TERSA ili klasični noževi abrihtera?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
Riomareca
Šegrt
Posts: 37
Joined: 22 Nov 2012 11:20
Location: Beograd

TERSA ili klasični noževi abrihtera?

Post by Riomareca »

U fazi sam planiranja kupovine kombinovane mašine (najverovatnije Minimax CU 300) pa gledam šta bi od dodatne opreme bilo pametno uzeti?

Jedna od takvih stvari je i TERSA glava za noževe abrihtera. Kod nje nema šrafova za stezanje, jako brzo se menjaju noževi i nema štelovanja istih, bezbednije je... Barem tako kažu proizvođači?

Da li neko ima iskustva u radu sa ovim sistemom i da je je panetno otvoriti se za tako nešto?

http://www.youtube.com/watch?v=PL-xGSqF4Q4
Last edited by Riomareca on 19 Jan 2013 01:42, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Nije mnogo u vezi teme, ali... interesuje me da li si u toku sa visinom carine za uvoz masine ? Nesto je menjano sa carinama, pa ne znam da li se mozda neko setio da snizi malo cenu i na ovom uvozu. Ja gledam frezere, ima i scm za 1900e, a kod nas su polovni dosta skupi.
A za ovu Tersa glavu, ne znam koliko je pametno i koliko kosta. Jeste zamena nozeva jednostavna, ali su verovatno i nozevi skuplji. Nije lose da pitas ostrace tih alata sta misle o tome i isplativosti.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Pa ne skidas nozeve na abrihteru (kvalitetne) svaki dan, vec jednom u mjesecu i to ako radis svakodnevno na njemu! Osim toga mislim da ove TERSA nozeve mozes manje puta ostriti jer se ne mogu izvlaciti iz glave vec se pozicioniraju u odnosi na kanal koji je na sredini noza. Tako da je to po meni bacanje para! Bolje kupi dva kompleta nozeva da imas odmah za zamjenu da ne cekas ostrenje i magnete za stelovanje!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo je pitanje posto su ti tersa nozevi i da li su lako dostupni.
Preracunas se koliko te kosta ostrenje, koliko puta mozes da ostris obicne nozeve, koliko kostaju obicni kvalitetni nozevi, i kolika je u sumi razlika u ceni. Ako je nesto sitno, onda je tersa bolja posto se lakse menja i nema stelovanja, ako nije sitno...
User avatar
bane
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 12 Nov 2008 18:35
Location: Stockholm

Post by bane »

Tersa nozevi se ne ostre, naostreni su sa obe strane i kad ih iskoristis obe stavljas drugi noz, ako si vec voljan da das pare za nesto bolje onda bar uzmi glavu sa ziletima, jeste pocetna cena poprilicno skupa ali zato posle milina da radis na njima. Mislim da tersa nozeve ne trebe da uzimas jer mislim da ces posle tesko da ih nalazis i skupo da ih placas, nisu oni bas rasprostranjeni kod nas, dok su zileti prilicno jeftini i lako dostupni, buljuk firmi ih sad prodaje.
User avatar
Riomareca
Šegrt
Posts: 37
Joined: 22 Nov 2012 11:20
Location: Beograd

Post by Riomareca »

Doplata za TERSA glavu sa noževima je oko 150 eur pri kupovini nove mašine ali mislim da cu najverovatnije bataliti tu priču, prvenstveno zbog održavanja i nabavke novih noževa.
To sa glavom sa žiletima nisam nigde video u ponudi?

Carina na uvoz mašine je 5% + se plaća PDV koji može da se ispegla kasnije ako se uvozi na firmu. Ukoliko se kupuje nova mašina, prodavac na fakturi (euro obrazac ili tako nešto?...) piše izjavu da je mašina proizvedena u EU (pod uslovom da zaista jeste) i u tom slučaju se carina NE PLAĆA.
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Kakvi su ti zileti? Ajd daj neku sliku da vidimo mi neupuceni...
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

To su ti ove glave sa izmjenljivim plocicama!

Image
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

daj vecu sliku
i brate kolko ovde ima nozeva - pa sta treba da uzmem godisnji odmor da ih promenim :) :smejanje:
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Kako se to zove "po" engleski? Ima li kod nas da se kupe takve masine?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3699
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Po engleski ili spiral cutter heads, ili helical (helix) cutter heads. Naleteo sam i na termin segmented.
Nozevi su u sustnini kao karbidne plocice za metalske alate. Jako su tvrdi, tako da se tesko tupe, a i svaki ima 4 strane, pa ih samo okrenes.
Jedni ih hvale, drugi kazu da i ne daju bas tako finu povrsinu kao HSS. U sustini to dosta zavisi od drveta koje se obradjuje.
Sa jedne strane pocetna investicija je relativno velika (glave su dosta skuplje nego obcne), ali sa druge strane nozevi traju mnogo duze, nema stelovanja...

Verovatno je odnos slican kao kod lista testere od HSS-a i onog sa vidija zubima. Kada su se vidija listovi pojavili na sirokom trzistu, pre 20-30 godina (davno bese), stalno se pominjalo da su dosta skuplji. Danas maltene ne mozes da pronadjes HSS list.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3699
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Jos jedna stvar gde hvale ove glave je manje vibracije i manje buke
Post Reply