Testera za Cirkular - tipovi - modeli - preporuke

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Pa jeste potezni, ima dve cevi u bazi kojima kliza(doduse malo ih je korozija nacela, videcu da to malo ispoliram i namazem litijum mascu ili teflon sprejom).
Hvala za pojasnjenje u vezi stega, potrazicu ih!
Za rupe sam mislio one bas na lenjiru, videh posle ljudi tu srafe letvice kako bi produzili duzinu lenjira i dodavali stop-blokove.

Sto se tice srelovanja dubine, osim ukoliko ne zelim da vucem neki plitak rez iz spwcijalnih potreba, koliko duboko bi list trebao da se spusta u postolje?
Sto se tice lista aluminijum tesko da cu seci, vise sam za prirodne materijale poput drveta. Prva oznaka u obelezavanju 210 je precnik, to mi je jasno, zadnja 1,4 je pretpostavljam debljina lista, a sta mu dodje tih 18 u sredini, duzina zuba?
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

TIh 18 u sredini je bas kao sto kazes.
Precnik rupe u sredini (za osovinu).
Last edited by J.Vlada on 22 Sep 2019 09:07, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

List treba da se spusta u postolje sve dok osovina ne zakaci materijal koji seces, tada si preterao ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Skini list i proveri koliki je precnik osovine, odnsono unutrasnjeg dela prirubnice (ako je izvedeno sa takvom da list naleze na unutrasnji deo prirubnice a ne direktno na osovinu).
Cesto listovi dodju sa prstenom-adapterom.

A 18 koliko znam nije bas uobicajeno.
Ako je stvarno osovina 18, onda ces verovatno morati da kupis list sa rupom 20 ili 24 i adapter.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Proverio, definitivno 18mm. Da li tih adaptera ima i gde da ih potrazim(ako nije protivno pravila foruma)?
Inace mi nije jasan sistem zamene lista, nigde nisam uspeo da nadjem deo koji bi zakljucao motor kao na malim dremelima, pa sam isao kao na klasicnom cirkularu, podmetnuo drvo da drzi kontru, krenuo imbusom, krene da se odvrce i onda drugi problem, list testere stoji ali se vrti imbus sa sve motorom! Nekako sam drzao prirubnciu i list istovremeno, ziva muka da odvijem, videcemo kako ce ici vracanje :D
Image
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

A da si umesto tog sublera uzeo kljuc 13 i zakrenuo osovinu za 90 stepeni?
Pazi se ti te masine, lako se covek povredi sa njom...
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Nisam skontao, ako moze pojasnjenje sta bih dobio rotiranjem za 90 stepeni :D
P.S. nije mi potreban kljuc, osovinu lako mogu okrenuti pomeranjem priljubnice, to i jeste problem, nema klin sistema koji bi zakljucao osovinu pri zameni lista, ili ga ja ne nalazim.
A ger mi deluje daleko bezbednije u odnosu na stoni cirkular ili kruznu, osim ako ne smatras da je ova koju imam nebezbedna za rad?
Last edited by astmario on 22 Sep 2019 17:15, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Smatram da nemas iskustva sa ovakvim alatima i da treba da budes posebno oprezan, svaki rez probas pre paljenja masine i td.
Kljucem treba da fiksiras osovinu a imbusom odsrafis, kao na brusilici ili slicnim alatkama. Verujem da na osovinu ide tanak kljuc 13
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

To svakako, nisam ga koristio u zivotu, otud sam i ovde, odgledao i nekoliko video upustava, bezbednost mi je na prvom mestu, nisam probao nista da secem sa njime dok sve ne isproveravam, htedoh da krenem od novih cetkica i novog lista pre svega, pa otud je i krenula cela prica. Za kljuc nazalost nema mesta kada je list na masini, evo i slika u prilogu, tako da sam podmetnuo cepanicu ispod lista da udari kontru, imbusom krenuo par koraka, zatim je krenuo da vrti osovinu motora jer se list oslobodio a sraf je trazio jos sile za odvijanje. Tu je bilo malo zezanja gde sam morao da drzim priljubnicu uz dosta sile kako bih odvio staf ali je uspelo. Vracanje nazad je islo lakse do pred kraj kriticni su par krugova pre nego sto priljubnica dodirne list testere sa obe strane, kada dotle dodjem i priljubnica drzi list on mi daje kontru i tada mogu da dotegnem inbus svom snagom i stegnem kako valja.

