Dobra i povoljna šrafilica/bušilica na struju?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

Prvo, bilo bi dobro da navedeš lokaciju od kuda si kako bi mogli dati precizniju informaciju.
Drugo, tražiš univerzalni alat za bušenje u betonu, drvu i šarafilicu. Po mojem skromnom mišljenju, bušenje u betonu i šarafljenje isključuje jedno drugo.
Za bušilicu do 100 EUR je opcija zeleni Bosch hammer u klasi PBH 2200 RE ili nešto slabiji. Ima opciju prebacivanja običnog bušenje i bušenja u betonu. A za bušenje u drvu/šrafilica već prije spomenuti Skil 6220 odnosno Skil 6221 (o kojem i ja sada ozbiljno razmišljam).
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pise i na tarabi... :)

Jednostavno udarac koji ostvaruje vibraciona busilica, nije bi blizu dovoljan za beton. Cigla - moze, malter - moze, beton - samo ces bezveze tupiti burgije.

Ova prva makitica je lepa mala busilica, ali... mali maksimalni precnik burgije koji prihvata (10mm), mala snaga (450W)... tih 5mm u drvetu... hmmm... bice da su pod "drvo" brojali samo camovinu :)
I pri tom, jedidno sto ume da radi je da busi rupe.

Ne znam odakle ti da je ona busilica/odvijac? Cista busilica.
Ono... nema te busilice kojom nije moguce zavrnuti po neki sraf, al to nit je zgodno raditi (pomereno teziste, nezgrapna, preveliki broj obrtaja, mali moment...), nit je za to namenjena, nit ce mnogo srafova to preziveti, bitove ces trositi ko carape...

Da se nesto razumemo, sve u sve... nema.
Mozes naci sledece kombinacije
srafilica/buslica (koja je vise srafilica nego busilica, ali posao busilice obavlja sasvim pristojno, daleko bolje nego sto busilica obavlja posao srafljenja)
udarna srafilica (takvu nemas u spisku, moguce je njom i busiti uz odgovarajuce burgije, mada licno nisam probao, al verujem kolegama, a moze da zavije ozbiljno veliki sraf)
cista buslica (sve ostale eventualno navedene mogucnosti su najprljaviji marketing)
busilica/stemalica za beton tj elekttropneumatski cekic

Svaka od ovih postoji i u varijanti "s repom" i u varijanti na baterije.
Sve zajedno, ne postoji.

Od svega ovoga sto si naveo, samo ovaj poslednji el. pneumatski cekic je nesto sto po meni ima smisla kupiti, i alat koji ce obavljati posao (za njega ne postoji zamena tipa 3 u 1)

Za sve ostalo (busenje u drvetu, metalu, srafljenje), nadji neku srafilicu/busilicu, ili udarnu srafilicu.
User avatar
zvucnik
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 03 Nov 2015 23:09
Location: tuzla

Post by zvucnik »

trnac wrote:Prvo, bilo bi dobro da navedeš lokaciju od kuda si kako bi mogli dati precizniju informaciju.
Drugo, tražiš univerzalni alat za bušenje u betonu, drvu i šarafilicu. Po mojem skromnom mišljenju, bušenje u betonu i šarafljenje isključuje jedno drugo.
Za bušilicu do 100 EUR je opcija zeleni Bosch hammer u klasi PBH 2200 RE ili nešto slabiji. Ima opciju prebacivanja običnog bušenje i bušenja u betonu. A za bušenje u drvu/šrafilica već prije spomenuti Skil 6220 odnosno Skil 6221 (o kojem i ja sada ozbiljno razmišljam).
Lokacija je Bosna.Ne trazim za beton,nisam to nigdje naveo.Pretezni mi treba za hoby upotrebu,rad sa drvetom,daskama,spajanje letvi,i tako.
Kod mene ima samo ovaj SKIL udarna bušilica 6389 AA 710 W i on je oko 50 eura.
User avatar
zvucnik
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 03 Nov 2015 23:09
Location: tuzla

Post by zvucnik »

mbole wrote:Pise i na tarabi... :)

Jednostavno udarac koji ostvaruje vibraciona busilica, nije bi blizu dovoljan za beton. Cigla - moze, malter - moze, beton - samo ces bezveze tupiti burgije.

