Kriticna obodna brzina lista cirkulara

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Kriticna obodna brzina lista cirkulara

Post by Pezzo »

Skoro sam ovde gledao na jednoj temi gde je dotaknuto ovo pitanje (sad ne mogu ni da je nadjem, ali nije ni bitno), pa sam potrazio i na Google, ali sam naisao na neke podatke za koje sumnjam da su tacni.

Naime, koliko se secam, svojevremeno je u zagrebackom casopisu "SAM" bio jedan lep clanak o tome i mislim da sam dobro upamtio da je kriticna obodna brzina lista cirkulara negde 66,7 m/sec, a savet je bio da se izbegavaju brzine koje su i blizu te vrednosti i da treba znati ako neka velicina lista ne sme da se koristi na vasem cirkularu. Ja sam u to vreme imao "Mio-standard" hobby-89 i po mom proracunu sam uocio da bi bilo kriticno koristiti list precnika 200 mm. Medjutim, na netu, po forumima sam sada nasao neka misljenja da je to optimalna brzina !?
Ljudi svasta pisu i trebalo bi potraziti podatke iz strucne i pouzdanije literature ili pak od strucnih ljudi, jer nije sve jedno da se nekome list razleti pri radu.

Interesuje me sta vi znate o tome i iz kojih izvora ?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Evo napravio sam poredjenje 3 cirkulara i izracunao obodne brzine lista:

1. DeWalt D23620, precnik lista 184 mm, 5000 o/min-1
obodna brzina je 48,15 m/sec

2. Bosh (zeleni) PKS 66 A, 2R= 190 mm, 5000 o/min-1
obodna brzina lista je 49,7 m/sec

3. Makita mod. 5704R, precnik lista je 190 mm, 4900 o/min-1
obodna brzina lista je 48,7 m/sec.

Iz tih podataka se moze konstatovati da podaci koje pojedinci iznose po forumima o optimalnoj obodnoj brzini lista od 67-68 m/sec nisu tacni ! Cak je vrlo opasno igrati se i uzeti ih zdravo za gotovo jer list na kriticnoj obodnoj brzini puca i razlece se.
Znaci, Makita, Bosh i DeWalt su za svoje optimalne obodne brzine uzele vrednosti 48-50 m/sec !
S'obzirom da mnogi sami prave cirkulare, ovo bi morali znati i proveriti racunicom koje velicine listova ne smeju koristiti.
Last edited by Pezzo on 27 Oct 2012 16:25, edited 1 time in total.
User avatar
slovenija
Majstor
Posts: 278
Joined: 21 Oct 2012 20:28

Post by slovenija »

Ja teram na 4500 obrata 400mm šajbu... gde je sada problem ?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Problem je ako zub testere ide brzinom 66,7m/sec. Moze veca a moze i manja brzina, ali na toj kriticnoj se list raspada.
Kod tebe je brzina 94,2 m/sec.
Izracunas obim: O=2 x pi x R (2R u metrima, kod tebe 0,4 X 3,14 = 1,256m)
i to pomnozis sa brojem obrtaja i to je: 5652 m/min, a u sekundi je 94,2 m.

p.s.

znaci, da racunamo obodnu kriticnu brzinu 66,7 i pomnozimo je sa 60 sekundi, iznosi: 66,7 X 60 = 4002 m/min.
Zatim podelimo sa obimom: 4002m : 1,256m = 3186 o/min-1 je kritican broj obrtaja za taj list od 40 cm.
Last edited by Pezzo on 27 Oct 2012 18:03, edited 1 time in total.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

јзмеђу 52 и 55 метара у секунди. Зато је: (цитирам) Znaci, Makita, Bosh i DeWalt su za svoje optimalne obodne brzine uzele vrednosti 48-50 m/sec !

slovenijа посматрајсвојлист кад се залеће. У тренутку кад пролази кроз овајопсег лист се понаша као да је пио много вина - тетура се, и чим изађе из тог опсега опет је миран

Кад се прорачунава мора се или бити испод ових или доста изнад ових ободних брзина. Доста изнад, да се не би десило да се због превеликог притиска на тупе зубе смањи бројобртаја и да се уђе у овајопсег ободних брзина
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

