Elektra Beckum HC260

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Elektra Beckum HC260

Post by DataS »

Pre nekog vremena sam kupio Elektra Beckum HC260E diht-abrihter. Starija verzija, pa imam dilemu oko nabavke noževa.
Noževi za ovu verziju nisu isti kao za Metabo HC260, aktuelnu verziju, pa imam dilemu da li se pomučiti i nabaviti noževe iz vana ili postoji mogućnost da se noževi naprave. Još nisam kontaktirao oštrače kod nas u vezi toga.
Dimenzije noževa su 263 x 24,5 x 3 mm.
Image

Na mašini imam noževe koje ću odneti na oštrenje, ali bih nabavio i rezervne.
Last edited by DataS on 16 Jan 2013 18:20, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Odnesi kod Gavre preko puta sajma, da ti te naostri i napravi par za rezervu. Znam da su za Makitu oko 6500 din. par, za Metabo su jeftiniji, a za te od 26 cm pitaj njih, pa ako ti je skupo onda samo naostri stare.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Kakva su iskustva sa pravljenim noževima, u odnosu na orginalne.
Da li ima velike razlike u kvalitetu orginal-pravljeni, odnosno dužine upotrebe između dva oštrenja i eventualno izazivanja vibracija.
Za orginalne znam cenu i još komplikacije dok ih neko donese.
Proverit ću kod Gavre koja je cena izrade.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A sto ne probas da pozoves zastupnika za Metabo (posto je EB sada Metabo stacionarni alat).
http://www.privredni-imenik.com/firma/6 ... abo_centar
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Mogu da se naruče noževi, par je 60 EUR. To je prosečna cena vani, mada može da se nađe na popustima i za 44 EUR. Naručeno.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Nebi da otvaram novu temu. Dosao sam u posed ovakve masine. Ploce sam nekako nastelovao ali imam problema oko stelovanja nozeva, abrihter mi bas nije upotrebljiv.Vidi se da sa masinicom nije puno radjeno ali je zub vremena ucinio svoje. Na sebi nije imala orginalen nozeve vec neke od scheppacha.

Svaki savet prihvatam.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A sta se desava? Opisi, slikaj, pa da vidimo.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

https://www.youtube.com/watch?v=1uXh1fx6JE0
Pogledaj da li si dobio i nosač noževa (ako se tako zove) koji pored velikih šrafova za stezanje noža imaju i male šrafove na dva kraja koji služe za podešavanje visine. Na nosaču postoje izbočenja u koje ulegne nož (otvori na nožu). Ovo važi za jedan tip noževa i mislim da se oni ne oštre, tanki su i nož može da se okrene. Praktično su promenjivi žileti. Te žilete sam dobio sa mašinom, ali mi je jedan nož malo oštećen.
Ja sam naručio noževe i dobio verziju koja se oštri, ali taj nož ne ide na "nosač" koji je prikazan i na snimku koji sam postavio niti na verziju koju ja imam. Na snimku se vidi 3 min 20 sec.
Kontaktirao sam predstavništvo da mi pomognu da nabavim i taj deo kako bih mogao koristiti noževe koje su mi isporučili i koji se oštre, ali nikada nisam dobio odgovor.
Nisam uspeo da pronađem na netu sliku ili kataloški broj tog dela.
Sada kada sam ponovo pogledao snimak, prikazani nož na snimku ima samo jednu stranu i verovatno se oštri, ali ti noževi nisu isti kao oni koje sam ja dobio. I nosač noža nije potpuno isti onom koji već imam.
Postoji više modela ove mašine (kod moje je motor sa strane u ravni sa noževima, kod novijih verzija je motor u donjem delu maišine), pa pretpostavljam da postoji i više vrsta noževa i "nosača noževa".
Da sumiram, moji noževi koje imam, novi nabavljeni i ovi sa snimka su svi različiti. Svaka verzija očito ima i odgovarajući nosač-dodatak kojim se noževi fiksiraju i podešavaju (konverzioni set).
Last edited by DataS on 27 Oct 2019 07:58, edited 1 time in total.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Noževi koji se oštre su debljine 3 mm, žileti 1 mm.
Image
Image
Image

Još uvek koristim dobijene noževe, mašinu sam koristio nekoliko puta.
Moram se potruditi da kompletiram odgovarajući konverzioni set (nosač) i noževe koji se oštre.
Last edited by DataS on 27 Oct 2019 08:00, edited 1 time in total.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Reseno , stelovanje nozeva me je kostalo 5 piva 🙈😎. Postoji neka vrsta sablona , a komsija za svaku slucaj poneo magnete za stelovanje . Inace ima veliku kombinirku i ispraksovao se tokom godina .
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Ako nekog intersuje ,silen blokovi za ovu masinu pasuju od zakacke auspiha Renault 4, 100 din po komadu :)
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Može li slika noževa i konverzionog seta (nosača noževa) koji je na tvojoj mašini.
Na forumu je bila ranije tema vezana za podešavanje noževa, a i na linku koji sam postavio se vidi kako se vrši podešavanje.
Nemam puno iskustva sa sličnim mašinama, ali sam uspeo više puta da podesim noževe i gornje ploče.
Last edited by DataS on 03 Nov 2019 07:54, edited 1 time in total.
Post Reply