Pomoć u izboru cirkulara do 100€

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
DavidS
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 09 Sep 2014 10:38
Location: Afghanistan

Pomoć u izboru cirkulara do 100€

Post by DavidS »

Pozdrav,
Pre dve godine dobio sam moj prvi cirkular, neke čisto kineske marke cirkular 1200W sa veličinom lista do 185mm. Ubrzo nakon što sam je dobio napravio sam od nje stonu testeru i dobro me je služila jer sam napravio dosta lepih projekata sa njom. Prošle nedelje mi je mašina crkla (proverio sam četkice, komutator i kablove - nije do tog). Sada sam odlučio da bih za novu mašinu dao do 100€. Stolarstvo mi je hobi, tako da se ne bih stalno bavio time i samim tim ne bih mogao da dam za tu mašinu više od tog. Sa druge strane ne bih da mi se opet desi ovako nešto da nakon samo 15 minuta rada mašina crkve (čak nisam ni rezao uzdužno pa da kažem da se zamorila). Potrebno je da na 90° može da seče 7cm i da nije slabija od 1200W.

Sada sam u dilemi: Kakav cirkular da nabavim za 100€?
Da li neki od nepoznatijih firmi pa da je nov i sa većom snagom/većim listom? Da li neki nemački polovni alat? Ne razumem se toliko u brendove dostupne na našem tržištu (bilo nove ili polovne), kao ni koji alati su stvarno nemački a koji su u duši kinezi. Možete li mi pomoći savetom za što bolji cirkular u vrednosti do 100€?

Rezime:
Cena: do 100€
Na 90°: barem 7cm
Jačina: barem 1200W
Za način sečenja: i uzduž i poprečno
Dodaci: bez ikakvih posebnih dodataka (bezbedonosno zaustavljanje i takve stvari)
Korišćenje: nije svakodnevno, a uključen bez odmora sigurno ne duže od sat vremena.

Hvala unapred na dobroj volji da mi pomognete.

* Dodatak: Sada sam gledao oglase i u rasponu od 80-100€ nudi se dosta Makita, Black&Decker, Bosch, Metabo i svi su sa sličnim karakteristikama. Kako su se ovi brendovi pokazali?
Last edited by DavidS on 09 Sep 2014 11:36, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bas i ja to gledam i razmisljam o Hitachi C7SS (15000 din).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo jedna opaska.
Za uzduzno secenje moras da uzmes drugi list, sa mnogo manje zuba nego za poprecno i sa drugacijim zubima. Zato ti ide tesko uzduz.
User avatar
DavidS
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 09 Sep 2014 10:38
Location: Afghanistan

Post by DavidS »

Imam od 24 i od 60 zubaca. Kada mi se testera pokvarila stojao mi je disk od 24 zupca iako sam tog dana sekao samo poprečno. Inače, kako sam stavio taj od 24 zupca nisam ga ni skidao. Ne znam da li to smeta mašini kada stalno radi na 24 zupca - ako se ne varam, samo meni može da smeta jer je onaj od 60 zubaca finiji, ali ni ovaj od 24 zupca ne seče ružno. Ili možda grešim? Da li od 24 zupca može u nekim slučajevima da više opterećuje motor?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Manji broj zuba pomaze kod uzduznog reza, ali glavna stavka je oblik zuba. Za uzduzni rez ne treba da budu zakoseni.
Kod poprecnog je sto se tice opterecenja manje vise sve jedno dal ima malo ili mnogo zuba, tj razlika je daleko manja.

A masina je otpevala iz drugih razloga. Iskreno, ne znam ni jedan rucni cirkular koji je predvidjen da bez prestanka radi sat vremena (sto ne znaci da ih nema koji to mogu da prezive). Cak i oni ozbiljno skupi, a o jeftinim varijantama da ne pricamo.

Jednostavno rucni cirkulari nisu predvidjeni da tako rade. Uvek napravis rez, iskljucis ga, prodje malo vremena pa pravis novi rez.

E sad, sto ih mi gurnemo u sto i napravimo od njih nesto za sta nisu predvidjeni, to je druga prica. Neki prezivi, neki ne.
User avatar
DavidS
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 09 Sep 2014 10:38
Location: Afghanistan

Post by DavidS »

Znači u suštini trebao bih da promenim naviku rada sa njom. Mogao bih da ugradim jedan jednostavni prekidač za radionice i stavim ga na stranu stola i samo kako isečem nešto da ga isključim. Hvala na savetu.
Našao sam jednu Makitu od 2000W do 100€ i poslepodne ću otići da je vidim i isprobam. Jel ima nekih posebno saveta šta da pogledam? Planiram da kupim odmah odgovarajući nov list za nju i da proverim da li je osovina ravna (da li zabacuje), pa da ako je problem da se ne izvlači na loš list. Takođe planiram da pogledam i kolektor koliko je istrošen. Ima li što god još što može da se pogleda na mašini onako bez velikog rastavljanja?

