Testera za Cirkular - tipovi - modeli - preporuke

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Inace, rezni alat za Festo pravi Leitz.
User avatar
SaleB
Šegrt
Posts: 33
Joined: 25 Nov 2009 06:10
Location: Beograd

Post by SaleB »

@daleko:

Imao sam pozitivna iskustva sa Bosch priborom do sad, govorim o sitnom priboru kao sto su listovi za ubodnu i lisiciji rep, smirgle, pribor za multicutter, abrazivni diskovi za ugaonu brusilicu i sl. Po toj logici sam krenuo od Bosch-a. Ako radim sa drvetom logika je da ce na cirkularu biti list za uzduzno secenje, a na geru list da poprecan rez. Kada se radi sa drugim materijalima, bice u upotrebi samo jedna masina sa odgovarajucim listom. Mislim da nece biti problem menjati listove po potrebi.

Ono sto sam primetio da me izuzetno mrzi je da menjam burgiju, upustac i srafciger u srafilici i preferiram vise razlicitih masina za svaki od koraka, a primetio sam i da kad lepo platim neki komad opreme da obracam posebnu paznju da ga ne zloupotrebljavam, pa ce to nadam se i ovde biti situacija.

@BR:

Uvek sa velikom paznjom citam tvoje i @mbole komentare, jer uvek nesto novo naucim. Na osnovu procitanog zakljucujem da je CMT svakako bolji izbor od Bosch-a. Prelistao sam CMT katalog i izdvojio nekoliko proizvoda: za ger, 297 64z za aluminijum, 273 64z za sper, poprecni rez drveta, alternativno 272 48z za sper i drvo; za cirkular 291 24z za drvo i sper. Ono sto nisam uspeo da nadjem u CMT katalogu je list cirkular za materijale obostrano oplemenjene melaminskom folijom koji imaju odgovarajuce p i k parametre, pa cu to potraziti u katalozima ostalih pomenutih proizvodjaca.

Slazem se, da rucni cirkular nije idealno resenje, ali najbolje resenje koje je trenutno izvodljivo. Za ger sam imao srece da sam mogao da nabavim, ja se nadam, dovoljno dobar primerak koji ce duzi niz godina sluziti. Za stacionarnu testeru je problem malo veci, jer sve sto je stvarno dobro je znacajno skuplje, teze i vece od svega ostalog. Zato sam se odlucio za najjeftinije resenje, da vidim koji je maksimum koji mogu da izvucem iz takvog resenja.
User avatar
SaleB
Šegrt
Posts: 33
Joined: 25 Nov 2009 06:10
Location: Beograd

Post by SaleB »

Dopunska pitanja:

Shvatam koje su posledice koriscenja lista za uzduzno secenje sa manje zuba za poprecni rez, a da li postoji negativna posledica kada se list za poprecni rez sa mnogo zuba koristi za uzduzne rezove?

U CMT katalogu nasao sam list za rezanje gvozdja odgovarajuci (ukljucujuci predvidjeni broj obrtaja) za moj ger u cijem uputstvu se ne spominje mogucnost secenja gvozdja. Za sve moje potrebe vezane za gvozdje, brusilica zavrsava posao, informativno me zanima sta bi moglo da krene naopako ako bih takvu testeru stavio u ger (CMT 226)?
Last edited by SaleB on 31 May 2017 04:21, edited 1 time in total.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Kao sto BR rece, zavisi koji kvalitet secenja ti je zadovoljavajuci. Recimo, za secenje spera tih 64 zuba je, po meni, malo ako hoces "laserski rez". Sa par trikova mozes postici, vise-manje solidan kvalitet, ali samo ako je testera dobro naostrena. Za sper ti treba nesto vise zuba. BR i ja koristimo 80z i 100z Freud (na stacionarnim cirkularima). Svakako za klasicnu upotrebu sa standardnim vrstama drveta tipa camovina i bukva zavrsice posao. Opet, obrati paznju na debljinu drveta - nije isto sper 18mm i bukva 50mm, secenje 15cm daske ili uzduzno skracivanje 2m daske. Ne samo zbog precnika drveta vec i zbog vremena upotrebe ( da ne izadje beli dim iz masine :) ) Takodje i snaga tog malog cirkulara je upitna. Recimo, ja kao rucni koristim Metabo KS66, F190, 1400W sa testerom 24z da rasporim daske, fosne .... Vidis, nisam znao da CMT ima 64z testeru u F190 formatu, nego kupih 56z kod FineTools-a. Elem, ova finija ce da mi sluzi za plocaste materijale.
Ja ne bih sekao Al i drvo na istom cirkularu. Pogotovo kad okrenes taj rucni koji nece imati dobro odvodjenje strugotine kao stacionarni, pa zamisli sta ce sve da se nakupi. Jos kd se izmiksuje npr. vlazno drvo sa opiljcima metala, pa se zalepi po cirkularu :groota::groota::groota:


