Ručna glodalica za meko drvo

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Saravalovinovacki
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 Oct 2013 12:53
Location: Bačka Palanka

Ručna glodalica za meko drvo

Post by Saravalovinovacki »

Poštovani,
Planiram da pazarim glodalicu srednje klase. Planiram da radim pretežno lipovo (meko) drvo
Da li neko može da mi preporuči nešto. Negde sam čuo da broj obrtaja mora biti na maksimumu (preko 33 000). Koliko jačina glodalice utiče na kvalitet rada.
molim za pomoć kao novajliji.
Unapred hvala
Ništa nije dugačko ako se dobro skrati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Broj obrtaja zavisi od precnika glodala. Sto sire glodalo, to manji broj obrtaja i obrnuto.
Od snage glodalice zavisi koliko veliki rez mozes da napravis u jednom prolazu, odnosno koji su maksimalni precnik i duzina glodala koje mozes da koristis. Pri tom veca glodala se prave samo sa prihvatom 12mm, a on postoji samo na glodalicama vece snage (reda 1300W i vise).
Na kvalitet najvise uticu sama glodala. I kavlitetna glodala nisu jeftina. Naravno i glodalica treba da bud eiole pristojno uradjena, da ne klacka na vodjicama, da mozes precizno da odredis dubinu...

Naravno, zavisi i sta ces raditi. Da li su ti dovoljni relativno uski rezovi, ili ti treba da pravis duboke (npr za cep i rupu).

Sto se snage tice, generalno imas tri kategorije:
oko 1000W
oko 1300-1500W
oko 2000 W

Svaka ima svojih prednosti i mana. 1000W ne moze da radi velike rezove i dolazi samo sa caurom za 8mm glodalo (eventualno dodatna za 6mm). 2000W moze sve, ali je prilicno teska i glomazna.
Mozda je ova srednja klasa, koja cesto moze da se nadje sa sve tri caure (6, 8, 12mm), a ponekad i sa colovom 12.7mm (ili ona postoji kao dodatni pribor), neki najbolji izbor.

Dalje naravno sve zavisi od cene koju si spreman da platis.
User avatar
Saravalovinovacki
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 Oct 2013 12:53
Location: Bačka Palanka

Post by Saravalovinovacki »

Prvo Mbole da se zahvalim na odgovoru. Sada su mi mnoge stvari jasnije. Manje više su mi jasne te proporcije, odnosa snage, broja obrtaja, cene... U praksi se prvi put susrećem sa ovim alatom tako da ne bih da pogrešim prilikom kupovine. Da mi se ne desi da pazarim nešto što je dobro ali u mom slučaju manje ili više neupotrebljivo.
Ali, da budem malo konkretniji sa postavkom "problema".
Planiram da uradim poneku dasku za ikone. Ona podrazumeva glodanje relativno velike ali plitke površine (površina max 500x300 mm a dubina do 5mm), kao i glodanje "lastinog repa" na poleđini za tzv kušak, širine cca 35-40mm, dužine od 300-400mm. To je što se radnog zadatka tiče, za sada sve.
Obzirom da je u pitanju hobi, cifra koju sam spreman da odvojim je otprilike 200 evrova (plus, minus). Pretpostavnjam da bi neka srednja varijanta jačine 1200 -1500 w odradila posao ali ipak, ništa ne košta da pitam (osim možda koje pivo).

Malo googlanja i videh ovo:
Black&Decker Glodalica KW1600EKA
Da li neko može da mi kaže vredi li ovo te pare.
Last edited by Saravalovinovacki on 28 Oct 2013 11:19, edited 1 time in total.
Ništa nije dugačko ako se dobro skrati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Oba posla koje pominjes, tesko da mogu da se urade iz jednog prolaza cak i sa najvecom rucnom glodalicom.

Duzina reza kod glodalice je manje vise nebitna, bitni su sirina i dubina.

Za glodanje povrsine ces morati da pravis neki sablon, a taj lastin rep verovatno da radis sa par prolaza ravnim glodalom, pa onda da samo skines ugao glodalom za lastin rep.

Jasno je da sto vise snage imas u glodalici i sto sire glodalo mozes da stavis u nju, posao ce trajati krace.

Mislim da ti je izbor OK, to jest da je to neka najuniverzalnija varijanta, s kojom ces moci da radis najveci broj poslova, osim onih najzahtevnijih, a da ostanes u rangu prihvatljive cene.

E sad jos samo ostaje da pronadjes nesto u tom rangu cene. Jedino sto vidim da se tu negde uklapa a da je pristojnog kvaliteta je Bosch-POF 1400, s tim da ona nema prihvat 12mm. Ne znam da li potoji kao dodatni pribor.
GOF-1300 koja se jos uvek moze naci ima i cauru 12mm, ali je vec dosta skuplja (a i kavlitetnija).

