List rucnog cirkulara

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
kuvar
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 14 Oct 2011 12:11
Location: Pozarevac

Post by kuvar »

Hvala na informaciji :tummenupp:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne pazis na casu :)
Napisah ti jos negde medju prvim porukama da je ostrenje takvog lista reda 200-300 dinara + transport. Mozda se cena malo promenila na vise od kad sam ja zadnji put ostrio (porastao evro), al meni su ostrili list sa 48 zuba za 300 din, negde prosle godine ako se dobro secam. Naravno ostrenje lista od 48 zuba je skuplje nego ostrenje lista sa 16, ali zavisi i koliko je list otupljen, to jest ako mora mnogo da skida kosta vise.
Ti imas manje zuba, ali vise za skidanje, tako da ocekujem da to bude tu negde.
User avatar
kuvar
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 14 Oct 2011 12:11
Location: Pozarevac

Post by kuvar »

Izvinite profesore :rodna: Najozbiljnije hvala za informacije,sutra cu da pogledam prvo za ovo mesto sto su mi rekli da kao rade masinsko ostrenje jer mi je to blize,ako ne poslacu ga na ostrenje brzom postom jer po svemu sudeci nece biti neka luda cena.Posto je sinoc bilo lose vreme tacnije nevreme,sedevsi pored kompa skoro pa da sam iscitao celi forum.I evo taman i da iskoristim priliku da pohvalim forum koji je zaista izvanredan,obiluje mnostvom informacija jako korisnih za amatere.Posebno mi je drago sto se obraca dosta paznje na mere zastite i pravilno rukovanje masinama sto je za svaku pohvalu :tummenupp:
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Za Kuvara;kupio danas 190x30 sa 12 zuba Makita za samo 12e.
User avatar
kuvar
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 14 Oct 2011 12:11
Location: Pozarevac

Post by kuvar »

Hvala na informaciji,znam vec okvirno cene.A malo kvalitetniji list toga tipa sa vise zubaca je je oko 2do3 hiljade.Raspitivao sam se u univer savic ne rade ostrenje ali mi je rekao covek da odnesem i dao mi je broj samo da pozovem tamo tu firmu koja ostri za njih i da se opozovem na univer savic i da pitam koliko je cena ostrenja i da im kazem da ce mi list biti tamo kada dolaze da ga samo preuzmu.Kada dolaze da vrate i njihove listove da vrate i moj :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Dobri ljudi, nema sta :)
User avatar
kuvar
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 14 Oct 2011 12:11
Location: Pozarevac

Post by kuvar »

Ma bio sam ubedljiv :forbannad:
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

spock wrote:Pogledaj koliki je prečnik osovine cirkulara (iako se uz list dobiju i adapteri) i uzmi odgovarajući list, npr 185x16 sa 40 ili 60 zuba, Womaxov takav list košta oko 500 do 800 dinara. Mislim da je to jeftinije nego oštrenje, a i ako su okrnjeni zubi, onda ne vredi oštriti.
Upravo tako
iz nekog svog ličnog iskustva UVEK PRE KUPIM nov list nego da mi oštre
S obzirom da koristim skup i poznat brend a uz to i dosta jak ( montiran na stolu ispod ploče) i da mi rez mora biti precizan i "čist" bar u Kragujevcu nemam tako dobrog majstora za oštrenje nego mi ga .*%&$### pa em dadoh pare em moram da kupim nov list.
I savet od srca
bolje dodaj koju stodinarku više i kupi original nego kao da uštediš pa kupiš nešto NA čemu otpadaju pločice ili se istipi na MDF-u
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Meni je ostrio list neki cika u Novom Sadu, i to je odradio perfektno.
Nov je malkice preskup da bi tek tako lako zavrljacio stari (80-tak evrica), a "mesa" ima za sigurno jos 10-tak ostrenja.

