BANSEK Gubisch Liegnitz 900mm. vase misljenje,saveti,iskustva i td..

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
stari dud
Precizni šegrt
Posts: 63
Joined: 06 Apr 2015 21:25
Location: Jagodina

BANSEK Gubisch Liegnitz 900mm. vase misljenje,saveti,iskustva i td..

Post by stari dud »

e pa majstori dobro vece.
planiram da pokrenem mini strugaru,dugo se razmisljao sta raditi a jos duze razmisljam o nekoj mini strugari da pokrenem i zapoceti sa radom.tako da sam resio da kupim navedeni bansek i to je reseno do subote stize.,stari dobri nemacki liveni bansek.radionicu sam zavrsio ove godine,11m x 4m.ulaz na obe strane.
naime,planiram da proizvodim palete a i usluzno da struzem gradju i jos nekih ideja imam.za palete imam osiguran otkup.znam da ce mnogi reci da se ne isplati ali meni se po mojoj nekoj racunici isplati.
zanimaju me sledece stvari. da li ovaj bansek moze da izvlaci daske od 22mm debljine,radio bi sa trupcima od 80cm duzine,120cm,200cm do max 320cm.a pritom da mogu naravno i usluzno a i za svoje potrebe rezati i gradju do oko 5m duzine,grede raznih dimenzija.posto nemam iskustva sa bansekom osim sto se raspitujem,citam,gledam,imacu dosta pitanja u vezi toga.ako vam nije tesko da mi pomognete.pre nego sam se uclanio citao sam dosta tu po forumu vec ima dosta toga o kolicima,o sirinama testera,i td i td..
User avatar
stari dud
Precizni šegrt
Posts: 63
Joined: 06 Apr 2015 21:25
Location: Jagodina

Post by stari dud »

u vezi banseka.
na banseku je trenutno remenica za siroki kajs,koliko sam citao valjda su to kozni kajsevi i na el.motoru je isto mala remenica siroka.e sad,posto ja nemam trofaznu struju ja sam kupio motor na benzin cetvorotaktan benasi od 8ks. pitanje je da li ce to da gura i gde da nadjem takav kajs,da ne radim remenicu na klinasti kajs posto vec ovo imam na raspolaganju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najpre procitas pravila foruma, i postupis po njima, to jest upises u profilu odakle si (polje lokacija).
User avatar
stari dud
Precizni šegrt
Posts: 63
Joined: 06 Apr 2015 21:25
Location: Jagodina

Post by stari dud »

znam pravila ali na zalost ne mogu da se snadjem da nadjem gde se upisuje.
User avatar
stari dud
Precizni šegrt
Posts: 63
Joined: 06 Apr 2015 21:25
Location: Jagodina

Post by stari dud »

nadjoh.
izvinjavam se
User avatar
stari dud
Precizni šegrt
Posts: 63
Joined: 06 Apr 2015 21:25
Location: Jagodina

Post by stari dud »

nema odgovora?
User avatar
stari dud
Precizni šegrt
Posts: 63
Joined: 06 Apr 2015 21:25
Location: Jagodina

Post by stari dud »

moze barem pomoc neki kontakt za siroki kajs,googlao sam ali ne mogu da nadjem nigde gde bi kupio kajs
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mnogo zuris :)
Ne vise stolari non stop na netu, neko mora i da radi.

Ne smem da tvrdim, al koliko se secam postoje i gumeni kaisevi koji su ravni. Ili mozda da nadjes neki PK kais odgovarajucih dimenzija pa ga prevrnes naopako.

E sad, sto se tice benzinskog motora... moze sigurno, posto tako rade strugare tamo gde nema struje, al neko mora da vodi racuna o gasu, i pitanje je na kojim obrtajima taj motor ima maksimalni moment.
Treba ti da imas prenos takav da kad je motor u opsegu maksimalnog obrtnog momenta, brzina lista bude odgovarajuca (uvek zaboravim koliko je to tacno, potrazi po forumu, pisano je).
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Ваљало би да, ако то већ нема, за тајмотор набавиш аутоматику за стални бројобртаја - то је једини начин да одржиш обртаје у правом броју
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
komazo
Samostalni majstor
Posts: 165
Joined: 29 Nov 2009 22:45
Location: Beograd
Contact:

Post by komazo »

Pljosnato remenje je u evropi dosta zastupljenije nego kod nas, ima raznih vrsta i može se poručiti i kod nas na meru - širina, dužina i snaga prenosa:

http://gumabelt.rs/extremultus-pogonsko/

http://www.belt.co.rs/index.php?page_id=462&lang=srpski
ништа није дугачко што може да се скрати!
User avatar
stari dud
Precizni šegrt
Posts: 63
Joined: 06 Apr 2015 21:25
Location: Jagodina

Post by stari dud »

mbole wrote:Mnogo zuris :)
Ne vise stolari non stop na netu, neko mora i da radi.

Ne smem da tvrdim, al koliko se secam postoje i gumeni kaisevi koji su ravni. Ili mozda da nadjes neki PK kais odgovarajucih dimenzija pa ga prevrnes naopako.

