Kombinirka MIO STANDARD 83

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Kombinirka MIO STANDARD 83

Post by rsinisa »

Gledam ovo već par sati i opasno se češkam po glavi.
https://www.kupujemprodajem.com/Stolars ... filter_id=
Elem, koliko ja vidim stvari, za moje (i dalje amaterske) potrebe mi nedostaju bansek, abrihter i diht, a sa ovom bih rešio dve stavke. Zanima me ima li neko iskustva sa ovom mašinom i kakva su, po pitanju abrihtera i dihta? Da li je to jedna od onih mašina kojima se raduješ 2 puta ili može sa njom nešto i da se odradi?

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Da, to je ta. Pre 30 godina placena 850 DM. Vidis da nema ponuda.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Пријатељски савет од "поносног власника"=ако желиш да радиш било шта прецизније од кошница или жардињера за цвеће - заборави је!
Да се убијеш к'о сироче да наштелујеш горње плоче да можеш да кажеш да имаш абрихтер. Кад случајно мало оштрије спустиш нешто теже на плочу - штелујпоново. Једноставно конструкција као да су је деца правила на часу ОТО-а
Дихт се подиже на маказе-систем и што је вишља плоча (за тањи материјал) то се више клима.
А и ова са слике је скупа јер нема супорт за бушилицу ( и продавац само каже да "постоји могућност")
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

U redu, hvala puno, sve mi je jasno.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
Veky
Šegrt
Posts: 21
Joined: 24 Feb 2010 14:33
Location: Bjelovar, HR

Post by Veky »

Ja sam prije 2 godine svoju prodao ua 100€. Cirkular ima premali stol, vodilica je praktički beskorisna. Podešavanje visine "od oka". Ako je seljakaš po radioni (garaži) često ćeš morati podešavati stolove. Debljača baš nešto i ne vuče (valjci). Koliko me još služi ćirilica učena proije 30 godina Feniks ti je dobro napisao - zaboravi je za išta precizno. To je stroj kojim možeš raditi grube (građevinske) stvari tipa krojiti neke letve, daske, nešto malo poravnati... Nekad su je dosta kupovali pčelari i radili košnice. No mislim da su se i oni malo sofisticirali i postali zahtjevniji. K tome je i dosta bučna, piljevina pada po motoru. Imao sam i stol za dubljenje na vretenu, ploču za šlajfanje, čak i profilnu glavu s glodalima, čekičar :) i poneku sitnicu. Kao što vidiš prije stroj za seosko poljoprivredno gospodarstvo nego stolariju no nama je godinama služila za hoby stolariju (dok nismo postali znatno zahtjevniji), uz podešavanja, kojekakve doskočice oko preciznosti itd, itd.
I još jedna važna stvar, zaboraviš li samo jednu zaštitu od njih nekoliko rizikuješ potencijalne ozljede (cirkular se vrti skupa s bubnjem). Znam ljude koji su se namotali oko vretena, neke koji su ostali bez prsta na hobli (otac), nekih koji su ostali bez prsta na cirkularu (išli su mijenjati visinu stola/pile u radu pa du prsti otišli ispod stola preduboko pod pilu), a ako je misliš "koturati" po radioni rizikuješ i operaciju kile :)
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Ama ljudi za te pare nemožeš ništa bolje kupiti. Sama rač HOBI dovoljno kazuje o preciznosti. ovde na forumu ima dosta i pozitivnih mišljenja u pogledu odnosa cena kvalitet. Povrede koje spominje veky nisu krivica mašine već onih koji sa njom rade, pa kome pametnom može pasti na pamet da podešava mašini visinu reza dok ista radi :pucko. Toj mašini sa linka fali taj stol za bušilicu inače cena je možda višlja za nekih 100 evrića ali to je to. i koliko vidim stalno se kupuju i prodaju tako da nije zalud investicija jer je uvek možeš prodati. Koliko sam snimio ni te košnice nisu zanemarljive preciznosti, a ko hoće više moraće da se i otvori više. Smatram da je za neki početni nivo sasvim zadovoljavajuća a za profi pa neka se zaradi.
User avatar
Veky
Šegrt
Posts: 21
Joined: 24 Feb 2010 14:33
Location: Bjelovar, HR

Post by Veky »

