Glodalica(motor) + Ploca + Lift

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Postoje nasi domaci specificni problemi, i postoje problemi standardni po svetu.

Recimo naci dobre klavir sarke bilo gde u svetu je epopeja. Isti problem je i preko bare, i u Evropi, kao sto je i kod nas. Masovna proizvodnja je jednostavno ubila kvalitet.

To ide dotle da je u Japanu sve manje zanatlija koje rucno prave okove. Razliku u kvalitetu izmedju rucno kovanih rucica za namstaj, i ovog danasnjeg mikro liva, ne treba objasnjavati.

Jedino resenje je da sve radis sam, od secenja do susenja, preko kovanja, kaljenja i ostrenja. Ali to zahteva vreme, a da ne pominjem novac ulozen u opremu radionice. A naravno i velicinu radionice.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam sebi pravio lift za festo OF1010, po ugledu na fabricki.
Druga jako bitna stavka za glodalicu ugradjenu u sto je firung.

Sto kaze BR, za te male zlebove, ta makitica je fenomenalna (a kao plus odradice ti i brdo drugih sitnih poslova tipa trimovanja...). A i trebalo bi da je jednostavno ugraditi je u astal uz fiksnu bazu. Jes da nemas podesavanje odozgo, al posto je lagana, trebalo bi da je prilicno lako nanisaniti je i odozdo.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Vidim da je spomenut AEG, oznaka mu je MF1400KE.
Pred ~5 godina sam se ovdje interesiral o glodalicama i uzeo spomenutu AEG.
Vidim da su i cijene skočile. Tada sam ju platio ~325€.
Glodalica je dobra i precizna. Između ostaloga sam ju kupio da mogu s gornje strane podešavati visinu, ali na kraju to uopće ne koristim.
Nabavio sam oar komada okruglog pleksiglasa 10mm debelog koji ide u stol, a na njega fiksna baza.
Kad je sve to u stolu veoma je lako staviti motor glodalice u kućište, ali to kućište ima klapnu za fiksiranje motora. Podiže i spušta se tak da se ta klapna otpusti i tada se podesi visina i opet se stegne.
Moguće je s gornje strane rihtati visinu, ali opet se mora rukom ispod da se stegne klapna i uključi mašina, tak da ključ za podešavanj visine uopće ne koristim.
Jednom kad se narihta visina stvarno drži i nije ju moguće pomaknuti.
S njom dolaze čahure/kolete 8 i 12mm. Raspitivao sam se kod uvoznika za 1/2" - ipak su preko bare glodala jeftinija, ali nije mogao nabaviti jer im sve dolazi iz njemačke gdje nemaju colne čahure.
Poslao sam email u UK i u roku par dana mi je na kućnu addresu stigla čahura 1/2" - besplatno.
Gospodin Roger Hall je bio osoba s kontakta u UK i ovim putem mu se ponovo zahvaljujem.
Na kraju drvo ne obrađuje glodalica nego glodalo.
Jeftina glodala nabavljena preko bare su LOÅ A - krzaju materijal, a i za sobom ostavljaju crni trag od skurenog drva. To mi se kod CMT glodala ne dešava. Konkretno govorim o kopirnom glodalu promjera 1/2".
Uff jesam se raspisal.
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Imam neku ideju napraviti frezer u stolu iki ti nesto kao "stolarski frezer onaj sa 30 mm osovinom" ali...... Kao motor bih stavi cnc obradnu glavu recimo nekih 2,2 kw sa sve frekventnim regulatorom (znaci ide bez remena i dodatnih vibracija.
Gornja ploca bi bila od aluminijuma debljine 15-20 mm, gde se na cnc glodalici napravi otvor za glodalo (prstenove sa raznim rupama) i paralelne vodjice za suport i kolica za ravno vodjenje. Normalno motor ide na lift....
Sve bi to kostalo nekih 1000 evrica pa me zanima me neko strucno misljenje ili jos bolje iskustvo sa istim ako je to neko pravio....?
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

To isto sa obicnim rucnim frezerom kosta koliko i sam frezer
Plus linearna sipka i plus 2m2 mdf-a ili špera malo rada
Kada se skine sa stola rucni frezer moze da posluzi za jos stosta
Montaža i demontaža traje par minuta
Last edited by art of wood on 01 Mar 2020 21:49, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Meni je tako nesto u planu, samo da bi se napravilo kako treba tesko da moze za te pare. Aluminium nije dobar za plocu, premekan je i lako se grebe, pogotovo na relativno skupoj masini, tako da sam razmisljao o 20-30 mm granita kao ploci, ali otom potom.

No na kraju, opet dobijes ogranicenu masinu, pre svega ogranicenu izborom glodala. Ne zamenjuje frezer.
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Video sam na nekom snimku da braca kinezi u spindlu stave umesto stezne caure osovinu....

Nesto ovako: Image

Mozda to i dobro radi????

Zato pitam pre spiskanih para.....
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A cemu bi ti sluzili ti produzetci? Koliko vidim donja tri su neki od ISO konusa, spindla sa takvim prihvatom je poprilicno skuplja od one sa ER koletom. Ako mislis da ih koristis kao osovinu za neku glavu za frezu, spindla em generalno ima previsoke obrtaje, em premalo snage.
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Nisam mislio konkretno na ove produzetke sa slike, takvu sam sliku nasao na netu.
To je samo ideja i ujedno pitanje za vase misljenje.....
Last edited by caco on 02 Mar 2020 20:34, edited 1 time in total.
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da li ti je ideja da na neki nacim priocvrscujes osovinu 30mm na spindlu, pa na nju alate za frezer, ili bi samo hteo da produzis osovinu na spindli.

Za ovo drugo mislim da nema potrebe, uz odgovarajuce konstruisan lift.

Ja koristim produzetak na glodalici koja je namontirana u stolu, zato sto konstrukcija kacenja glodalice nije stanradna, nego osovina prolazi kroz punu debljinu ploce, a i odgovara mi da menjam glodala odozgo.

Za spindlu mislim da nema potrebe. Samo je postavis malo vise u liftu.
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Ono prvo, ideja je da mogu da koristim alate za frezer.
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kao sto sam ti napisao, nesto nisam siguran da je to smisleno. Da bi to radilo treba ti jako skupa spindla a onda si blizu cene frezera. Za sumu koju si pomenuo, nisi ni blizu, toliko je maltene sama spindla bez bilo cega drugog. A ulazis u sumu za koju mozes da kupis frezu.
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Koliko vidim u oglasima spindle od 3 kw sa sve opremom i inventorom prodaju za oko 550 evra, i jos toliko sam racunao da ce da kosta konstrukcija.....
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

NIsam skoro gledao obradne motore, ali je pre nekih 6 meseci toliko kostao motor od 2.2 KW. Mogucve je da su cene pale u medjuvremenu. No optprilke mogu da pretpostavim sta moze da se dobije za taj novac. Voda ili vazdusno hladjenje, ER20 prihvat, nekih 24000 obrtaja na 400 Hz.

Prvi problem sa kojim se suocavas je prihvat. Er 20 caura moze da primi samo alat valjkastog prihvata do 13mm u precniku. Koliko god to dobro radilo kada su u pitanju kratki alati kao sto su glodala za rucne frezere, kada na njega zakacis dugacku osovinu, pa 3-4 puta tezi alat, prihvat maksimalnog precnika 13mm nece moci da p[odnese to opterecenje.

Spindla sa nekim drugim prihvatom, koji je u stanju da podnese sile na vecem alatu je vec druga prica, ali i drugi cenovni razred. Ako stavis ER32 prihvat vec sam motor je preko sume koju si predvideo, a dobio si maksimalni prihvat od samo 20mm. To je i dalje malo tanko za osovinu frezera, a sa druge strane, matica na toj cauri je citavih 50 mm u precniku, pa si napravio problem ako hoces da koristis manja glodala. Ne neresiv, ali treba razmisljati o njemu.

ISO prihvat podize cenu cele price jos za jedan red velicina. Pogledaj Velderov sajt, i koliko kosta spindla sa ISO prihvatom.

Drugi set problema je broj obrtaja. Frezeri imaju broj obrtaja u rasponu od 1500-10000. I najveci je ispod polovine broja obrtaja tvoje spindle. Najmanji je maltene na 10-15% obrtaja. Sa obzirom da je u pitanju asinhroni motor, naravno da moze da radi na tom broju obrtaja, ali pod uslovm da je hladjenje vodeno. No, dolazimo do jednog velikog ali.

Snaga motora je obrtni momenat pomnozen sa brojem obrtaja. Kada spustis broj obrtaja 5 puta, a i dalje pumpas istu snagu u osovinu kroz inverter, momenat poraste 5 puta (Nesto manje, posto je efikasnost motora nije linearna no to je beznacajno). Ono sto je problem je za koji momenat su predvidjeni lezajevi u spindli, i za koji zivotni vek na tim obrtajima.

Sve u svemu, ne mislim da je neresivo, ali mi se sve cini da nije isplativo. Spindle za CNC obradu su sasvim ok zamena za glodalicu instaliranu u stolu, ali nisu i za frezer. Kada pocnes da resavas probleme, pa pocnes da kupujes odgovarajuce elemente, prica ce vrlo brzo da ispadne skuplje nego da si kupio odgovarajuci frezer na pocetku. A ti i dalje imas pravljenu masinu.

Pravljene masine su OK ali vrlo retko kostaju manje od kupovnih resenja, ako su na istom nivou kvaliteta, osim u nekim specificnim slucajevima, gde odgovarajuce masine nema na trzistu.
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Znaci sve u svemu da se manem corave bake........
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
Post Reply