Dobra i povoljna šrafilica/bušilica na struju?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Zašto bi 110V bilo bezbednije od 230?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja sam, experimenta radi, zabo srafciger u bateriju iz pametnog telefona. Vatra je kuljala nekoliko sekundi i razvila se ozbiljna temperatura.
Bateriji se nece nista desiti u kontaktu sa vodom ali ako je probusis npr srafcigerom i polijes vodom hoce.
Mislim da strah nije opravdan, oprez svakako.
Cinjenica, nisam prestao da nosim telefon u dzepu.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

DataS wrote:Zašto bi 110V bilo bezbednije od 230?
Zbog duplo manje struje koja ce proteci kroz tvoje telo u slucaju da pipnes fazu.
Ako se dobro uzemljis, 48V postaje opasno po zivot
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve je to lepo, al ovde pricamo o zemlji srbiji, "licnom" gradilistu, sa napajanjem koje je produzni kabl (verovatno umotan na bar tri mesta izolir trakom), ustekan u zid.
Sigurnosne sajle, pojasevi... o cem pricas? Ovde je super ako ima vise od jedne fosne na 5 metara raspona skele :)
FID na gradilistu? Dobro je ako ima osiguraca :)

Aman BR... ponekad stvarno ides u krajnost.

Da... naravno da baterija moze da se zapali. Da... nije je ni malo lako ugasiti. I to bilo koja, ne samo li-jon (li jon samo ima vise energije spakovano).
Opet... kad si zadnji put cuo da se ovde nekome zapalila baterija na srafilici? A postoji u svakoj drugoj kuci, i gomila onih koji je koriste nema pojma sta i kako, pada im, sve moguce nezeljene varijante.

Pricamo o verovatnoci neke povrede ili nesrecnog slucaja.
Siguran sam da je daleko veca verovatnoca da se sapletes o gajtan, ili da te opali struja kada ga precvikas merdevinama nego da ti srafilica padne sa druge ploce u kantu sa vodom :)

Jedini razlog zbog koga se ovde uzima srafilica sa gajtanom je cisto ekonomski (skupe su baterije).
Inace, ne znam nikoga ko je zakljucio da mu je prakticnije da vuce gajtan unaokolo nego da ubaci novu bateriju, kada je u pitanju relativno nezahtevan alat kakav je srafilica (cirkulari, brusilice... su vec druga prica, prosto zato sto "gutaju" struju)

Alvi, koliko god busio rupu, i dalje moras da savladas prodiranje celog navoja u gredu (posto ako navoj ne prodire u gredu, nisi ni zasrafio nista).
Otkinut sraf znaci da je sraf bio kilav. 38Nm ni pod tackom razno ne bi smelo da pokida 6mm sraf.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Onom ko pogine je svejedno da li je struja duplo ili deset puta manja.
Prema tome ne može se reći "bezbednih 110V".
Naponski nivoi od 110V i 230 su oba smrtonosna i ni jedan nije bezbedan.
I tih 110V će pre da bude zbog toga što je verovatno gradilište u vlasništvu nekog kome je 110V standard. A ne iz razloga bezbednosti.
Last edited by DataS on 15 May 2019 06:04, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U britaniji, u kojoj je zvanicno napon 220V, prave se posebni alati za gradilista i rad na otvorenom, koji rade na 110V. Zato sto su sanse da se neko sprzi daleko manje. Nije bezbedno, ali je bezbednije, a to se itekako racuna.

Zemlja Srbija, kao i ostatak Balkana su poseban slucaj. Da slazem se sa tobom, kod nas niko ne razmislja o vecini stvari vezanih za bezbednost, zato su nam rezultati gradjevinske sezone kao da probijamo liniju fronta.

Naravno video sam i gore. Recimo slucaj u kome se struja dovodi sa dve odvojene zice, a misko vezuje luster klemu da produzi kabl dok je sve pod naponom posto mu je tesko da raskaci sta je povezao do sada. Za takvog ce srafilica na baterije itekako da bude bezbednija, ali je mislena imenica.

Sta se desi kada srafilica padne na betonsku plocu na kojoj je voda od kise?

