Testera za Cirkular - tipovi - modeli - preporuke

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

Ja se rgistrovao još 2012 i misli sam da sam popunio lokaciju, evo ispravljeno...Znam da ne moze sve u jedan, al kao sto rekoh prvenstveno ce mi cirkular ttrebati za drvo do 50mm debljine, i to za uzduzni rez jer za poprecni imam Metabo stonu kruznu testeru-štucer. Ova moja sadasnja od 8 zuba( ne znam ko je proizvodjac jer se slova izlizala al predpostavljam Bosch jer je originalna uz masinu) za sta je ona prvenstveno? Vredi li da mozda nadjem nekog ostraca da je naostri? Osnovni razlog sto ja kao laik mislim da je za zamenu je sto sam prekjuce hteo da razrezem parce orahovine duzine 50cm i debljine 4cm i nema sanse, dimi se i pali testera, znam da je orah tvrdo drvo al ipak...
Ništa na silu, samo veći čekić...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A testere se ostre? :)
Naravno da ce ostrenje pomoci.

Sa druge strane, ti listovi koji dodju uz masinu su za grubi rez, da ga nazovem "gradjevinski" (sto tih 8 zuba i ukazuje), i isto tako "univerzalne", to jest sa ATB.

Za dobar uzduzni rez, ko sto rekoh, flat top bruseni zubi, i na taj precnik reda 10-tak do 12 zuba.
Ali, racunaj da ce sa njim, poprecni rez i rez u univeru biti katastrofalan (jako iskrzan, gruba povrsina reza...).

Fakat i taj cirkular je prilicno slabacak za 5cm tvrdog drveta (inace orah nije bas ekstra tvrdo drvo, to jest meksi je od recimo hrasta, bukve...)

U 5 cm sa slicnim listom (ATB 12 zuba) se muci i moj festo od 1400W.

PS
Ubaci poneki novi red kad pises, jako tesko za citanje.
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Ja sad malo bacio pogled, i medju ovima koje sam gledao (CMT, Freud, Omas, Leitz, Leuco i Pilana) sve rip testere u dimenzijama 150-160mm su sa ATB oblikom zuba, ove za poprečni rez su sa TCG, tako da će teško da nađeš ravne zube, posebno ovde kod nas.

U Freud-ovom katalogu za 150mm testeru stoji da je preporučena maksimalna visina reza u drvetu 2cm jednom prolazu, sumnjam da je i kod drugih drugačije, pretpostavljam da će u tvrdom drvetu debljine 4-5cm cirkular da ti se muči bez obzira na testeru.

http://www.freud.it/freud/wr-resource/ent17/1/LU2A.pdf
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek cek... TCG (tripple chip grind) bi trebalo da je varijacija FTG (flat top grind) odnosno da je prvenstveno namenjen za uzduzni rez, laminate i nemetale (zavisno od grudnog ugla).
Ide jedan potpuno kvadratan zub, pa jedan za oborenim coskovima (trapezoidan), pa opet ravan.

Recimo ovde je oblik:
http://www.carbideprocessors.com/pages/ ... ngles.html

A ovde ima malo lepse objasnjeno za sta je koji oblik zuba:
http://circularsawblade.net/tcg
http://circularsawblade.net/atb
itd
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

Dobro majstori hvala na pomoci, kad naostrim ili kupim neku testeru i sklopim masinu u stoni cirkular javljham se
Bice to valjda u toku zime, nadam se :)
Ništa na silu, samo veći čekić...
User avatar
Hobi-stolar
Šegrt
Posts: 35
Joined: 29 Oct 2014 10:11
Location: Beograd

Post by Hobi-stolar »

Molio bih iskusnije za savet. Kupio sam testeru za aluminijum Womax prečnika 250mm. Imam aluminijumski flah čiji je presek 8x20mm. Pokušao sam da na cirkularu, pomoću ove testere, urežem u ovaj flah podužno kanal dubine 5mm, medjutim na dužini od oko 150mm kanal je "pobegao" u stranu za ceo jedan milimetar. Å ta bi mogao biti uzrok tome?
Ja sam pretpostavio da je to zbog loše testere pa sam potražio nešto bolje. Našao sam na "Kupujem-prodajem" da neko iz Novog Pazara prodaje Freud od 200mm za 20 evra. To bi mi odgovaralo i zbog manjeg prečnika jer na cirkularu nemam mogućnost podešavanja brzine obrtanja pa bih na ovaj način smanjio perifernu brzinu. Å ta mislite, da li bi ova testera bila dobro rešenje?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Koju god testeru kupujes, kupujes je kod distributera. Za Freud ili Gavro, ili Vjekoslav. za CMT ili Total, ili Filos. Sve te varijante na kradem preprodajem (kupujemprodajem) su macka u dzaku, posto falsifikata ima koliko hoces, pa obicno bude skuplja dara nego mera.

