Moje opremanje hoby radionice

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Moje opremanje hoby radionice

Post by nlazovic »

Počelo je davnih 90-ih kada sam umesto plaćanja majstora, kupio prvi alat i odradio drvenariju i roletne sam. Istina, roletne je počeo da radi majstor (kakva je tuga nazvati ga tim imenim), a kako nimalo nisam bio zadovoljan njegovim radom, posao sam završio sam, bez ikakvog iskustva.

Bosch PSB 500R

Image

Za ovog malog Boscha, majstori kažu da je extra, ne kvari se, robustan je ... Ma pravi hoby alat kakav bi i ovi novi krševi trebalo da budu. Radi kao sat i dan danas.

Bosch PSS 23 iliti tako nešto

Image

Ne zna se šta sve nije išmirglala i radi ko sat.

Nakon krize i pogaženog obećanja samom sebi da ću svakog meseca da kupim po neku alatku ... Počelo se za zidanjem vikendice i moralo se kupiti nešto alata. Kako nisam bio pri parama, a nisam nikakva iskustva sa ovim alatima, rekoh, da kupim, odradim pa da bacim u đubre.

Einhell brusilica

Image

Slomio sam joj kočnicu posle nekoliko promena brusnog kamena. Nisam nikako uspeo da je uništim, a za zamenu brusnog kamena koristim originalni ključ i tanki ključ od poni bicikle.

Einhell rende

Image

Otesala greda i greda. Ceo krov, galeriju ... I to sa nožićem koji dolazi uz nju. I dan danas bi sekao da mi komšija nije šišao eksere sa njom. Častio sam je pre neki dan sa Makita nožićima.

Einhell šlajferica

Image

Moja omiljena alatka. Ošmirglala sve grede na krovu, 30 m2 poda (pod mi je od OSB tabli), komšija radio parket u stanu, daske za čamac ... ma ne zna se šta nije Jednu sam sredio dok je bila u garanciji, ali mojom greškom jer mi se žurilo pa sam nalegao na nju i razvalio joj lagere. Kako je bila u garanciji, dali mi drugu koja je odradila nešto manje nego ova prva, ali radi i dan danas.
REZIME za Einhel (tadašnji). Za rende i šlajfericu sam tada platio oko 50-ak evrića i planirao da ih bacim, ali oni rade i dan danas i vrede svaku paru koju sam u njih uložio. Kod ovih alata je najbitnije da se ne forsiraju. Ne pritiskati, već lagano i odmarati ga čim se zagreje- traje veoma dugo. Å lajferica nema zaštitnu gumu oko prekidača pa se isti napuni prašinom i neće da radi. Relativno jednostavno se čisti i opet je ko nova.

Nakon dužeg niza godina, ponovo me zasvrbelo da kupujem alat (nikako da se otresem tog poriva :) ), pa sam navalio ko mutav (dok je bilo para u novčaniku). Alatke od letos.

Ne znam zašto, ali ... što volim ovaj zeleni alat :)

Festool PSB 300 EQ

Image

Nekad sam imao Makitu u firmi kao i kompletan alat pa sam pozajmljivao. Promenio firmu - ostao bez alata.

DeWalt DW615 900W

Image

Nisam je još isprobao. Ovog leta kupujem glodala i kreće akcija.

Kupovina - najnovije :)

Metabo KHE 24SP

Image

U blokovima bez ovoga, ne može ni slika da se okači. Svi je imaju, ali kad mi treba, nije im tu.

Metabo KS 66 cirkular 190

Image

Nečim mora i da se seče. Naleteo povoljno u extra stanju pa nisam odoleo.

Festool ETS 125 EQ

Image

Stvarno ne mogu da odolim ovim zelenim :)
Last edited by nlazovic on 11 Mar 2013 18:48, edited 1 time in total.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Nabavilo se i nešto dodatnog materijala i sitnih alatkica.

Pomagala

Image

Morao sam ovo da nabavim :P

Burgije SDS

Image

Makita P serija i Irwin su bile na neko extra popustu koji još traje (domaća internet trgovina). Irwin na oko su extra, odlična obrada, masne ko burek

Burgije za drvo

Image

Nisam uspeo da nađem Fischer pa da i njega imam u kolekciji.

Image

Na ovoj slici se vidi kvalitet završne obrade (obrati pažnju na kanal za odvođenje strugotine). Levo je ruko, desno Irwin. Kad su uzmu u ruku, izbor je jednostavan. Ruko sam platio skuplje od Irwina, ali ga nije bilo u dimenziji 10mm.

Testerice za ubodnu

Image

Ova na vrhu mi je omiljena.

Kutija za alat

Image

Cena oko 600 rsd, a tačno se uklapa po dimenzijama.

Bitovi i nastavci

Image


Takođe na popustu. Kesica sa dva Irwin bita je oko 130 RSD.
Last edited by nlazovic on 11 Mar 2013 23:02, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Lepoooo :)
Moram da priznam da sam retko gde (da ne kazem nigde) video kombinaciju Einhell i Festool.
Razmisli i o stolu za glodalicu. To ti je alfa i omega stolarskih poslova.

