Pomoc oko odabira glodalice

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Ben
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 26 May 2014 14:10
Location: Pod Avalom - Beograd

Pomoc oko odabira glodalice

Post by Ben »

Pozdrav svima,

Ja sam Nenad, novi sam clan na ovom odlicnom forumu, pratim vec nekim 6-7 meseci, tj. od kada sam poceo da se bavim stolarstvom kao hobijem. Potrebna mi je pomoc oko izbora glodalice, do sada sam vec nabavio ubodnu testeru, rucni cirkular, ima nekoliko busilica, brusilicu, aku. busilicu/srafilicu i poprilicno rucnog alata i pomogala. Budzet mi je oko 100 eura pa se dvoumim izmedju Bosch i Black&Decker. Nasao sam sledece dve: BOSCH POF 1200AE i BLACK&DECKER KW900E. Ako neko vec ima iskustva sa istim ili ste mozda culi nesto o ova dva modela molio bih za pomoc. Hvala i pozdrav.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Pozz Ben , dobrodošao na forum .
popuni profil do kraja - upiši lokaciju.
Između ova dva modela ja se ne bih ni trunčice dvoumio , Bosch je puno bolji .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Ben
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 26 May 2014 14:10
Location: Pod Avalom - Beograd

Post by Ben »

Hvala Ropee. A i profil popunjen. Pozdrav
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

ropee wrote:Bosch je puno bolji .
Nije. Već je pisano o tome, ali ponoviti ću moja iskustva sa dotičnom Bosch: Slaba vidljivost glodala pri radu - ozbiljna zamjerka; kontra sistem otpuštanja i zatezanja kočnice - moraš je držati otpuštenu prilikom uranjanja, elektronika ne radi kako treba pa motor usporava i kod jedva nešto zahtjevnijih radova... Imam i B&D starije izvedbe koja radi puno bolje i ugodnija je za korištenje. 1200 W obje
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bojim se da je nevolja u onom B&D >>Starije izvjedbe<<.
Imam i ja par starijih B&D alata, i sasvim su OK.
U medjuvremenu je B&D postao samo za nijansu bolji od PRC plastikica. Ono sto sam ovde vidjao po radnjama je da places.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

B&D nove generacije je u rangu sa Einhellom :( .
Nažalost, kupio sam B&D tračnu brusilicu i čim sam je upalio požalio sam :( . Katastrofa , škripi plastika, ne možeš namjestiti papir , ..... samo zamišljam što bi bilo sa glodalicom .
B&D starije generacije je bio robustan i izdržljiv alat , no novi je loš .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Kad pogledam cene kod Vas bolje ti je da uporedis Bosch POF 1400 ace http://www.odigledolokomotive.rs/proizv ... ch-akcija/
i B&D KW1600EKA http://www.odigledolokomotive.rs/proizv ... ackdecker/
Rzalog je krajne jednostavan dobijes 6 glodala + 200-400w dodatne snage za dodatnih 50-60 evra. Glodala su solidne kvalitete, a ako ih kupijes pojedinacno platices vise, a posto kupis bilo koji koji model od 1200w moraces da kupis i glodala, znaci trosak je tu negde
Razmisli

........... Nasao sam onaj set glodala kosta 3500rsd a prihvat je 6mm, a kod B&D je 12.7mm
http://www.prodavnicaalata.rs/en/proizv ... bosch/1111
Last edited by dikar on 02 Oct 2014 09:45, edited 1 time in total.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ropee imao sam zuti einhell od 1200w i nije odradio 20 radnih sati. Sad imam B&D od 1600w platio sam ga 150eura i nisam zazalio. Problem mu je sto otprasivanje nije dobro pa mora da se prikljuci na usisivac Nema ACE kao Bosko ali ima 200w vise snage pa recimo kanal 10mm dubine 6mm sirine tera u jednom prolazu, naravno bez "mumlanja", sa 5kgr malo je tezi za rucno glodanje, a Bosko ima samo 3.5 kgr.
Ovaj model dolazi sa 2 paralene vodilice znaci nije problem i sa obradom greda

Glodala su sa 12.7mm prihvatom, marka naravno njihova Piranha. ima caure a prihvatom od 6 6.35 i 8mm. Jedino sa ovim caurama(koletama) i dan danas mi nije jasno kako se menjaju. Za 6-8 mm glodala teram jedno kinesce od 1000w kome se je skoro sve pokvarilo za 2 sata rada, jedino motor radi li radi.
A Einhell nema model u ovoj srednjoj klasi od 1400-1600 w
Last edited by dikar on 02 Oct 2014 09:27, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

dikar wrote:od 6 6.35 i 8mm. Jedino sa ovim caurama(koletama) i dan danas mi nije jasno kako se menjaju.
Kako ti nije jasno ? Pa jednostavno odvrnes skroz, t.j. skines maticu kojom zatezes glodalo, pa izvuces cauru.
Te koje imaju futer i od 12,7mm su sve dzombe koje je tesko drzati i sa obe ruke, a najveca mana rada sa njima je sto su ta malo veca glodala preskupa.
User avatar
Ben
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 26 May 2014 14:10
Location: Pod Avalom - Beograd