Prosto ne mogu da verujem da u Kg nema nikoga ko ostri kako treba. Pored onolike industrije, brda metalaca... A cak i da nema, post ekspres, posalji, naostre, posalju nazad...
User avatar
kuvar
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 14 Oct 2011 12:11
Location: Pozarevac

Post by kuvar »

Iz nekog razloga nema ostraca ni u Pozarevcu ili ako ima ja neznam za njih.Mozda nije unosan posao,mislim nema neke pristojne zarade pa se zato ljudi ne odlucuju za to.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

šarenko wrote:
spock wrote:Pogledaj koliki je prečnik osovine cirkulara (iako se uz list dobiju i adapteri) i uzmi odgovarajući list, npr 185x16 sa 40 ili 60 zuba, Womaxov takav list košta oko 500 do 800 dinara. Mislim da je to jeftinije nego oštrenje, a i ako su okrnjeni zubi, onda ne vredi oštriti.
Upravo tako
iz nekog svog ličnog iskustva UVEK PRE KUPIM nov list nego da mi oštre
S obzirom da koristim skup i poznat brend a uz to i dosta jak ( montiran na stolu ispod ploče) i da mi rez mora biti precizan i "čist" bar u Kragujevcu nemam tako dobrog majstora za oštrenje nego mi ga .*%&$### pa em dadoh pare em moram da kupim nov list.
I savet od srca
bolje dodaj koju stodinarku više i kupi original nego kao da uštediš pa kupiš nešto NA čemu otpadaju pločice ili se istipi na MDF-u
Å arenko, sta su problemi kod ostrenja i naostrenog alata? Kakav bude rez? Sta seces? Gde si sve slao na ostrenje?
Podeli malo sa nama tvoje iskustvo sa ostrenjem i ostracima.
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

mbole wrote:Meni je ostrio list neki cika u Novom Sadu, i to je odradio perfektno.
Nov je malkice preskup da bi tek tako lako zavrljacio stari (80-tak evrica), a "mesa" ima za sigurno jos 10-tak ostrenja.

Prosto ne mogu da verujem da u Kg nema nikoga ko ostri kako treba. Pored onolike industrije, brda metalaca... A cak i da nema, post ekspres, posalji, naostre, posalju nazad...
e moj druže uglavnom na buvljaku preprodju majice, i gaćice....
Ne stvarno nema tog profila, ranije je bio jedan deda u jednom mestu nadomak kragujevca ali je umro a sin mu je haos,,,,,
Ono oštre , ne baš da nema ali to je,?????? a naplate kao da mi menjaju sve pločice ;) ili kada se raspitujem kod stolara koji rade uvek je ono
" e znam tipa koji pounaje tipa...ali neznam pitaću ga ....."
Ja ne radim nešto mnogo pa da ga tupim nedeljno , dugo mi traje a i materijal nije bog zna tvrd MDF , šper ploča vrlo malo drvo i to do 3-4 santimetra debljine
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

testere i glodala se OSTRE ljudi!!!

skupa je testera i glodala da bi se istupljeni menjali :pucko:

najgore i najopasnije je raditi sa tupim alatom!!!

brza posta uopste nije skupa da se ne bi slalo profesionalnim ostracima !!!

nova testera i glodalo mogu da se ostre od 15-20 puta(kod istog ostraca).

najvecu gresku koju ""ostraci"" koji ne znaju prave tako sto ostre samo grudno zube!!!

da pojasnim kad se zubi samo grudno ostre testera je ""naostrena"' ali se plocica brzo istanji pa pocne da pali.

treba ostriti leđno da se smanjuje obod(fi) a grudno se samo""umiva"",pa takva testera moze jako dugo da traje ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
spock
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 215
Joined: 10 Jun 2010 09:24
Location: Bačka Topola

Post by spock »

Danas sam pogledao kod AKE Djantar u Bačkoj Topoli, oštrenje je od 250 do 500 dinara, zavisno od broja zuba, a takođe menjaju i zube na testeri, 120 din kom, za detalje mogu da se raspitam, a ako je neko zainteresovan, neka se javi na PP pa ću mu dati broj telefona lica zaduženog za to.
Post Reply