 2016 13:11
Location: Novi Sad

Post by lazar »

Bio je skoro u oglasima metabo diht za 300e
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

BR wrote:Problem sa tim jeftinim dihtovima j sto ih uopste neko i kupuje. Oni su napravljeni za sve, osim da se koriste za ono za sta bi trebali da se koriste. Nemoj da te iznenadjuju probl;emi, posto kada razresisi jedan, pojavice se sledeci. I tu spasa nema, jednostavno, te masine su jeftino kostruisane od starta, kao i svi ostali kung fu alati.

Skoo sam uzeo jednu ostrilicu, od koje ce biti nesto, ali ne zahvaljujuci tome sto je dobra, nego sto Bole radja mecku menjajuci na njoj pa skoro sve. Ako se uracuna rad to je potpuno neisplativa prepravka. A pri tome, jos uvek nismo sigurni da ce to da bude kraj, i da necemo praviti jos nesto na njoj, tipa kucista za reduktor ili neceg slicnog.
Zbog čega iznosiš ovakve zaključke a nikada nisi vidio ili probao stroj??? Zato što je Einhell?
molim te da se suzdržiš od komentara ako nemaš pojma o čemu pišeš :P

Da si otvorio taj strojčić vidio bi da je sasvim solidno urađen. To što se desilo sasisasi ne znači da je uobičajeno.
Ja imam sličan stroj i za moje potrebe je sasvim ok. Planirao sam zamjenu ali mi je žao ovog stroja jer taj stroj je napravio puno toga i još uvijek radi.
Bitno je u startu provjeriti paralelnost ploča, ukoliko je potrebno to podesiti i gotovo. nema se šta više mudrovati.
Remen je tu najslabija karika ali zato je i postavljen, da ne ošteti ili uništi nešto drugo u slučaju zapinjanja.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

феникс wrote:То пиштање пре заустављања је знак да нешто са лежајима није у реду.
Пробај, за почетак, да промениш маст у лежајевима па ако не стане поново промени лежајеве и уживају послу.
Промени их јер су од пиштања (то је знак да лежаји блокирају) оштећене површине и куглица и кошуљица
Ако то помогне (а 90% је да хоће) нарадићеш се ти на тојжутојмашини црвене боје
Vjerovatno se nisam dobro izrazio, Zapistao je jednom i to je bilo to. Oblarica i dalje radi, ali valjci na dihtz ne rade. Remen mu je pukao, ali je problem u tome sto ni ne znam koji je pravi razlog. Remenica je spojena na dva zupcanika i na noz sa druge strane, i sve pomalo hoda (a mislim i da mora pomalo), tako da laik za masine kao sto sam ja ne moze odrediti sta je pokvareno, a sta tako treba hodati.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

ropee wrote:
BR wrote:Problem sa tim jeftinim dihtovima j sto ih uopste neko i kupuje. Oni su napravljeni za sve, osim da se koriste za ono za sta bi trebali da se koriste. Nemoj da te iznenadjuju probl;emi, posto kada razresisi jedan, pojavice se sledeci. I tu spasa nema, jednostavno, te masine su jeftino kostruisane od starta, kao i svi ostali kung fu alati.

Skoo sam uzeo jednu ostrilicu, od koje ce biti nesto, ali ne zahvaljujuci tome sto je dobra, nego sto Bole radja mecku menjajuci na njoj pa skoro sve. Ako se uracuna rad to je potpuno neisplativa prepravka. A pri tome, jos uvek nismo sigurni da ce to da bude kraj, i da necemo praviti jos nesto na njoj, tipa kucista za reduktor ili neceg slicnog.
Zbog čega iznosiš ovakve zaključke a nikada nisi vidio ili probao stroj??? Zato što je Einhell?
molim te da se suzdržiš od komentara ako nemaš pojma o čemu pišeš :P

Da si otvorio taj strojčić vidio bi da je sasvim solidno urađen. To što se desilo sasisasi ne znači da je uobičajeno.
Ja imam sličan stroj i za moje potrebe je sasvim ok. Planirao sam zamjenu ali mi je žao ovog stroja jer taj stroj je napravio puno toga i još uvijek radi.
Bitno je u startu provjeriti paralelnost ploča, ukoliko je potrebno to podesiti i gotovo. nema se šta više mudrovati.
Remen je tu najslabija karika ali zato je i postavljen, da ne ošteti ili uništi nešto drugo u slučaju zapinjanja.
Ova masina je "original kopija" jedne druge (zaboravio sam o kojoj se radi), sa ocigledno nesto slabijim dijelovima. Kako mi objasnise nesto strucniji od mene, izgleda da je problem bas u mojoj. Objasnili su mi i kako, ali mi je to zvucalo ko da neko pjeva na svahiliju, pa ih nisam bas ni slusao :)
Pored toga, stvarno dobro radi, bar sto se mene tice. Jedino sto je granicnik malo labav, pa ne mogu kantove izvuci pod 90 stepeni. Ali sta cu, koliko para, toliko i muzike.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Slijedece sedmice je nose na servis (momak koji to radi je na godisnjem, pa...), napisacu da pregledaju i remenicu, za svaki slucaj.
Ako ovako nastavi, necu im vise nista pisati, samo cu im poslati pismo sa antraksom.
Kad smo kod toga, zna li iko gdje se moze nabaviti prah antraksa? :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Rope... nevolja sa enhelom je sto nekome zapadne onaj radjen sredom, a nekome onaj radjen u petak oko 3 sata :)

Takodje od generacije do generacije (koje naravno nigde nisu navedene), neko "optimizuje" citaj, pojeftinjuje ionako jeftinu proizvodnju, ugradjujuci jos gore komponente, zato sto su bile dva centa jeftinije.

Sto kaze sasasasa sve na njoj klacka.

Ti si jednostavno jedan od onih koji je imao srece, pa ili si uzeo neku iz pocetnih serija (dok jos nisu "optimizovali" do kraja), ili ti je jednostavno zapao dobar primerak, ili ovde uvoze jeftiniju varijatu ili...
Sve u svemu... cini mi se da imam nesto od pomenute firm, al to je ne daj dva bozeta. Stalno moram da mu bajam i pevam pesmice ne bi li uopste radilo, a kako treba nikada (zato i ne znam sta je, cini mi se neka mala brusilica ili tome slicno).
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Moja ko da je pravljena u nedelju popodne :)
Post Reply