Stubna bušilica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
aleksandar111
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 20 Nov 2013 18:34
Location: Herceg Novi

Post by aleksandar111 »

Waterman wrote:Cijene su 230€ za Einhell (Amazon.de -novo) i 354€ za Gude u Zagrebu.
Evo majstore da ti ustedim koji euro, na ovu adresu Gude je 209.00e


http://www.comtech.de/Heimwerken-und-We ... hrmaschine
Umetnost je znati zanimljivo pričati, ali je jos veća umetnost znati pažljivo slušati
User avatar
Waterman
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 12 Dec 2013 15:01
Location: Zagreb

Post by Waterman »

aleksandar111 wrote:
Waterman wrote:Cijene su 230€ za Einhell (Amazon.de -novo) i 354€ za Gude u Zagrebu.
Evo majstore da ti ustedim koji euro, na ovu adresu Gude je 209.00e


http://www.comtech.de/Heimwerken-und-We ... hrmaschine
Hvala na pomoci prijatelju, ali zaksnio si s ugodnom informacijom - tri dana. Ako malo pažljivije procitaš moj post od prije tri dana pohvalio sam se da sam KUPIO stupnu bušilicu Einhell, Jer mi je Gude preskupa.

Ova tvoja info je sad ko sol na ranu. Da sam za to znao ranije uštedio bi nešto euricha.......... ali tu je još i špedicija (koja za takvu težinu košta).

Ipak, hvala na pomoci.

Poz
User avatar
zaficak
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 02 Feb 2015 23:12
Location: Subotica

Post by zaficak »

Pozdrav, da ne otvaram novu temu, prelistao sam teme o stubim busilicama i nisam naisao na podatak, da li neko zna ima li razlike u kvalitetu izrade einhell-ovih novijih stubnih busilica u plavoj varijanti i one malo starije u sivo-narandzastoj? Ako neko zna, unapred zahvaljujem na odgovoru!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mnogo su vece razlike u kvalitetu izmedju pojedinih primeraka iste serije, nego sto su sustinske razlike izmedju starih i novih Einhell busilica. Sve serije su za mazohiste.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

BR wrote:Mnogo su vece razlike u kvalitetu izmedju pojedinih primeraka iste serije, nego sto su sustinske razlike izmedju starih i novih Einhell busilica. Sve serije su za mazohiste.
Surovo, ali (verovatno) istinito. Svaka čast za formulaciju :tummenupp:
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ma izgleda da je najveci problem kod kineza sto oni uglavnom rade petkom popodne ili ponedeljkom ujutru. A tek po koja se sklopi u neko drugo vreme. ;)

Jednom sam se zezao pa u radnju nosio komparator i nosac, dok me nisu izbacili. Od tri kung fu stubne busilice koje sam pogledao, ni jedna nije bila dobra u celini. Jedna je bila losa po svim parametrima, a druge dve su bile lose po negde. Na jednoj se pinola nije klatila na donjem kraju hoda, ali nije ni isla pravom putanjom, nego izadje na napred na pola hoda, pa se onda vrati na nazad pri kraju, a kod druge je to bilo u redu, ali je sam morze konus bio izbusen ukrivo, pa je bacala trn dve desete. Od tri komada mozda da se sklopi jedna dobra, ali kada na njihovu cenu dodas cenu masinske obrade i materijala da se to uradi, mozes da kupis i glodalicu za metal.

Kod nas je problem sto nema ni skupih a dobrih stubbnih busilica, posto izg;leda trziste nije zainteresovano. Sve mi se cini, da je za amatera koji hoce prcizno busenje, mnogo pametnije da kupi kung fu masinsku glodalicu, koja se sredjuje daleko lakse, pa da je koristi kao busilicu, a i da izglodje nesto kada zatreba. A taj sport nije ni preskup.
User avatar
zaficak
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 02 Feb 2015 23:12
Location: Subotica

Post by zaficak »

Hvala lepo na odgovoru.


Vec neko vreme prelistavam oglase u potrazi za starijom polovnom stubnom busilicom koja bi mi odgovarala. Ali retko kada naidje nesto sto valja, ili bude preskupo. Svaka roba ima cenu i kupca, ali cini mi se da kod nas polovan alat kosta duplo od realne vrednosti. Nadao sam se da su te sivo narandzaste einhell u rangu sa nekadasnjim zutim einhell alatom, koji je koliko znam solidan hobby alat.

Glodalice cak i u kung fu varijanti su oko 600E, a to je duplo od onog sto sam imao na umu za stubnu. Sto je najgore, imam dobru stariju AEG busilicu od 850W ali ne mogu ni cestit stalak da nadjem kao kompromis za stubnu. Izgleda da ostaje da cekam i da se nadam ::neznam::
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

O trzistu polovnih alata kod nas smo vec naqdaleko i nasiroko pisali. No trziste novog alata je prilicno slicno, kvalitetnog alata nema, a ono cega ima je presiroko.

