Berner alat

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
leonardab
Šegrt
Posts: 39
Joined: 14 Apr 2012 22:14
Location: Rijeka

Berner alat

Post by leonardab »

Interesira me navedena marka alata pa molim cijenjene članove koji znaju i imaju možda navedenu marku da podijele svoje dojmove .Naime imam priliku kupiti pojedine komade pa me interesira kvaliteta jer nisam naišao nigdje na forumu konkretno o ovoj marci.Ukratko valja li taj alat ili ne? bilo hobi ili za malo zahtjevniji posao.

Unaprijed hvala.Svaka sugestija dobrodošla...
Last edited by leonardab on 14 May 2012 21:02, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imas li neki konkretan alat od date firme?
Izgleda da berner postoji u jako puo varijanti, a pitanje je o kom konkretno alatu se radi.
Na primer secam se berner gedora, koje su bile vise nego OK, ali pitanje je dal se radi o istoj firmi.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Berner je trgovacka firma kao i Wurth. Dakle oni ustvari prodaju proizvode drugih proizvodjaca pod svojim imenom. Sto se tice elektricnih alata uglavnom je to Bosch i DeWalt, a i ostalo je od najboljih svjetskih fabrika. Njihova prednost je sto je sve sa linije za najzahtjevnija trzista, tj. ne prilagodjavaju kvalitet proizvoda trzistu na kojem ga prodaju! Mana im je nekad bio servis, bar kod nas u CG!
User avatar
leonardab
Šegrt
Posts: 39
Joined: 14 Apr 2012 22:14
Location: Rijeka

Post by leonardab »

Da konkretno me zanima pila... Na njoj je samo naljepnica Berner pa me interesira kako znati koji je proizvođač iza imena i da li se to može negdje vidjeti na proizvodu...
Last edited by leonardab on 01 Jun 2012 22:39, edited 1 time in total.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

leonardab wrote:Da konkretno me zanima samouranjajuca pila... Na njoj je samo naljepnica Berner pa me interesira kako znati koji je proizvođač iza imena i da li se to može negdje vidjeti na proizvodu...
Tesko mozemo naslutiti iz tvojih reci o cemu pricas.Daj nam neku sliku, link itd.
Po pitanju dvo imenskog alata, to ide nikako.
Ako se roba brendira pod Berner nece pisati i Festool iili ko god radi.

Tako da ako mozes daj nam sliku, a i cenu oko koje se figurise bilo bi lepo saznati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da je apsolutno nebitno ko stoji iza proizvodnje, ako je alat tj proizvod kako treba.
Plus, ono sto mnogi ne shvataju je da se bilo koji proizvod (koji se radi "na kolicinu") pravi prema zaljama porucioca.
Daklem to sto je proizveden u Boschovoj ili Makitinoj ili nekoj desetoj fabrici uopste ne znaci da on lici na neki kokretan proizvod od Boscha ili Makite. Mozda cak fizicki izgleda isto, ali moze da bude po zahtevu narucioca radjen od kvalitetnijeg materijala nego sto ga inace radi proizvodjac, ali isto tako i od losijeg.

Probacu da ilustrujem na jednom sasvim drugom primeru.
Ulje za motor za Ford, trenutno radi BP (ak se ne varam, al nije ni bitno o kojoj se konkretno fabrici radi). To uopste ne znaci da je BP ulje koje mozes da kupis na benzinskoj pumpi isto kao ulje koje BP radi za Ford. Ford je narucio 500.000 litara ulja po specifikaciji koju Ford odredjuje, a ne 500.000 litara BP ulja. BP to proizvede, proda Fordu, i svi srecni. Dal ce BP da to isto ulje prodaje na svojim pumpama pod sovijm imenom (pri cemu jos mora i da prodje homologaciju) ili nece... To je iz sasvim drugog vica. Moze, al i ne mora.