A gde radis sa tim alatom?
User avatar
zzz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 19 Aug 2008 23:01
Location: Priboj

Post by zzz »

Mislim da bi komplet stega i stegica bio od koristi u radionici.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

metabo wrote:Lepoooo :)
Moram da priznam da sam retko gde (da ne kazem nigde) video kombinaciju Einhell i Festool.
Gledam alate koje covijek ima a kad ono dum Festool :skratta: i to ne jedan nego dva dum dum :skratta:
svaka cast i da razumijem te sto se zelenog tice i meni se uvuklo pod kozu. Samo sto sam ja nabavio skoro sve rucne alate koji mi trebaju al sad pikiram pribor za festo koji u konacnici dodje ko i alat :D

samo naprijed!!
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Einhell je , bar nekad, bio dobar alat za neprcizne radove. Å lajferica mi služi za velike površine, brusilica nešto da potkratim od metala kao i za struganje boje čeličnom četkom. Rende je radilo sa gredama i letvama koje su mi ostale od šalovanja (naravno da sam prvo skinuo sav malter). Naravno, fina podešavanja postoje samo na papiru.
Festool i ostali alati su me cenovno izašli jako povoljno jer ga po regularnoj ceni ne bih nikada kupio. Mnogo mi se sviđa, ali mislim da je precenjen alat. Kupujem kad mi ponešto naleti. Dobro se raspitam. Meni dobar alat dođe kao investicija, a i podmladak će ga naslediti.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Imam jedno 5-6 klasičnih stega stolarskih, a uzeću i par ovih Wolcraft jednoručnih, nešto ih nahvališe.
Naručena Bahco ručna testera PC-12-14-PS pull saw, na popustu oko 1900 rsd.
U planu mi je zeleni Bosch PBD 40 stona-stubna-stabilna bušilica pa ako neko ima konkretna iskustva sa njom, voleo bih da čujem. Nahvališe je silno u onoj seriji Ključ 13.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

nlazovic wrote:Bosch PSB 500R

[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/4138_bosch_psb_500r.jpg[/url]

Za ovog malog Boscha, majstori kažu da je extra, ne kvari se, robustan je ... Ma pravi hoby alat ....
Konkretno ta serija busilica je najbolja serija koju je Bosch ikada napravio (posebno je ergonomija dobra, kao i odziv prekidaca).Njih je Makita kasnije kopirala.
I spada u hi-tech profesionalne masine.
Po secanju bi islo Bosch csb 480,500,550,620 (izuzetan model),650-2re,700,800-2re,1000-2ret....

I danas se u vrlo slicnoj formi prodaju modeli GBM 10-2 RE i GBM 13-2 RE Professional (25 godina isti i najbolji dizajn drske).
Last edited by ArtCool on 12 Mar 2013 01:27, edited 1 time in total.
User avatar
Vinkl
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Dec 2012 11:38
Location: Beograda

Post by Vinkl »

nlazovic wrote:U blokovima bez ovoga, ne može ni slika da se okači. Svi je imaju, ali kad mi treba, nije im tu.
:smejanje: Istina ziva!

Klima sa ugradnjom u Beogradu - 250 EUR.
Klima sa ugradnjom na Novom Beogradu - 300 EUR. :)

Majstor kad nam je ugradjivao rece: "E zato ne volim da radim na Novom Beogradu, dok ugradim jednuo ovde - pet mogu bilo gde drugde!"

:skratta::smejanje:
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

metabo wrote:Lepoooo :)
Moram da priznam da sam retko gde (da ne kazem nigde) video kombinaciju Einhell i Festool.
Razmisli i o stolu za glodalicu. To ti je alfa i omega stolarskih poslova.

A gde radis sa tim alatom?
Sto za glodalicu je u planu kao i "kutija za rezanje" jer sam sada u fazi skupljanja emocija za Bosch PBD40 stubnu bušilicu. Video sam u Wobby Housu neki mali sto za glodalicu. Lim na radnoj ploči je odličan, veoma čvrst, ima paralelni graničnik od neke žilave plastike i odvodnik za prašinu. Dodatne limene stranice mogu odmah da se bace. Držači za glodalicu sa donje strane su 4 šrafa sa parčićima nekog metala kojima se isti učvršćuje za sto (nešto mi mnogo nežno deluje). Cena na popustu je oko 4000 rsd.

Još uvek sam u fazi opremanja i nemam odrđeno mesto. Prostor je uvek drama. Uglavnom, na placu ono šta mi je trebalo, a sada kako je vreme loše, vidim da bi mi više odgovaralo negde bliže (terasa, mada je minijaturna). To iziskuje i neki usisivač pod obavezno. Imam neki stari Sloboda u šupi pa ću ga verovatno za početak koristiti u nekom DIY sistemu sa foruma.
User avatar
OpasnicKim
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 08 Feb 2013 19:53
Location: Gornji Milanovac

Post by OpasnicKim »

Svaka cast za alat...njega nikad dosta...
Gde si nabavio ova pomagala? Ja sam zagledao po radnjama u GM i CA ali ih nisam nasao
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Wolfcraft mozes da narucis preko firme Milumen iz Kraljeva: http://www.mi-lumen.co.rs/wolfcraft/undercover.htm
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Wolfcraft imaš na Kupindu kod jednog prodavca i sve je jeftinije nego bilo gde (bar sam ja tako pronašao) . Onaj za tiplovanje je oko 2100 rsd dok je Pocket Hole oko 4500 rsd.

http://www.kupindo.com/Stolarske-masine ... za-busenje
http://www.kupindo.com/Stolarske-masine ... za-busenje
Last edited by nlazovic on 19 Mar 2013 11:30, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Diskusija o rucnom rendetu prebacena ovde: viewtopic.php?pid=65108#p65108
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Nove igračkice upravo stigle :)

Image
Post Reply