Ova prva makitica je lepa mala busilica, ali... mali maksimalni precnik burgije koji prihvata (10mm), mala snaga (450W)... tih 5mm u drvetu... hmmm... bice da su pod "drvo" brojali samo camovinu :)
I pri tom, jedidno sto ume da radi je da busi rupe.

Ne znam odakle ti da je ona busilica/odvijac? Cista busilica.
Ono... nema te busilice kojom nije moguce zavrnuti po neki sraf, al to nit je zgodno raditi (pomereno teziste, nezgrapna, preveliki broj obrtaja, mali moment...), nit je za to namenjena, nit ce mnogo srafova to preziveti, bitove ces trositi ko carape...

Da se nesto razumemo, sve u sve... nema.
Mozes naci sledece kombinacije
srafilica/buslica (koja je vise srafilica nego busilica, ali posao busilice obavlja sasvim pristojno, daleko bolje nego sto busilica obavlja posao srafljenja)
udarna srafilica (takvu nemas u spisku, moguce je njom i busiti uz odgovarajuce burgije, mada licno nisam probao, al verujem kolegama, a moze da zavije ozbiljno veliki sraf)
cista buslica (sve ostale eventualno navedene mogucnosti su najprljaviji marketing)
busilica/stemalica za beton tj elekttropneumatski cekic

Svaka od ovih postoji i u varijanti "s repom" i u varijanti na baterije.
Sve zajedno, ne postoji.

Od svega ovoga sto si naveo, samo ovaj poslednji el. pneumatski cekic je nesto sto po meni ima smisla kupiti, i alat koji ce obavljati posao (za njega ne postoji zamena tipa 3 u 1)

Za sve ostalo (busenje u drvetu, metalu, srafljenje), nadji neku srafilicu/busilicu, ili udarnu srafilicu.
Nije mi sad jasno,ova Makita i tvoje "jedino ume da busi rupe",pa sta bi jos trebalo da radi :) Jel to znaci,njom izbusit rupu,a sa nekom AKU zavrnut sraf?
A to odakle mi da je busilica/odvijac,evo odakle http://www.makita.ba/tool/21896/6413.html
i zato sam mislio,da ako hocu keru napravit kucicu,da mogu pripremljenu dasku izbusiti i spojiti sa ovom busilicom.Bez ikakvih problema i "moze ali....."
Zanimaju me samo na kabal,jer ne mislim toliko koristiti,a kazu da AKU porpadaju ako se ne koriste cesto.
Kakva su ova dva uredjaja
1.SKIL udarna bušilica 6389 AA 710 W
2.Metabo vibraciona bušilica SBE 601 600W

moze li se sa njima napravit kucica za kera,izbusit sve rupe,i zavrnut svi srafovi bez problema :) Ne treba mi da stemam,mozda u mjesecu da zavrnem tipl u ciglu,mozda :)
User avatar
zvucnik
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 03 Nov 2015 23:09
Location: tuzla

Post by zvucnik »

Evo ovaj Metabo izgleda je ono sto trazim
https://www.youtube.com/watch?v=yMYLyZavhbE
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tek sad videh... Popuni u profilu odakle si (Bosna je povelika :)), polje lokacija, pravila foruma, a i PISE VELIKIM SLOVIMA, na vrhu svake strane.

Sve vreme se hvatas udarnih busilica, i buslica uopste.
One jednostavno nisu za srafljenje.
Za razliku od njih, srafilice mogu da buse i to sasvim pristojno.

Da, bas to znaci, njome mozes da izbusis rupu, ali necim drugim zavijas sraf.
Da se razumemo, nije apsolutno nemoguce njome zaviti sraf, al je to jako nezgodno, lose bude odradjeno...
Probaj da zavijes sraf busilicom i onda to isto srafilicom, i sve ce ti trenutno postati jasno.

Ni taj metabo, ni ove dve prethodno navedene, nisu ono sto trazis. Ovo su jednostavno busilice (udarne ili ne). A ovo sto na snimku zavija sraf je marketing.

Njima mogu da se izbuse sve rupe, al ne mogu da se zavrnu srafovi (tj, mogu, al lose). Inace sto se tice kucice za kera, busenje ti i ne treba (ili barem retko). Sraf zavijas direktno, naravno srafilicom, a ne busilicom.