PS. Svi elektricni aparati rade na "beli dim". Kada "beli dim" izadje iz aparata, apart vise ne radi :skratta::skratta::skratta:
User avatar
SaleB
Šegrt
Posts: 33
Joined: 25 Nov 2009 06:10
Location: Beograd

Post by SaleB »

@nlazovic:

Hvala na odgovoru. U CMT katalogu najveci broj zuba u dimenziji 190 je 64 komada, 80z nalazim jedino za 250 list. Na Bosch alatima imam lepo iskustvo da elektronska kontrola opterecenja omogucava da alat ne ulazi u preopterecenje. Nisam se odlucio za Bosch cirkular samo zato sto sam hteo da ima ugradjen sopstveni rascepni noz, a ne da ga ja "dobudzujem". Festool isto ima neki vid zastite, pa se nadam da ce da pomogne ako ja u nekom trenutku pogresim.

Inicijalno kad sam uzimao Festool, ger nije bio ni u najavi, pa je bilo planirano da na cirkularu secem i aluminijum (zato sam i uzeo model sa reostatom). Sada, posto sam ger slucajno kupio, aluminijum ce biti samo na geru, jer mi za aluminijum treba samo skracivanje profila i cevi na duzinu. Na cirkularu ce biti drvo, plocasti materijali i povremeno akril ili kompakt.
Last edited by SaleB on 31 May 2017 09:02, edited 1 time in total.
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

SaleB wrote:Shvatam koje su posledice koriscenja lista za uzduzno secenje sa manje zuba za poprecni rez, a da li postoji negativna posledica kada se list za poprecni rez sa mnogo zuba koristi za uzduzne rezove?
Zamisli da testericom za metal (koja ima fine male zube) pokusavas da preseces dasku uzduz. Radice, ali veoma sporo.
Slican je problem sa koriscenjem lista za poprecni rez za secenje uzduzno. Radice nekako, ali daleko od optimalnog.
Da preseces 20 cm nije problem. Da preseces 3m uzduzno namucices se.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mnogo je vise problema kada krenes da listom za poprecni rez seces uzduz, nego obrnuto.
Poprecni rez testerom za uzduzni, u susiti samo ima krzave ivice.

Kad krenes da seces uzduz listom za poprecni, on glavi, pali i ozbiljno opterecuje cirkular. Em su zubi mnogo gusci i nema mesta za piljevinu izmedu njih, em ivica zuba koja je pod uglom ne sece lepo duz vlakana, vec ih da tako kazem odvaja u koncima, daska se steze oko lista...
User avatar
SaleB
Šegrt
Posts: 33
Joined: 25 Nov 2009 06:10
Location: Beograd

Post by SaleB »

Razumem, hvala.

Naparavio sam uzi izbor testera, dobio cene od relevantnih prodavnica (u Cacku i Zemunu), uspostavio odnos cena. Odlucio sam sad da uzmem listove za ger, a za rucni/stacionarni curkular kasnije kad napravim sto, jer ako izleti neka stacionarna masina (kao sto je ovaj ger izleteo), mozda uzmem njega, pa ce mi u tom slucaju biti nepotrebni listovi za Festool. Ostalo je jos pitanje odabira listova za ger, za aluminijum sam odabrao list iz serije CMT 297:

297

List iz serije 297 predvidjen je za necelicne metale i dvostrano oblozene plocaste materijale. Za drvo mogu da odaberem list iz serije 272 koji je pogodan za poprecno secenje drveta, uzduzno i poprecno secenje sper ploce; ili list iz serije 273 koji je osim materijala za koje je predvidjen list 272 pogodan i za dvostrano oplemenjene plocaste materijale. Logika mi govori da je pogodnije da izaberem 273 zato sto ima 25% vise zuba i zato sto pokriva sve drevne poluproizvode. Pre nego sto donesem odluku zanima me da li mogu od lista 273 da ocekujem da ce imati kvalitetniji rez za situacije za koje je predvidjen list 272, ozbirom da je geometrija zuba ista kod oba i razlikuje se samo oblik zuba. Razlika u ceni je prakticno zanemarljiva, 272 je oko 20% jeftiniji.

272
273

U medjuvremenu sam uradio nekoliko test rezova sa listom sa kojim je masina dosla i zakljucio da list ostvaruje sasvim dovoljne rezultate za moje potrebe, pa list za drvo necu ni uzimati. Sa lista koji je u masini su se pobrisali podaci tako da ne znam za sta je tacno predvidjen. Primecujem za nijansu losiji rez u mekom drvetu u odnosu na ostale testirane materijale.

