Dobra i povoljna šrafilica/bušilica na struju?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To je Makitina 6510 busiulica, u prilicno losem stanju. Neko je beas nije pazio. Otkinuta je i snala na gornjem delu, za kacenje na kajs kada se radi napolju.

Broj obrtaja je do 1200. Imam je i ne bi je dao nizasta, posto odlicno radi posao, ali nikako nije srafilica, za to je debelo prebrza. Sa njom sam radio i stvari koje nisu za nju, recimo busio rupe 19 mm sa wood beaverom u camovini, ali ti to ne preporucujem.

Imas ih prilicno na ponudi, u boljem stanju. Onih koje oglasavaju kao Makita busilica, a ne kao Metabo srafilica. Realna cena je 35-50 eura.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Znam, vozio sam se u Raketi, pa i nije toliko brza :D

Kad god sam kupovao na nevidjeno neki sklop, nesto sto ima vise delova uvek je bilo stvari koje nisu ispricane, znam to. A kod ovog je sve ekstra, super,itd. Mada, gledam ocene, ne vidim da su nesto nezadovoljni ali ko ce znati.

Sto se same busilice/srafilice tice, sad ima model sa istom oznakom, samo ima malo vise obrtaja, 1200. Mislim da pod tom oznakom proizvode istu stvar ko zna koliko decenija.
https://www.youtube.com/watch?v=wiZbOsqvjKE
Ne razumem nesto ruski ali koliko sam ukacio ovde kaze da ima u sebi dvostepeni reduktor, pa ima visok obrtni moment i pri nizim brzinama. Vidim da ova na slici ima i neki kruzic, valjda joj je to potenciometar. E sad, da li i ova ima neki reduktor unutra, to ne znam. Kad sam ukucao model ovde u pretragu vidim da je i BR imao ili ima taj model, samo slabiji i da je zadovoljan kako srafi.

Edit: Nisam video poruku od Br-a dok sam kucao ovu. Vidim i ja da je sva izgrebana i primetio sam da joj fali i ta zakacka gore, ali sad se vodim time da je bolje da pitam nego da skitam. Onda ipak Skil, da se ne mislim.
Last edited by Alvi on 15 May 2019 18:35, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

mbole wrote:...Kontam sistem sa 110/55V, ima smisla, ali to je jednostavno neprimenjljivo ovde. I da hoces, nemas gde da kupis odgovarajuci alat.
Tako da ostajes na dobrih starih 230V, i njih vodis na krov.
A onda da poredimo njih i bateriju.

...
Meni je ova prica bas bila zanimljiva, nisam znao za to, nesto novo sam naucio. Za mene je to poenta foruma, bila tema o busilici, bila o marsovcima.
Vezano za sigurnost i 220V, ranije su se cesto koristile masinice za brijanje na 220V i slicni uredjaji u kupatilu. Tada se 220V na uticnicu dovodilo preko trafoa 220V na 220V kako bi se uticnica galvanski odvojila od mreze. U slucaju da dodje do kvara u npr masinici i zica pipne nozeve i tvoj obraz, nista se nece desiti. Ti trafoi su bili u svim onim visecim kupatilskim elementima sa svetiljkom i uticnicom, cesto plasticnim, a u hotelima su bili obavezni.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Dobra je ideja, ali mislim da ima previše komplikacija sa tim.
Ovakav vid zaštite je primenjen verovatno kao "sigurniji" u odnosu na viši naponski nivo i zaštitu sa FID, gde može doći do otkazivanja same sklopke.
Ni jedan sistem nije savršen, pa i ovaj. Stalno treba kontrolisati uzemljenje, to košta. Pa opet će kad tad da se desi da negde uzemljenje nije dobro.
Spuštanjem naponskog nivoa se povećavaju struje, što donosi druge probleme vezane za dužinu kablova, preseke vodiča.
Cena dodatne opreme za spuštanje naponskog nivoa sa 220 na 110, pitanje frekvencije ako su alati na 60 HZ, šta je sa trofaznim uređajima i td.
Last edited by DataS on 16 May 2019 08:40, edited 1 time in total.
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Post by bumbus »