Ovo za makiticu, je ocigledno neki polupismeni trgovac prevodio i dodeljivo epitete :) Nigde, ni na jednom drugom makitinom sajtu se taj model ne pominje kao srafilica, posto to jednostavno i nije.

Zakljucili smo da hoces da se zanimas i betonom, posto je jedna od igracki u prvom postu bila el. pneumatski cekic, koji jedino ima smisla za beton (al to dobro radi).

Ko sto ti je trnac napisao, ako vec neces baterijsku (mada Li-Ion nema nikakvih problema sa baterijama, evo moja je stara vec 7 godina, ne koristi se redovno, a baterijama nista ne fali), kupi srafilicu/busilicu koja je na struju, kao sto je pomenuti Skil

Pozovi, pa pitaj gde bi mogao da ih nadjes:
SKIL BOSNIA I HERCEGOVINA
Bosch Servisni Centri za Električne Alate
Ul. Džemala Bijedića bb
71000 Sarajevo;

Tel/fax. 033/454-089
----
R.Vraneševića 125
78000 Banjaluka,
Tel./fax: 051/315-060

Takvih modela ima i Makita (mada je njihova koliko sam video udarna srafilica, ali ni njoj nista ne fali, cak naprotiv za takav posao) kao i DeWalt.

Recimo:
http://www.makita.ba/tool/21901/TD0101F.html

Pozovi i njih, pa vidi gde ima da se kupi i posto je (ja je videh na buvljaku u subotu za 50-tak evra). Mada... adresa je u Sloveniji i za Srbiju i za Bosnu, al nebitno, verovatno je zastupnistvo za ceo region tamo, pa ce znati na koga da te upute.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Å ta uzrokuje brzo pražnjenje baterije.
Uključim je puni se 24 sata i opet crvena lampica nema zelene dvije. Onda 10 minuta zvrči i stane polahko.
Sve ima svoj vijek trajanja.
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Losa baterija.
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Post by geronimo »

Jel probao neko Metabo powermaxx quick pro 10.8 ?
Deluje zabavno i korisno što se skida futer.
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nisam siguran dal je to ista ko sto je ima moj drugar, al mnogo lici.

Moje primedbe:
1. LED koji radi samo dok je pritisnut okidac. Kod recimo makite gori jos 4-5 sekundi posle toga. Naizgleda nebitno, ali, kratko kliknes na okidac i onda vidis gde da namestis sraf. Dzaba mi sto svetli tek kad pocne da se okrece, kad sam ja pre toga trebao da potrefim gde cu da busim, srafim...
2. Los okidac, to jest lose odradjen odnos izmedju toga koliko si povukao prekidac i koliko se brzo okrece. Makita, Festo, cini mi se i Bosch imaju to mnogo bolje odradjeno. Naime kod njih prekidac manje "ubrzava" na manjim brzinama. Generalno tebi treba fina kontrola na maloj brzini. Kad dobacis do visokih, nije toliko bitno dal je 1100 ili 1400.
3. Dosta debela drska.
4. Nedostatak ili jako slab magnet u ovom "pimpeku" kada se skine glava, tako da bit koji se tu ubaci veoma lako ispada.
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Post by geronimo »

Doktor doktorski.
Hvala
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Post by geronimo »

@mbole samo par puta sam se uhvatio za festo
Koju festo imash pa je tako teska?
Vredi li probati t18 sa onom laksom baterijom od 2.6.
Sa njom padne sa 1.8 na 1.3 ili 1.4 kg otprilike.
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stari CDD 12. Ima puna 2 kila.
Jos on ima los balans, posto je baterija "napred" (al ta konfiguracija ima drugih prednosti).

Ipak makitica ima duplo manje (oko 900 grama), i balans takav da je teziste u drsci.

Ako se ne bavis nekom bas "teskom" stolarijom i tesarijom, ne vidim zasta je potrebno vise od T15+3 (oko 1.5kg s 5.2 Ah).
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Post by geronimo »

Nešto se zaluđujem sa bržim šrafljenjem.
Meni kao i većini treba brže šrafljenje kroz ivericu a često i kroz meko drvo tipa lipa bez neke ludačke snage.
Kakav li je izbor http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... =620003000
tj ZAVRTAČ SE 2800 METABO
koji ima 1.2 kg i 2800 obrtaja.

