Holzmann K 5 320

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
MR47
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 06 Dec 2013 23:26
Location: Koprivnica

Holzmann K 5 320

Post by MR47 »

Pozdrav,imam ponudu za doticnu mašinu..Znači u biti se radi o bugarki,koja nije u tako lošem stanju,ali ima par felera.Kao prvo, to je mašina zelena,negdje iz devedesetih.Problem je u osovini abrihtera,ležajevi nemaju lufta,ali mašina zvuči ko avion kad se upali.Strava je uopće približiti se tome čudu.Dajem 1100 eura, pa me zanima dal je to realna ponuda,jer kod mas nema baš takvih mašina.Dal bi mogli lageri biti razlokani ili manje vjerojatno,da li bi se mogao desoti luft između kučišta i lagera?Kad već pitam,kako se vade lageri,u kojem smjeru?Å to očekivati od takvog stroja?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

kupuj bez razmisljanja,malo sta na toj masini moze da se pokvari,osim ako nije havarisana

te zelene starije su izradjene kvalitetnije od danasnjih.

lezajevi se menjaju tako sto se odvrne mali inbus iz tela masine pa se sa soljama izvadi glava abrihtera a onda promene lezajevi.

to je posao od 1h :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
MR47
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 06 Dec 2013 23:26
Location: Koprivnica

Post by MR47 »

Znači,valjci su posebno,a osovina abrihtera je opet posebno uglavljena za tijelo mašine sa po dva imbusa sa svake strane?I oni se odvrnu i cijela abrihterska glava se izvadi prema gore i onda se skidaju ležajevi?Kako je složen pogon valjaka,jel postoji mogućnost da se isključuje ili je uključeno stalno?Nešto se pričalo o štuceru ovdje na forumu,da je dosta neprecizan?
Kakva je situacija sa dikerom?Ne vidim da bi bilo nekog oštećenja na toj mašini osim što je zapuštena od piljevine.

Nekako mi ne ulijeva povjerenje naspram SCM 2000 d koju sam gledao,al za manje radove mislim da je ipak bolja nego MIO Standard.
User avatar
Drvorad
Šegrt
Posts: 49
Joined: 17 Nov 2013 20:55
Location: Arandjelovac

Post by Drvorad »

Glava abrihtera se zajedno sa kucistima lezajeva izvjaci na stranu tj bocno kad se odviju osiguraci. Naravno treba remen da se skine.Valjci za diht se ukljucuju i iskljucuju po potrebi i sam mehanizam tesko da moze biti jednostavniji. Kolica jesu grublje napravljena u odnosu na SCM i slicno ali je masina u cjelini daleko ozbiljnija, robusnija i upotrebljivija od Mio Standard.
User avatar
Drvorad
Šegrt
Posts: 49
Joined: 17 Nov 2013 20:55
Location: Arandjelovac

Post by Drvorad »

Pojacan zvuk abrihtera se moze javiti i ako su nozevi previse izvuceni u odnosu na glavu.
User avatar
MR47
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 06 Dec 2013 23:26
Location: Koprivnica

Post by MR47 »

Nije do noževa sigurno.To što se javlja je puno jači zvuk.Za tako nešto bi noževi trebali biti centimetar vani.
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Proveri dali je glava abrihtera (zajedno sa noževima) izbalansirana. Za to bi bilo dobro ceo sklop staviti negde na balans mašinu. Ako je u debalansu onda treba označiti brojevima sve delove koji se rastavljaju kako bi kod neke naredne montaže bili u tom rasporedu i vraćeni.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

najlakse ces proveriti tako da skines remen ,nozeve i drzace (nosace)nozeva i zavrtis glavu abrihtera rukom---sve ces tada videti i cuti :stolt:

SCM je baba roga za bugarku ali i ona je vrlo dobra,posebno starije zelene(prosto su tada kvalitetnije radjene i vrsena je detaljnija kontrola masinskih elemenata)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
MR47
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 06 Dec 2013 23:26
Location: Koprivnica

Post by MR47 »

Pod kojim smislom misliš babaroga?Scm je na granici mojih mogučnosti,znači ako je nešto loše, lakše ću to popraviti na holzmannu,tj.jeftinije možda nego na scm.Pod tim smatram ravnanje ploča,moguća strojna obrada i sl.Možda sam u krivu,ali dosta grešaka se otkriva tek kad stroj stigne u garažu pa vidiš da jedno nije kako treba,pa drugo,pa odu i pare i živci,a za novu mašinu se nema.Tako da se dvoumim sad.Scm je 2000 eura,gola,a sad mi veli čovjek da mi za 1300 eura daje i dosta alata uz holzmanna.Mašina mi treba za izradu vrata,stolova i sl.Uglavnom rad s masivom.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

buku na bugarci mogu da prave i kaisevi na abrihteru ako su ispucali mnogo ili ako su nazubljeni ja sam ih probao i moram da ih skinem jer u startu i zaustavljanju prave veliku buku pozdrav!
smirglaj nikad dosta
User avatar
MR47
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 06 Dec 2013 23:26
Location: Koprivnica

Post by MR47 »

Singer,jel znaš koji ležajevi idu na osovinu.Vjerojatno su oba samoudesiva,samo koje dimenzije?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

nisu samoudesivi vec klasicni jednoredni kuglicni.nisam siguran ali moguce je da su 6207 ::neznam::

odradjeno je to odlicno,samo lezajeve kupi kvalitetne FAG,SKF,SNR,KOYO,TIMKEN...
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
MR47
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 06 Dec 2013 23:26
Location: Koprivnica

Post by MR47 »

Evo da i ja javim utiske.Otišao sam vidjeti stroj malo detaljnije.Cijena koju sam nudio je bila i previsoka.Primjetio sam ulegnuće ulazne ploče abrihtera od 1,5 mm,nadalje u najmanju ruku su bili ležajevi loši,ali možda je i osovina malo dobila.Nijedno vreteno za podizanje ( frezer,diker,ploče abrihtera ), ne radi kako treba,odnosno uopće ne radi.Ima tu još bubica i da bi doveo stroj u stanje da se može zvati strojem,trebalo bi mi još barem 600-800 eura.Na kraju,neznam kako oome,ali ovo je i u odličnom stanju samo jedna hobi mašina.Å tucer se naginje i pod najmanjim opterećenjem,a ima i odstupanja.Prijenos valjaka debljače je dosta nježan i osim nekih dasaka primjerenih dimenzija ja se nebih usudio puštati kroz to.Sve u svemu prema Mio Standardu je kao Opel prema Yugu.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Pa ni Opel nije los. Dosta nas ljudi sa foruma ga vozi :)
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
MR47
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 06 Dec 2013 23:26
Location: Koprivnica

Post by MR47 »

Nije loš,ali znaš za onaj osjećaj kad sjedneš u neku višu klasu,pa neznaš čemu da se nadiviš više,a u Opelu vire šarafi,plastika srednje kvalitete...
Post Reply