U nekoliko pozara kod nas uzrok su bile baterije na punjacu. Ne samo u jednom. No, o tome niko ne prica. Zasto nije bitno uopste.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

BR wrote:Na gradilistu nisam bio nekih 15 godina u bilo kakvoj zvanicnoj funkciji. No relativno skoro sam bio u poseti mestu na kome se poprilicno radi na visini, i na kome se itekako vodi racuna o bezbednosti, posto je u pitanju naftna busiotina i na kome mozes misliti nema ni jednog jedinog baterijskog alata. 2017 godine. Napon je bezbednih 110v, i sve se radi kablom, a svaka razvodna kutija ima FID sklopku.

A na komentar o teoretiziranju sa bezbednoscu litijumskih baterija ne vrei ni odgovarati.

Meni je bila dovoljna jedna demonstracija, sa 18650, i bednih 7 VAH, u kontrolisanim uslovima, sa aparatom za gasenje pozara sa prahom pored. Toliko je bezopasna da je otopila zid celicne kante sa vodom. Da ne pominjemo paket baterija na ozbilnjijem rucnom alatu koji ima minimum 40 VAH. Tj samo 18V i 2 AH. Dovoljno je da se jedna kratko spoji usled udara, pa da imas vrlo ozbiljnu situaciju. Da ne pomminjem sta se desi ako padnu u vodu.

No to je tipicna reakcija, nece mene. Sve dok se ne desi.
Naravno očekivani odgovor, teoretiziranje na max.
Ja ču jednu svoju bateriju baciti u vodu pa ako se ništa ne dogodi plaćaš novu...
A svaka čast extremnim situacijama i uvjetima ali namještaj i stolarija se 99.99% montira u stanovima i zgradama gdje sva ta extrem teorija ne vrijedi,.
Nebih išao u detalje ali kad dođeš na gradilište ali kako ti predlažeš da netko provjeri ispravnost strujne same fidovke, instalacije, uzemljenja i sl.... U praksi nikako... Moliš se da ima bilo kakva utičnica preko 5 motalica slobodna.
A oprema za rad na visini nije standardni dio opreme za rad stolarija i montažerima za veliku većinu primjena.

A ovo sa 110v je tek smijeh... Å to bi trebao čovjek, otići u Elektru i zatražiti napon 110v...i naravno privremenu promjenu kompletne instalacije na par dana dok mi ne završimo.
Last edited by tomislavm on 15 May 2019 06:29, edited 1 time in total.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

maricaiivica wrote:Ja sam, experimenta radi, zabo srafciger u bateriju iz pametnog telefona. Vatra je kuljala nekoliko sekundi i razvila se ozbiljna temperatura.
Bateriji se nece nista desiti u kontaktu sa vodom ali ako je probusis npr srafcigerom i polijes vodom hoce.
Mislim da strah nije opravdan, oprez svakako.
Cinjenica, nisam prestao da nosim telefon u dzepu.
Isto tako je činjenica da sa upaljačem možeš zapaliti vatru pa što sad...jel istina...
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

BR wrote:Sta se desi kada srafilica padne na betonsku plocu na kojoj je voda od kise?
Ako imaš normalnu bušilicu siđeš, pokupiš I nastaviš raditi... Provjereno.

A Britanija niti je normalna zemlja niti može poslužiti kao neki poseban primjer već kao iznimka radi njihove želje da budu posebni.... Nije bitno jel pametno ili ne, samo nek je posebno.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Samo dokazujes koliko ne znas a i ne trudis se da procitas sta pise u prethodnim porukama. Da bi se dobilo 110V na gradilistu uopste nije potrebno da to trazis od Elektrodistriubucije. Na gradilistu se postavi transformator 220v/110 V. Dve faze od 55v, koje su simetricne, okrenute za 180 stepeni Kada spojis faze, imas 110V, kada se uzemljis, kroz tebe ide napon od 55V.