Isto tako kada jedan Whurt narucuje glodalicu od Bosch-a, to uopste ne znaci da ce ta glodalica biti identicna nekoj Bosch-ovoj. Moze al ne mora. Moze cak da izgleda identicno, al da recimo unuta budu kvalitetniji lezajevi (i isto tako manje kvalitetni), da namotaji motora budu za 0.1mm deblji (ali i za 0.1mm tanji) itd.

Zato, konkretan alat pa da diskutujemo.
User avatar
Alx_Mkn
Šegrt
Posts: 25
Joined: 21 May 2012 15:38
Location: Beograd
Contact:

Post by Alx_Mkn »

Ja znam ponesto o tome kako se prave rucni alati pa cu vam navesti par primera konkretno za BERNER i BOSCH. Evo prvo slike:


Image
Image

U danasnje vreme kada je bitno sto pre izbaciti proizvod na trziste uz sto nizu cenu, kompletan razvoj novog proizvoda pa jos za potencijalno konkurentsku firmu jednostavno nije isplativ. Izrada alata potrebnog da se napravi plasticno kuciste alata je izuzetno skupa, a serije najcesce nisu prevelike (radi se obicno o nekoliko hiljada primeraka a ne o stotinama hiljada komada). Ako se koristi isti alat za kuciste i raspored unutrasnjih elemenata mora biti isti, sto se i vidi sa gornjih slika gde je sve identicno osim par kozmetickih detalja. U najvecem broju slucajeva elementi u unutrasnjosti, motori, elektronika, itsl. jesu isti. Koga ne mrzi moze da iskopa na internetu teh. karakteristike pomenutih modela i videcete da su identicne.

Ono sto se obicno razlikuje i zbog cega je mbole donekle u pravu jeste pouzdanost elemenata. Naime, komponente u unutrasnjosti alata dolaze sa razlicitih strana i od razlicitih dobavljaca, i one imaju definisanu pouzdanost. Sto je pouzdanost veca, to je sama komponenta skuplja. Prilikom koncipiranja samog alata procenjuje se zivotni vek tj. potreban broj radnih sati za taj alat do kvara, i na osnovu toga se biraju komponente za koje se ocekuje da ce da zadovolje taj broj sati. Ukoliko klijent zeli alat koji ce imati manji vek trajanja mogu se koristiti nepouzdanije komponente. Ovo prakticno znaci da dok alat radi radice isto kao i osnovna verzija, a da li ce se pokvariti nesto ranije ili ne, to je vec nepoznanica. U velikom broju slucajeva se ne koriste losije komponente nego u originalnim modelima jer maticna kuca ne zeli da rizikuje svoj ugled praveci nesto sto ce se cesce kvariti, a najcesce ni ne zele da izdvoje vreme/novac da traze takve komponente. Koliko ja znam BERNER i WUERTH kada rade sa BOSCHom imaju iste unutrasnje elemente kao i BOSCH modeli. Racunica poznatih proizvodjaca je logicna - radeci proizvode i za druge kompanije oni smanjuju svoje troskove razvoja i obezbedjuju dodatni profit samo pod drugim brendom.

Sto se tice testere iz originalnog posta... verovatno se na internetu moze naci njen "poznatiji blizanac", pa tako videti o cemu se tacno radi.

Eto.. nadam se da nije predugacak post.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Interesantna je svar da razlika u trajanju alata od na primer 5000 radnih sati i 25000 radnih sati u smislu cene nije nesto drasticna.
Ako gledamo odlicni Bosch 2-26 hammer sa par kozmetickih detalja i recimo mah 50 evra vecom cifrom dobio bi se neunistiv alata.Gledano u pogledu delova trebalo bi npr:zaliti motor epoksijem (ako vec nije), staviti bolje lezajeve, caurice, klipnjacu i klip kao i zupcanike i eto ga...

Jednostavno mnoge su tacke namerno oslabljenje zbog kvarova (recimo prekidaci nisu u silikonskim caurama, vec su otvorenog tipa....)