Slika nekoliko test odrezaka univera, tvrdog i mekog drveta
Last edited by SaleB on 08 Jun 2017 15:24, edited 1 time in total.
User avatar
Zvonko R
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 06 Jun 2018 17:48
Location: Bar, Crna Gora

Post by Zvonko R »

uzeo sam prije nekoliko mjeseci Black&Decker rucni cirkular, amaterski, ne radim nikakve precizne radove, cisto da skratim ponesto sto treba... e sad, kidao sam neku lamperiju i toliko me dobro cimne pred kraj reza, skoro da mi izbaci masinu iz ruku. pretpostavljam da se onaj kraj odlomi pa zaglavi medju zubce koji su bas poveci. pretpostavljam da je to ovaj sa 24. da li bi mi se ovo desavalo ako uzmem drugi sa vise zuba?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel ti ta lamperija bila "slobodna", ili si je sekao dok je pricvrscena za letve?
Ako je ovo drugo, desice ti se sa svakim listom. Zakrene se letvica lamperije i stegne list.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

A može biti i da nema razdjelnog klina iza lista pa kad malo zakreneš pilu u odnosu na pravac guranja, zub koji se vraća odozgo u obradak ima tendenciju dizanja pile i vraćanja unazad.
Prije par mjeseci sam gledao malo ručne cirkulare i uočio da malokoji ima montiran klin iza lista.
User avatar
Zvonko R
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 06 Jun 2018 17:48
Location: Bar, Crna Gora

Post by Zvonko R »

@mbole lamperija je slobodna, skracujem neku staru po potrabi za police. drzim na podu, nagazim jedan kraj dok kratim na duzinu... slicno radim sa obicnim daskama i to se ne desava, rez je odlican koliko meni treba

@santijer nisam nista razumio...ne znam sta je razdjelni klin, niti mi je ovo jasno "zub koji se vraća odozgo u obradak"
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Razdelni klin je komad lima koji stoji iza lista, i sluzi da daska nemoze da "stegne" list. Ali, on nema neku funkciju prilikom poprecnog rezanja necega uskog kao sto je lamperija.

Na strani lista koja je bliza tebi, zubi idu "na dole". Kada zakrenes testeru u odnosu na rez (a to je lako kad rezes nesto usko), zub udara u drvo odozgo i hoce da podigne testeru, za razliku od zuba koji seku napred i privlace testeru uz njenu stopu.

E sad... nije mi bas jasno kako to seces na podu? Kako ti ne kaci list za pod?

Probaj da smanjis dubinu reza.
User avatar
Zvonko R
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 06 Jun 2018 17:48
Location: Bar, Crna Gora

Post by Zvonko R »

sad shvatam. razdjelnog klina nema. pokusacu kasnije da fotkam krajnji rezultat, mozda ce vam biti jasnije sto se desi...

a na podu mislim-stavim deblji komad daske, grede, na nju naslom lamperiju, nagazim lijevi kraj a kidam desno. ima ispod lufta 10ak cm
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Pozdrav svim kolegama, imam jedno pitanje ustvari dva oko stolnog cirkulara. Imam mali hoby cirkular gude 2500 eco onaj model sa 1500W snage motora. Na njemu nemam razdvojni klin a ima mjesto za montazu. Danas sam se pocastio pilom za uzduzni rez freud LU1C 0100 250x3.2x2.2x30 sa 22 zuba. Freud sam izabrao jer ovdje u Mostaru imaju svoga zastupnika, cijena ove pile je cca 41 euro, ostrenje je 4 eura. Nisam vjerovao kad se uzme u ruke koliko to izgleda moćno i kvalitetno u odnosu na one pile koje imam. Hoce li postavljanje ove pile biti problem za ovu igracku od cirkulara, mislim prvenstveno na sirinu zuba 3.2mm a i rupu fi30 a na cirkularu je osovina 20mm. Na cirkularu je preporuceni promjer pile 254mm. Dogovorio sam kod tokara izradu redukcijkog prstena. Razdvojni klin sam mislio napraviti sam od ploce 3mm metalne ili aluminijske. Naravno pokusao bih klin poravnati sa ovom stranom pile koja bi isla do firunga (njega isto nemam ). Je li debljina klina 3mm dobra za ovu pilu, koliko sam iscitao forum cini mi se da je to dobro, malo je tanja od reza a deblja od tijela pile. Svaki savjet je dobrodosao, u predstavljanju sam opisao da mi je prioritet prvenstveno izrada opreme za pcelarstvo za vlastite potrebe.
Last edited by Zvone on 03 Jan 2019 18:05, edited 1 time in total.
Post Reply