A to zasto ti je skrenuo rez moze da bude od svega i svacega. Koliko ti je firung paralelan, kako vodis flah, da li je cirkula ispravan, pa sve do testere. Ovako napamet niko ne moze da ti kaze.
User avatar
Hobi-stolar
Šegrt
Posts: 35
Joined: 29 Oct 2014 10:11
Location: Beograd

Post by Hobi-stolar »

Hvala na odgovoru. Ne bih da kupujem novu testeru, ako nije do nje problem. Mogu li nekako pouzdano da ustanovim da li je testera u pitanju. Inače, cirkular je Metabo TS254 i do sada nisam imao ni najmanji problem sa njime.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Taj iz Novog Pazara prodaje i alate poznatih marki za sitne pare što ti samo govori da je falš roba u pitanju. Ne računaj na Freud ili CMT ispod 40 eur. Uostalom, skini Filos cenovnik pa vidi. Takodje, pitanje je sa kolikom si početnom dubinom sečenja kanala išao. Ja bih oprezno krenuo sa 2 ili 3 prolaza do željene dubine.
User avatar
SaleB
Šegrt
Posts: 33
Joined: 25 Nov 2009 06:10
Location: Beograd

Post by SaleB »

Tema je srodna, pa cu da nastavim ovde. Nedavno sam nabavio dve kruzne testere i to rucni cirkular Festool AP65 EB/1 (190x30, debljine tela <1.9mm, rezne sirine 2.5-3.5mm) i ger Bosch GCM 8 SDE (216x30). Festool planiram da koristim u stacionarnom cirkularu koji bih oko njega napravio, a ger za ono sto mu je primarna namena. Citao sam ovde o CMT-u i Freud-u, na nekom stranom forumu sam naisao na podatak da je Bosch kupio Freud (to mi malo nema smisla, jer je Freud sajt i dalje dostupan) i da su sve testere iz serija Expert for i Best for koje su made in Italy poreklom iz Freud pogona.

Za ger mi je bitno da nadjem list testere za aluminijumske kutijaste i druge profile koji ce da pravi rez takav da ne zahteva dodatnu obradu, ali mi nije bitna brzina rezanja. Ne znam koje su razlike izmedju Best for serije i je Expert for u kvalitetu reza, ali sam video cene. Sto se cene tice voleo bih da bez kompromitovanja kvaliteta reza mogu da prodjem i jeftinije. Za ger mi je osim aluminijuma zanimljiva i testera za poprecno secenje suvog drveta.

Za rucni/stoni cirkular mi treba list za uzduzno secenje drveta, list za plocaste materijale drvenog porekla (sper, univer, mdf, osb) i list za plocaste materijale plasticnog porekla (leksan, akril, forex).

Pod pretpostavkom da hocu da platim kvalitet reza, ali da mi ne znaci mnogo ako je list predvidjen za izrazito dug vek trajanja u uslovima konstantnog rada, kog proizvodjaca i koju klasu listova da biram? Kiliko shavatam u Boschu Optiline je prosecan kvalitet reza, Expert for je bolji kvalitet reza i duzi vek trajanja, Best for je samo duzi vek trajanja u odnosu na Expert; ako sam tu klasifikaciju dobro shvatio Expert serija je nsto sto bi meni odgovaralo, opet ako od drugog proizvodjaca, Pilana ili CMT mogu da dobijem isti kvalitet reza za manje para, rado bih odabrao nesto sto je jeftinije. Ne znam gde po kvalitetu se svrstavaju Festool, Makita listovi.

Nadam se da neko moze da mi pomogne, hvala unapred.
Last edited by SaleB on 30 May 2017 15:26, edited 1 time in total.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Sto se tice boschovich listova ne mogu da tvrdim dal jeste tako ili nije al mogu da ti dam savet da se list ne prepoznaje tako :)
Kakav rez ces dobiti zavisi od mnogo faktora: od tacnosti osovine cirkulara, od kvaliteta masine kojom radis pa ood podesenosti firunga (kad je uzduzni rez u pitanju) itd itd....
No sto se samih listova tice nekako ukratko:
Sam kvalitet reza i namena lista zavisi od toga koliko list ima zubaca,pod kolko stepeni zaklapaju ugao sa poluprecnikom testere, pod kojim uglom su bruseni, dal su bruseni naizmenicno ili ravno,koso,ravno ili konveksno-konkavno itd itd.....
Kao primer navescu list za uzduzno secenje:
Karakteristicno za ove listove je sto imaju mali broj zuba (recimo fi250 samo 24) pa njihovi zubi zaklapaju ugao na poluprecnik testere 20 stepeni (meko drvo) i od 5 do 15 stepeni (srednje tvrde i tvrde vrste drveta) i zubci na ovakvim testerama su ravni.
Eto ukratko :)
Ps. procesljaj malo forum dosta je pisano o tome :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Kole, covjek trazi preporuku za proizvodjaca i liniju/klasu proizvoda od nekog proizvodjaca koji bi mu odgovarali naspram cijene i kvaliteta. Kad odabere proizvodjaca onda dolazi na red izbor odgovarajucg lista testere. Koliko sam shvatio ne planira da kupuje nista univerzalno, vec posebni list za svaku namjenu.
User avatar
SaleB
Šegrt
Posts: 33
Joined: 25 Nov 2009 06:10
Location: Beograd