Pri tome, pricamo o radu na otvorenom. Ne o montiranju. Pitanje je pocelo od toga, a takav je bio i Boletov komentar. Generalno, stav ti je konstantna svadja, bez ikakvog znanja ili argumenta koje stoji iza stava. U svakoj temi isto. Bez shvatanja da se raspravljas o glupostima, sa nekime ko o celoj prici ima daleko vise znanja i iskustva.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

BR wrote:Samo dokazujes koliko ne znas a i ne trudis se da procitas sta pise u prethodnim porukama. Da bi se dobilo 110V na gradilistu uopste nije potrebno da to trazis od Elektrodistriubucije. Na gradilistu se postavi transformator 220v/110 V. Dve faze od 55v, koje su simetricne, okrenute za 180 stepeni Kada spojis faze, imas 110V, kada se uzemljis, kroz tebe ide napon od 55V.

Pri tome, pricamo o radu na otvorenom. Ne o montiranju. Pitanje je pocelo od toga, a takav je bio i Boletov komentar. Generalno, stav ti je konstantna svadja, bez ikakvog znanja ili argumenta koje stoji iza stava. U svakoj temi isto. Bez shvatanja da se raspravljas o glupostima, sa nekime ko o celoj prici ima daleko vise znanja i iskustva.
Teoretski se sve može, a o praksi ne znaš baš puno.
Možemo ako želiš baciti bušilicu sa visine cca 5m na pod, pa ako se zapali plaćam ja, ako ne plaćaš ti. Ja uvijek imam par bušilica za riskirati, možeš ti sam izabrati koju ćemo baciti.

Vrlo jednostavno.

Od umjetnog gnoja i par sastojaka se može napraviti bomba, pa što sad... Baterija se teoretski može zapaliti... Zamisli...

A spominjati 110v kao pametnu ideju u realnim uvjetima je jako pametno... Koliko setova alata po tebi onda treba imati i kakvih napona točno, i što točno napraviti kad odem u susjedu zemlju nešto odraditi, bila to Bosna, Austrija, Njemačka, Nizozemska itd...

A ovo je forum stolarska radionica a ne rad na naftnim platformama forum.... Stolari sa alatom ne rade vani na kiši koliko god se ti trudiš dokazati suprotno.

Ne vidim razlog da se složim sa tvojim stavom ako nema nimalo smisla a pogotovo je zamorno stalno isticanje velikog znanja i iskustva u svakom drugom postu...

P. S.
Nisam niti detaljno čitao jer su ti postovi vrlo zamorni za čitati, ali što ti točno predlažeš da napravi čovjek na krovu ako želi nešto zašarafiti... Da kupi transformator napona, kakav točno produženi za takav napon i što sve ne ili da uzme bušilicu, za šarafi to što treba i gotova priča... To ti je problem sa teoretiziranjem, ti imaš za sve najbolje rješenje koje nije provedivo u praksi.
Last edited by tomislavm on 15 May 2019 08:17, edited 1 time in total.
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR wrote:...

Sta se desi kada srafilica padne na betonsku plocu na kojoj je voda od kise?

U nekoliko pozara kod nas uzrok su bile baterije na punjacu. Ne samo u jednom. No, o tome niko ne prica. Zasto nije bitno uopste.
Ne desi se nista znacajno u 99.99% slucajeva. Uglavnom pukne srafilica :)
Da li znas i za jedan slucaj gde je realno doslo do pozara posle toga?
U krajnjoj liniji, zapali se baterija na mokroj betonskoj ploci i... nikom nista. Izgorela baterija, malo sevale varnice, na betonskoj ploci nije imala sta da zapali...

U nekoliko slucajeve su uzrok pozara bile baterije na punjacu. Tacno. Kineskom, najjeftinijem i neispravnom. Ako se dobro secam, radilo se o telefonima.
U koliko slucajeva je uzrok pozara bila el. instalacija?

Kontam sistem sa 110/55V, ima smisla, ali to je jednostavno neprimenjljivo ovde. I da hoces, nemas gde da kupis odgovarajuci alat.
Tako da ostajes na dobrih starih 230V, i njih vodis na krov.
A onda da poredimo njih i bateriju.

