Prenosni diht

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Prenosni diht

Post by BR »

I oni koji rade na fenjer, jer sijalica ipak koristi struju, ponekad nemaju dovoljno vremena. I onda eto elektrike.. Da mogu, nikada ne bih koristio struju, ali slobodno vreme koje imam je suvise kratko, tako da ponegde moram da popustim. Jednimo mesto gde mi je to prihvatljivo je gruba priprema materijala. Iako planiram da tu i tamo kompletno otesem materijal za pojedine komade, za veciu stvari, ako hocu da ih zavrsim u dogledno vreme moram ipak da uzmem neku lektriku. Na zalost zivot je takav, da mi je cosak u kome radim u stanu, a na vikendici gde mogu da se razmasem sam samo nekoliko nedelja godienje.

Moji zahtevi su prilicno specificni. Pre svega prostor u kome bi mogla da bezbedno stoji veca masina nemam. Takodje, prenosne kombinacije abrihter diht koje se kod nas prodaju su se uvek, cak i u najskupljim varijantama lose pokazale, pogotovu abrihteri. Kad tad ce da padnu aluniijumske ploce i od preciznosti nema nista. Ionako za ravnanje jedne strane i bocne ivice imam daleko precizniji alat od svakog dihta. Kako mi se cini, jedino prihvatljivo resenje su mali prenosni dihtovi. Na njih nema previse primedbi po netu, a uz sanke mogu itekako da se koriste kao abrihter. Da sam preko bare, tacno znam sta bih uzeo, bilo sta sa spiralnom glavom, ali kod nas je situacija porazna.

Trenutni izbor kod nas su Womax W-HC 2200-260, Makita 2012NB, Metabo DH 330, i De Walt 733. Vidjam i Colosusa, za koga ne mogu da nadjem karakteristike, ali mi se sve cini da se radi o dihtu sirine 10" tumaceci glupe prevode karakteristika koje prave nasi trgovci.

Od svih De Walt je najstarija masina, koja se vise ne nudi u Americi, ali u Evropi De Walt nema nameru da uvodi nove modele. Prednost je sto se nozevi ostre, nisu zamenjujuci, ali ovaj koji se prodaje kod nas je najverovatnije Type2, sa uzim nozevima koji mogu da se ostre manje puta, a i cena im je poprilicna.

Ostala tri dihta imaju izmenjive nozeve sa dve ostrice. To mi se uopste ne svidja, ali sta je tu je. Prijatelj koji se bavi trgovinom u Engleskoj mi je objasnio da prakticno dve firme u svetu prave ovakve masinice, obe su na dalekom istoku, i vecina modela izlazi iz iste fabrike. Naavno, svaki veletrgovac bira ono sto hoce da bude namontirano za njegove pare. Womax je po izgledu i karakteristikama jako slican JET-u JWP 12, sa tom razlikom sto jet koristi nozve koji se ostre. Po prijatelju, i De Walt je iz iste kuhinje.

Sa druge strane, Makita ima prednost sto je najtisi diht na trzistu. To mi se ne cini prevelikom prednoscu, ionako cu raditi na otvorenom.

Na kraju, sve mi se cini da je Womax nabolji izbor. Sa svim popustima koje mogu da dobijem na Makitu, ona je jos uvek preko 700 eura, a i ostala dva su tu blizu. To su pare na koje ako dodam 50% mogu da uzmem starij Jakorundu, koju opet ne bih znao gde da stavim. Sa druge strane vrhunska preciznost mi nije potrebna, diht cu koristiti za grubu brzu obradu, a za sve ostalo ide rucno rende.

