Dobra i povoljna šrafilica/bušilica na struju?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

U mom kraju univer majstori poooodavno koriste srafilice na struju. Aku koriste samo "na licu mesta" -montaza. Inace ako izbacis stuju na tvojoj srafilici i dodas LI-ON bateriju cena ce "lagano skociti do ispod 100eura. Ja imam i Skil 6200(50eur)+ max plus (30eur) +3 komada aku srafilica. NI-mh baterije su otisle u k...c pooodavno. Na 3.6v sam promenio Ni-mh sa li-on baterijom, za ostale 2 jos trazim IL-on baterije. Ono sto sam nasao je preterano skupo u odnosu na aliexpres, a od njih ne mogu da narucim posto ima neka zabrana sa avionskim transportom baterija. Inace kad mi pritreba srafilica prva pomisao mi je Skil
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

dikar, poruci sa www.nkon.nl

zemljama van eu se ne zaracunava porez.

ili izvuci lion celije iz laptop baterija pa zameni, ako si vec menjao(pa pretpostavljam da znas sta radis)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Na baterijama od laptopa koje su crkle, uvek je crkla prva celija, eventualno i druga. Ostale mogu da rade jos 2-3 godine sigurno u odlicnom kapacitetu.
Proveravao na velikom uzorku
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

meni se to pokazalo na starim tipovima, na novim su sve odlicne u 90 do 95% kapaciteta svaka celija. problem je u elektronici koja pamti koliko je puta laptop kacen na punjac. kada dodje do odredjenog broja (cca 500) nece vise da puni, pa vlasniku tera pare iz dzepa.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Te li-ion baterije, narocito polovne iz lap topova nisu za zezanje. Jednom mi je to objasnjavao covek koji se razume, ali po obicaju ja zaboravim 90% onoga sto mi se govori. Uglavnom, kod tih istrosenih baterija dolazi do nekih hemijskih promena unutar njih samih, pa pod vecim opterecenjem mogu brzo i jako da se zagreju, sto covek i ne provali dok ne krene da dimi ili eksplodira. I to sto ih vise forsirate, sve se brze prazne i sve je veca verovatnoca za neke ruzne scene. Ako pogledate na tom sajtu nkon, vidite da ih ima i od 2A pa do 30A, a cisto sumnjam da se u laptopove ugradjuju ove od 20 ili 30A. Ne znam koliko struje srafilice povuku kad su pod opterecenjem, ali verujem da nije malo. Slabe baterije+ istrosene + veliko opterecenje, mislim da je to lutrija. Koristi ih i moj cale tako, jednom je primetio da je krenula da se dimi pa je zamenio, ali ne odustaje, misli da je to nista. Ukucajte na jutjubu 18650 explosion, a litijumska vatra se ne gasi vodom. Ja ih ne bih ostavljao ni da se pune bez nadzora.


Elem, sta da uzmem od ove dve?

Skil 6221 AA 5250 din
http://prodavnicaalata.rs/sr/proizvod/b ... askil/3075

ili

Womax W-SB 400 4250 din
http://www.wobyhaus.co.rs/busilice/7457 ... og-momenta


Video sam da se na ovom sajtu pominju i jedna i druga. Ako nema neke osetne razlike u kvalitetu (izradi/koriscenju), uzecu jeftiniju, a ako ima onda tu kvalitetniju. Nece se cesto koristiti, jednom u par meseci, zato i gledam elektricne. Sada ce posluziti za spajanje greda u potkrovlju, prvo da se drugom busilicom izbusi rupa a onda ovom da se uteraju 6x200mm srafovi, a onda i za gipsarske radove.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

te srafilice za grede zaboravi mogu samo sitne srafove da sa njima zavrces?
smirglaj nikad dosta
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Ja imam womax-ovu onu sa jednom brzinom vec Bogami cetvrta godina joj je a nema sta nije zavrtala od postavljanja limenog krova do salonit ploca i svakodnevno u radionici i neje me izneverila nikad a WOMAX.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Skill definitivno, imam je u kolekciji, bila mi je prva srafilica, zaradila baterijske, montirala kuhinje i sklapala zavrtala sve i svasta, zgodna za poslove u namestaju ali bogami ni veci srafovi joj nisu problem, cak sam imao priliku i da lomim sraf ako se ne varam 6x160 sa njom, ne moze to da se poredi sa womaxom !
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

38Nm koliko ima skil je slabacko za sraf 6X200 u gredu.
Za to se koriste udarne srafilice, sa 100-tinak Nm.
Nisam ih vidjao sa kablom.

Drugo... tegljenje kablova po krovnoj konstrukciji nije bas najzdravija praksa :)
Neredovno koriscenje ne pravi probleme kod Li-ion baterija. U razumnim granicama naravno, daklem ne pricam o jednoj upotrebi u 3 godine, ali jednom u par meseci neces imati nikakav problem dugi niz godina.
Ja sam svoju makiticu kupio 2008. Ne primecujem neki problem sa baterijama, iako je ne koristim bas redovno. A kad krenem da je koristim, onda je "za sve pare" :)

Istrosena baterija se jednostavno baca. OK, znam... ne bi smela da se tek tako baci, ali ovo je srbistan, i realno svodi se na to.

