Kriticna obodna brzina lista cirkulara

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pisu ljudi i na temama otvorenim jos pre 3 godine, pa ih ne zatvarate. Ova jos nije presla ni na drugu stranu.
I moram da vam kazem da se ja sigurno ne zovem Sloba, niti imam sta sa tim Slobom na koga ste nesto alergicni i cesto ga pominjete. Na tom linku sa drugog foruma ima neki slican nik, ali to nema veze sa podacima, mozda su i njegove tvrdnje ispravne, bez obzira kakav je ko covek, negde je nasao te podatke.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Mene samo zanima zašto si ti zapeo za tu brzinu jel ti namjeravaš da radiš oliti sam izrađuješ cirkular ili nešto treće?
Ako je proizvođač preporučio tu i tu dimenziju noža za taj i taj model cirkulara onda se držimo tih preporuka i gotovo valjda oni znaju granice za koje garantiraju nisu niti oni s neba pali.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Nisam nista zapeo. Izbrisite temu ako vam smeta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajmo malo loptu dole :)

Pitanje je sasvim na mestu a zasto ga je covek postavio, mislim da je potpuno nebitno.
Mozda ga jednostavno interesuje, zeli da zna malo vise...
Neko ce praviti cirkular, pa mu je jako interesantno da zna koju brzinu ne sme da koristi.

Vec to sto par ljudi pominje razlicite brzine kao kriticne, je sasvim dovoljan razlog za diskusiju.

Licno, mislim da to koja je tacno brzina kriticna jako zavisi i od konstrukcije samog lista, a ne da postoji neka koja je definisana za svaki. Moguce je i da se krece u nekom relativno uskom opsegu bez obzira na samu konstrukciju.

Mislim da poruke na forumima nisu bas validan izvor podataka (pa makar to bio i ovaj forum), osim ako se pozivaju na odgovarajuci autoritativan izvor (dokumenti ozbiljnih proizvodjaca, naucni rad...).
Takodje, postujem svacije iskustvo, ali uvek volim da znam uzrok za nesto, a ne samo: to ti je tako. Vrlo cesto u takvim slucajevima se previdja puno toga (primer koji mi prvi pada na pamet je da je recimo neko radio samo sa industrijskim masinama, i da je nesto kod njih zaista tako, ali kad predjes na hobi/terenske varijante, promeni se neki parametar i kompletno iskustvo pada u vodu).


No da se vratimo na temu

Jedno malo ozbiljnije istrazivanje, daje u prvim recenicam uzrok postojanja kriticne brzine:
Thin spinning disk are limited in their rotation speed by the critical speed.
The speed at which the backwards travelling wave becomes standing when observed by a stationary observer.
izvor: http://library.queensu.ca/ojs/index.php ... /3926/3944

Ovo je takodje interesantan rad: http://www.boku.ac.at/physik/coste35/ro ... speeds.pdf

Jedan od problema na koji sam naisao da se pominju je kada se umesto obicnog lista koristi tanki (thin kerf). Zbog drugacijih karakteristika tankog lista, kriticna brzina je drugacija nego kod klasicnog. Usled toga, moze se desiti da iako koristite list ciji je precnik preporucen od strane proizvodjaca masine, kada umesot standardnog stavite tanki, on upadne u rezim kriticnih obrtaja:
http://www.thinkerf.com/Downloads/ThinKerf.PDF

idt, itd...

Iskreno, malo sam umoran da citam sve ovo (a sutra se radi :))
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Pezzo wrote:Nisam nista zapeo. Izbrisite temu ako vam smeta.
Улазиш у опасне воде!:forbannad:
Тако је и бановани слоба почео!:reta:
А види се како је завршио:skratta:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

феникс wrote:
Pezzo wrote:Nisam nista zapeo. Izbrisite temu ako vam smeta.
Улазиш у опасне воде!:forbannad:
Тако је и бановани слоба почео!:reta:
А види се како је завршио:skratta:
Nitko neulazi u nikakve opasne vode čovjek je postavio zanimljivu temu samo je tema dosta nepoznata pogotovo jer se pojavljuju različiti podatci i tu nastaje nesporazum.