- Variospeed (V) elektronika
- Obrtanje u oba smera
- Max. obrtni moment: 8 Nm
- Brzina bez opterećenja: 0-2850 /min
- Brzina poid opterećenjem 1800 /min
- Nastavak za alat 6-ugaoni 1/4" (6.35 mm)
- Težina bez kabla: 1.2 kg
Da se potera brzo i početku a pri kraju šrafljenja da se uspori.... Da 8nm nije malo?

Naravno svako šrafljenje sa pilot rupama po propisima....

Možda Boško
ZAVRTAČ GSR 6-25 TE BOSCH

Obrtni moment, maks. (meko uvrtanje) 20 Nm
Prihvat alata 1/4" unutrašnji šestougaonik
Predana snaga 327 W
Broj obrtaja u praznom hodu 0 - 2.500 min-1
Težina 1,5 kg
Dužina 295 mm
Visina 207 mm
Nominalni obrtni momenat 2,3 Nm



Gledao sam i razne fein zavrtače i oni su sigurno perverzija ali me mali plaši servis...

Ima sličnih i sa podešavanjem obrtnog momenta ali meni to iskreno ne treba.

Električni udarni kao što pomenuste gore nisu za ivericu jer će da je smrve...
Last edited by geronimo on 28 Nov 2016 20:38, edited 1 time in total.
User avatar
bobpp
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Post by bobpp »

Mozda nekom bude korisno...

Posle raznih tumbanja i razmisljanja ipak sam odustao od aku srafilice/busilice,delom jer bi me kostala bar 3x vise a delom jer je zaista ne bih redovno koristio,zapravo,toliko retko da bi se sve prednosti baterijskog alata izgubile.
Za posao koji sada treba da odradim morao bih nabaviti nesto sa min 2 baterije i ekstra brzim punjacem a kako se sve odvija u zatvorenom prostoru sa pristupacnom elektricnom instalacijom izbor sem sam nametnuo.

Dakle,posto Skil-a trenutno bas i nema u ponudi a o necemu boljem i da ne pricamo, uzeo sam ovo - "BUÅ ILICA W-SB 400 SA PODEÅ .OBRTNOG MOMENTA WOMAX"

Posto je do sada nisam preterano koristio (veci posao je tek ceka) ne mogu nista reci o pouzdanosti i dugotrajnosti ali par stvari ovako "na prvi pogled""

(+)

-deluje relativno kvalitetno - ne kvalitetno u rangu profi alata,vise "kineski" kvalitetno ali cvrsta je,nista ne skripi...vrti se,radi :).

-relativno snazna - po specifikacijama 300W i 35Nm (ako ne lazu),znaci malo iznad onog sto prosecan aku alat na 10,8 ili 12V moze da pruzi.Vise u klasi onih 14.4 ili 18V,znaci sa "budzom" dole.

-otvori za hladjenje bocno - jeste glupost ali naletao sam i na alat koji vazduh uvlaci sa zadnje strane,upravo sa mesta koje pokrijete rukom kad treba malo "upreti".

-taster je dosta precizan,moze se kontrolisati.

- 2 brzine,promena smera...

-stize sa rezervnim cetkicama (koje se menjaju spolja,bez rasklapanja alata).

-6m kabla.


(-)

- kabel - bilo bi bas lepo da radi na "struju" a bez kabla...Dobro,to i nije mana,to je jednostavno tako.

- nema LED svetlo - nije neophodno ali mozda su mogli ubaciti.

- podesavanje obtnog momenta nije potpuno linearno - izmedju prvih desetak podeoka i nema preterane razlike,tek nakon polovine se znacajnije primeti promena.Dobro,razlika neka postoji ali...uglavnom,uzmite sa rezervom,mereno "odokativno".Upotrebljivo ali vidjao sam preciznije.

- nema automatski stop,vrti se jos malo nakon otpustanja prekidaca.Nista strasno,nije to tenk ali ako nekom znaci...

- relativno teska - ne otpadaju ruke (bar ne odmah) ali definitivno teza od aku alata od 10,8/12V.Opet,trebalo bi da je i snaznija pa je realnije porediti je sa aku busilicama od 14,4 ili 18V.

Uglavnom,prvi utisak je primeren ceni (oko 35e) a jos ako ne otkaze na polovini radova bice pun pogodak.
Last edited by bobpp on 09 Jun 2018 14:39, edited 1 time in total.
Post Reply