Baterije za laptop i baterije za alate nisu iste, iako su i jedne i druge Li-ion (sto je prilicno siroka kategorija slicnih, ali sustinski razlicitih hemija). Postoji veliki dijapazon li-ion celija, u zavisnosti od toga da li su predvidjene da daju visoke struje u relativno kratkom periodu ili niske u dugackom, koliki su im unutrasnji otpori, koliko ciklusa punjenja mogu da prezive... bla bla
Recimo: https://batteryuniversity.com/learn/art ... ithium_ion
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pa nije da nema udarna srafilica na kabl sa 100 NM

Makita TD0101 F. https://www.makita.rs/tool/21901/TD0101F.html

Jos bolje trenutmno je na popustu.

IBNace imam jednu, i vrlo sam zadovoljan.

Ne uzimam alat bez kabla za teglhjenje po konstrukciji. Alat sa kablom je bezbedniji, ako znas kako se koristi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kako moze da bude bezbednije da ti se kabl mota unaokolo, nego kada ga nema?
Opasnost od strujnog udara je besmisleno porediti.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Prvo, hvala svima na odgovorima.

Koliko sam citao ovu i druge teme, za razliku od drugih vrsta alata, cini mi se da ljudi generalno nemaju velike zamerke na jeftinije srafilice, bilo da su Einhel, Vomaks, Skil, Parksajd, bar ne sto se njihove trajnosti tice. I moj komsija bravar ima neku Womaks, radi mu vec 4-5 godina bez problema. Kod mene bi onda trajala 10+.

Ovo me zbunjuje za te dugacke srafove. Prvo bi se izbusila rupa sa nekom jacom busilicom, a onda bi dosli srafovi u te rupe. Ne bi srafilica sve radila. Mislite da nije dovoljno ovih 35-38Nm? Kole rece da je otkinuo 6x160 sraf s njom.

Za te profi... ne sumnjam da su najbolje, ali to bi mi se isplatilo ako mislim ozbiljno ili cesto da se petljam sa drvetom. Ako Bog da, mozda jednog dana i zatreba nesto profi, ali o tom potom.
Last edited by Alvi on 14 May 2019 17:26, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Opasnost od strujnog udara se resava FID sklopkama, kao i time sto u normalnim zemljama spustis napon na gradilistima na 110V. Ti problemi se lako resavaju, kao i problemi kabla, posto ionako uz sebe vuces i sigurnosno uze.

Sa druge strane, opasnost od mehanicki ostecene litijumske baterije prilikom pada je poprilicna. Kao i opasnost od zapaljenja iste u kontaktu sa vodom.

Cekla ta prica sa baterijama toliko ne drzi vodu, al mnogo lepo generise profit.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

BR wrote:Opasnost od strujnog udara se resava FID sklopkama, kao i time sto u normalnim zemljama spustis napon na gradilistima na 110V. Ti problemi se lako resavaju, kao i problemi kabla, posto ionako uz sebe vuces i sigurnosno uze.

Sa druge strane, opasnost od mehanicki ostecene litijumske baterije prilikom pada je poprilicna. Kao i opasnost od zapaljenja iste u kontaktu sa vodom.

Cekla ta prica sa baterijama toliko ne drzi vodu, al mnogo lepo generise profit.
Svaka čast tebi ali vidi se da se baš nisi na radio na gradilištu ili nešto konkretno u realnim uvjetima a ne u laboratoriju....
Nema niti potrebe objašnjavati osim koji su jednom bili i pokušali nešto napraviti koliko je baterijski alat napredak u odnosu na kablove.
A teoretiziranje o opasnosti baterija je teško teoretiziranje, sa praksom i stvarnošću nema veze.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Na gradilistu nisam bio nekih 15 godina u bilo kakvoj zvanicnoj funkciji. No relativno skoro sam bio u poseti mestu na kome se poprilicno radi na visini, i na kome se itekako vodi racuna o bezbednosti, posto je u pitanju naftna busiotina i na kome mozes misliti nema ni jednog jedinog baterijskog alata. 2017 godine. Napon je bezbednih 110v, i sve se radi kablom, a svaka razvodna kutija ima FID sklopku.

A na komentar o teoretiziranju sa bezbednoscu litijumskih baterija ne vrei ni odgovarati.

Meni je bila dovoljna jedna demonstracija, sa 18650, i bednih 7 VAH, u kontrolisanim uslovima, sa aparatom za gasenje pozara sa prahom pored. Toliko je bezopasna da je otopila zid celicne kante sa vodom. Da ne pominjemo paket baterija na ozbilnjijem rucnom alatu koji ima minimum 40 VAH. Tj samo 18V i 2 AH. Dovoljno je da se jedna kratko spoji usled udara, pa da imas vrlo ozbiljnu situaciju. Da ne pomminjem sta se desi ako padnu u vodu.

No to je tipicna reakcija, nece mene. Sve dok se ne desi.
Post Reply