Multi toolovi

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
chuspy
Šegrt
Posts: 37
Joined: 14 May 2011 19:42
Location: dalmacija

Multi toolovi

Post by chuspy »

Ekipa mala pomoc oko multi toolova mi treba, tj Makita vs Bosch (plavi) vs Fein? Uopce nisam pametan.
E da i koliko traju vremenski oni 10.8v verzije?
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Nadam se da mislimo na isti alat, odnosno oscilirajući.
Imam Fein, pa ti mogu reći neka moja iskustva sa njim.
Pitanje je uopšteno, pošto je veliki raspon cena kod nabrojanih brendova. Pa još baterijski ili napajanje na struju.
Kao i kod svakog drugog alata na odluku najviše utiče da li ti treba za posao ili lične potrebe, da li imaš potrebe za baterisjkim napajanjem, kakve su prirode poslovi koje ćeš raditi, izbor noževa i ostalog dodatnog alata i td.
Odnosno koliko si spreman da uložiš u alat. Uzmi u obzir da cene noževa i raznih dodataka nisu baš male.
Konkretno Fein ima dve linije ovih proizvoda, odnosno dva prihvata ovog alata: multimaster i supercut. Ako pogledaš njihove dodatne alate primetit ćeš razliku-rupa na delu kojim se nož ili dodatak kači na mašinu.
Supercut priključak koriste jače mašine, 400W sange, a multimaster su manje snage. Verovatno je razlika i u obliku oscilacija.
Više puta sam imao Fein Supercut i za jednu od mašina koju sam prodao preko oglasa kupac je bio serviser stakala na automobilima. Koristio je slabiju mašinu, multimaster i nije bio zadovoljan. Mašina se grejala, teško je sekla lepak. Sa jačom mašinom je to bilo znatno lakše.
Imam električni Supercut i baterijski multimaster. Za multimaster imam nekoliko noževa i baterije su slabe pa ga retko koristim.
Fein je brend od koga i potiču ove mašine. Ima najbolji izbor noževa, za razne primene. Ali su im i cene povelike.
Sa Boschom nemam iskustva sa samim mašinama, ali imam nekoliko njihovih noževa. Cene noževa su niže od Feina. Bosch ima svoj priključak, ali rade noževe i za Fein mašine.
Sa Makitom nemam iskustva.
Festool takođe ima ovu mašinu, bilo je tema vezano za nju, ovde na forumu. On takođe koristi Fein supercut prihvat alata.
Postoje adapteri se jednog priključka na drugi, tamo gde je to moguće.
Last edited by DataS on 26 Aug 2015 12:56, edited 1 time in total.
User avatar
chuspy
Šegrt
Posts: 37
Joined: 14 May 2011 19:42
Location: dalmacija

Post by chuspy »

Sta se tice cijene u hrv su osnovni paketi u istom rangu cijene, makita 1400kn, fein 1600 i bosch je tu negdi ko fein. Govorimo o paketima sa deltom, jednim ravnim nozem i jednim polukruznim. Alati naravno na struju.
Inace hobby uoptreba je u pitanju, tako da razmisljam i o zelenom boschu, ali on je opet oko 1000kn, pa je pitanje isplativosti.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Pretpostavljam da je Fein multimaster verzija.
Fein ove mašine ima u ponudi više od 30 godina. Imao sam i tu verziju i ona je radila bez problema.
Ja bih dao prednost Feinu, ali ne sumnjam da su i ostale dve mašine OK.
User avatar
Pero
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 15 Dec 2012 14:32
Location: Zagreb

Post by Pero »

Jučer sam bio u Bauhausu i vidio tri Bosch-ova modela (1100, 1300, 1600 kn = cca 140~210€) i jedan Makitin model (1600 kn = 210 €).

S obzirom da moram skratiti element sudoper za 15 cm (kao bi napravio mjesto za perilicu suđa), ovakav stroj bi mi dobro došao, jer bih mogao piliti na licu mjesta, bez demontaže sudopera.
Međutim, cijene su mi previsoke, jer ću s ovim strojem odraditi 2-3 reza.