Hvala unapred.
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

Ako nije kasno oko odluke , evo i od mene par redova
koristim Maktec MT 582 190mm sve ok , i zadovoljan

MADA pre neko vreme sreo sam se sa Parkside i kupio nesto
i pogledao rucni cirkular PARKSIDE PHKS 1350
ili ovo http://www.lidl.de/de/parkside-handkrei ... a1/p180545
da nemam onaj maktec ja bi kupio ovo , odma
hendikep je sto se prodaje samo i marketima ...ili preko neta
tvoje pare , tvoja odluka
pozdrav
User avatar
DavidS
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 09 Sep 2014 10:38
Location: Afghanistan

Post by DavidS »

Pogledao sam malo robnu marku Parkside, koliko govore izgleda da je to Lidl-ov naziv za Einhel proizvode. Nemam ništa protiv Einhela, čak mislim da imam valjda abrihter od njih ili tako neki alat, samo deluje mi suviše jeftino da je super - 40€ za novi cirkular sprem 100€ za polovnu Makitu... Za cenu od 40€ novog mislim da se dobijem barem toliko ako ne i više, ali nisam siguran da može da parira ovim realno nemačkim jačim markama. Ali opet - nisam probao još Parkside - možda grešim.
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

Kad sam ga ja video cena je bila ravno 50 eura , u marketu , a na net 53e
stvar je zver za te pare , ja otvorio , pogledao izgleda ozbiljno dobro
ako neko ima vec , nek pise
meni pomogla stolarska radionica ( ova strana ) da se odlucim za alat
i to je :)
User avatar
DavidS
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 09 Sep 2014 10:38
Location: Afghanistan

Post by DavidS »

Ali ako u suštini to proizvodi Einhel, da li to znači da je i Einhel zver ili je možda varijanta kao kod Bosch-a razlika između "zelenog" i "plavog"?
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

U sustini , oko istog ili slicnog takvog cirkulara krenula je ,,rasprava,, u delu parkside alati
verujem da si te strane prelistao
neznam dali to proizvodi Einhel ,
recimo na ono sto sam ja kupio od Parkside pise Grizzly..... itd itd
al me ne opterecuje to ( oko toga mogu da pisem jos malo u parkside alati ) ;)
a ono plavo zeleno ..... po meni crvena makita bolja i od plavog boscha , zeleni necu ni da pomenem
salim se naravno , a mozda i ne :)
ova,,zver,, deluje ozbiljno
teska u ruke , glomazna( mislim da je 5.5kg , nisam siguran), cvrsta izrada , nema sale
recimo bolja od zelenog boscha , bolja od black&decker ..... to su prvi utisci
da si te srece da se sad neko ko ima ovaj alat nadoveze ( mozda neko iz Hrvatske ) imaju oni lidl pa da ti on isprica malo bolje

ja mogu o Maktec :) ........on je kod nas 97eura , ako ne dobijes neki popust kod uvoznika ;) ( kad je uvoznik raspolozen )
za 1050w isto mocna masinica , list makita 12zuba , mislim da je oko 4 kg ,,skromna,, sto se tice nekih stvarcica na njemu
primera radi suva 5tica bagremova 2 ipo metra po duzini ko da je sir :)
ali opet ono sto profesor kaze ..... seces pa stanes , meris dvaput , pa opet seces itd itd
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

"Našao sam jednu Makitu od 2000W..."

Ta ima 10 kila... 3 soma preko i nije neka lova. Hitachi je mozda najlaksi u toj klasi i mozes da ga drzis i jednom rukom, japanska proizvodnja, firma koja proizvodi vrlo kvalitetne alate, novo. Ima postolje od livenog aluminijuma, 5500 obrtaja.

Maktec je kineska fabrika Makite, alati za hobiste i sigurno nije isto sto i Makita jer bi bila ista i cena. Negde mora da fali, ima nekih usteda u materijalu, ali ne mora da znaci da nece zadovoljavati hobi potrebe. Na kraju krajeva radice svaki, a za 100e ne mozes previse da biras.
Pa razmisli sta ti vise odgovara, ti ces sa njim raditi.
User avatar
Trale
Šegrt
Posts: 37
Joined: 07 Jul 2013 18:19
Location: Trstenik

Post by Trale »

Pezzo wrote:Bas i ja to gledam i razmisljam o Hitachi C7SS (15000 din).
Bolje C7BU2
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Kod nas sam video samo dva modela, c7ss i c7mfa, ovaj drugi je 1700w i skuplji 50-60 evra, a preko su jeftiniji za trecinu cene.
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

Trale wrote:
Pezzo wrote:Bas i ja to gledam i razmisljam o Hitachi C7SS (15000 din).
Bolje C7BU2
,,svemirski,, alat , odlicna stvar , samo neznam kod vas koja je cena ,
blize je dvestotci
ako naslov kaze 100ka plafon , onda...tri tacke
ili ulazi u izbor , ali da se ustedi jos koji euro , ako se moze :)
Post Reply