Ostaje pitanje gde naci zamenski list u toj dimeziji, adapter vidim da preko moze da se nadje, pitanje je da li ga ima i kod nas.

Image
Image
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Slikaj ovo da moze malo bolje da se vidi.

Trebalo bi da je to zamena za cepanicu.:D:D:D

Probaj da okreces testeru i kad pogodis poziciju , trebalo bi da mozes malo da je uguras unutra.


Image

Image
Last edited by J.Vlada on 22 Sep 2019 20:18, edited 1 time in total.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Adapter treba da bude iste debljine kao testera
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Adapter moze strugar da napravi, u ceni piva ili dva :)
Kod CMT-a imas npr kataloski broj 272.210.48M
Pogledaj i kod drugih prodavaca, moguce da mozes nesto pristojno naci u komsiluku.
Sta fali originalnom listu?
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

@J.Vlada
Hvala na savetu, to cudo je samo blokator providnog stitnika ostrice, pokusavao sam da okrecem motor i da ga guram jutros i nista nisam postigao ali si me uputio u dobrom smeru, nadjoh ga ispod plasticne rucice, nego je ovo masina iz drugog doba, nema boja i jasno naznacenih stvari, samo metal! Tako da sutra odoh po nove cetkice(stare su na 1/4 mesa ostale), malo da ispoliram klizne cevi, sa novopronadjenim blokatorom da dodatno za svaki slucaj dotegnem list pa da vidim kako funkcionise.

Muke kada nema nacina da utvrdim ni model ni nadjem upustvo. Ako bi moglo jos pojanjenje, koliko duboko testera treba da ulazi u procep stola? I sta bi trebalo da steluju i na koji nacin vijci na slici obelezeni sa 1,2,3?

@maricaiivica Iksreno nemam pojma, na prvu loptu mi delovao zardjalo pa nisam mnogo ni zagledao, plus nema nikakvog brenda na njemu sto ne obecava ni malo, pa 24 zuba sto mi deluje malo za poprecno secenje. mada kada sam gledao danas zube pri skidanju i vracanju rekao bih da zapravo i nisu losi, mozda pametnije da se prvo malo poigram sa svime, vidim kako radi, sta mi smeta pa da onda eventualno jurim dalje.

Image

Image
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Za dubinu testere,
Proveris u kojoj ce poziciji prvo da dotakne, spustis je da dotakne i onda je podignes 7-8 mm i tu stegnes granicnik i proveris ponovo !
Mozda je i 5mm dovoljno ali dodaj malo vise da budes siguran.

Ustvari, kad nasteluje testera prolazi kroz materijal samo koliko je neophodno da prosece rezovi su bolji , sa manje krzotina ali za treba i druga testera itd....

Granicnici mi nisu bas naj-jasniji... 2 i 3 mi deluju kao da imaju potpuno istu funkciju. Za br 1 , jesi siguran da je i to granicnik?
Last edited by J.Vlada on 22 Sep 2019 23:02, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sto testera sidje dublje, siri ces materijal moci da preseces.
I meni 2 i 3 deluju kao da rade istu stvar ali me buni onaj zavrnuti materijal koga malo zaklanja kabl na toj slici, desno od srafova i koji izgleda kao da treba prstom da povuces...
Edit:
Ovde se vidi bolje
Image
Izgleda kao da treba da sidje do nekle, pa povuces tu kvacicu, pa ides dublje...ili tako neki fazon
Edit, edit:
Da, za dve razlicite dubine. Prva rupa je ovalna i u ovoj poziciji sraf broj 2 je limit a br3 upada u rupu. Ako povuces kvacicu malo ka sebi, limit ce biti na srafu 3 koji ce da udari u kvacicu.
Probaj pa javi
Post Reply