Da li ovakvih strojeva ima u "kung-fu" variajnti (ili ove strojeve proizvode samo renomirani proizvođači)?
Koliko je jedan ovakav "multitool" upotrebljiv u svakodnevnom radu u stolarskoj struci?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Postoje.
Ne znam dal imate Woby u Zagrebu, al verovatno imate nesto slicno : http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... m=72225190
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Uobiičajeni naziv za ovaj alat, pogotovu za kopije je renovator. Pod ovim imenom ćeš ga sigurno naći i cene su znatno manje.
Top shop varijante su po meni preskupe, nije odgovarajući kvalitet.
Obrati pažnju da li možeš nabaviti dodatne noževe, pošto dolazi do oštećenja ovih noževa i relativno brzo stradaju, pogotovu kod obrade drveta.
Noževi za drvo su najčešće i najjeftiniji.
Zavisi šta radiš.
Najbolje je pogledati mogućnosti na youtube, pa sam proceni da li ti treba. Obrati pažnju i na razne verzije noževa i pomagala.
https://www.youtube.com/results?search_ ... aster+fein
Ne preporučujem Fein kao jedinu opciju, već više da vidiš šta se sve može sa sličnim alatima.
U ranijim porukama sam napomenuo da sam imao ( i sada je imam) više primeraka ovog alata.
Dugo vremena stoji neupotrebljen i prodam ga, a onda kad zatreba, gotovo je nemoguće neke stvari odraditi brzo i efikasno osim ovim alatom.
Fein je zbog konkurencije poprilično spustio cene. Godinama je supercut verzija bila oko 700 EUR za mašinu i nekoliko osnovnih noževa. Teško je opravdati posedovanje ove mašine, pogotovu Feina.
Noževi su takođe skupi.
Prednost ove mašine je njena upotrebljivost u različitim oblastima.
Ne može zameniti namenske mašine. Najupotrebljiviji je kada treba nešto odraditi na teško pristupačnim mestima.
Last edited by DataS on 01 Sep 2015 17:31, edited 1 time in total.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Pero wrote:Da li ovakvih strojeva ima u "kung-fu" variajnti (ili ove strojeve proizvode samo renomirani proizvođači)?
Koliko je jedan ovakav "multitool" upotrebljiv u svakodnevnom radu u stolarskoj struci?
Ja imam womaxa vec par godina, kupio sam ga u wobiu za oko 25e, sa setom noževa. Meni sasvim vrši posao, a može preseći univer što malo traje... Izuzetno dobra i zahvalna stvarčica i mislim da za te stvari za šta je namenjen, sasvim je dovoljna kung fu varijanta, profi varijatna je bespotrebna,tj. bacanje novca...

A kao njegovu dopunu što se tiče sečenja na licu mesta pazario sam ovo i mnogo sam zadovoljan... :prs:

http://www.powerplus.net/6244/331088/ci ... guide.aspx
Last edited by -NIKOLA- on 02 Sep 2015 08:50, edited 1 time in total.
User avatar
kinez
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 20 Jan 2015 19:45
Location: Valjevo

Post by kinez »

Treba mi mala pomoc oko renovatora?
Nista o njima neznam sem sa sajta gde sam gledao i neki snimak sa yutub kanala.
Totalni pocetnik.
Alat bi sluzio za kucnu upotrebu.
Ono sto me muci je :Oscilirajući ugao levi/desni: 1,5 º kod skill 1480 i TROTEC PMTS 10 Oscilirajući ugao levi/desni: 3,2°.
Sta je bolje manji il veci ugao?
Hvala !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

kinez, popuni u profilu odakle si
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Multifunkcionalni alat - VLP 300, Villager
јма ли неко искуства са овим ?
Од ових јефтинијих варијанти алата , мени за сада Villager најбоље служи . Зато питам .
Post Reply