Alvi wrote:Da, sad i ja mislim da je preslabo za te grede, makar i razbusene, ova Skilova verujem da ima oko 200W? Nema veze sto ne moze za grede, posluzice za druge stvari i druga srafljenja, makar i kao busilica.
Imam i ja tu skilovu. Isti model, >5godina sluzi za neke povremene radove). Sa debelim srafovima (one sa heksa glavom kao za salonit ploce) se malo muci, nije za to, ali ako retko koristis moze da prodje. Kao busilicu - zaboravi. Na mojoj glava ima lufta od prvog dana (ali posto svakako koristim samo kao srafilicu, nisam ni vracao, ne znam da li su sve takve)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Alati nisu na 60 HZ, nego na 50 HZ. Napon dobijas transformatorom, koji ima duple namotaje, pa vezes nulu na nulu, a na krajevima imas 2x55V.

Trafo od 3300 VA je 75 eura. KAci se na standardni napon 220V. Od njega do masina idu razvodni kablovi sa prikljuckom koji nije kompatibilan sa uticnicama na 220V da ne bi doslo do zabiune. Svi vekliki proizvodjaci preve alat na 110 V, pocevsi od Makite, Boscha, Metaba.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Onaj 6221 Skil se nazalost vise ne proizvodi, niti sam ja uspeo da ga nadjem. Uzeo sam umesto njega Womaksa. Nije samo Skil, i kod ove glava ima lufta.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Iiiii... danas nakon prve upotrebe i nepunih 5 srafova (6-ica) u camovu gredu, proklizase zupcanici. Nisam hteo da trazim zamenu jer se bojim da je citava serija takva, mada mi prodavac rece da mu je cudno jer nisu imali reklamacija te vrste. Trazio sam pare nazad, sad cekam nekoliko dana da mi jave.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Za sve što sam u životu i reklamirao uvek je prodavac rekao "A na ovaj model baš nismo imali reklamacije" :)
Å ta drugo da kaže.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Ovaj mi je to rekao kad sam ga pitao nakon sto je procedura vec bila gotova. Zapravo, pitao sam par ljudi, i citao ovde po forumu, mislim da sam prvi baksuz kome se ovo desilo, jer nisu se zalili na ove srafilice.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa nisi prvi koji se zaleteo da prodje jeftinije. Ne kaze se dzabe da sirotinja najvise placa jer kupuje dva puta. Skil ima i drugih modela odvijaca/busilica, a ima i Maktec za 5-6000 din, pa i Makita. Eto, usteda od 10 eura ti se nije isplatila. Ako mozes da vratis bi bilo najbolje resenje i da kupis negde gde ces imati i garanciju, a ne uzmi-vidi-baci.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Koji su to modeli Maktec i Makite? Ja sam prvobitno mislio da dam do 6000, ali ovde se vrte samo dva proizvodjaca, Womax i Skil. Na kraju mi je bio ostao samo Womax. Jedino sam video Makitu 6413 i Maktec M6002 u tom cenovnom rangu, ali to su busilice sa jednom brzinom.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ova mislim da bi trebala da bude dobra:
http://www.profishop.rs/busilica-maktec-by-makita-mt601
a za makitu me mrzi da trazim koji je model, mala, 250w, ali zato je i jeftina, dok ozbiljnije kostaju mnogo vise. Uglavnom te kombinacije busilica/odvijac nemaju fiksne brzine nego ako hoces sporije manje pritisnes. Skill ima sa dve brzine, treba ga potraziti, ima i vise modela. Ima i black and decker, bosch, hitachi te kombinacije, ali za tu najnizu cenu ne moze previse ni da se ocekuje ni mnogo bira.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pezzo wrote:... Uglavnom te kombinacije busilica/odvijac nemaju fiksne brzine nego ako hoces sporije manje pritisnes. ...
???
O cem pricas?
Jos nisam video srafilicu/busilicu da nema dve brzine.
Ako ima samo jednu onda nije srafilica/busilica. Ili je samo busilica, ili je samo srafilica.

A ovaj link koji si dao je apsolutno neupotrebljiv kao srafilica (osim ako ti je hobi mazohizam).
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

To pitaj Makitu a ne mene.
Post Reply