O čemu vi pričate? :/

List testere nikako NE SME da ide preko specificiranih brzina koje je dao proizvođač. Obodna brzina je jako bitna za određivanje energije kojom se seče materijal (kinetičke). Ali tu takođe treba uzeti u obzir i broj noževa (zubaca) i dužinu sečiva na nožu kojom se seče materijal. Kada neki list zavibrira pri određenom broju obrtaja to znači da treba kod vulkanizera :) . Ne, to znači da list nije dobro centriran, odnosno da je pri tom broju obrtaja frekvenca podrhtavanja jednaka broju obrtaja lista u sekundi i da je došlo do REZONANCE. Nemojte se igrati sa brzinama obrtanja. Ako je veća od propisane mogu noževi da se razlete po radionici. Ako je manja učinak je loš i dolazi i do paljenja materijala jer je trenje veće (kao da radite sa tupim noževima).
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

metabo wrote:O čemu vi pričate? :/

List testere nikako NE SME da ide preko specificiranih brzina koje je dao proizvođač. Obodna brzina je jako bitna za određivanje energije kojom se seče materijal (kinetičke). Ali tu takođe treba uzeti u obzir i broj noževa (zubaca) i dužinu sečiva na nožu kojom se seče materijal. Kada neki list zavibrira pri određenom broju obrtaja to znači da treba kod vulkanizera :) . Ne, to znači da list nije dobro centriran, odnosno da je pri tom broju obrtaja frekvenca podrhtavanja jednaka broju obrtaja lista u sekundi i da je došlo do REZONANCE. Nemojte se igrati sa brzinama obrtanja. Ako je veća od propisane mogu noževi da se razlete po radionici. Ako je manja učinak je loš i dolazi i do paljenja materijala jer je trenje veće (kao da radite sa tupim noževima).
:buga::kapitulation:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ma brzine cirkulara su od 1000-5000 o/min, ali ja pricam nesto drugo. Na netu svako pominje neki svoj opseg brzina, pa neko kaze 52-54m/s, neko 50-55, neko 50-60 i sl. Medjutim pominje se i brzina 68m/s ili slicne brojke, obicno kazu da je ta preporuciva. Medjutim to nisu univerzalne vrednosti. Ja sam u temi lepo objasnio i mislim da se radi o jednoj brzini a ne o opsegu brzina. Sada preturam i po stranim sajtovima u vezi toga. Javicu ovde kad budem nasao neke ozbiljnije podatke o tome.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Pri istoj ugaonoj brzini (npr. 5000 o/min) i pri istom precniku lista testere (od npr. 200mm) svi noževi na tim listovima će se na svim cirkularima na ovom svetu kretati istom obodnom brzinom. Kinetička energija tih noževa, pored brzine, zavisi i od mase (čitaj materijala od koga su izrađeni). Optimalna energija kojom će nož rezati neki jedan materijal (npr bukva) se razlikuje od optimalne energije kojom će se rezati drugi materijal (npr. čamovina/jelovina). Zbog toga se proizvožači trude da prave kompromise prilikom konstruisanja listova testera i govori se o opsezima. Naravno, optimalna brzina zavisi i od oblika noža, ugla kojim on reže materijal... Ne treba zanemariti ni materijal od koga je napravljen list. Kada se sve to uzme u obzir TREBA VEROVATI PROIZVOĐAČIMA listova testera i treba se kloniti anonimusa. Matematika uopšte nije jednostavna i za nju se uče malo ozbiljnije škole od tablice množenja.