Post by Ben »

A sta mislite o Makita jednorucna glodalica 3709, jer planiram da napravim sto i da je vise koristim kao staticnu masinu. Jel ima neko iskustva sa istom?
User avatar
zugs
Šegrt
Posts: 37
Joined: 28 Sep 2014 18:43
Location: Duga Resa, Hrvatska

Post by zugs »

Ja imam ovaj Bosch POF 1400 ACE sa setom od 6 glodala. Nemam ga dugo, mozda mjesec dana i nisam puno radio s njim, ali ovo malo sto jesam, ne cini mi se nimalo los. Ima dovoljno snage, mikro podesavanje, regulaciju brzine vrtnje, osvjetljenje, sve potrebne dodatke i kofer. Obradak se nesto losije vidi, ali nije takav problem. Ima prihvat 8mm, odn. 6mm, pa ako kojim slucajem imas 12mm glodala od prije, imaj to na umu. Ja sam isto razmisljao o verziji 1200, ali je bila neka akcija, koja je ukljucivala set od 6 glodala, koja da sam kupovao zasebno bi me izaslo isto. Poprilicno je velik i tezak, ako ti to igra ulogu. Za istu cijenu se nudila Makita RP0900X, isto sa koferom i setom od 3 glodala, za koju sam procitao da nije nesto ekstra, pa je presudilo 500W vise u Boscha. Kopiju te Makite imas u Maktec izvedbi sa oznakom MT361, bez kofera i glodala, ali povoljnijom cijenom. Za sada sam zadovoljan Boschom.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Pezzo wrote:
dikar wrote:od 6 6.35 i 8mm. Jedino sa ovim caurama(koletama) i dan danas mi nije jasno kako se menjaju.
Kako ti nije jasno ? Pa jednostavno odvrnes skroz, t.j. skines maticu kojom zatezes glodalo, pa izvuces cauru.
Te koje imaju futer i od 12,7mm su sve dzombe koje je tesko drzati i sa obe ruke, a najveca mana rada sa njima je sto su ta malo veca glodala preskupa.
Na kinezu od 1000w je tako kako si napisao, ali sa B&D nije. Caura i adapter kao da su svajcovani, mozda treba poveca sila, a mozda ima neka caka, u manuelu ovo nije ni pomenuto. Silu nisam primenio jer jedna caura kosta oko 30 eura (kako samo deru na rezervne caure, nema nista ispod 15 eura pa da je u pitanju i cistokrvni kinez)
Inace 1600w + 12.7 glodalo + 5 kgr tezine glodalice, se sasvim lepo slazu, ako ides u 2 prolaza onda ne gloda, nego jede matejal. Meni je lakse da rucno glodam sa ovom masinom nego sa kinezom od 2 kila.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Matica i čahura kod Boscha GOF 1300 ACE su u kompletu i čine jednu cjelinu. Kupio sam komplet za 12 mm za oko 25 eura. Možda je isto kod ovog modela B&D
User avatar
Toma
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 08 Dec 2013 20:26
Location: Split

Post by Toma »

dikar wrote:
Pezzo wrote:
dikar wrote:od 6 6.35 i 8mm. Jedino sa ovim caurama(koletama) i dan danas mi nije jasno kako se menjaju.
Kako ti nije jasno ? Pa jednostavno odvrnes skroz, t.j. skines maticu kojom zatezes glodalo, pa izvuces cauru.
Te koje imaju futer i od 12,7mm su sve dzombe koje je tesko drzati i sa obe ruke, a najveca mana rada sa njima je sto su ta malo veca glodala preskupa.
Na kinezu od 1000w je tako kako si napisao, ali sa B&D nije. Caura i adapter kao da su svajcovani, mozda treba poveca sila, a mozda ima neka caka, u manuelu ovo nije ni pomenuto. Silu nisam primenio jer jedna caura kosta oko 30 eura (kako samo deru na rezervne caure, nema nista ispod 15 eura pa da je u pitanju i cistokrvni kinez)
Inace 1600w + 12.7 glodalo + 5 kgr tezine glodalice, se sasvim lepo slazu, ako ides u 2 prolaza onda ne gloda, nego jede matejal. Meni je lakse da rucno glodam sa ovom masinom nego sa kinezom od 2 kila.
Imam istu glodalicu i samo gurneš čahuru unutra.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Drugim recima, to nije stezna caura, nego adapter?
Post Reply