Post by SaleB »

Bas na osnovu onoga sto se pisalo na ovom forumu i nekim durgim inostranim forumima, sam zakljucio da univerzalni list nije resenje. E sad na osnovu onoga sto sam procitao u Bosch katalogu opreme sam zakljucio (i nadam se da sam dobro zakljucio) da serija Best ne donosi nista znacajno za mene, a da je Expert nesto sto bi mi odgovaralo. Pitanje sam postavio jer bih zeleo da izbegnem da dam oko 300-400e za sest odabranih listova. Primera radi Expert for Aluminium 216/z64 (2 608 644 110) je pp oko 10500 (Best je dugotrajniji i kosta 50% vise, ako traje duplo duze vidim njegovu isplativost za nekoga to samo to radi, ali je za moj predvidjeni obim secenja nepotrebno), ako mogu da zavrsim isti posao sam listom od cetiri ili sest hiljada, poslusacu savet i uzeti taj drugi list.

Svakako mi je jasno da kvalitet reza na cirkularu (190) zavisi od mnogo faktora. Ono sto dodatno komplikuje odabir i smanjuje izbor lista za cirkular je i uklapanje debljine tela i sirine zuba u dimenzije rascepnog noza (riving knife). Za pocetak ce biti potrebno napraviti projakat za sto za cirkular, otvoriti novu temu sa pitanjima vezanim za taj poduhvat, doneti mnoge odluke, napraviti radnu povrsinu, vodjice i na kraju razmisljati o ocekivanom kvalitetu reza, dok je za ger, koji je trenutno prioritet to sve nebitno, jer je u pitanju gotov kupovni proizvod, koji je potrebno samo po potrebi nastelovati. U ovom trenutku su prioriteti list za aluminijum za ger i list za poprecno secenje tvrdjeg drveta (bukva, sibirski aris, jasen). Za iverale bih uzeo list 190 koji je predvidjen za minimalna ostecenja u povrsinskoj melaminskoj foliji. Ukratko, pokusavam da identifikujem razlicite situacije i da uzmem po jedan list za svaku primenu u cilju dugovecnosti listova i kvaliteta reza, ali bih zeleo da izbegnem nepotrebna placanja u meri u kojoj je to moguce.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

SaleB vrlo temeljno razmisljas. Nije mi jasno zasto bosch testere i da li si siguran da ces uvek menjati testeru u zavisnosti od materijala?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako ti je najbitniji kvalitet reza, krenuo sui malo pogresnim putem. Tesko ga je dobiti na budzevini od rucnog cirkulara moniranoj u sto, pa makar taj ruicni cirkular bio i Festool. Razlog je prost, tolerancije osovine na koju je montiran cirkular koje su prihvatljive za rucni cirkular nisu prihvatljive i za stonu varijantu. Takodje, ni zahtevi koji se postavljaju pred rezne alate za rucne masine, nisu na nivou zahteva za rezne alate za stacionarne masine.

A tu je i drugi deo price. Rezni alati se ne kupuje od proizvpodjaca masine, nego od proizvodjaca alata, osim u retkim slucajevima. Proizvodjaci alata u katalozima daju vrlo precizne podatke sta je sta, i ko zna sta trazi i za sta mu treba, i imaju jasnu liniju proizvoda, sa oznakama koje stoje godinama. Sa druge strane, proizvodjaci alata, koji uzgred prodaju i rezne alate, vrlo cesto rade to sto i Bosch, pa na proizvode kace trgovacka imena, tipa best, expert, turbo.. Od svega toga, i price proizvodjjaca da je nesto bolje ili losije, ti nemas ama bas nista, posto je to mozda trenutno tako, a mozda i nije.

U sustini, rezni alati koje prodaju proizvodjaci alata su skuplji od alata u istoj kategoriji, koje kupis kod ozbiljne firme za proizvodnju alata. Pri tome, Pilana nije ozbiljna firma, pa kod nas ostaju CMT i Freud, mozda Leitz ako ga nadjes u odgovarajucem precniku.. I svaki rezni alat koji kupis kupujes da traje, pogotovo ako ti je bitan kvalitet reza, posto ce ti se desiti da ces ga ostriti cesce odf onih koji ga koriste svakodnevno, jer kvalitet reza opada brze nego radna sposobnost alata od tupljenja.

Sa druge strane, nemas osnovi preduslov da imas zaista maksimum od reznog alata koji kupis.

Sa trece strane, mozda su moji kriterijumi preveliki, pa ono sto je meni nije kvalitetan rez, tebi bude prihvatljivo.
Post Reply