Ima li neko iskustva sa ovim Womaxom?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Makita je samo 28 kg (imam je), pa mozes i lako da je nosis. Sem toga, ja sam vise od godinu dana radio na montazi (vec sam to pomenuo na nekoj temi) i imali smo preko 150 makita alata i nije ni jedna otkazala uprkos zestokom tempu po gradilistima i brodogradilistima. Ima i drugih proizvodjaca alata, sve izgleda lepo, ali nisu svi ugradjivali kvalitetan celik i ostale materijale, u tome je caka. Samo sada nisam skroz siguran jer ne znam gde se sve proizvodi, ali sve sto sam kupovao za sebe, a i ranije koristio, su made in Japan ili England i to je radilo bez greske. Kad kupujes jeftinije, znaj da su od losijeg materijala i lezajevi i remenje i nozevi i prenosni mehanizmi, pa budi spreman na placanje na cupriji, trazenje delova i nosenja po servisima. To je moj rezon - na osnovu dugogodisnjeg iskustva.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ja nemam diht, ali već neko vreme merkam šta bih uzeo. Taj Womax koji si pomenuo košta oko 40.000 rsd. Za istu svotu novca može se naći i Einhel varijanta ili malo skuple Holzstar ADH 200 diht abrihter ( http://www.alatnemasine.com/abrihter-diht-adh-200.html ). Iz mog nekog iskustva, kad kupiš te jeftine mašine, to je ok ako si ih planirao za 1-3 posla i spreman si da ih baciš posle toga ili da se igraš sa strugarima itd. Ja sam naleteo na Metabo DH 330 za 66.000 rsd i to je, po meni, najbolja kupovina jer taj uređaj ima samo reči hvale po stranim forumima, a razlika u ceni nije svemirska, ali sam siguran da u kvalitetu jeste. Proveri cenu sa prodavcem da ne bude iznenađenja :)

http://www.prodavnicaalata.rs/sr/proizv ... -metabo/51
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Metabo je bio 66000 pre koju nedelju, trenutna cena je 93000. Makitu bi trebalo da mogu da kupim za 80000.

No0 kad pogledas situaciju napolju, taj Metabo nije bas povoljan ni za 66000 rsd.

Recimo Bernardo TH330 http://www.bernardo.at/index.php?id=61& ... on_id=3166
i
Axminster CT330 su potpuno iste masine, iz iste fabrike.

Ono sto je najgore sto Metabo DH330 kosta isto koliko i ta dva napolju, a i dolazi iz vrlo slicne kuhinje. Kod njega je kao i kod ostalih nemacko samo uputstvo i dzep u kome zavrsava profit.

Makita je preko oko 130 eura skuplja. Ako Metabo ne bude uskoro na nekom popustu, sve mi se cini da je Makita bolje resenje. Po punoj ceni kosta isto.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

DeWalt 733 model košta oko 93000 rsd bez ikakvih popusta. Koliko sam video, kod 733 modela noževi mogu da se oštre.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Na kraju uzeta Makita. Necu stici da je probam pre kraja mesca, ali sam na prvi pogled vise ne zadovoljan.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Pozdrav za sve.
Dall makita 2012nb ujeda drvo tj dasku manje isto ili više od metaba dh330?
Makita nema blokadu tj zabravljivanje a metabo ima i svejedno ujeda ko blesav, ne mnogo ali iritantno baš
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Otprilike isto ako ne koristis trikove. Uz trikove Makita ne mora uopste da ujdede. DH nisam toliko probao.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Misliš na "trik" serijski jedan za redom komad da se ubacuje a prvi i poslednje da budu žrtveni?!
To radi odlično ali iritira kada treba 1-2 daščice da propustim onda moram da jo dodatno parče propuštam ili da sečem na nadmeru a to je oko 5cm sa jednog i 5cm sa drugog kraja daske.
Jel ima još neka caka? Jel makita ima kraće ujede? Mislim metabo ujeda prvih i poslednjih skoro 5 cm
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Pa potrošite koji cm materijala više. Nema pravila, sve i jedan nekad ujeda a nekada ne. Ako je veća serija u pitanju, treba ukalkulirati gubitak.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Ma uračunavam ja gubitak materijala sve je to ok, ali postoje situacije gde bi jako značilo da nema ujedanja ili da je minimalno.

Svi ti prenosni građ dihtovi nebi ujedali obradak da se podižu na 4 umesto dva navojna vretena, je moje mišljenje.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Imam stabilnu debljaču sa donjom pločom na četiri vretena i opet ujeda. Nije do broja vretena.
Post Reply