Mio standard hobi kombinirka

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Mio standard hobi kombinirka

Post by DuKhan »

Postovani majstori imam par pitanja za Vas,

Kupio sam dve masine MIO standard hobi kombinirke, jedna ima sve operacije osim dihta, dok je druga polomljena i nije imala nista osim dihta. Elem iskombinovao sam dve masine i napravio jednu koja ima sve... problem koji imam je sledeci...

1. Kada pokrenem masinu sve radi ali valjci za prihvat daske na dihtu se ne okrecu, tako da nisam siguran da li se oni ukljucuju tek kada stavis dasku ili treba da se vrte sve vreme?

2. S obzirom da se valjci nisu okretali otvorio sam mehanizam za diht (onaj deo na koji se stavlja kais), unutra se naleze zupcanici koje sam intelitentno izvadio :pucko: i vise ne mogu da vratim tako da se zubi uparuju, ako je neko imao slican problem molim Vas da mi pomognete. ako je potrebno okacicu slike...
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

"ali valjci za prihvat daske na dihtu se ne okrecu"
----
Nisi postavio pogonski lanac kako treba. Mislim da je ranije na ovom forumu bilo reci o tome i da postoji i slika kako ide taj lanac preko lancanika.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Imas na forumu ja sam objasnjavao rad tog reduktora, To je planetarni reduktor sa dva planetarca i dva veca zubcanika na osovini reduktora. Ta dva zubcanika istog su precnika a sa razlicitim brojem zuba. Tacnije jedan ima dva zuba manje u odnosu na drugi sto mu ustvari daje smicanje odnosno redukciju za ta dva zuba. Na osovini jedan se zucanik obrce slobodno oko ose osovine a drugi treba da naskoci na stifnu koja je probusena na centralnoj osovini. Obicno ta stifna pukne i nema pomeranja druog zubcanika koji je spregnut sa lancanikom. Jedina greska koja semoze desiti pri sastavljanju je da obrnes zubcanike. Tada ce valjci obrnuto vrtiti jer ces promeniti smer pa nece uvlaciti dasku nego je izbacivati. Ako ne vrti pogledaj stifnu garant je ona pukla pa nema obrtnog momenta.
Poz!
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Image
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Image
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Image
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Ponovo sam danas sve sastavio i vodeci se vasim savetima,
meni sve deluje ispravno

Slika 1 polozaj lance deluje logicno ne vidim kako bih mogao da pogresim
Slika 2 na slici se vide dve stifne koje su OK i rupa na osovini koja se slobodno vrti (na nju ide pripadajuci klin koji imam)
Slika 3 sastavljen reduktor na slici nije prikazan drugi veliki zupcanik koji sam kasnije dodao...

Kada se sastavi sve deluje da je na svom mestu... ali se sa valjcima nista ne desava, kada vrtim valjke oni pokrecu mehanizam ali kada vrtim mehanizam nista se ne desava sa valjcima ???
Meni deluje da se sve slobodno okrece i da nista nema sto pogoni mehanizam.

Masinu pokrecem sa jednim motorom koji vrti abrihter, a sa zadnje strane sam mu namestio remenicu koja vrti reduktor, tako da istovremeno jedan motor pokrece obe stvari. masinu sam probao sa motorom ali se valjci ne pokrecu... Danas dok sam probavao sam vrteo rukom ali ne bi trebalo da ima razlike ruka motor ... svejedno.

Ovo sr... mi je pojelo dzigericu jednostavno mi ne ide u glavu kako to cudo radi...
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

u reduktoru nemas drugog velikog zupcanika !!!!

rupa na osovini je za stift koji se stavi kad se ubaci drugi zupcanik.

prvi je blokiran stiftom na pocetku osovine(dva patrljka koji vire iz nje)

zato ne moze da radi,on se nalazi jedan ispod(ili iznad)drugog i razlika je SAMO u jednom zubu.

ta sprega sa planetarcima pokrece reduktor za valjke.

ostalo sve je na svom mestu.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Znao sam da cu da napravim zabunu kada sam slikao bez gornjeg zupcanika. :hurra:
Izvinite malo sam bi lenj a ruke su mi bile masne tako da nisam slikao kada sam montirao i taj drugi zupcanik.

Problem je bas u tome sto imam sve delove a ono nece da radi. Mozda je problem u pravcu okretanja reduktora, ili mozda u redosledu zupcanika koji ide provi a koji drugi... ili nesto trece....:/

Meni je neobicno sto je sredisnja osovina pokretna i cini mi se da ima lager, na njoj je zupcanik za lanac koji je takodje slobodan i na koji se kaci privi veliki zupcanik, takodje na istu osovinu ide i drugi zupcanik koji je pricvrscen stiftom... sve mi nekako deluje slobodno da se okrece oko svega???
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ako imas sve delove mora da radi,ja sam ga x puta otvarao ,stavljao lezajeve umesto bronzanih caura.....:)

kojim god redosledom stavio glavne zupcanike uvek ce ici u pravom smeru (provereno);)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Nece singer promenice smer ako obrnes zubcanike. Ja se bojim da nisu oba zubcanika ista mislim na broj zuba, da neko nije u bacio od drugog reduktora isti zubcanik. Prebroj zube na velikim zubcanicima jedan mora imati dva zuba manje. Ako je tako onda mora da radi.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mislim(ubeden sam) da je razlika samo u jednom zubu vise :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

razlicit je broj zuba,

OK sutra cu opet sve da povezem pa se javljam.:prsgore:
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

OK momci, mozgalica se nastavlja.

Zupcanici imaju razlicit broj zuba provereno. moj problem ostaje isti kada su zupcanici pogresno postavljeni valjci se vrte u pogresnom smeru tj izbacuju drvo iz dihta :prsdole: A kada su pravilno postavljeni onda se nista ne desava valjci se uopste ne okrecu. Reduktor se pregreva i izbacuje mast iz sebe, ne znam da li to ima neke veze, ali predpostavljam da je kais prenategnut.

Samo da budem siguran kada radis na abrihteru drvo dolazi sa prednje strane a kada stavljas u diht onda sa zadnje strane masine.. gde je i nazubljeni zupcanik za prihvat.

Ja trenutno obradjujem drvo tako sto ga na silu guram kroz masinu sto je donekle OK ali ostavlja ponegde duboke izglodane delove a na krajevima kada ih vadim takodje zasece dasku. No radim sa onim sto imam dok ne resim problem ili izvrsim kolektivno samoubistvo :forbannad:
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

postavi sto vise slika svih delova ,rastavljenih pojedinacno i na masini namontirano pa cemo ti sigurno pomoci da pravilno slozis i da radi :prsgore:

p.s. ovako ne vredi ::neznam::
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply