Netradicionalna stolarska tezga ;) iliti Kilp-Klap sto!

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
Vlajkoral
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 12 Jun 2015 18:24
Location: Indjija

Netradicionalna stolarska tezga ;) iliti Kilp-Klap sto!

Post by Vlajkoral »

Negde sam na ovom forumu našao divan tekst u PDF-u o električnim alatima (ubodna, freza i cirkular) koje bi početnik trebao da nabavi i nauči se na njima da radi, odmah mi je palo na pamet da bi se ti alati mogli montirati na sto i tako im se povećati upotrebna vrednost. Uz sve to odavno mi se sviđao tkz. Klip-Klap sto, radi se o stolu koji je proizvodila ISKRA u SFRJ i na koji su se mogli montirati Klp-Klap alati, za one koji nisu upućeni možete naći skenirani članak o stolu u PDF-u na adresi https://mega.nz/#!aVUhCQqa!c44RjYeWlqZc ... IAt7EiyNvY (kada otvorite link kliknite na opciju "Download trough your browser").

Elem, uhvatim se SketchUp-a i krenem da crtkam kako bi to trebalo da izgleda i dodjem do nečega ovakvog:
Image
SketchUP fajl imate na:https://mega.nz/#!XI8FEBzZ!ax5iEdP5x2Ar ... koVMm1qtZY.
pa pošto mi se sve to svidelo izvučem neke svoje mere i odem da naručim šperploču i kupim metalnu cev.

Nisam stolar pa nisam znao da se od naručivanja mora sačekati 24h da bi pokupio robu. U svakom slučaju uzeo sam tablu topolovog špera 2500x1870, 20 mm debelog, koju su mi presekli na pola i potom po dužini na 1250x600 (tabla stola), 1250x300 (donja polica) i četiri puta po 1250x80 (za prečke). Ostatak špera će se iskoristiti za meke druge projekte. Pošto čekam da se to iseče odem po cev i uzmem 30x30, 6 metara dugu (jer ne prodaju na metar već samo na komad) koju su mi isekli na pola zbog lakšeg prevoza.
Jednu polovinu cevi sam potom bonsekom isekao na četiti komada duga po 750mm i uzeo da izbušim rupe za vijke koji će da nose nogare:
Image
prvo sam obeležio sa obe strane mesta za rupe, označio obeleživačem za rupe, izbušio sa burgijom prečnika 4mm sa jedne pa sa druge strane i na kraju sa jedne strane proširio obe rupe sa 4mm na 10mm (odluka je pala na inbus vijke M10).

Sutradan je stigao šper:
Image
postavio sam tablu stola na dve klupice da mi služi kao sto dok radim, obeležio mesta za rupe i izbušio prečke sa strane na mestima gde će da idu noge.
Potom sam privremeno stegao sve četiri prečke kako bih izbušio rupe za pričvršćivanje prečki na tablu stola:
Image
meni prihvatljivo rešenje je bilo da izbušim po visini 4 rupe na svakoj prečki do pola f10, a od pola f4 kako bi mogao da ubacim vijke za drvo m5 dužine 60mm i uz pomoć lepka i vijaka pričvrstim prečke za tablu stola. Uz pomoć moje "stubne" bušilice i preostale dve prečke kao odstojnika to mi je i uspelo:
Image
komad savijene žice koji vidite na slici se pokazao kao veoma bitan alat pošto sam sa njime izbacivao nakupljenu piljevninu iz f4 rupa. Montaža samoukopavajućih navrtki (koje služe kao nosači nogara) je prošla lako uz malo gredjevniskog lepka i vijka M10 koji je služio kao svojevrsna "presa" za montažu:
Image Image
Potom sam ručnom testerom (moj ručni rad) isekao preostale prečke i ubacio ih kao horizontalna ojačanja:
Image
jedan vijak po visini i dva sa strane plus lepak, jeste fino rešenje za pričvršćivanje hozizontalnih prečki.
Montirao sam cevi koje služe kao nogare i postavio ga da vidim kako izgleda visina za rad (ma nisam mogao da dočekam da ga vidim montiranog :stolt::)):
Image
potom sam odmerio i isekao horizontalne metalne prečke za nogare i montirao ih kako bi ih mogao zavariti:
Image
nisam imao stegu dovoljno dugačku pa sam horizontalnu metalnu prečku stegao uz pomoć "štapa i kanapa" uvrtanjem. Faša sa vodom služi da se kanap zalije pa da ne izgori prilikom varenja, stegom sam stegao horizontalnu metalnu prečku samo da ne bi otišla ukrivo ako var "povuče".
Nakon što sam zavario horizontalnu metalnu prečku sa obe strane (okreno sam čitav sto), skinuo sam nogare kako bi ih komplet zavario. Kako nemam pomoćnika same su se držale tokom varenja:
Image
nisam neki varioc ali nogare su ispale poprilično čvrste.

