List rucnog cirkulara

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
kuvar
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 14 Oct 2011 12:11
Location: Pozarevac

List rucnog cirkulara

Post by kuvar »

Pozdrav poznavaocima drveta! Imam problem sa cirkularom rucnim marke metabo tacnije sa njegovom testerom,u pitanju je 4345 S 1200W(stariji neki model).Kupljen je na buvljaku pre nekih god dana i tada je radio izvanredno za taj novac.A sada sam primetio da mi pali dasku npr pri poprecnom rezu debljina daske je 2 do 3 santimetara na sredini rezanja pocinje da je pali onako se crni.Upitanju je bas suva daska ,stara.Sobzirom da je sekao ranije dosta deblje komade drveta,daske cak i neke bagremove grede moje laicko misljenje je da je u pitanju list koji se istupio.E sada dali se isplati ostriti ga,posto je u pitanju stariji model samim tim i stari list(pitaj boga koliko god ima ako je orginalni).Ili kupiti nov?List je marke metabo,ima neku brojevnu oznaku i 16 zuba toliko sam uspeo da procitam posto se slabo vidi.I premerio sam ga 19cm precnik.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

ako nisu osteceni zubi odnosno vidija plocice naostri ga jeftinije je nego da kupis novi list!!!
smirglaj nikad dosta
User avatar
kuvar
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 14 Oct 2011 12:11
Location: Pozarevac

Post by kuvar »

Malcice su okrnjene 2 plocice sa strane ali minimalno.Dali vredi ostriti ili pak zamena?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

odnesi kod profesionalnog ostraca(masinsko ostrenje) i teraj :prs:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
spock
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 215
Joined: 10 Jun 2010 09:24
Location: Bačka Topola

Post by spock »

Pogledaj koliki je prečnik osovine cirkulara (iako se uz list dobiju i adapteri) i uzmi odgovarajući list, npr 185x16 sa 40 ili 60 zuba, Womaxov takav list košta oko 500 do 800 dinara. Mislim da je to jeftinije nego oštrenje, a i ako su okrnjeni zubi, onda ne vredi oštriti.
User avatar
kuvar
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 14 Oct 2011 12:11
Location: Pozarevac

Post by kuvar »

Ma nisu zubi,nego ona vidijica na kraju malcice sa desne strane,bas malo.Odnecu kod ostraca samo ima jedan problem.Ko to uopste radi,gde da nosim?Inace sam iz Pozarevca pa ako neko zna??
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Samo malo sam trudna.
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

caca wrote:Samo malo sam trudna.
HAHAHAHAHAHA :prs:
Last edited by ST STOLAR on 23 Jul 2012 07:19, edited 1 time in total.
User avatar
kuvar
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 14 Oct 2011 12:11
Location: Pozarevac

Post by kuvar »

Hahahaha!!! Hvala na strucnom i detaljnom odgovoru :pljesk: Ne sada ozbiljno sta mi je ciniti vredi li to ostriti ili kupovina novog lista?Ako vredi ostriti gde i ko to radi?Posto u mom mestu jedino znam one ostrace stare majstore koji ostre na tocilima nozeve za masine i tako te stvari.Tako da ako neko zna bio bih zahvalan da me uputi.A potreban mi je u skorije vreme jer sam nabavio neke daske pa planiram da se upustim u neku izradu,mislim sece on i ovako samo osecam da muci cirkular.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14968
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ostrenje takvog lista treba da je prilicno jeftino (reda 200-300 din). Ne znam za tvoj kraj, ali recimo Ake Djantariz Backe Topole i Gavro Droup iz Beograda rade tako sto im posaljes list i oni ti ga vrate naostrenog brzom postom. Proguglaj malo, verovatno ima neko ko to radi i u tvom kraju.
E sad, naravno , pitanje je koliko je to "malo osteceno par zuba" (pod zub se i podrazumeva vidija plocica). Pozovi telefonom neku od ove dve firme i objasni im koliko je ostecenje zuba, a oni ce ti reci da li to moze da se ostri ili moras da pazaris nov (ili uslikaj, pa daj ovde da vidimo)

Ako se odlucis za nov, ili zbog ostecenja budes morao da kupujes nov list, pored spoljasnjeg precnika bitan je i precnik rupe (broj i oblik zuba zavisi od toga sta hoces tim listom da seces). Licno, zaobisao bih u sirokom luku Womax i slicno drustvo. Prema mom iskustvu to su baceni novci. Kvalitetan list (tipa CMT-a, Freud-a, originalnog Metaba...) kosta bar 20-30 evrica, moze da se ostri vise puta, i radi kako treba. Ostrenje lista shvati kao je "redovni servis na xxx isecenih metara", i nemoj dozvoliti da list postane toliko tup da ne sece kako treba, onda mu ostetis zube, i mozes da ga bacis.
User avatar
kuvar
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 14 Oct 2011 12:11
Location: Pozarevac

Post by kuvar »

Videcu,verovatno ce biti kupovina novog lista.Upravo sam pogledao i moze da se kupi za 2500 do 3000 hiljade pristojan list.Neisplati mi se da se cimam za sada i da cekam da saljem negde pa dok se to naostri dok vrate i kako ce biti jer je ipak stari list u pitanju i pride ima dva okrnjena zubica.Kod mene je posekao podosta a tek sta li je sve sekao pre toga nezna ni on.Verovatno ce pasti nov,iako sam planirao da skupim para za neku pristojnu tracnu bruslicu(jer u nedostatku dihta i abrihtera vece povrsine moram da smirglam samo tako).Mda ce ovo sada biti prioritet jer bez dobrog lista ne ide.
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Bravo,bice majstor od tebe jedared.
Pozdrav
User avatar
kuvar
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 14 Oct 2011 12:11
Location: Pozarevac

Post by kuvar »

Tesko da cu biti majstor,jer to uopste i nije moja struka.Ali svakako uz veliki trud i ucenje jedan veliki pomocni majstor :D .Ili kako se to zove u ovom poslu,posto sam ja kuvar a u mojoj struci postoji pomocni kuvar :stolt:
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Pa ovde je i onako malo pravih stolara hehehehehehe :skratta: i :lol:
Last edited by caca on 23 Jul 2012 18:50, edited 1 time in total.
User avatar
kuvar
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 14 Oct 2011 12:11
Location: Pozarevac

Post by kuvar »

Mozda ih je malo ali odabranih ;) ! Bolje je 100 pravih vojnika nego 200 obucenih seljaka :D
Post Reply