Testera za Cirkular - tipovi - modeli - preporuke

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Sve pravilno razmisljas. Samo udri. Redukciski pretend si mogao da kupis I u Freudu
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Hvala kolega! Pitao sam nemaju ga na stanju moze se naruciti naravno ali brze mi je kod tokara. Koliko sam mjerio debljina prstena od 1.8mm bi bila dobra za ovu pilu. Vise me brine ovaj cirkular njegov sam izgled, osovina od 20mm kad stavim ovu pilu kako ce se ponasati. Bolje bi bilo odmah uzeti dobru masinu ali nema se sredstava toliko, ovu kinesku igracku planiram ugraditi neki stol i malo to utegnut da bude cvrsce. Patio sam se pola dana da jos ustimam one vodilice paralelno sa pilom, jednu sam uspio drugoj malo fali kao da ni one nisu paralelne. U planu mi je napraviti za pocetak onaj miter sled za uzduzni rez sto je u jednoj temi pisao kolega BR. Sviram 2 instrumenta inace, harmoniku i gitaru, prsti su mi prilicno vazni kao i svakome hehe. Najezim se od pomisli kontakta prstiju sa pilom, u planu mi je u startu napraviti neku zastitu da uopce ne mogu prici pili rukom na nekih 10cm. To ce donekle otezavati rad ali sigurnost prije svega.
Last edited by Zvone on 03 Jan 2019 19:47, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

O, neverovatno, jos neko ko je emotivno vezan za prste. ;)

Samo napred, drago mi je da si poslusao savet i uzeo ozbiljnu testeru. Ne bi trebao da imas problema zbog toga sto je kerg 3.2mm, posto su sve ostale prednosti na njenoj strani.
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

BR hvala! Ma naravno džaba nam sve ovo ako ostanemo bez dijela tijela ili ne daj Boze glava se izgubi. Nedavno sam imao dosta grubo iskustvo sa motornom pilom. Susjed me nagovarao da otpilamo neko drvo ispred zgrade, nakon mojih 5 odbijanja, 6 put sam pristao nazalost. Ja sam bio na motorci a on je gurao drvo preko da ne padne po meni ( sve protiv pravila a i umor je presudio). Kad smo ga prepilali meni je motorka inercijom poletila prema gore a on je pao prema pili i desna podlaktica na lanac od motorke. Doslovno je pola ruke presjeklo. Brzo smo intervenirali, ja sam mu podvezao jako sa majicom i za 5 minuta je vec bio na operacijskom stolu. Bogu hvala proslo je bez posljedica, tetive su ostale, vene prespojene i misici usiveni sve je proslo za 5. Kad se vratim unazad sekunda je velika za koliko se to sve dogodilo. Jedan stariji covjek nam je kad smo mu ispricali mudro rekao: Podcijenili ste posao! Zato smatram da ni jedan posao ne treba podcijenii pogotovo ove gdje su blizu rotirajuci dijelovi. Ja sam dosta mastao da izbjegnem stolni cirkular, pa nabavio ubodnu pilu pa ger stolni pa rucni cirk, ali bez stolnog se ne moze odradit vecina stvari, toga sam svjestan i ja pocetnik. Sklepao sam neko pomagalo za guranje za 5 min, sta mislite je li luda ideja da ga oblozim skroz okolo nekim tvrdjim drvetom npr bukva tako da mi ruka i rukohvat budu skroz unutar toga. U slucaju i da mi se nesto dogodi ruka posklizne ili neki kikback racunam da ce prsti ostati zasticeni unutra. Sta mislite?
Image
Slika mi bude uvijek zarotirana za 90 ne znam zasto...
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Kad vec pišeš o zaštiti da se nadovežem. U prošlom veku nisam nešto obrćao pažnju na bezbednost. A sad koristim skoro sve što proizvodjač preporucuje. Valjda to ide sa godinama. Osim rukavica, naocara i onog s....a za uši.
Ostalo sve sve kristi ( svi aksesuari). A kad se setim kako sve radilo ranije.
Na kraju dana jednostavno je bilo normalno da se otkopam iz piljevine i izduvam prasine sa sebe
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Khm...
Ajd da ne brukamo one sto umalo ne ostadose bez prstiju zbog kamencine :)

Pravilo br 1.
Plasi se svakog alata.
Pravilo br 2.
Ako vidis da ce nesto da podje po zlu, bezi u pm, ne interesuje te koliko ce da kosta. Baci festov cirkular, mafelov mortiser, robland CNC sutni...
Sve to moze da se kupi, prsti ne mogu.

