kompresor za stolare

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

kompresor za stolare

Post by becka75 »

Koji kompresor,odnosno kog kapaciteta bi bio solidan za obavljanje stolarskih poslova(klemerica,farbanje medijapana...)?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

becka75 wrote:Koji kompresor,odnosno kog kapaciteta bi bio solidan za obavljanje stolarskih poslova(klemerica,farbanje medijapana...)?
Ovo su dosta razliciti poslovi sto se tice kompresora i njegovog potrebnog kapaciteta.

Za prikivanje klamerica posao zavrsavaju i najmanji modeli (boce od 20-tak litara), posto je potrosnja vazduha kod klamerica mala (drugar je uspesno pravio tapacirani namestaj nekoliko godina sa jednim takvim kupljenim na buvljaku)

Za farbanje medijapana (pretpostavljam poliuretanom), je vec potreban ozbiljan komprezor sa velikim protokom i bocom od najmanje 60 litara. Ne zaboravi pripremnu grupu (odvlazivac), i naravno kvalitetan pistolj.

Ne znam tacan podatak o potrebnom protoku za farbanje, ali pitacu kuma farbara.

Alternativa su HVLP sistemi, ali oni su kod nas jos uvek preskupi.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ja sam kupio u METRO-u na akciji Einhell euro 4300V. 50l, 2,2KW, 400l protok (mislim da je ovo usisni protok), 2 klipa. cena je manja od 200 evra. To je najbolje sto se tice odnosa cena /performanse. Pravilo je sledece: sto veci protok i kazan-to bolje.

Velja
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

mbole wrote:
becka75 wrote:Koji kompresor,odnosno kog kapaciteta bi bio solidan za obavljanje stolarskih poslova(klemerica,farbanje medijapana...)?
Ovo su dosta razliciti poslovi sto se tice kompresora i njegovog potrebnog kapaciteta.

Za prikivanje klamerica posao zavrsavaju i najmanji modeli (boce od 20-tak litara), posto je potrosnja vazduha kod klamerica mala (drugar je uspesno pravio tapacirani namestaj nekoliko godina sa jednim takvim kupljenim na buvljaku)

Za farbanje medijapana (pretpostavljam poliuretanom), je vec potreban ozbiljan komprezor sa velikim protokom i bocom od najmanje 60 litara. Ne zaboravi pripremnu grupu (odvlazivac), i naravno kvalitetan pistolj.

Ne znam tacan podatak o potrebnom protoku za farbanje, ali pitacu kuma farbara.

Alternativa su HVLP sistemi, ali oni su kod nas jos uvek preskupi.
Sta je pripremna grupa(odvlazivac)?Ovo me jako zanima jer bi u nekoj blizoj buducnosti zeleo da savladam farbanje uglavnom MDF-a kao i drveta.Koji su najosnovniji uslovi za farbanje?
Last edited by becka75 on 24 Oct 2007 08:04, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

becka75 wrote:Sta je pripremna grupa(odvlazivac)?Ovo me jako zanima jer bi u nekoj blizoj buducnosti zeleo da savladam farbanje uglavnom MDF-a kao i drveta.Koji su najosnovniji uslovi za farbanje?
Pripremna grupa su dve "flasice" na izlazu kompresora.
Jedan deo "nauljivac" (ne znam mu tacan naziv) se koristi kada se na kompresor montira neki alat tipa brusilice, busilice, klamerice... i sluzi da u vazduh dodaje malu kolicinu rasprsenog ulja kako bi se alat podmazivao.
Drugi deo je odvlazivac, i sluzi da iz vazduha odstrani vlagu koja se kondenzovala zbog promena pritiska.
Ukoliko neces koristiti pneumatske alate mozes da uzmes samo odvlazivac.

Treba je montirati sto blize alatu. Znaci ako je recimo kompresor u zasebnoj prostoriji (zbog buke), pa imas crevo do radionice, pa u radionici prikljucak, tada grupu treba montirati tik pre prikljucka u radionici.
Ako ti je kompresor u radionici i/ili kacis reletivno kratko crevo direktno na njega onda pripremnu grupu mozes da montiras direktno na kompresor.

