Glodalica(motor) + Ploca + Lift

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Glodalica(motor) + Ploca + Lift

Post by momirz »

Å ta mislite o ovome?
http://www.rutlands.co.uk/pp+hot-deals+ ... X5000COMBO

Glodalice koje sam do sada koristio su uvek bile ručne +šabloni

Glavni posao:

Dado, Stoped dado, Stoped lastin rep popreko na dasku.

Kanali za fijoke i ledja ormarića/polica i slično.

Imam ko da mi donese tako da bi eventualno platio carinu i porez.

Pozdrav
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Meni izgleda super i po ceni i po snazi, možda jedina zamerka je colovni prihvat.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja bih preskocio.

Rutlands ima prilicno losu reputaciju u Engleskoj. Pogotovu treba biti skeptican prema proizvodima koje samo oni drze, psoto se obicno radi o najjeftinijim made in China proivodima. A servis je prilicno daleko, tako da na to ne mozes da se oslonis.

Prvo sto meni smeta na tom motoru su kolete. Po slikama, to su cetvoroprste kolete, koje cak nisu ni cele brusene, nego su bruseni samo prihvati. Moje iskustvo sa takvim koletama je da pucaju kao staklo, i da bzo dodje do zamora materijala. Po gotovu kada pogledas prednju stranu futera, ta koleta se drzi na seger oprugu, sto znaci da su svi prsti zaseceni, i eto idealnog mesta za pucanje kolete.

Image

Za taj futer neces naci milimetarske kolete. Takodje, kada pukne, ne postoji drugo resenje, nego da nabavljas rezervni deo, posto najverovatnije ni jedna druga ruter glava ne pase. Postoji resenje sa produzetkom, sa ER maticom, pa bi bez problema mogao da prihvatas mm glodala, ali je to besmisleno, posto u ovom slucaju skracuje visinu podizanja, i to debelo. Od 75 mm ukupnog hoda lifta, ostace ti 25mm.

Resenje sa kontrolom lifta odnapred je lepo, ali ti opet ne goine klecanje ispod stola, posto su prekidac i kontrola brzine, ispod stola. To ide uz se stolove, ali su barm moglui da se potrude za ovu varijantu.

Mehanizam lifta takodje ne daje neko poverenje, a to imas i u komentarima na sajtu prodavca.

Image

Ove varijante srafcica i crvica, generalno ne rade na masinama koje vibriraju. A glodalica u stolu svakako vibrira.

Sledeca stvar za zabrinjavanje je cena cele te price. Za te pare maltene ne moze da se kupi samo posten lift, a kamoli zajdno sa motorom.

Ovo je samo jeftino resenje, i ne previse dobro.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Zar nije bilo jeftinije postolje sa frezerom kupiti negdje?
Usput, ako znate gdje, javite. I ja bih volio naci nesto slicno, kazu da nije bas pametno praviti, ni ne sjecam se zasto...
Ne bih ni stavljao velike nozeve na to, tako da ne mora biti nesto ni pretjerano jako.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako je postolje kvalitetno, daleko je od jeftinog.

Sto se tice pravljenja, nije to nikakva preterana nauka, samo ti trebaju odgovarajuce masine.

Veliki ili mali noz... nema razlike dal glodalicu drzis u ruci ili je stavljas naopako u postolje. Komad aluminijuma ili celika ce je sigurno drzati stabilnije od tvojih ruku.
Daklem, veliki noz je problem sam po sebi za glodalicu, gledano u odnosu na njen prihvat, snagu, broj obrtaja... a nevezano je sta tim dal je drzis u ruci ili je ugradjena u sto.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Sto se tice pravljenja postolja za glodalicu zavisno je od toga kakva ti preciznost treba ali svakako uz malo strpljenja i dobro osmisljenog projekta moze se sasvim fino napraviti, pogledaj u temama ima par projekata a ima i moj projekat.
Meni je trebalo nesto da odradim a nisam tada imao glodalo za veliki frezer pa da bi mi bilo lakse odradio sam nabrzinu postolje od ploce univera i evo dan danas mi sluzi,nije nesto perfektno al za stvari koje je meni potrebna glodalica u stolu radi lepo :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Kada sam razmatrao glodalicu kao kupovinu naleteo sam na ovo:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 2w&cad=rja

Link startuje download PDF datoteke sa testovima nekih modela. Bosch ima kod nas doduse clanak je stari ali verovatno ima ekvivalentan noviji model a Triton neverovatno podseca na CMT.

Ima nesto i ovog tipa za ugradnju u glodalicu sto omogucava podesavanje visine odozgo kad se ista ugradi u sto:

http://www.routertechnologies.com/routerraizer.htm

Ja se u ove stvri ne razumem ni malo pa bi mi vasa iskustva dobro dosla.

Sta vi koristite? Sta ima kod nas da se kupi? (od glodalica mislim)

Hvala i pozdrav.
Last edited by momirz on 19 May 2016 18:59, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Sto se tice originalnog posta ovo je sada na popustu od 180 funti dakle cena je 480 funti ili oko 640 evra sto nije mala cifra, pa ne verujem da je kinez. Razgovaracu sa ljudima iz Ruthlanda i probati da saznam imaju li milimetarske kolete - sta da pitam? koje kolete da trazim?

Za mehanizam za podizanje imaju dve pozitivne 5/5 ocene. i on nige jeftin 190 funti ili 252 evra.

Koliko kosta dobar rurer lift i ploca da bi imao referencu i odnosu na sta da poredim?

(Ovo preko okeana ne mogu da dobacim ali mogu iz UK i Nemacke).

Sta bi vi kupili za sebe (gore sam naveo sta radim i kavo drvo)?

Pozdrav
Last edited by momirz on 19 May 2016 18:57, edited 1 time in total.
User avatar
mrdjenovac
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 14 Aug 2013 17:44
Location: Sabac
Contact:

Post by mrdjenovac »

... kolega, imaš i ovu varijantu
http://www.obi.de/decom/product/Woodste ... ageSize=72
... nešto slično ima i Sheppach
ima ih i na ebay-u dosta, Amazonu ??, svojevremeno je nešto slično jedan od ovdašnjih članova iz Hrvatske hvalio, malo se potrudi i naći ćeš dosta recenzija i komentara na net-u ... ono što sam ja našao je da je solidna mašinica za te novce
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne padaj na te Rutlandsove trikove sa popustom. Oni su poznati po tome, kao i po tome da brisu lose ocene sa sajta. Puni su engleski forumi prituzbi na njih.


Cisto za ilustraciju koliko kostaju liftovi.

Axminsterov UJK lift, Made in China, koji je univerzalan, pa biras koji ces motor na njega, tako da je nesto komplikovaniji, ali kod koga je podesavanje visine sa gornje strane, a ne preko bocnog prenosa, sto skida cenu je 280 funti.

JessEm ruter lift, sa kontrolom odozgo je 350 funti.

Prostiji JessEm, za plunge rutere, sa samo dva stuba, je 270 funti. Na ovaj lift moze da se montira recimo Makita RP 2300, ili De Walt 625.

JessEm ruter lift, sa kontrolom odnapred, ali i sa ugradjenom tablom stola je 650 funti.

Jedini ekvivalentni ruter motor, je AEG 1400, ne secam se tacne oznake, cena kod nas mu je oko 550 eura, u evropi oko 100 eura nize.


Iz Nemacke cene izgledaju ovako.

Jessem ruter lift za Makitu, je 320 eura.

Odgovaajuca Makita je trenutno 80 000 rsd i nesto preko, do pre nedelju dana je bila na popustu, za 58 000 dinara. Prethodni popust je bio pre tri godine, kada sam uzeo moju.

Dakle ceo sistem malo preko 1000 eura, kada se uracuna i carina.

Pri tome toj Makiti ne treba lift, posto ona radi bez njega u stolu, i visina se podesava odozgo.

Rutlands nema mm kolete na stanju, da ih ima, ponudio bi ih. Isti motor se prodaje u Australiji, opet samo sa incnim koletama, i jedino sto nude uz njega je adapter za 8mm, koji ide u koletu od 1/2". To je nesrecno resenje, koje nije za ruter u stolu, na koga mozes da zakacis velika glodala.

Kod nas nema incnih glodala na stanju kod uvoznika, ali mogu da se poruce. Naravno, glodala mogu da se poruce i preko bare, ali to je kilav posao. U svakom slucaju, kada ti zatreba glodalo, ne gine ti nekoliko nedelja cekanja, i kosta vise nego glodalo sa metrickim prihvatom.

Na zadnje pitanje odgovor je prost. Uzeo sam Makitu, i napravio sistem koji ima debele prednosti u odnosu na sve te kupovne sisteme. Stolu se podesava ravnoca, tabla je od tekstolita, imam prihvat svih glodala pa i masinskih HSS do precnika od 13mm. Visina se podesava odozgo, posto to sama Makita omogucava. I ruter se izvadi iz stola u 30 sekundi, sto nije slucaj kada je montiran u nekom od liftova.

A po mom utisku osim odvoda prasine koji je losiji, ta Makita je bolja od Festoola OF 2000. A odvod prasine se resava, pogotovu na stolu.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ok, Hvala puno sad znam gde sam otprilike.

6mm sirok i toliko dubok kanal za dna fioka ili ledja polica ce da mi odradi bilo koji mini ruter i jig.
15-20 mm sirok i oko 5-8mm dubok dado ili lastin rep poreko na dasku isto tako uz vise prolaza mali ruter.

Kad ne treba da bude slep nego prolazan - cirkular (koji nemam - moja rak rana) sa kojime ovo radim kao dobar dan.

Taj novac na nesto sto nece da pravi nista komplikovanije od navedenog necu da trosim.

Pozajmicu od nekog neki mali bosch da probam i ako radi zavrsena prica, veci potapajuci sam probao ali bi radije manji ako moze da odradi posao.

Pozdrav i hvala na savetima i vasem utrosenom vremenu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako nemas vec malu glodalicu, topla preporuka za Makitu RT0700 CX2J. Za nekih 300 eura dobijes tri baze, + masinu koja vise nego da radi posao. A imas i fiksmu, i plunge, i nagnutu bazu. I prihvat za glodala 6 i 8mm, kao i jednostavno rsenje da nabavis prihvat od 1/4"

Trenutno na trzistu ne postoji bolja mala glodalica za te pare.

Nego, ako hoces da radis rukom, za zljeb za fioke, uzmes plug rende, sa secivom od 6mm, i pevas. Maltene da nije sporije od glodalice, a radi posao savrseno.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Bi ja rukom ali kad izsabiram sve sta treba za uzduz i napocito poprecno na vlakna nimalo jeftino niti univerzalno kao mala glodalica.

Jedino sto ce jos da udje od rucnog u ovu pricu je side rabbet plane (videcu jos koja) za fino stelovanje gde je potrebno.

Jos ako kao ja (pokupio od Sam Maloof-a) nemas problem da koristis srafove bilo otvorene mesingane da budu kao element dizajna, bilo obicne pa zatvorene kontrastnim drvetom neke stvari budu mnoogo lakse.

Pozdrav i hvala na savetu za Makitu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kod mene je sve duplo ruka + masina. Masinom radim samo kada nesto mora da bude gotovo brzo posto mi je vreme najskuplji resurs. Jednostavno, nemam ga.

A rad rukom sluzi za uzivanje, za one stvari koje nije bitno kada su gotove.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Isti slucaj (sto se uzivanja tice - masine jos kupujem),

ali sad je nuzda u pitanju.

Police mikro mini srednje (velike jos ne mogu da pravim) sve mi je otislo. Nemam vise gde da drzim stvari, stocici - takodje.

Iako je vecina toga radjena za mene, od ostataka punih pukotina cvorova zapunjavanih epoksijem i svacim (prasina od mermer-granit-crni/crveni -neki zeleni kamen i svasta sto nalazim kod kamenorezaca) I radjeno prosto do bola - ljudima se svidja i odlazi mi.

Jedino sto mi je ostalo su dve police za zacine koje jednostavno nisam dao. (ne bi imao gde da drzim kafu secer so i ostale drangulije)

Trenutno mi stvari stoje na daskama postavljenim na nosace od gvozdja i vise ne mogu da gledam.

Treba mi i prenosni sanduk/polica (mislim da moze da stoji na zidu ali i da se lako skine i iznese van) za alat jer je lepo vreme i uzivam da radim napolju.

Ja vremena imam na pretek ali sam toliko pogubio da nadjem trajne izvore snabdevanja za gluposti (selak-uljani razredjivac koji ne smrdi danima posto se koristi - Orhov bajc - Lukovina - kvalitetno laneno ulje - srafove koji ne pucaju - mesing srafove sa zaobljenom glavom/podloske - da to ne mogu da opisem.

Idiotski je - ali DOBRE klavir sarke ne mogu da nadjem ovde.

Sve se pretvorilo u Forma Iveralle.

Drvo je posebna prica.

Ono sa izrazenom figurom - trosim zalihe.

Jutros sam bio na stovaristu gde imaju sve od nesusene topole do suvog pticijeg javora (koji sutra kupujem) i uzeo nesto oraha i tresnje. Sve lepo pravo cisto al ja sam morao da kopam po restlovima (koje posle seku u komadice za male proizvodjace parketa) kako bi nasao 15 dasaka koje makar malo lice na ono sto ja volim.

Lako drvo - lipa -topola- pa ni camovina (koju ne volim da vidim) SUVO- ne mogu da nadjem nigde u blizini.

Sper plocu od 6mm u KG niko nema sem da kupim celu tablu (koju posle namam gde) no to sam resio covek koji mi sece plocaste je prihvatio da drzi moje plocaste kod njega i kad mi treba da mi isece i da komade koji mi trebaju.

Jedino sto stvarno ne zelim rucno da radim je krupno testerisanje uzduz.

Juce sam morao rucno sto uzduz sto popreko da struzem i 3 i 5 cm daske i nije ni malo zabavno sem kao fitnes.

Hvala jos jednom svima.
Post Reply