Kod nas cene kvalitetnijih Kung Fu stubnih busilica pocinju u rangu od 600 eura. Pod kvalitetnijim kinezom mislim na Optimum, on je i dalje kinez, ali nije pravljen samo ponedeljkom i petkom, pa moze da se probere. Kod Dinaka je najmanji Optimum 80 000 dinara, sa motorom od 750W, otprilike isto koliko i najjeftinija glodalica na trzistu, koja je po onom sto sam gledao ipak radi preciznije od stubne busilice, i ima motor od 550W. Jedina mana je sto je velicina elemenata koji mogu da se buse manja, no to je ogranicenje na koje moze da se navikne.

Ono sto je strasno je to da je kompletna razlika u ceni, od Einhela za 40 000 do Optimuma od 80 000 dinara, samo u malo vecoj paznji prilikom izrade. Cak im je i tezina priblizna, i kvalitet liva, a to nije dovoljno poboljsanje da opravda duplo vecu cenu.

A cestiti stalak napravljen tamo gde se prave dobre masine, recimo Dussov, kosta vise od onoga sto bi ti hteo da das za stubnu. Mogu da zamislim koliko kosta njihova stubna busilica.

Jedino resenje je da cekas i pratis oglase. Meni j stubna busilica bila na listi za nabavku nekoliko godina, i onda mi je naletela bas onakva kakvu sam trazio, za ne previse novca. Kod takvih masina nema hocu je sada, nego moraqs da budes strpljiv i spreman.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Nije stubna bušilica, ali mi se stalak iz linka jako dopada-
Link 1 Link 2 iz istog videa.
Gdje bi se nešto takvoga moglo nabaviti i koja bi bila cijena?

Edit - našao - link
Last edited by riba on 02 Feb 2016 10:20, edited 1 time in total.
User avatar
zaficak
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 02 Feb 2015 23:12
Location: Subotica

Post by zaficak »

To bi bilo ovo

http://www.amazon.de/WABECO-Bohrst%C3%A ... %C3%A4nder


Ima ga u vise velicina, ovaj sa linka je najmanji cini mi se.


Sad sam primetio da je vec stavljen link :rodna:
Last edited by zaficak on 02 Feb 2016 11:36, edited 1 time in total.
User avatar
Gregi
Šegrt
Posts: 23
Joined: 16 Mar 2015 09:01
Location: Sisak, Hrvatska

Post by Gregi »

riba wrote:Nije stubna bušilica, ali mi se stalak iz linka jako dopada-
Link 1 Link 2 iz istog videa.
Gdje bi se nešto takvoga moglo nabaviti i koja bi bila cijena?

Edit - našao - link
Ovo je stranica na engleskom i mogu vam reci da su cijene dosta dobre i povoljna je dostava. Pise za hrvatsku 10 eura.

http://www.fine-tools.com/
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Taj Wabeco nije dobro resenje. Jedno vreme ga je prodavao Dictum, i izbacili su ga iz ponude posto se pilicno musterija zalilo. Problm je u tome sto je to u sustini kinski poizvod, koji su Nemci malo doradili, ali koji i dalj pati od problema. U sustini, on nikada ni nij bio namnjen za stolaiju, vec da se koristi kao mala glodalica za glodanje plastike, za maktare.

Za busenje rupa precnika do 5-6 milimetara je OK, a uopste ne radi sa forstenerima, koji zahtevaju veci pritisak na materijal. Konzolna konstrukcija od sipki 35mm, sa cvorovima od gusa, sa duzinom poluga kao sto su na Wabecu ne moze da izdrzi opterecenje a da se ne pomeri ili uviije.

Mnogo bolje resenje je BDS-ov stalak zkoji menja magnetnu busilicu, ili DUssov stalak, no oni kostaju toliko, da za te par moze da se nadje bolje resenje.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

vrhunac je (na slici)da u stalak stavis dve obicne busilice :smejanje::smejanje::smejanje:

verovatno da menja ceparicu :oskyldig:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

BR wrote:Mnogo bolje resenje je BDS-ov stalak zkoji menja magnetnu busilicu, ili DUssov stalak, no oni kostaju toliko, da za te par moze da se nadje bolje resenje.
A da li bi bilo isplativo da se "iskorpira" Duss-ov ili BDS-ov stalak ili bar nesto slicno? U onom delu gde smo komentarisali sa you tube-a neku glodalicu, pomenuli ste kako bi bilo preciznije da se uradi sa linearnim lezajevima. Nosac za obicnu busilicu je daleko jednostavniji od onog, pa mi se cini da bi ga bilo "lakse" napraviti... Neka bude precizan u deseti deo mm, pa je pun pogodak!
Last edited by elektrolog on 03 Feb 2016 20:36, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sto da ne, mislim da bi takvo resenje moglo prilicno jdnostavno da se napravi, i da bude prilicno precizno, na stolarskom nivou. Cak bi moglo da ima i poprilicnu dubinu rada od ivice materijala.

O tome sam razmisljao dok nisam nabavio ozbiljnu stubnu busilicu. No, ako se vec ide na to, ja bih isao na varijantu bez busilice, posto je ona uvek problematicni element, vc sa fiksnom osovinom i prenosom sa motora. A cela glava bi isla gore dole, posto je to daleko preciznije u amaterskim uslovima nego pokretna pinola.

Probacu da nesto skiciram ako signem ovih dana.
Post Reply