Nova igracka

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Nova igracka

Post by mbole »

Dremel sam kupio jos negde 1999-2000 i to polovan. Koliko je radio pre toga pojma nemam, ali pretpostavljam da mu je danas vec 20-tak godinica.
Lepo se naradio, lepo je i radio, ali svemu jednom mora doci kraj. Jos uvek funkcionise, ali vec pomalo zeza, nece bas uvek da se pokrene, treba ga malo "titrati" vec ima lufta u lezajevima...
Rasturao sam ga, podmazivao lezajeve, sredjivao elektronikicu, ali vec je spreman za penziju.

Image

kanuli su neki novci, pa je red bio da se malo ponovim.
Izbor: Proxxon IBS/E.
Sa slika na web-u nisam bio bas siguran koliki je, pa sam se dvoumio izmedju njega i FBS 240. No kad sam ga video uzivo, ispalo je da je samo malkice veci od dremela.
Mozda sam mogao da pazarim LBS/E koji se razlikuje samo po tome sto ima nesto duzi "vrat" i verovatno bi bio zgodniji za mnoge primene, ali malo kasno mi je to palo napamet.

Image

Image

Odmah sam uzeo i pedalu za ukljucivanje iskljucivanje. Mnogo je zgodnije paliti ga nogom posto onda moze lepo jednom rukom da se drzi obradak a drugom alatka.

Image


Dolazi u finom kofercetu, sa 20-tak komada glodala, bruseva... i 6 caura od 1 do 3.2mm.

Image


Prvi utisak je odlican. Daleko je tisi od Dremela (cak i kad je Dremel bio nov). Deluje kvalitetnije uradjeno, plastika je bolja, nekako "meksa" na dodir (naravno uopste nije mekana samo je utisak takav), deo na vrhu je od aluminijuma, prekidac je cvrst to jest nije "landarav" kako to ume da bude na jeftinijim alatima, potenciometar lepo klizi sa taman onoliko otpora koliko treba da se ne bi sam pomerao zbog vibracija (sto mi je jako smetalo na dremelu).

Iako Dremel nazivno ima vecu snagu (125W prema proxonovih 100W), Proxxon je realno jaci. Uzrok tome je sasvim drugaciji motor. Motor nema cetkica, vec je takozvani DCBL to jest Brushless DC, odnosno jednosmerni motor bez cetkica. Elektronika daje impulsnu jednosmernu struju, kojoj se menja frekvencija, a napon ostaje isti, tako da je moment na nzem broju obtaja daleko veci nego kod dremela (na visokim obrtajima su priblizno isti, ali tu moment i nije od prevelikog znacaja).

Takodje preciznost vodjenja caura odnosno glodala je veca nego kod dremela. Caure su trokrako razrezane sto takodje doprinosi preciznosti u odnosu na cetvorokrako razrezane. Nazalost dremelove i proxonove nisu iste, to jest ne mogu se medjusobno menjati.

Jedino gde je dremel malo bolji je hvat kada se radi iz ruke, ali to se da srediti tako sto se napravi caura koja ide oko prihvata fi 20mm na vrhu i oblikuje slicno dremelovom prihvatu.

Da je jeftin, nije bas. Sama alatka je oko 110 evrica (komplet sa kofercetom i priborom), plus jos oko 25 za papucu.
Nazalost trenutno nisu imali sajlu, tako da to ostaje za sledecu nabavku.

Gorepomenuti FBS 240 je dosta jeftiniji (negde oko 70 Eur), nesto manji i zgodniji za drzanje, ali je sa klasicnim kolektorskim motorom.
U sustini je u rangu cene sa novijim dremelima koji rade na 220V, koji evric gore ili dole, zavisno od modela.
LBS/E je suplji za 10-tak evrica (oko 120).

Dremel ima nesto siri izbor pribora, mada ni proxonov uopste nije zanemarljiv i deluje kvalitetnije. Glodala, burgije... su naravno upotrebljivi i od dremela. Uz neke prepravke verovatno se moze koristiti i dremelov pribor.

Trenutno se zanimam pravljenjem prihvata za kopirku i montaze na strugic.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Prosle subote sam ga gledao na bubanj potoku...da nije to bas taj?
:)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam kupio u radnji, kod Bito group.
Jedva sam ih nasao na Smederevskom putu. Brojevi su "veseli" pa je recimo 18b izmedju 22 i 22d, pri cemu je 22d pre 22, i izmedju ima jedno kilometar-dva :)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:tummenupp:

U zdravlje da služi
User avatar
milanbeograd
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 03 Dec 2013 22:57
Contact:

Post by milanbeograd »

Upravo nadjoh ovu sliku na netu i drago mi je sto sam na forumu.

Sa srecom i neka vecno sluzi.

Pozdrav svima!
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Da dignemo temu iz mrtvih .... Može li Proxxon da se koristi za fino seckanje mesinga tj. pravljenje finih i preciznih kanala (slitter) ?
Mbole, jesi li uspeo da ga namontiraš na strug ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ih... odavno je napravljen nosac :)
Samo zaboravim da postavim slikice

Image
Image
Image
Image

Slitter je vise za rezanje, to jest kao cirkular (ovaj nosac je rasecen njime), samo sto je u pitanju precizna sirina reza, mada moze da se koristi i za zleb.

