Pomoc oko odabira glodalice

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Toma
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 08 Dec 2013 20:26
Location: Split

Post by Toma »

Da u pravu si.Adapter nabiješ u čahuru
User avatar
Ben
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 26 May 2014 14:10
Location: Pod Avalom - Beograd

Post by Ben »

Bas sam se zagrejao za glodalicu i bukvalno poslednja dva dana sam prelistao sve teme ovde na forumu koje su vezane za glodalice, a obisao sam i nekoliko radnji po gradu. Iskreno, jos uvek nisam odlucio, kao sto rekoh ptorosio bih oko 100e, a mogao bi da dodam i malo vise. Nego, sta mislite o nekoj mozda polovnoj glodalici ili neke ove sto stizu iz Austrije i Nemacke. Bubanj Potok pijaca mi je bas blizu, 10ak min kolima od mene, idem cesto i video sam da svasta ima. Jel neko kupio neku masinu tamo?
U tom slucaju mogao bi mozda da kupim jos nesto. A bas mi treba novi rezna ploca za cirkular. Inace kad sam se predstavio rekao sam da ima skoro sve te sitne masine, a zaboravio da kazem da imam i KOMBINIRKU LIFAM iz Stare Pazove, tj. ista kao i MIO Osijek kombinirka. Naime, na njoj je bilo nekih krunjaca, ali sam ja to sve skinuo, ostavio samo ono sto mi je potrebno i napravio vecu plocu za cirkular. Cim je zavrsim 100% postavicu slike.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Toma wrote:Da u pravu si.Adapter nabiješ u čahuru
To da, ali kako da izvadim adapter za 12.7mm koji je u cauru, maticu,
Last edited by dikar on 03 Oct 2014 18:02, edited 1 time in total.
User avatar
Ben
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 26 May 2014 14:10
Location: Pod Avalom - Beograd

Post by Ben »

Dikar, koje je tvoje misljenje za EINHELL RT-RO 55 glodalicu?
User avatar
Toma
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 08 Dec 2013 20:26
Location: Split

Post by Toma »

dikar wrote:
Toma wrote:Da u pravu si.Adapter nabiješ u čahuru
To da, ali kako da izvadim adapter za 12.7mm koji je u cauru, maticu,
Pa nemozes ga izvadit,zasto bi ga vadia? Ostale adaptere nabijes u njega.
User avatar
Toma
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 08 Dec 2013 20:26
Location: Split

Post by Toma »

User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ben wrote:Dikar, koje je tvoje misljenje za EINHELL RT-RO 55 glodalicu?
ovu nisam imao, to je novi model -crvene boje. teoretski bi trebalo da je ok posto ide sa 3 godine garancije. Za prakticnu proveru ne bih je kupio. Dosta mi probavanja einhela. Zuta glodalica riknula, zuti cirkular je sj...o 2 rotora na 5 metara reza i na kraju Stolni cirkular od 1500w , jedino sto je na njemu dobro je lepa plava boja i motor nije tako glasan.
Last edited by dikar on 05 Oct 2014 14:23, edited 1 time in total.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Toma wrote:
dikar wrote:
Toma wrote:Da u pravu si.Adapter nabiješ u čahuru
To da, ali kako da izvadim adapter za 12.7mm koji je u cauru, maticu,
Pa nemozes ga izvadit,zasto bi ga vadia? Ostale adaptere nabijes u njega.
Videcu sutra
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ben wrote:Nego, sta mislite o nekoj mozda polovnoj glodalici ili neke ove sto stizu iz Austrije i Nemacke. Bubanj Potok pijaca mi je bas blizu, 10ak min kolima od mene, idem cesto i video sam da svasta ima. Jel neko kupio neku masinu tamo?
To sto je neko na buvlajku kupio polovnu masinu, i ona je ispala OK ili je nikakva, tebi ne znaci bas nista.
Mozda je on prosao super, a ti kupis neki izraubovani krs ili obrnuto.

Kao i kod svake kupovine polovnog alata, moras gledati u kakvom je stanju konkretan primerak. NIje uopste bitno dal ga kupujes na buvljaku ili preko oglasa ili od poznanika ili ...
Naravno, nevolja je sto moras da znas sta da gledas, a to je nemoguce objasniti preko foruma.
User avatar
Ben
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 26 May 2014 14:10
Location: Pod Avalom - Beograd

Post by Ben »

pozdrav svima,

samo da se pohvalim da sam konacno kupio glodalicu, BOSCH POF 1200 AE. Trebalo mi je nekih 15ak dana da se dogovorim sam sa sobom i ova je prevagnula. Razmisljao sam i o nekoj B&D a bila je tu i jedna SKIL. Iskreno jos uvek je nisam tako reci ni probao u akciji, samo je ukljucio da vidim da li radi i iscitao sta ima u onim knjizicama. Ovih dana cu da krenem u akciju. E sad ovako, hteo bih da je stavim pos sto a naisao sam na nekoliko tema gde neko kaze nije bas zahvalna ispod stola. Jel ima neko istu montiranu i kako se pokazala? Hvala.
Last edited by Ben on 20 Oct 2014 13:36, edited 1 time in total.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Ja je imam, postavio sam je u sto, ali ne koristim je nešto mnogo, mada sam večeras urezao neke kanale sa 8 mm glodalom (oko 1 m kanala) u jovu (drvo, ne komšiju ;) ) i generalno mi završava posao. U principu ćeš biti zadovoljan sa njom, ali ako planiraš da je često koristiš, bolji izbor bi bila POF1400. Sve u svemu, kao i za mnoge druge stvari, sve zavisi od potreba i onog čuvenog, više puta pominjanog: "koliko para, toliko muzike".

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
nenad7
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 27 Mar 2013 14:58
Location: Zeleznik - Beograd

Post by nenad7 »

ja imam istu, i u principu mi zavrsava posao....doduse kvarila se, pukao joj je nosac cetkica, ali je bila u garanciji, i to su sredili u servisu...
a, ako je stavljas pod sto, obavezno koristi usisivac za prasinu - ja sam dobio adapter uz nju za klasican usisivac....
desavalo mi se da dok je koristim ispod stola prasina pada direktno na nju, i morao sam dva puta da je otvaram, da cistim, jer mi je prasina usla u prekidac, i blokira ga, tako da nema kontakt...sad kad koristim taj adapter, i neki opbican stari usisivac, nema tih problema....
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Ja je imam, za moje potrebe sasvim dovoljno i vrši mi posao :prs:
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Post by geronimo »

Neko je vec pisao o tome ovde,
Bosch pof 1200 nije za ispod stola jer prasina ide kroz motor.
Kod plavog Bosha je to drugacije reseno.
Imam pof 1200 i uz usisivac izdrzi ispod stola i do par sati dnevno dva dana u sedmici.
Ako je pod stolom napravi usisnik u samom firungu.
Nemoj da se zeznes kao ja da busis rupu odozgo nego sa yadnje strane, da bi bolje vuklo.
Usisivac uzmi za pocetak bilo koji koji ima onaj hepa filter kao na automobilu. Lik koji prodaje usisivace mi je reko da koristim kesu i ja mu nekako verujem.
Ona ce da zadrzi krupnu, taj hepa filter sitnu prasinu itd...
Ima finih clanaka o usisivacima na forumu...

Meni kod pof-a 1200 iskreno nedostaje ono fino podesavanje dubine glodanja kad ga koristim iz ruke.
Inace deluje jako prijatno u radu.

Ono sto mene boli je sto polako osecam da mi treba jos jedan frezer.
Gledao sam klipove za Bosch gmf 1600 i razboleo se :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bilo koja rucna glodalica koja je u stolu, je izlozena velikoj kolicini prasine.
Zato je neophodno par stvari:
1. Usis kroz firung.
2. Izmenjljivi prstenovi u stolu, tako da sto manje ima prostora izmedju glodala i prstena
3. Dodatne ploce s prednje strane na firungu kako bi se prostor oko glodala sto vise smanjio i usisavanje imalo mnogo bolji "cug".
4. Dobro zadihtovan usis na firungu (kosa ploca koja je sa zadnje strane, ili kako god da je reseno, ulaz za crevo...), neverovatno je koja je razlika ako samo malo "duva" gde ne treba.

Naravno postoje situacije kada ne moze da se usisava kroz firung (tipa zleba na sredini daske), i kada mora da se pravi neka varijanta usisa odozdo, al bar treba ukloniti ono sto se moze.
Post Reply