Sumarno Berner je ok kao i svaki drugi bosch, dewalt...

p.s

Dalje ni jedan alat nije skup ako se sa njim zaradjuju pare, meni je konkretno sve dobro skupo jel mi stoji na policama kao trofeji (ne kazem , zamoli me komsinica da joj neku rupu provrtim za saksije i tako to....doduse plata mi bude kafa :rodna:
Last edited by ArtCool on 23 May 2012 03:07, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A uz kafu ... :)
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Dobije i rakicu ako se dobro oznoji dok busi...
User avatar
sizif
Šegrt
Posts: 34
Joined: 19 Oct 2007 14:24
Location: beograd

Post by sizif »

Vrlo mi intresantna napomena ArtCool-a o mogucem podizanju kvaliteta el. alata, posebno napomena o zalivanju motora epoksijem-sta bi se konkretno moglo reci o ovome i kako bi se u praksi realizovalo?
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Sta bi se dobilo zalivanjem? Mislis na namotaje ili...?
Sem mehanicke zastite, ne vidim sta se drugo dobija. Mehanicko ostecenje namotaja je redak kvar. Desi se ako dodje do razletanja nekog od pokretnih delova, lezajeva i sl. a i tada retko.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako to mislis sam da izvedes, gotovo nemoguce.
1. Odgovarajuci epoksi (ili koja vec smola ide) je jako tesko naci a da ga ne kupujes "na vagon" (otporan na visoke temperature, posebnih karakteristika kao el. izolator...)
2. Mora se zaliti perfektno, pa jos posle toga balansirati (raspored epoksija sigurno nece biti ravnomeran, pa ce to poremetiti balans, koji uopste nije naivan za rotor koji se vrti i po 20-30000 rpm i ima relativno veliki precnik).

Sve u svemu posao za industriju.
User avatar
Alx_Mkn
Šegrt
Posts: 25
Joined: 21 May 2012 15:38
Location: Beograd
Contact:

Post by Alx_Mkn »

...Pravilno strujanje vazduha oko motora je prilicno bitno za njegovo pravilno funkcionisanje jer obezbedjuje da se motor ne pregreje. Cak postoje i pravila o minimalnim rastojanjima do kucista upravo da bi se obezbedilo pravilno strujanje vazduha. Sa motorima koji se trenutno koriste za ovakve namene nikakvo zalivanje ne dolazi u obzir jer bi vrlo brzo izgoreli, a takodje i servis bi bio prakticno nemoguc, a cela poenta profi alata je da mogu brzo i lako da se servisiraju kada se ukaze potreba.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

mbole wrote:A uz kafu ... :)
...dobijem poneki kolac, ali to vec zavisi od obima posla :D
Problem sto izbegavam kolace je sto cesto ostanu mujsava usta :smejanje:
pa me kuci pitaju gde sam bio ::neznam::
Alx_Mkn wrote:... Sa motorima koji se trenutno koriste za ovakve namene nikakvo zalivanje ne dolazi u obzir jer bi vrlo brzo izgoreli, a takodje i servis bi bio prakticno nemoguc, a cela poenta profi alata je da mogu brzo i lako da se servisiraju kada se ukaze potreba.
Nazalost kolega niste upravu po upotrebi epoksija.
On se koristi i to pogotovo kod visoko obrtnih motora sa ciljem ucvrscivanja namotaja, zbog enomnih inercijalnih sila kao i zastite od eventualnih impakta stranih tela i povrsinskog ostecenja izolacije.
Reparacija je itekako moguca iako epoksi postoji, baca se stari i stavlja novi rotor.
Konkretan primer bi bio...

Image

http://www.makita.pl/sjs___super_joint_system-158.html

(ja to imam na modelu nb9555).
Mogucnosti u kucnoj izradi su ravne nuli, svi moji predlozi su se odnosili na industriska poboljsanja.Eventualno bi se moglo poraditi na dugotrajnijim lezajevima, ako bi se mogli nadji originali na nasem trzistu.
Last edited by ArtCool on 24 May 2012 15:27, edited 1 time in total.
Post Reply