Istina, nije stroj kriv ako majstor radi gluposti, no ljude u nekim stvarima treba pokušati spriječiti. Amerikanci su priča za sebe, no oni bi MIO otjerali na prosjački štap samo jer im je bilo omogućeno nekamo gurnuti prste (iako oni to ne bi trebali). Ja više aludiram na to da zbilja moraš paziti na sve moguće zaštite jer ako neka fali evo ti mogućnosti za ozljedu. To je mana svih kombinirki, a MIO ih ima riješene na primitivnom nivou. Ozbiljne hoblerice imaju zaštitu bublja koja se pomiče predmetom obrade i sama fererom ili hidraulikom vraća nad bubanj, MIO ima komad falcanog lima koji moraš vraćati ručno i podešavati širinu goblanja prema predmetu i to jasno na ugašenom stroju jer u suprotnom bi taj štitnik mogao uletjeti u bubanj i bolje ne misliti što bi se tada dogodilo. To je samo jedan od primjera... Kažem, mi smo doma na njoj odradili brdo kućnih projekata, no treba biti svjestan njenih ograničenih mogućnosti. Hobla i debljača još nekako, no cirkular sa onim malim stolićem je daleko od ozbiljnog cirkulara unatoč promjeru i snazi pile. Čak je korisniji (cirkular) ako se koristi s profilnom glavom.

Mi smo imali i tokarski stroj kojem smo davnih dana napraili noge i vlastiti pogon, kopirku, leteći šiljak, borfuter glavu i još štošta, no u originalu je isto išao na MIO kombinirku. Postojao je i bazek, također dosta neprecizan.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Imam mogućnost kupiti MIO standard za relativno male novce (200-300E). Stavio bih na nju ploču da dobijem veću plohu za cirkular i napravio poštenu vodilicu, a i koristi bih je samo za to. Međutim, kako bi se namještala visina reza jer čini mi se da se to originalno radi pomicanjem stola po visini, a list miruje.
Razmišljam i da pokušam zadržati i ravnjaču a deblječu zanemarim jer koliko po napisima vidim ionako je muka svako malo naštimavati.
Ima li tko kakvu ideju ili komentar?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Da, ploča stola pile se pomiče gore-dole, a list je fiksiran na osovini. Navoji za pritezanje nosača stola pile ne trpe česta otpuštanja i zatezanja. Na svojoj sam dao napraviti malo veći stol pile, navario matice većeg promjera za pritezanje nosača, stol je imao i dodatni kosi krak za stabilnost. Nisam podešavao visinu reza. Uz dosta truda i entuzijazma sam osposobio i debljaču i stolić za uzdužne rupe. Imao je ugrađen trofazni motor snage 2,2 kW pa je bio prilično moćan. Veliki je hendikep što nema mogućnost odsisa piljevine i blanjevine. Nadalje, prilikom blanjanja treba skinuti list pile ili ga barem pokriti zaštitom ako još postoji. Sve u svemu, stroj koji jako malo toga radi sam od sebe, traži predanog operatera, kao ruska tehnika.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Hvala ti na informacijama.
Još nisam vidio stroj uživo a ovako sa slika ovih koji se nude po oglasnicima, čini mi se da bi podešavanje visine pločom stola (izgleda mi da je dosta grubo sve skupa napravljeno) svaki put dovelo do gubitka pravog kuta između lista i nje. Namjestio bi ga na nekih 3 cm visine reza i ne bih mijenjao. Uz malo veću ploču i dobru vodilicu valjda bi se dalo precizno rezati manje komade, a uz malo sreće, možda bi i ravnjača radila. Za debljaču mi nije toliko bitno.
Ovaj ima jednofazni motor od 1,5 kW.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Ta masina se zove NUZNO ZLO :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Vjerujem. Najvjerojatnije neće od toga ništa biti. Tj. ovisi o cijeni kao i u svemu ostalom.
Trenutno imam cirkular naopako okrenut no nisam to dobro izveo, fali mi poštena vodilica, a na sadašnjem stolu ju je relativno problematično napraviti (nedostaje malo ploče s obje strane). Mogu s njim skrojiti prilično precizno ali dugo traje dok podesim vodilicu. Osim toga ovaj položaj nije dobar za cirkular zbog prašine.
Nadam se da MIO ima bolju i čvršću konstrukciju od današnjih Einhela i sličnih na kojoj bi se dalo nešto doraditi za poboljšanje cirkulara. A ako se baš ne bude moglo na postojećoj konstrukciji napraviti nešto prikladno, uvijek ostaje motor i ostalo aktivno sklopovlje za neku potpuno novu konstrukciju. Kad bih te dijelove kupovao posebno, ne vjerujem da bi prošao jeftinije od 150 eura. Tako nekako razmišljam. Nadao sam se da je ovdje netko pokušao s tim strojem nešto takvo pa da ću pročitati "iz prve ruke" :) . Za sada samo Bilježnik :skool: al mi nije dao previše nade :D
Post Reply