E sad, sto se tice benzinskog motora... moze sigurno, posto tako rade strugare tamo gde nema struje, al neko mora da vodi racuna o gasu, i pitanje je na kojim obrtajima taj motor ima maksimalni moment.
Treba ti da imas prenos takav da kad je motor u opsegu maksimalnog obrtnog momenta, brzina lista bude odgovarajuca (uvek zaboravim koliko je to tacno, potrazi po forumu, pisano je).
pa to mi je juce bas palo na pamet za pk kajs,posto sam zvao cacak za taj siroki kajs i imaju neke iz italije od neke tkanine se pravi i cena je 15 evro centi po kvadratnom centimetru,sto za moj proracun duzine kajsa treba oko 150 evr za kajs.pa mi je palo na pamet,zasto nebi mogla 2 ili 3 pk kajsa jedan do drugog.danas sam bio u radnju 1300 din je kajs po komadu opsega 2050mm. moram jos da izracunam koliki mi kajs treba.jer planiram da bansek bude uz zid radionice a motor sa spoljne strane pa da napravim rupu u zidu samo za kajs.

sto se tice gasa,naravno pravim rucicu za gas koja ce stajati na zidu na princip kao nekad na aranima,polozaj rucice u 4 tacke,od prve tj ler gasa pa do maksimuma,a mislim da ovaj motor ima max momenat na oko 2300 obrtaja posto je max na oko 3200. posto se malo razumem u te stvari izracunao sam remenice da tako da radim na 2500 obrtaja na maksimum opterecenju banseka a da se testera krece optimalnih 30 m/s. za ovaj je valjda optimalna od 28 do 32 m/s.
User avatar
stari dud
Precizni šegrt
Posts: 63
Joined: 06 Apr 2015 21:25
Location: Jagodina

Post by stari dud »

komazo wrote:Pljosnato remenje je u evropi dosta zastupljenije nego kod nas, ima raznih vrsta i može se poručiti i kod nas na meru - širina, dužina i snaga prenosa:

http://gumabelt.rs/extremultus-pogonsko/

http://www.belt.co.rs/index.php?page_id=462&lang=srpski
hvala
probao bi sa pk kajsevima,ne vidim razlog da ne radi.razmisljam u krajnjem slucaju da odnesem obe remenice na obradu na strug da urezem kanale za pk kajseve,posto mi je sirina remenica 100mm,3 kajsa da stavim jedan do drugog je 65mm od prilike,to mi je naj jeftinija varijanta za sad pa cemo videti.
User avatar
stari dud
Precizni šegrt
Posts: 63
Joined: 06 Apr 2015 21:25
Location: Jagodina

Post by stari dud »

znaci sto se obrtaja tice,pravim rucicu sa 3 polozaja gasaa,

1. ler
2.da radi na 28m/s a to je da motor radi na 2000 obrtaja
3. da radi na 31m/s a to je na 2200 obrtaja.mislim da mu je tu max obrtni moment.

a imam i varijantu 2 sa manjom pogonskom remenicom sa njom dobivam 30m/s na 2500obrtaja a 27m/s na 2200 obrtaja.pa cemo videti. samo mi je malo problem da odredim tacan broj obrtaja u radu kad sve sklopim i upalim.

naravno dolazi i spaner pri startu motora i odvajanje pogona na ler. a sledi mi i jos mnogo posla oko klupe i kolica,otom potom.
User avatar
stari dud
Precizni šegrt
Posts: 63
Joined: 06 Apr 2015 21:25
Location: Jagodina

Post by stari dud »

феникс wrote:Ваљало би да, ако то већ нема, за тајмотор набавиш аутоматику за стални бројобртаја - то је једини начин да одржиш обртаје у правом броју
aha sad sam razumeo,mislis na regulator kada naidje na opterecenje da sam regulise da doda gas,ako na to mislis ima to na njemu,to je motor od motokultivatora benassi 8ks.tako da ima to fabricki na sebi vec
User avatar
stari dud
Precizni šegrt
Posts: 63
Joined: 06 Apr 2015 21:25
Location: Jagodina

Post by stari dud »

imam jos mnogo pitanja oko buduce instalacije banseka i pratece opreme. ne znam da li ovde da pisem ili da pisem u temama koje vec postoje,npr imam da pitam za savete u vezi postavljanje klupe i pravljenje kolica,procitao sam sve na forumu u vezi toga a i obisao sam par strugara da pogledam kako je odradjeno.inace radim i mehaniku malo i bravariju i sklon sam karabudzenju i izmisljanju razno raznih spravica.vec 10 god sam u radionici,tako da ajmo reci nisam bas skroz amater,to vam govorim da se netrudite mnogo oko sitnica kada mi objasnjavate ,hocu reci nisam bas bez ikakvog iskustva cisto da znate da razumem vas majstorski jezik,ne govorim ga perfektno ali razumem dosta.hahah da tako kazem. vise sam oko bravarije i mehanike ali me od uvek vuce drvo i masine za obradu drveta a nisam mnogo upucen sto se toga tice
Post Reply