Sutradan sam uzajmio cirkular od buraza i isekao dve prečke 1250x40mm (to mi nisu mogli iseći gde sam kupovao šper jer je usko za mašinu), postavio sam sto na noge, pritegao matice i postavio prečke kako bih ocrtao gde treba iseći utor za montažu police:
Image
posle ocrtavanja stegao sam obe prečke i isekao ih uz pomoć ručne testere i dleta, malo sam ih doterao turpijom. Pošto sam sve to radio na Klip-Klap stolu polica je za to vreme služila kao držač da se noge ne raziđu:
Image
posle još malo vijaka i lepka polica je postavljena na svoje mesto:
Image
e tu je usledilo i razočarenje, naime polica jednostavno ne može da fiksira noge u dovoljnoj meri pa je sto klimav.

Vratih se SketchUp-u i posle malo pojednostavljivanja i mozganja dođoh i do konačne varijante:
Image Image
SketchUP fajl imate na:https://mega.nz/#!SUEDyIBA!PeD3iR2dQSlL ... Zz-3BjDiJM.

Čitava ideja je da se dijagonalno postave dva parčeta flaha (dužina je uzeta proizvoljno toliko sam imao), kojima sam na jednom kraju izbušio rupe f10, potom ih povezao vijkom i maticom i potom na suprotnom kraju izbušio rupu f10 kroz oba istovremeno. Tako sam dobio isti razmak rupa na oba flaha. Montirao sam ih na vijke koji drže noge, postavio policu i odmerio mesta da zavarim dve matice M10, ovako:
Image
zatim sam matice zavario i postavio sve da vidim kako izgleda:
Image
promena je stvarno drastična i ništa se više ne klima.
Zatim sam zalepio i prikucao dva odstojnika koja će policu odmaći od vrhova vijaka kada je sto sklopljen:
Image
i krenuo da zalepim parče okruglog špera na vijak M10 koji će da drži policu kada je sto sklopljen:
Image
pošto sam odsekao višak zalepljene prečke sa police, njega sam iskoristio za vijak, prvo izbušio rupu f16 (toliko je široka glava inbus vijka M10) do pola. Pa sam krunastom testerom isekao krug:
Image
izbušio rupu do kraja sa f10 burgijom. Ubacio vijak i dodao malo građevinskog (montažnog) lepka, posle sušenja montirao sam navoj u bušilicu i potom šmirglao krug od špera da lepo leži u ruci.

Ostalo je još samo da se izbuši otvor za umetak koji će nosti montiran alat na stolu. Nakon ocrtavanja izbušio sam rupe u ćoškovima:
Image
isekao ubodnom (koju mi je i dalje veoma teško kontrolisati u radu):
Image
i poravnao sa frezom:
Image
pri čemu sam koristio ostatak jedne prečke kao ravnjaču uz koju sam prislanjao frezu da bih dobio što ravniju liniju.

Moj umetak koji nosi alat na stolu će biti od parčeta laminata, pa tome služe ova dva ostatka laminata na predhodnoj slici, t.j. da odrede dubinu rezanja frezom. Naime oko postojeće rupe napravio sam kanal širine 15mm u koji će sedati umetak od laminata. A zatim sam i postavio, što sam mogao paralalnije sa širinom stola, ostatak prečke i usekao i kanal u koji će sedati vodilica za odsecanje:
Image

Konačno nakon farbanja sto izgleda ovako:
Image Image
i kad je sklopljen:
Image Image

Još nisam montirao ni jedan električni alat na sto pa ne mogu reći kako će se ponašati u radu sa električnim alatima. Ali za rad sa ručnim alatima ovaj sto obezbeđuje stabilnu radnu površinu. Polica možda i nije trebala nakon učvršćivanja flahovima u dijagonali, ali znači kada treba odložiti alat da ne smeta na stolu. Rupe za fiksiranje stegama koje su bile u originalnom SketchUp nacrtu nisam izbušio, dodavaću ih kako mi budu zatrebale.
Cena:
- 1,625m2 šperploče = 3.095,00
- 4m cevi 30x30 = 572,00
- vijci i matice = 650,00
- farba = 800,00
Ukupno 5.117,00
Ako neko zna da se za te pare može pazariti ovakav ili sličan radni sto, molim vas obavestite i mene.
Komentari, sugestije i predlozi poželjni!!!
Last edited by Vlajkoral on 04 Dec 2015 17:07, edited 1 time in total.
Post Reply