Dobra i povoljna šrafilica/bušilica na struju?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Pezzo, zbunices coveka samo sa ovim, ovo je stvarno neupotrebljivo za sraflenje kao sto i bole rece....
Nema ama bas ni jednu osobinu elektricne srafilice osim kabla :D
Ma da, kao busilica je odlicna za poslove stolara.... Lagana a opet dovoljno jaka za mnoge stvari koje je potrebno odraditi u jednoj stolarskoj radionici.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

pa ne znam, tako ih zovu, a ne bih rekao da Makita prodaje neupotrebljive alate. Pogledaj malo, sve su na izgled slicne:
https://www.alatiimasine.com/proizvodi/ ... -odvrtaci/
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Na izgled su slicne to si u pravu, ma da moram ti priznati da si me iznenadio sada....
Posle toliko tvojih postova o razno raznim masinama i alatima cudi me da nisi prepoznao razliku.
Ajde da ne zbunjujemo coveka, elektricnih srafilica ima stvarno mnogo ali i namena im je takva, neke su namenjene gipsarima, cilj tih srafilica je da uvrcu sto vise srafova za sto krace vreme i da svaki bude isto utisnut u gips, onda postoje udarne za vulkanizere a namena im je skoro pa nikakva jer su slabe za dotezanje a i za odvrtanje srafova na tockovima (moje skromno misljenje ne znam dal je tako malo sam ih probao da mogu cvrsto da tvrdim) a postoje i one koje su namenjene automehanicarima opet imaju veliki broj obrtaja i zavrcu matice na masinskim navojima gde kad sraf malo privrnes rukom posle mozes i sa velikim brojem obrtaja da ga zavrces posto em je sestougaona glava pa nije potreban neki pritisak a opet ima dovoljno snage da zavrne srafove sasvim dovoljno.
Poslednja grupa su one sa malim brojem obrtaja a mogu biti i sa udarcima e takve mi koristimo, posto na velikom broju obrtaja sraf zavrnuti u drvo ili ivericu je skoro pa nemoguce, ili ce da proleti u materijal ili ce da proklizava pin na glavi a kad je drvo u pitanju verujem da bi dolazilo i do pucanja materijala..... Druga dobra osobina im je sto imaju promenljiv broj obrtaja i mogu da se koriste i za busenje i to rade sasvim korektno :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ja sam radio sa makitom iz serije FS4000, mozda ta ili vrlo slicna i te poslove nije mogla da uradi klasicna srafilica. Radio sam na oblaganju zidova lamperijom, tj panelima koji su pricvrscivani klipsovima za AL profile. I ti klipsovi su srafici sa malom zaobljenom glavom od oko 2mm u precniku i imaju dodat vrat slicno kao kod pop nitne, pa se oni samo usrafe na poledjini panela i panel se samo nabije na AL konstrukcijski profil. I ta makita je radila lavovski posao. A i ove obicne aku srafilice sto usrafe, desi se da je velika muka da se odsrafi, kad se radi sa vecim srafovima, iako ima svega nekih 12 ili16 Nm. E sad i onih udarnih ima raznih, mada za stolarske poslove i obicne sasvim zadovoljavaju. E sad sta radi ona womax udarna od 1100wtts i 500Nm, stvarno ne znam. One sa distancerima su verovatno za gips.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vulkanizeri ih koriste, mada oni idu ili na pneumatiku ili na bateijske varijante. Gajtan je nezgodan u tom poslu.
Za gradjevinske celicne konstrukcije je preslaba i nema "rep", mozda za neke uslovno receno"sitnije".
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Kod nas se sve te manje busilice predstavljaju i kao srafilice. Ali, kada sam trazio informacije na engleskom, u svakom uputstvu je pisalo samo busilica, od srafilice ni pomena.

Sto se mene tice, na kraju smo uzeli srafove 8x200mm sa glavom za gedore. Razbusena rupa u prvoj gredi a u drugu ga je ugurala stara B&D busilica od 450W i manje od 2000 obrtaja. Malo smo mazali sraf sapunom i obicno je bez problema zavrtala do kraja. U medjuvremenu je cale uzeo za 25€ neku kinesku kopiju Bosa sa pijace i za sada radi posao usrafljivanja manjih srafova, tako da se moja potraga time i zavrsila. Jos samo da mi ovi iz Vobija vrate pare za onaj krs, ako vrate.
Last edited by Alvi on 30 May 2019 14:11, edited 1 time in total.
Post Reply