Nije mi nekako za to. Tu je potreban mali broj obrtaja, tipa 100, ili cak i manje i veliki moment (nosac sam rezao tako sto je testericu okretao strug, a nosac bio stegnut umesto strugarskog noza).
A i pitanje je da li postoje testerice dovoljno malog precnika i rupe da bi mogle da se koriste u njemu (standardne su jednostavno prevelike za njegov najnizi broj obrtaja, o prihvatu tj rupi od 14mm da ne pricam).
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Koje operacije obavljas na strugu sa ovim dodatkom ? Ili ti strug sluzi samo kao koordinatni sto ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U sustini sluzi ko koordinatni sto, al sa fiksnom Z osom.
U glavu uhvatim komad, a sa zadnje strane spindle postavim zupcanik koji mogu da blokiram jednim pinom koji uskoci izmedju zuba.
AKo zupcanik ima recimo 40 zuba, mogu da indeksiram polozaj glave na 90, 45.. stepeni.

Npr trebalo je kad sam pravio ovo glodalo sa slike skinuti po oko 1mm svuda osim na 4 mesta. Malo pomeris polozaj glodala iznad ili ispod ose i dobijes grudni ugao (isto kao sto su ostrena glodala za drvo). Zakreces za po jedan zub, skidas goldoalom, tako 13 zuba, pa onda preskocis dva zuba, pa opet sledecih 13 skines... i ostanu ti 4 seciva. Trebalo mi je glodalo tacnog precnika sa vodjicom precnika 5mm. Zabusim malo manjom forstnre burgijom, probusim sa 5mm kroz centar tako dobijenog upustenja, i ionda ovim doteram na tacnu meru a dobijem da su mi upustenje i rupa 5mm potpuno koncentricne.

Posle sam smislio jednostavniji nacin (preradio jedan forstner), al radilo je i ovo.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Pretpostavljam da je upitanju HSS, pa me interesuje kako se mali Proxxon pokazao sa tvrdjim materijalom tj. koliko brzo to uopste ide. Sa mesingom i aluminijumom ne bi trebalo da ima problema. Neko vreme razmisljam sta da uzmem LBS/E ili ovaj novi mali Micromot 230E (bese ova tema na jos jednom forumu :) ) i koliko je u praksi upotrebljivo. Ideja mi je da ga koristim za glodanje pre svega mesinga ,ali ponekad mi i zatreba nesto od HSS-a. Naravno, ne mislim da ova igracka moze da zameni nesto ozbiljno, vec za povremeno pravljenje sitnih delova.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Neke sitnice poput ovoga :D :smejanje:

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da je ovo bio neki 3840, neokaljen naravno.
Ide sporo u celiku.
Da budem iskren, cini mi se da mesing nisam ni probao. Radio sam u drvetu i par ovakvih zanimacija sa celikom.
Ovo u njemu je Dremelovo HSS glodalo, posto karbidno ovako malo nisam uspeo da nadjem, nije bas ni namenjeno za celik (barem prema deklaraciji), vec za drvo i obojene metale. Relativno brzo se istupi pri ovakvoj upotrebi.

On je za male i fine stvari. Ne mozes od njega ocekivati ne znam koju brzinu u skidanju materijala, posto nije za to ni napravljen, vec da to sto skida moze da radi polako i u malim koracima.
I ovo sto sam ja radio s njim je u sustini "silovanje", al ...

Vise je za neko doterivane, nego za samu izradu, to jest uklanjanje velike kolicine materijala.
User avatar
SaleB
Šegrt
Posts: 33
Joined: 25 Nov 2009 06:10
Location: Beograd

Post by SaleB »

Proxxon je dosta dobra firma, sa srecom da sluzi.

Ja imam Micromot set na 12v, takva ceona glodalica, mala ubodna i mala vibro slajferica. Ove druge dve nisu mnogo koriscene, ali glodalica je stajala pored lemilice i koristilla se vise puta dnevno poslednjih 10 godina, a pre toga je prezivela moje odrastanje, jer sam taj set kupio kad sam imao 14 godina. Za poslednjih 20 godina je samo jednom crkao prekidac za ukljucivanje i sto sam imao problema sa futerima korodirali su pa su glavili ili proklizavali, ali tad nisam znao da mogu da ih tretiram cetkicom i uljem. Od kako je Bosch GRO dosao, Proxxon stoji u koferu, a osnovni razlog zamene i jeste bi taj sto je poceo da me nervira kabl.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Re: Nova igracka

Post by momirz »

Bole moze li na nju promenljivi proxxon futer.
Sa fotki glava mi deluje dosta ukopana a futer je 17mm precnik.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Nova igracka

Post by mbole »

Da budem iskren.. ne secam se ali cini mi se da ne moze...
Nije mi tu sajla da proverim (pozajmio drugaru), a cini mi se da je ona dosla s futercetom, i da ono nije moglo direkt na alatkicu.
Da... navoj viri bas kratko, nekih 5mm, a rupa je nekih 13mm precnika
Post Reply