PS
Zaboravih
Popuni u profilu lokaciju (mesto odakle si).
User avatar
Saravalovinovacki
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 Oct 2013 12:53
Location: Bačka Palanka

Post by Saravalovinovacki »

Ups, izvinjavam se. Mislio sam da je mesto popunjeno prilikom prijave. Evo, ispravljeno.

Nisam pominjao jedan prohod. Pošto obim posla neće biti prevelik, nije mi toliko bitno da li ću za jednu radnu operaciju izgubiti 5 ili 10 minuta. Akcenat je bio više na izdržljivosti mašine. Dakle, Bosh POF 1400 ili B&D KW1600EKA
U svakom slučaju, osim ove, mnoge druge nedoumice si mi rešio.
Veliko hvala.
Usput, ako postoji još neko ko ima nešto da kaže o ovoj temi, samo napred. Svi saveti i sugestije su novajliji uvek dobrodošli.
Last edited by Saravalovinovacki on 28 Oct 2013 12:12, edited 1 time in total.
Ništa nije dugačko ako se dobro skrati.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Za to ti se ne isplati da kupujes alat, izaslo bi te preskupo, a pitanje je na sta bi to licilo i posle dosta truda. Odnesi nekom stolaru da ti uradi kako treba i ustedeces i dosta para i puno vremena.

Za amaterske potrebe, uglavnom za obradu ivica, treba kupiti nesto sto mozes pri radu drzati jednom rukom. Vece godalice su samo zamajavanje, one ti ne mogu zameniti frezer, a sa alatima (ako hoces neki kvalitet) izadju te po ceni tu negde isto. Uostalom, pogledaj cene kvalitetnijih glodala i bice ti jasno. Ja sam platio taj ceh iako takodje nemam velikih potreba.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moje iskustvo sa "stolarima koji to urade kako treba" je da ga uglavnom ne urade kako treba, vec ja posle moram da vadim trnje iz one stvari (ne pricam naravno o drugarima sa foruma, koji su mi neke stvari zaista radili "ko za sebe" al to je vec neka druga prica). Za sve izuzev grube obrade, to jest rasecanja i proterivanja kroz abrihter/diht, u se i u svoje kljuse, ili kod dobrog prijatelja koji je istovremeno i dobar majstor, pa ce to zaista da odradi kako treba.

Pre nego sto se za bilo koju opciju odlucis, pogledaj to uzivo, to jest uzmi u ruke.
B&D zadnje sto sam video, i pored "papirnih" jako dobrih karakteristika je katastrofa po pitanju izrade. Klackavo, svuda ogroman luft, plastika gde ne bi trebala da bude... Ko zna, mozda se nesto promenilo u medjuvremenu, zato ipak pogledaj sam (u krajnjoj liniji tvoji novci su u pitanju).
User avatar
Saravalovinovacki
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 Oct 2013 12:53
Location: Bačka Palanka

Post by Saravalovinovacki »

Ih Pezzo baš umeš da ohrabriš čoveka. U svakom slučaju hvala za kometar. Svaka sugestija je dobrodošla.
Lako je otići kod stolara i poručiti ono što želiš. Teži deo je namoliti ga da ti posao završi u razumnom roku, da uradi što si tražio, da uradi kako si tražio, polivati ga pivom ili već drugom tečnosti za podmazivanje :D Jer, ja sam za njega sitan i ne isplati mu se da previše vremena i truda odvoji za male pare. A sve to za nekoliko komada (ne)običnog drveta koje, nadam se da uz malo vežbe mogu završiti i sam.
Svašta je moguće uraditi samo je potrebno malo znanja, iskustva, mašte i nešto alata.
Neko, kakvo takvo znanje imam, iskustva sa glodalicom nemam i želim da steknem otprilike sa onim što tražim, mašta mi nikad nije manjkala. Moglo bi se reći da sam entuzijasta. E sad alat... Vremenom apetiti rastu tako da sve ono što mi sada deluje više nego dovoljno, sutra će biti malo i to je uvek tako. Na kraju krajeva ako ne uspem u nameri da postignem išta valjano sa ručnom varijantom glodalice, poslužiće za neke druge poslove. Å to kažu leba ne traži.

Nego, da li postoji neka konkretna prepreka da se sa ručnom glodalicom završi gore navedeni posao.
Ništa nije dugačko ako se dobro skrati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne znam tacno kako izgledaju ti konkretni poslovi, al ono sto pretpostavljam na osnovu tvog opisa, sigurno moze da se uradi rucnom glodalicom. Mozda treba jos napraviti nekakav sablon ili neku vodilicu ili nesto takvo, ali moze sigurno.
Posto ti vreme nije kriticno, nije ti ni problem sto ces to raditi 20 minuta a ne 45 sekundi.

Daj neku slikicu ili crtez toga sto hoces da radis, pa da vidimo sta ti jos treba osim glodalice.
User avatar
Saravalovinovacki
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 Oct 2013 12:53
Location: Bačka Palanka

Post by Saravalovinovacki »

Ovako otprilike treba da izgleda.

http://www.la-ram.rs/shop/images/Pravougaona.jpg

Naravno da je potreban šablon kako bi sve to bilo ravno odradjeno. Å ablon prlaniram da pravim po kupovini glodalice po nekim idejama koje sam video ovde. Å to se tiče ostalih operacija, mislim da hvatam većinu toga. Diht, cirkular, malo (mnogo) šmirglanja, čeono lepljenje i na kraju ova priča o glodalici. Naravno i kod ostalih operacija su saveti dobrodošli.

Još jednom veliko hvala na pomoći.
Primetim veliki napredak u sagledavanju svojih potreba i mogućnosti od kako sam član ovog foruma.:D:prsgore:
Ništa nije dugačko ako se dobro skrati.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Nije mi cilj da nekog ohrabrujem ili obeshrabrujem. Najnepostenije je ljudima ulivati laznu nadu i ja to ne zelim da radim, ljutio se neko ili ne. Za 200 evra to nema. Samo sablon za lastin rep je 150-200e, a svako sire glodalo blizu 100 evra. Glodalica za sira glodala treba da ima 2,5 KS pa navise, a takve malo kvalitetnije nisu ispod 500 evra. I kad jednom pocnes da kupujes, onda to ide 100 po 100 i uvek fali po nesto. Ocigledno je i da je uvek potreban i cirkular, vrlo cesto i abrihter, slajferice i td. I sve to menja prvobitnu zamisao da to moze biti jeftina razonoda.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ja imam B&D KW1600EKA negde godinu i po dana. Iskreno ga nisam bas puno koristio, jedino za "kopanje" kanala na ploci stola za glodalicu (jos uvek nije gotov).
Mogu da ti kazem da ima snage, jeste da su cevke malo klackave u slobodnom hodu,ali kad se pritegne nije klackav, ima i mikro podesavanje kao i POF 1400, nema "dodavanje gasa", a POF ima (oznaka ACE), ali zato B&D ima 200 wati vise snage. i dobijas 6 bitova( ne verujem da su "Pirana' ali su ok). dalje ima duplu paralenu vodilicu (dakle gredu obuhvata na obe strane) ima i 3 prihvatne caure.
I ja sam imao slicnu dilemu Bosch 1400ACE po ceni od oko 190 eura i B&D za 150 eura. Uzeo sa B&D jer su mi ga dali na 3 meseca i na preporuku jednog naseg clana (zaboravio sam koji)
Ovaj tvoj zadatak ce obaviti i Bosch i B&D, bez sablona za lastin rep, samo bice tu najmanje 10 minuta kopanja+15 minuta smirglanja da se povrsina lepo poravni. Mislim da ce ti jednostvnije biti da ti neki stolar na abrihtu poravna povrsinu, a ti posle nalepis lajsne sa strane.
Last edited by dikar on 28 Oct 2013 17:47, edited 1 time in total.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Evo oba modela
http://www.bosch-do-it.com/gb/en/diy/to ... .jsp#tab_1
http://www.blackanddecker.de/powertools ... KW1600EKA/
meni Bosko deluje plasticnije, ali zato ima samo 3.5 kgr, a B&D ima 6 kgr pa je malo tezi za rucni rad, mada kad sam vadio kanale na ploci nije uopste cimao levo-desno
Last edited by dikar on 28 Oct 2013 18:13, edited 1 time in total.
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Post by bumbus »

I ja takodje imam B&D KW1600EKA vec oko 5god. Uglavnom je koristim za ivice. Po meni sasvim solidna masina za tu cenu. Vertikalne vodjice su se malo pohabale tako da ima malo klackanja....
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Tema otisla u ofsajd...
Evo na linku kako to treba da izgleda: http://www.atelier-st-andre.net/it/pagi ... avola.html ali tu uopste nebi mnogo odgovarala neka dzomba od glodalice. Na linku je prikazano rucno ukopavanje povrsine za oko 3 mm, pise da treba od 2 do 5. Znaci to je daska od lipe, a na poledjini je taj kušak od hrastovine koji se uvlaci u kanal sa zakosenim ivicama. Koliko znam, to se ne lepi i mora biti precizno uradjeno od dobro suvog drveta.
Ne znam kako bi to glodalicom, to moze pantografom ali je skupa opcija, mozda neka improvizacija. Rucno je tesko izvesti precizno ukopavanje cele te povrsine.
Post Reply