Po pitanju Slobe nećemo raspravljati i ulaziti u nepotrebne diskusije.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ne znam sta je ovde kriv Sloba (iskreno mi nedostaje i on i Branimir) kao sto je Metabo naveo obodna brzina zavisi od o/min broj zuba debljine testere itd. I sve su to u obzir uzeli neki inzinjeri nekih besnih i nekih nepoznatih firmi i na sam list napisali da se ta stvarcica ne sme koristiti na brzinama vecim od xxxx/min i to je THE END. Ako zelite da se zezate na vecim brzinama mozete, ali Vam proizvodjac u slucaju nesrece, nece nadomestiti pola lica ili ruke koje ce Vam nedostajati. Pre par nedelja jedan stari dobar stolar mi je rekao "kad testera pocne da "peva" to ti je prvi i zadnji zuti karton", ako se radi na ovoj brzini drugi zuti karton nece biti. A stolar nema pojma o rezonanci izmedju testere i pogonskog motora, ali je to osetio u praksi, na srecu bez ozbiljnije povrede.
Last edited by dikar on 30 Oct 2012 01:18, edited 1 time in total.
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Imam cirkular 3kw,osovina se vrti 4800 obrtaja,koristim testeru
CMT 293.024.12M
fi 300 x3,2x2,2x30
Z=24ATB
6400 MAX RPM
Po nekom mom racunu ta moja tesrera se vrti 76m/s. Prvo pitanje je da li mi je taj proracun tacan,a drugo da li je to adekvatna brzina za tu testeru i koja bi bila najoptimalnija brzina za parametre koje sam dao?
Last edited by StolarBastovan on 07 Apr 2015 22:39, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Proracun za brzinu ti je dobar (75.36 m/s ako cemo bas tacno)
User avatar
dacman
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 22 May 2015 20:05
Location: novi sad
Contact:

Post by dacman »

poštovani forumaši,upravo sam postavio jednu temu koja se tiče Cirkulara,onako od početka do kraja,između ostalog postavljenjo je i pitanje obodne brzine.
čitajući ovu temu,kao i slične teme ostalih foruma došao sam na jedan zaključak,ali i moram vam postaviti pitanje,naravno samo onima koji su imali iskustva sa tim.
-makita ,bosch,metabo na svoje cirkulare stavljaju maksimalnu obodnu brzinu od 50m/s baš iz tog razloga da nikada,ama baš nikada list testere ne dostigne kritičnu brzinu .
e sada pitanje je da li je neko od vas sekao na obodnoj brzini od npr.45m/s,i onoj profesionalnoj od 65m/s i da li je kvalitet reza čistiji i bolji,ili je to zanemarljivo u odnosu na sigurnijem rezanju na manjim brzinama.
User avatar
dexter1988
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 10 Jun 2020 15:38
Location: Kozarska Dubica
Contact:

Post by dexter1988 »

Pozdrav svima, da ne otvaram novu temu.
Imam cikular EIn hell TC-TS 2025/2 eco. (1800W, 4250 RPM)
Kupio sam naknadno Einhell rezni list za cirkular TCT 250 x 30 x 3.2 mm/60Zzuba.
Medjutim kada režem ivericu dešava se da pali ivericu, bude sva crna kada završim rezanje. i dešava se da malo krza.
Å ta da učinim, gdje griješim. Htio sam da prerežem one gore poprečne za donje elemente kuhinje npr 600x100mm.
Hvala svima na odgovoru.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Krzanje je skoro nemoguce izbeci.
Mozes da popravis stvar ako napravis "zero clearance" umetak, pravis ga za svaki list posebno.
Ali da ga potpuno izbegnes ne mozes (zato su i izmisljeni predrezaci).
naravno, zavisi i od kvaliteta samog univera, to jest od debljine i kvaliteta folije.

Sto se tice paljenja, ili je list tup, ili guras previse sporo, ili je jednostavno list loseg kvaliteta.
Ili firung nije paralelan sa listom pa "nabija" obradak na list.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Baci tu testeru na livadu sto dalje mozes...i kupi od nekog krstenog proizvodjaca.

Neces resiti krzanje ali ostalih problema neces imati....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Krzanje ces resiti ako budes rezao tako da prvo zarezes pola milimetra duboko pa onda izvuces testeru za pun rez i preseces.
Ako ti zadnjih par santima nije zapaljeno, onda je ovo sto mbole napisa na kraju. Firung mora biti strogo paralelan sa listom testere
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ili jos bolje da se blago otvara za jednu dve desete na celu duzinu.

Pre svega odgovarajuci alat za merenje pa dalje
Post Reply