Posledica nekoriscenja odvlazivaca je da povremeno kroz pistolj proleti kapljica vode koja se kondenzovala u crevu, i napravi bas divnu "bljuzgu" na taze ofarbanoj glatkoj povrsini :(
User avatar
matrix
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 08 Nov 2007 20:47
Location: Dubrovnik

Post by matrix »

evo ja sam upravo narucijo novi kompresor od 25 lit
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

mbole wrote:Pripremna grupa su dve "flasice" na izlazu kompresora.
Jedan deo "nauljivac" (ne znam mu tacan naziv) se koristi kada se na kompresor montira neki alat tipa brusilice, busilice, klamerice... i sluzi da u vazduh dodaje malu kolicinu rasprsenog ulja kako bi se alat podmazivao.
Drugi deo je odvlazivac, i sluzi da iz vazduha odstrani vlagu koja se kondenzovala zbog promena pritiska.
Jel zna neko gde se mogu nabaviti ovi dodaci?
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

matrix wrote:evo ja sam upravo narucijo novi kompresor od 25 lit
A koji? Jel po preporuci, ili "onako"?
User avatar
matrix
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 08 Nov 2007 20:47
Location: Dubrovnik

Post by matrix »

Cisto onako zaboravijo sam marku ,ali kad dođe odmah javim,prijatelj kod kojeg sam ga narucijo dao mi je nekakav popust tako da me izađe nekih 130 eura.
User avatar
matrix
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 08 Nov 2007 20:47
Location: Dubrovnik

Post by matrix »

Stigao mi je kompresor marka electro machinen 25 lit,sad preostaje samo da ga isprobam.Jeli netko sto zna o tim kompresorima
User avatar
Sl_Il
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Nov 2007 21:43

Post by Sl_Il »

Potrebno je da masina ima sto vece bure i malo snazniji motor.Sto veca akimulacija za vazduh to ces imati manje zastajkivanja dok se vazduh nadruka u buretu posebno ko duzih elemenata.npr.sa buretom od 20 l ofarbacaes duzinu od nekih 35 cm duzine i sirine 45cm poliuretanskom bojom, diznom 1,4 i protokom vazduha na 2,8 bara pa cekas da puni bure...a malo duze cekanje i nastavljanje posla moze ti izmatirati boju koju si naneo prethodno!-neka solucija je dupla akumulacija...ili kompresor sa 50l i 3 ps,Ovo ako planiras na duze staze nije za olako shvatiti,jer nije isplativo da dajes pare za nesto sto ti nece zavrsiti posao koji bi zeleo...pozdrav
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Tacnije zove se pripremna grupa,sastoji se od 1.preciscivaca(samo ime mu kaze,cisti vazduh od vode,ulja i drugih necistoca,razlikuje se po kvalitetu sita koje se nalazi u njemu,strasno je bitan prilikom farbanja)2.Regulator pritiska(regulise protocni pritisak i odrzava ga konstantnim)3.Zauljivac(stara se da nam pneumatski alati imaju duzi vek trajanja,na onom malom srafu se steluje kolicina ulja koja odlazi u instalaciju,NESME se koristiti prilikom farbanja kao i crevo za farbanje i crevo za alate nebih trebalo da se mesaju)
Nalaze se na izlazu iz boce kompresora ovim redom kako sam ih opisao.
Kompresoru povremeno treba doliti ulje a po mogucnosti i zameniti isto(ne znam neki fiksni podatak posle kog vremena rada)
Jos nesto samo ce vam se reci kada kompresor nije za vas,pocece vas isuvise nervirati cekanje,do tada svaki vam je dobar.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kod farbanja je dobro imati jos jedan mali odvlazivac koji se montira izmedju creva i samog pistolja, direktno na brzu spojnicu samog pistolja. Na zalost kod nas ih je jako tesko naci. Video sam da dolaze u kompletu sa nekim Metabovim pistoljima, ali ih u Woby-u nemaju posebno.
Ako je crevo duze ume i u njemu da se kondenzuje vlaga. Taj mali odvlazivac sluzi da pokupi to malo vlage iz creva.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ja sam kupio pre mesec dana u farbari taj filter. Zelene je boje, kineski, kosta 520 din.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Stojkov
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 23 Nov 2007 10:45
Location: Crepaja/Pančevo
Contact:

Post by Stojkov »

Ima na popustu Elektro maschinen kompresor 50l i 1500w za nekih 12000 dinara.
Da li mi je ovo dovoljno za manji obim farbarskih radova? Do sada najveća površina koju sam iscela farbao je ispod 1m2.
Pozdrav,
Aleksandar Stojkov
Post Reply