Daklem, pricu smo poceli od obicne srafilice sa gajtanom na 230V, kojom ce da se igra po krovnim gredama. Ovde kod nas, ne u Engleskoj ili bilo gde drugo.
Sa produznim gajtanom, kablom koji ti se mota oko nogu i zapetljava u merdevine.
I to poredimo sa baterijakom srafilicom koju ubacis u futrolu na pojasu, ili je zakacis za kais.
Da ga bem ako ovo drugo nije udobnije za rad i bezbednije.
Pricam kao neko ko se poslom maltene svaki drugi dan pentra po merdevinama, busi rupe i srafi. Prva sledeca investicija mi je baterijski hilti :)
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

https://www.youtube.com/watch?v=RqZAlxvl7yM

Ne morate se ni muciti, evo primerak pansonica na linku gde covek radi sa baterijskom busilicom u vodi....
Baterijska svakako zgodnija ne samo za rad na krovu vec i pri obicnoj montazi recimo kuinjskih gornjih elemenata.... od kad sam batalio kablove leda me vise ne bole :D
A coveku ako treba nesto da ima kad zatreba sebi nesto da usrafi a nece da izdvaja 15-20 hiljada dindzi malo ce vuci kablove i bice miran sa srafilicom ma 10 godina sigurno a potrosice 6 000 i resena stvar :)
Zato glas za skilla posto je neuporedivo bolji od womaxa.
A ako se odluci za neku baterijsku moze zeleni bosko koji ce opet da sluzi ili uzme plavog recimo 12v 2 AH mala zgodna busilica koja opet nije namenjena za velike srafove al nebi ste verovali sta smo s njom radili, bez busenja kroz camovu gredu 100x100, jeste to mucenje al druga bila nije, neke 3-4 godine ju je brat tako gazio dok joj nije dokrajcio rotor, zamenio ga za 20 evra i srafilica radi ko prvog dana.
Last edited by Kole-Stolar on 15 May 2019 10:58, edited 1 time in total.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

mbole wrote:Alvi, koliko god busio rupu, i dalje moras da savladas prodiranje celog navoja u gredu (posto ako navoj ne prodire u gredu, nisi ni zasrafio nista).
Otkinut sraf znaci da je sraf bio kilav. 38Nm ni pod tackom razno ne bi smelo da pokida 6mm sraf.
Kole-Stolar wrote:A coveku ako treba nesto da ima kad zatreba sebi nesto da usrafi a nece da izdvaja 15-20 hiljada dindzi malo ce vuci kablove i bice miran sa srafilicom ma 10 godina sigurno a potrosice 6 000 i resena stvar :)
Zato glas za skilla posto je neuporedivo bolji od womaxa.
Sto se kablova, para i srafilice tice, upravo ovako kao sto Kole rece, tako sam ja razmisljao. Sigurno je zgodnije sa aku alatima ali ne percepiram kablove kao problem jer smo jednostavno navikli na njih.

Da, sad i ja mislim da je preslabo za te grede, makar i razbusene, ova Skilova verujem da ima oko 200W? Nema veze sto ne moze za grede, posluzice za druge stvari i druga srafljenja, makar i kao busilica. U mojoj glavi sve mi se cini boljim od ovih istrosenih baterija iz lap topova s kojima sada radi, pa cu ovih dana definitivno uzeti srafilicu.

Listao sam sinoc malo oglase, ova Makita mi se cini kao bolji izbor ako je u dobrom stanju. Samo da pitam vas koji se bolje razumete je li ovo original?
https://www.kupujemprodajem.com/Alati-i ... d=69759338
Last edited by Alvi on 15 May 2019 16:15, edited 1 time in total.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Ne nasedaj na stvari koje ljudi pisu po oglasima, pazi i na autobusu pise Lasta pa ne leti :smejanje:
Koristi se covek trikom da nekom uvali nesto sto verovatno ima mnogo obrtaja (ne vidim nigde podatak o istom) samo da se resi alata....
Srafilica ima sasvim drugaciju ergonomiju, drugacije lezi u jednoj ruci sto je dosta bitno, ima mogucnost stelovanja obrtnog momenta/ spojnice kako god.... imas na njoj dve brzine znaci sa manjom srafis s vecom bas lepo busi drvo (mogla je imati i malo vise obrtaja u drugoj brzini) aali za nekoga kome to nije svakodnevni posao odlicno radi.
Nemoj gledati da ustedis jer znas kako kazu: ko ne plati na mostu plati na cupriji....

Edit:
pogledah ponovo i vidim lepo pise: 1050 obrtaja, previse za srafljenje !
Last edited by Kole-Stolar on 15 May 2019 17:05, edited 1 time in total.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
Post Reply