Davno receno: dok bude glava, bice kapa.
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Pocinje mi se svidjati moja kung fu masinica. Svjestan sam da dugorocno sa ovim nece ici ali izazov mi je pokusati je utegnut da bude koliko toliko precizna. Platio sam je 50eura polovnu tako da nije velika steta. Stelao sa malo okomitost pile u odnosu na plocu, konacno 2 koliko toliko dostupna sarafa na njoj inace je sve katastrofa skriveno i duboko, pogoovo oni za poravnavanje uzduzno sa miter slotovima. Cini mi se da ima malo odstupanja pod 90 stupnjeva u ovisnosti koliko je pila podignuta ili spustena ali ne smeta mi brzo ide to stelovanje i cesto bih provjeravao. Evo maketa razdijelnog klina od spere pa cu ga napraviti ovakvog od ploce. Namjerno sam ostavio gore da imam za montazu neke zastite za prste direkt na klin. Sta mislite je li ova zavrsna stezna sajba mala za ovu plocu, ako jeste moze li se ispod nje ubaciti neka sira ili ima to gotovo kupiti. Ova je original od ovog cirkulara pa ne znam...
Image
Ps, odgledao sam dosta videa na youtube kako nadograditi cirkular i slicne stvari, najjaci su mi Ameri sta god krenu pravit odmah iduca scena pilaju komade na profi cirkularu i ger masini od par Keura. Ono sto imaju u radionici malo ko ce od nas imat ikad pritom mislim na amaterske stolare. Zato su mi rusi prilicno sadrzajni, kako su bijeda kao i mi (ne bas tolika) dosta su jaki u improvizaciji...
Last edited by Zvone on 05 Jan 2019 13:12, edited 1 time in total.
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Image
Image
Napravio sam razdijelni klin od aluminija 3mm debljine. Na njega planiram napraviti neku zastitu od plexiglasa.
Svim pravoslavnim vjernicima zelim sretan Božić!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Aluminiijum je bolji od nicega, ali nije bas za tu namenu.
Daleko se lakse uvija od celika (ima manji modul elesticnosti), a tebi klin treba da bude krut, to jest da ne dozvoli dasci da se pomeri ka listu cirkulara. U konstrukcijama se to kompenzuje debljinom (iako je deblji i dalje je laksi), ali ovde to ne mozes.

Drugo... razmisli o nekoj varijanti stitnika koja se ne kaci na klin, vec dodje "odozgo" da tako kazem, na nezavisnoj konstrukciji. Tada mozes da imas stitnik i kada radis rez koji ne prolazi skroz kroz dasku.

Takodje, ovakav razdvojni klin su ameri dugo koristili, i takav je upravo zbog kacenja stitnika na njega.
Sto se funkcije tice, klin je dovoljno da bude par mm nizi od vrha lista (opet da bi mogao da radis rez koji ne prolazi skroz kroz dasku, to jest da napravis zljeb). Nema potrebe da bude ovako visok, to jest da prelazi preko lista. Otprilike onakav kakav je na rucnim cirkularima.
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Ostavio sam ga gore duzeg racunajuci lako je otpilati ako trebalo. Vidim da je dosta savitljiv pogotovo ovaj gornji dio a dolje je ipak to cvrsce kako se priblizava radnoj ploci. Ideja mi je bila fiksni stitnik koji bi se podizao i spustao zajedno sa pilom a podrucje zastite bi bilo krug cca 25cm oko pile. Zljebove sam mislio raditi bez stitnika znaci skinem sve ide to brzo. Mozda je bolja ta zastita neovisna samo dok skontam gdje bi to stavio sa desne strane mi smeta a sa lijeve bih pravio kolica za uzduzni rez. Vidjecu jos, hvala na opaski!
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Obicno je to nekakva ruka koja zaobilazi ceo radni prostor.
A da spustis sa plafona?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

U klinu napravi prorez od rupe za vijak prema dole da ga možeš lakše skinuti i ponovno montirati. Onda je dovoljno samo otpustiti vijak.
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Ne mogu tako kolega jer iznad i ispod sarafa koji drzi klin imaju 2 rupe na klinu koje naidju na 2 kako bih nazvao fiksatora. Oni ustvari drze klin zajedno sa sarafom da ne hoda naprijed nazad. Skraticu ga da bude malo nizi od lista pile u svim pozicijama. Tako da skidanje klina prakticki i ne bude potrebno ni pri izradi utora. Nije mi najveci posao pri skidanju taj saraf nego se mora skinuti komplet ovaj komad radne ploce da se tu pristupi. Zastitu cu montirati pored cirkulara nekako.
Last edited by Zvone on 11 Jan 2019 12:38, edited 1 time in total.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Pozdrav, nov sam ovde, a i sa malo iskustva sa elektricnim testerama pa bih imao par pitanja.
Ruku mi je dopao stariji potezni ger, nemam oznaku prozivodjaca pa ne mogu iskopati upustvo, na samom geru stoji 208mm za dimenziju lista, na njemu je namontiran 210x18x1.4 sa 24 zuba. Takvu kod nas ne vidim u prodaji, koja bi bila odgovarajuca zamena, primarna namena secenje camovine/bukve?
Drugo pitanje je vezano za samu masinu, da li je negde moguce naci stege za njega, fabricka nedostaje, koliko vidim princip je slican kod vecine "jeftinih" prozvoda?
Kako bih mogao da utvrdim maksimalnu bezbednu debljinu materijala koji secem posto nema specifikacije?

3. Cemu sluze rupe na lenjiru?
4. Sta se steluje delom na 3 slici?
5. Neka ideja kako iskoristiti nogare koje su stigle uz njega, ideja za pravljenje stola na kome ce stajati?
6. Na poslednjoj slici bi dosao neki nosac koji pridzava duze daske?
Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by astmario on 21 Sep 2019 20:19, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Prvo, ovo nije potezni ger.
Prelistaj CMT katalog i izaberi list, ima ih vise u ponudi.
Razmisli i da li ces imati potrebe da nekada seces aluminijum.
Materijal seces koliki god da precnik te testere moze da presece, nema drugog ogranicenja. Koliko se secam, sa tim listom 30x50mm pod 45 stepeni.
Srafom stelujes koliko glava duboko silazi, ogranicavas dubinu.
Svaki sto ili postolje ce biti dobro dok je stabilno i na dobroj visini, a sa donje strane se pricvrscuje njegov drzac dugackih komada.
Rupe su za ekscentar stege poput ove
http://fltcompany.rs/wp-content/uploads ... 587802.png
Post Reply