Snaga motora se projektuje prema potrebnoj energiji koju treba da isporuče da bi određeni list radio ono za šta je namenjen. "Veliki" cirkulari PO PRAVILU rade na manjim ugaonim brzinama zbog veličine listova testera koje vrte, ali noževi na tim listovima imaju istu obodnu brzinu kao i kod malih ručnih "prdavaca". Uostalom, Zemlja se oko Sunca vrti brzinom od jednog obrtaja na godinu, a njena obodna brzina je 1.674,4 km/h (465,1 m/s). Dakle, da bismo se kretali brže od zvuka nije potrebno da idemo u stratosferu; mi to stalno radimo, pa čak i kad spavamo! :D
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Pezzo wrote:Ma brzine cirkulara su od 1000-5000 o/min, ali ja pricam nesto drugo. Na netu svako pominje neki svoj opseg brzina, pa neko kaze 52-54m/s, neko 50-55, neko 50-60 i sl. Medjutim pominje se i brzina 68m/s ili slicne brojke, obicno kazu da je ta preporuciva. Medjutim to nisu univerzalne vrednosti. Ja sam u temi lepo objasnio i mislim da se radi o jednoj brzini a ne o opsegu brzina. Sada preturam i po stranim sajtovima u vezi toga. Javicu ovde kad budem nasao neke ozbiljnije podatke o tome.
Кад склопиш у мозаик све досад написано - да три јаке фабрике ручних алата праве машине које су ту одмах испод 50 м/сек.
Крени ( ако си залудан) да читаш техничке податке разних машина и прерачунавај. Доћи ћеш до закључка који сам написао.
Сви су или испод 50м/сек. или на доста вишојбрзини!
Ако на осовину циркулара ставиш лист који ће да иде преко 60м/сек Видећеш да ће приликом залетања у једном тренутку лист да се заталаса и одмах да се смири и настави да се окреће мирно. Таласање је при пролазу кроз тајкритични опсег обртаја. Време трајања таласања зависи од снаге мотора и масе осовине - односно од тога колико времена треба да се постигне номинални бројобртаја.
Ако ниси залудан да све то тражиш и рачунаш онда прихвати добронамерну препоруку и избегавајнаведену ободну брзину,
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Najpogodnija brzina rezanja je u području između 60 i 70 m/s. Naročito treba izbegavati područje kritičnih brzina rezanja koje se nalazi između 50 i 55 m/s, jer se kod tih brzina javljaju velike vibracije testera. Najveće brzine rezanja , oko 100 m/s, mogu se koristiti samo kod novih masina masivne konstrukcije odnosno pojačanih debljina testere.


Broj obrtaja osovine testere u opterećenom stanju je manji je od broja obrtaja testere u
neopterećenom stanju za 2- 6 %

mozemo da zatvorimo temu :prs:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa ne znam ja koga treba poslusati. Evo pogledajte i sami sta su ljudi pisali po forumu na tu temu, svako ima neku svoju pricu i sta je tu tacno ?
http://www.elitemadzone.org/t381413-kru ... mna-brzina
Ja nisam nista neobicno rekao, nego sam hteo ako moze to da se razjasni. Svi imaju neke svoje podatke i sve se to razlikuje. Nasao sam na jednom mestu i da je preporuciva brzina 68m/s, a ako preracunas ove cirkulare sa trzista, ni jedan nije ni priblizan toj "preporucenoj" brzini.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Pezzo, ne bih se puno oslanjao na podatke koje daje djsloba10. Mi ovde na forumu imamo lose iskustvo sa njim (user sloba10 za one koji ne znaju).

Preporučujem ovaj tekst i linkove koji vode sa njega. http://www.circularsawblade.net/speed

singer wrote:mozemo da zatvorimo temu
Da sačekamo još malo da se ispucaju sve ideje, zaključci, predlozi i sugestije...
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ne razumem logiku zatvaranja teme. Neke teme stoje godinama pa nisu zatvorene. Ali vasa stvar, necu da vam se mesam u poso.
Ja sam temu postavio upravo iz razloga sto na svakom sajtu nadjem druge podatke, a odakle ih sve izvlace, to ne znam. Eto, Singer je napisao: "Najpogodnija brzina rezanja je u području između 60 i 70 m/s."
Pa Singer, evo da racunamo redom od ponudjenih masina na sajtovima, ja ne nadjoh ni jednu u tom opsegu najpogodnijih brzina. Otkuda tebi sadtaj podatak kao definitivan, pa bi da zavrsis sa diskusijom ? Ja se ne ljutim i da izbrises temu, ne zelim ni da povredim niciju sujetu. Mislim da je bolje i da ostavimo temu, pa ce neko nekada i da se javi sa nekim pouzdanijim podacima, da sad ne razglabamo u prazno.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

taj i ostale podatke(vezano za alat) mi davnih dana ispricao moj ostrac koji je svoj radni vek posvetio samo ostrenju alata za drvo.

puno puta sam se uverio da je covek u pravu.:)

svaki proizvodjac testera ce pored dimenzija i karakteristika preporuciti brzinu rezanja i max. broj obrtaja.:prsgore:

moj predlog da se zatvori tema je taj sto smo utvrdili u kom opsegu se nalazi kriticna brzina(sto je i bila namera ove teme)

sve ostale diskusije mogu ici u nedogled :)

ali ajde nek ostane pa nek ljudi pisu ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply